Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

Τορα που το ξαναεδωσα λιγο φησαγε κανονικα μεχρι και 0.6 ενω φησαει 0.45 μαμα....τορα δε ξερω τι παιζει ισωσ και απο τη ζεστη να μου το εκανε....αν ηταν απο το κικλωμα του ιντερκουλερ δεν επρεπε να μου το ξανακανει τορα???η αν ιταν κανενα σοληνακι σαπιο και εχανε?θα εχανε σηνεχεια λογικα...

Δεν είπες όμως σε ποια μέγιστη κανονική πίεση δουλεύει το set up σου, αφού ξανανέβασε -όπως λες 0,6bar- ώστε να δούμε πόση συνολική απώλεια πίεσης έχεις. Πάντως μπορεί να μπήκε για κάποιο (άγνωστο) λόγο σε safe mode -έστω προσωρινό. Δες -εκτός σωληνακίων- για κάποια βαλβίδα!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες όμως σε ποια μέγιστη κανονική πίεση δουλεύει το set up σου, αφού ξανανέβασε -όπως λες 0,6bar- ώστε να δούμε πόση συνολική απώλεια πίεσης έχεις. Πάντως μπορεί να μπήκε για κάποιο (άγνωστο λόγο) σε safe mode -έστω προσωρινό. Δες -εκτός σωληνακίων- για κάποια βαλβίδα!

το αμαξι ειναι απειραχτο και αποτι ξερω δουλευει 0,45 σταθερη....τι εννοεισ οταν λες να δω για καποια βαλβιδα?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

το αμαξι ειναι απειραχτο και αποτι ξερω δουλευει 0,45 σταθερη....τι εννοεισ οταν λες να δω για καποια βαλβιδα?

Σκέφτηκα ότι άν π.χ ως μαμά δούλευε π.χ στο 0,8bar και είχε μια απώλεια του 0,3-0,4bar μήπως ευθύνεται καμιά ηλεκτρονική βαλβίδα π.χ Ν75 κ.λπ αλλά τώρα που μου λες ότι κάνει τέτοια "κουλά" δηλαδή περνάει και την εργοστασιακή, πολλά μπορεί να συμβαίνουν, ακόμα π.χ και πρόβλημα με την internal waste gate. Αλλά φυσικά πρέπει να το δει μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

0,6 over που εχεις μια χαρα ειναι!Τοσο δουλευουν τα μαμα!0.6 περιπου και κρατανε 0.4-0.45 στον κοφτη!

Link to comment
Share on other sites

0,6 over που εχεις μια χαρα ειναι!Τοσο δουλευουν τα μαμα!0.6 περιπου και κρατανε 0.4-0.45 στον κοφτη!

ναι 0.6 over εχει η σταθερη ειναι εκει 0.4-0.45....αλλα δε μπορω να καταλαβω γτ μου το εκανε αφτο προχτες.....οπως επισης μου κανει και καποιες διακοπεσ το γκαζι μερικες φορες οταν το πηγαινω πολυ χαλαρα.....

Link to comment
Share on other sites

οι διακοπες που σου κανει με σταθερο γκαζι και χαλαρη οδηγηση να υποθεσω οτι δεν ειναι τοσο εντονες αλλα τις καταλαβαινεις.??

Αν ναι...μπορει να ειναι απο την 249, και εμενα εκανε κατι κοποιασματα τα οποια εξαφανηστηκαν οταν την εκανα bypass, καντην και εχυ να δεις αν θα φυγουν αλλιως απο καπου αλλου θα ειναι...

Αφτα ακριβως τα κοποιασματα μου κανει και οντως δεν ειναι και τοσο εντονα.....οταν το εβαλα στο μηχανιμα μετα το σερβις που εκανα(γενικο φιλτρα λαδια μπουζι ιμαντες αντλιες και και και....)δεν εβγαλε κανενα σφαλμα....οταν ειχα ομως μια μανισια σκαστρα ι οποια εκανε θορυβο στο αφημα τοτε μου εβγαζε σφαλμα στη 249....με το που σβηνω το σφαλμα και αλλαζω και σκαστρα το καιω μια μερα και παω την επομενη ξανα για διαγνωση και παλι δεν εβγαλε τπτ....μαλλον πρεπει να ξαναπαω και τον εχω πρηξει κιολας τον ανθρωπο εκει περα...

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Παιζει το ρελαντι μου και μετα το σερβις που εκανα και μου καθαρισανε και τη πεταλουδα....χθες που το εκανα μια βολτητσα χαλαρα το βραδακι επαιζε οταν σταματουσα στα φαναρια και το αμαξι ετρεμε οταν πεφτανε οι στροφες.....πριν κανω το σερβις επαιζε πιο πολυ βεβαια αλλα και τορα παιζει και ειναι αισθητο γτ χθες ημουνα με ενα φιλαρακι και μου ειπε γτ κανει ετσι το αμαξι γτ το καταλαβε....τι λετε να φταιει ρε παιδια?η Ν249?η μπορει να φταιει και η βενζινη?δε ξερω τι αλλο να πω....οποιος γνωρηζει κατι η του εχει συμβει το ιδιο ας μου πει να ξερω και εγω....

Link to comment
Share on other sites

βασικη ρυθμιση πεταλουδας σου εκαναν?Αν οχι πηγαινε να σου κανουν!Αρχικα αυτο...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

βασικη ρυθμιση πεταλουδας σου εκαναν?Αν οχι πηγαινε να σου κανουν!Αρχικα αυτο...

Θα το ρωτησω αθτο γτ δε το ξερω και θα δω και θα πω αναλογα με το τι θα γινει αν και νομιζω οτι την κανανε την ρυθμηση.....

Link to comment
Share on other sites

Να σου κανουν ρυθμιση πεταλουδας οταν θα ειναι στην καταλληλη θερμοκρασια και αν δεν την κρατα την ρυθμιση, τοτε πας για πεταλουδα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που το μετρησα με vagcom εδειξε οτι εχει τρυπιο σοληνακι εισαγωγης....λετε να φταιει αυτο για το ρελαντι????

Ναι αφου περνει αερα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφου περνει αερα....

Θα παω να μου τα αλλαξουν ολα αμα ειναι να ειμαι σιγουρος γτ μπορει να μετα να σκιστει αλλο σοληνακι να μι τρεχω....

Link to comment
Share on other sites

Bypass Ν249 βαλβιδας...

1001118ba.jpg

Ωραιος....κατατοπιστηκοτατη η εικονα.....

Πηγα σε εναν μηχανικο οποιος εχει επισης golf iv gti να δει το δικο μου και τν ρωταω τη τουρμπηνα φοραω και ετσι οπως την ειδε απο πανο δε το σηκοσε το αμαξι μου ειπε οτι εχω την k03 και οχι την k03s.....εγω αποτι εχω διαβασει στο ιντερνετ και σε ελληνικα φορουμ και σε ξενα λενε οτι ο κινητηρας με κωδικο AUM φοραει k03s....τορα τι παιζει με αυτο εχει δικιο ο μηχανικος η μπορει να ειδε και λαθος και να μι καταλαβε καλα....απο πανο φαινετε τι τουρμπηνα φοραω δλδ εγω μπορω να το δω?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Την S φορας, και εγω αυτην φοραω, τα aum αυτην φορανε, απο εξω δεν μπορεις να το καταλαβεις εξωτερικα ειναι ιδιες, μονο απο το κωδικο ανταλακτικου ή απο τα πτερυγια εισαγωγης εσωτερικα που η S εχει 8 πτερυγια σε σχεση με την απλη που εχει 12...

Πανω η k03s κατω η k03, ο σιγαστηρας που εχει η S δεν παιζει ρολο, η παλια μου δεν ειχε, η καινουρια που εβαλα ειχε, και δεν εβγαζε θορυβο μετα οπως η παλια...

k03s-k03.jpg

Αρα εχω την s πως μπορω να το σιγουρεψω ομως αυτο?....να ενα καλο νεο.....τι εξατμηση φορασ εσυ????εγω σκεφτομαι να αρχισω με εξατμηση και λεω να βαλω 70αρα....αλλα δε ξερω αν το αμαξι θα εχει καποια διαφορα.....

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτεις πρεπει να ξυλωσεις το παπα μαζι με την αγελαδα η οποια ειναι 2 κοματια και με καθρευτακι να δεις τα πτερυγια της,αλλα ειναι φασαρια, ποιο ευκολο αν μπορεις να διαβασεις τον κωδικο ανταλακτικου που γραφετε πανω στο μπλε ταμπελακι απο την κατω μερια παλι με καθρευτακι και φακο...

Μανησια εξατμιση φοραω, δεν εχω σκοπο να την αλαξω...αλλα μια φορα που ρωτησα μου ειχε πει 70αρα απο μπροστα εως πισω χωρις μεσαιο καζανακι...

Θα κανω αφτο με το καθρεφτακι που μου ειπες....μαλλον και εγω για φουλ 70αρα θα παω ο φοβος μου ηταν να μη κραμασει το αμαξι ετσι οπως ειναι τορα μαμα μονο ενα φιλτρο εχω....

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

σορρυ παιδια για το ασχετο πεταγμα......το 2ο αυτοκινητο μας (της γυναικας μου) ειναι ενα iv 1.4 του 2001.γινεται ν αλλαξω κινητηρα κ να βαλω 14αρι τσι?thanks!

Link to comment
Share on other sites

θα το δω οταν θα παω για εξατμηση αμα ειναι....αλλα και εγω πιστευω οτι φοραω την κ03ς......

Πάντως με 70"άρα και full 1st stage K03-S θα βγάλεις 265-270ΗΡ. (Υπήρξαν πριν 4-5 χρόνια Ibiza Cupra 180HP που τα έφτασαν τα άλογα αυτά και μάλιστα τα είχε παρουσιάσει και περιοδικό). Νομίζω αυτά τα μηχανικά specs, (εκκεντροφόρους, μπιέλες και turbo) είχαν τα πρώτα S3, Leon/Cupra/TT 215/225 που επίσης έφταναν αυτά τα άλογα. Καλή επιλογή για αρχή Γιώργο, μετά έχε υπόψη ό,τι σου είπα στο p.m

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.