Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

Γεια σας παιδεια...Εχω ενα golf4 1.6 16v και θα ηθελα να βελτιωθει λιγο, τι ειναι καλητερο να κανω?καταλητη-χταποδι-βαρελακι-4πεταλουδο-ρυθμιστη βενζινης?Εχω ακουση πολλα και δεν ξερω τι να κανω.Δεν θα ηθελα να βγαλει και καποιο προβλημα αν πηραξω κατι αλλα ουτε να καιει ιπερβολικα.Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας.... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδεια...Εχω ενα golf4 1.6 16v και θα ηθελα να βελτιωθει λιγο, τι ειναι καλητερο να κανω?καταλητη-χταποδι-βαρελακι-4πεταλουδο-ρυθμιστη βενζινης?Εχω ακουση πολλα και δεν ξερω τι να κανω.Δεν θα ηθελα να βγαλει και καποιο προβλημα αν πηραξω κατι αλλα ουτε να καιει ιπερβολικα.Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας.... :devil:

Όλα γίνονται φίλε μου! Αλλά και θα καίει υπερβολικά (με 4πετάλουδα throttle bodies) και θα του..."έρχεται που και που η ώρα του" με τόσο εκτεταμένη βελτίωση (σε σχέση με πιθανά προβλήματα "που δε θα ήθελες να βγάλει"). Γιατί δε "δίνεις πόδι" στο (μάλλον:nea: κουρασμένο μοτεράκι σου (που θα θέλει και rebuild για να αντέξει full ατμοσφαιρική βελτίωση), να ρίξεις έναν ωραίο 1.8 20VT; Τα turbo, με τόσα χρήματα που θέλουν -έτσι κι αλλιώς πλέον οι αποδοτικές βελτιώσεις- είναι "θεσμός"! Από το τρόπο που γράφεις εξάλλου, καταλαβαίνω ότι θέλεις μπόλικα αλογάκια και δεν θες να κορο'ι'δεύεις τον εαυτό σου!

Παρόλα αυτά επειδή δεν γνωρίζω την φιλοσοφία σου, αν το βελτιώσεις ατμοσφαιρικά με 4πετάλουδα, εκκεντροφόρους κ.λπ, πέραν ότι θα ξοδέψεις αρκετό χρήμα, η δύναμη που θα πάρεις θα φαίνεται ΨΗΛΑ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ) αλλά δε ξέρω αν αυτό σε απασχολεί, αφού με το turbo μπορείς να "πάρεις" παντού...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Μωλης εβαλα στο αμαξι τν υπολογιστη για να δω τη βλαβες εχει.....και μου εβγαλε αφτο....17608 βαλβιδα επανακ. turbo Ν249-μηχανικη δυσλειτουργια....τι ειναι αυτο?που ακριβως βρισκετε???και αν γινετε να την αλλαξω μονος μου η να παρω καπποια καλητερη αν υπαρχει......

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα ειναι...Σβησε τη βλαβη και αφου κανεις καμια βολτα με το αμαξι δες αν θα στην ξαναβγαλει!

Link to comment
Share on other sites

Η σκαστρα ειναι...Σβησε τη βλαβη και αφου κανεις καμια βολτα με το αμαξι δες αν θα στην ξαναβγαλει!

το εκανα και μου ξαναεβγαλε τη βλαβη......

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι της υποπιεσης το εχεις βαλει σωστα?Ακους την σκαστρα να εκτονωνετε?Το αμαξι τουρμπιζει?

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι της υποπιεσης το εχεις βαλει σωστα?Ακους την σκαστρα να εκτονωνετε?Το αμαξι τουρμπιζει?

Ναι ναι ολα καλα εβαλα παλι τη μανισια σκαστρα και ακουγετε πολυ περισοτερο στην εκτονοση σε σχεση με τη μανισια του s3 που ειχα και αφησα τη μανισια τλκ.....

Link to comment
Share on other sites

καλητερα ειναι να την αντικαταστισω, η να κανω το bypass απο θεμα αποδοσης μιλαω παντα???παιζει να τα εχει φτησει η σκαστρα και να μου διαβαζει σφαλμα εκει?δλδ αμα αλλαξω τη σκαστρα ισως να μη μου το βγαλει η ειναι τελειοσ ασχετο?????

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα κανε ελενχο αν ολα ειναι καλα, μετα κανε ενα bypass να δεις αν ξαναβγαλει βλαβη, εμενα οσο την ειχα κανει Bypass δεν εβγαλε βλαβη, και μετα βλεπεις τι θελεις να κανεις, να ξες γυρω στα 90€ εχει καινουρια...

μαληστα δεν ειναι και φτηνη θα δω τη θα κανω προσ το παρων αλλαξα τη σκαστρα και θα παω αυριο να το ξαναδω αν βγαλει παλι την ιδια βλαβη παει για αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

μαληστα δεν ειναι και φτηνη θα δω τη θα κανω προσ το παρων αλλαξα τη σκαστρα και θα παω αυριο να το ξαναδω αν βγαλει παλι την ιδια βλαβη παει για αλλαγη....

Ακριβως!Αν φταιει η σκαστρα θα σου βγαζει σφαλμα οπως σου εβγαλε!Κανε καμια βολτα και δες αν θα σου ξαναβγαλει και με την αλλη!Παντως και εγω εχω παρακαμψει την βαλβιδα με ταφακι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια θελω μια μικρη βελτιωση για το golf μου που ειναι 1.6 τι να βαλω πανω?Μην πητε παλι δεν αξιζει το ξερω αλλα τι να βαλω πανω?χταποδι και βαρελακι?καταλητη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια θελω μια μικρη βελτιωση για το golf μου που ειναι 1.6 τι να βαλω πανω?Μην πητε παλι δεν αξιζει το ξερω αλλα τι να βαλω πανω?χταποδι και βαρελακι?καταλητη?

Έτσι όπως τα "ρίχνεις", όπως βλέπεις δεν σου απαντά κανείς! :hyper:

Σκέψου και αποφάσισε τί χρήματα διαθέτεις, τί άλογα θες να πάρεις και πες μας σε τί κατάσταση είναι ο κινητήρας σου από Κm κ.λπ ώστε να πούμε. Σε βλέπω "σκόρπιο": Τα "χταπόδια" με τα "βαρελάκια" και τους "καταλύτες" από μόνα τους δεν "κολλάνε" πουθενά ούτε "λένε" κάτι συγκεκριμένο.. :frantics:

Πάντως σαν πρώτη "γεύση" κι από τα λίγα που έχω ακούσει, το μοτέρ αυτό δεν παίρνει αξιόλογη βελτίωση με πρόχειρες κινήσεις. Θέλει "δουλίτσα" (πιθανή κατεργασία καπακιού, αλλαγή εκκεντροφόρων, σχέσης συμπιέσεως κ.λπ -μιας και μας λες για χταπόδι-) οπότε με σκέτο πρόγραμμα και εξάτμιση ή με σκέτο βαρελάκι και χταπόδι δεν θα δεις "άσπρη" μέρα!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ 84000 ΚΜ δεν θελω τρελα πραγματα ελεος μια μικρη διαφορα ζηταω απλα δεν ξερω.ενας μου ειπε καταλητη με τελικο.καμια 10 αλογα αν γινετε η λιγοτερα δεν ξερω αν ανεβαινουν ευκολα

Edited by raul7stm
Link to comment
Share on other sites

Καταλητη και τελικο μου ειπαν 500 ευρω καλα ειναι?αυτο που απενεργοποιη το ηλεκτρογκαζο ποσο κανει?φιλτρο αερα ειναι σαν το βαρελακι?

Link to comment
Share on other sites

Καταλητη και τελικο μου ειπαν 500 ευρω καλα ειναι?αυτο που απενεργοποιη το ηλεκτρογκαζο ποσο κανει?φιλτρο αερα ειναι σαν το βαρελακι?

\

Kάνε ό,τι σου λέει ο Karaman ενώ επιπλέον θα χρειαστείς και επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου! Kαι να σου εξηγήσουμε περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχει νόημα αφού καθώς φαίνεται έχεις μικρή εμπειρία στην βελτίωση. Να βρείς κάποιο έμπιστο φίλο :whistling: σου ή κάποιο παιδί που έχει Golf IV και ενδιαφέρεται να κάνει κάτι ανάλογο ώστε να προχωρήσεις κι εσύ στις ίδιες κινήσεις. Φοβάμαι όμως ότι επειδή το μοντέλο έναι σχετικά παλιό πλέον και παράλληλα το 90% των περιπτώσεων των παιδιών που το έχουν κατευθύνεται σε λύσεις turbo, πρέπει να κάνεις υπομονή. Αν πας σε εμπόρους και μαγαζιά λέγοντας <<βάλε μου αυτό ή εκείνο που άκουσα>> το πιο πιθανό είναι και να σου "πιουν το αίμα" :cry: και να μη κάνεις ουσιαστικά τίποτα! Γι' αυτό σου λέω μη ρωτάς και κάνε αυτό που σου είπε το παιδί!, ενώ παράλληλα σου ζητούσαμε πληροφορίες! Δεν είναι τόσο απλό το θέμα ούτε τα αμάξια βελτιώνονται στο "χαλαρό κι ό,τι κατεβάσει". Επίσης τα +10ΗΡ που ζητάς μη τα σνομπάρεις γιατί ΔΕΝ ΘΑ' ΡΘΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ.Υπάρχει περίπτωση να ρίξεις λεφτά ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ! :thumbsup:

Υ.Γ: Φίλτρο εννοείται απλό φίλτρο ελεύθερης ροής, καταλύτης μεταλλικός προφανώς 100pci (κυψελών) και φύσα μάλλον το Sprint Booster!Αλλά και πάλι πρέπει να στείλεις κατά τη γνώμη p.m σε κάποιον με Golf IV (δες προγενέστερα posts για πιθανές λύσεις, αφού εδώ στις τελευταίες συζητήσεις, μπορεί κάποιος που τα έχει πιθανό ήδη πει, να μην έχει όρεξη να παρέμβει, είναι και κατακαλόκαιρο που να πάρει!).

Φιλικά πάντα και με καλοπιστία! :clapping::frantics:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα χτες ένα μπαρομετρακι και με το που το πέρασα πήγα να το δοκημασω με το πυ το παταω τη πρώτη φορά έδειξε κανονικά μέχρι 0.6...μετά όμως όλο και έπεφτε η πίεση και δε τραβούσε το αμάξι όσο το πατάτα έπεφτε όλο και περισσότερο πήγε στο 0.3 μετα στο 0.2 και τέλος πήγε στο 0.1 και πιγαινε μόνο μέχρι εκεί οπότε το πατάγα δεν άκουγα ούτε τη τουρμπηνα ούτε ένιωθα το τράβηγμα.....τι παίζει τορά με αφτό παίζει να έκανα εγώ καμία βλακεία?η παίζει τπτ άλλο...???

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα χτες ένα μπαρομετρακι και με το που το πέρασα πήγα να το δοκημασω με το πυ το παταω τη πρώτη φορά έδειξε κανονικά μέχρι 0.6...μετά όμως όλο και έπεφτε η πίεση και δε τραβούσε το αμάξι όσο το πατάτα έπεφτε όλο και περισσότερο πήγε στο 0.3 μετα στο 0.2 και τέλος πήγε στο 0.1 και πιγαινε μόνο μέχρι εκεί οπότε το πατάγα δεν άκουγα ούτε τη τουρμπηνα ούτε ένιωθα το τράβηγμα.....τι παίζει φορά με αφρό παίζει να έκανα εγώ καμία βλακεία?η παίζει τπτ άλλο...???

Το "έργο το έχω δει" κι εγώ :whistling: (σε ΑSTRA βέβαια αλλά ίδιο το φαινόμενο.) Χάνεις πίεση από το κύκλωμα του intercooler ή και από αυτό το ίδιο (i/c). Πήγαινε σε συνεργείο (με μηχανικούς που ξέρουν από αυτά όμως!)να σου βάλουν τρομπάκι για να διαπιστώσουν με "φούσκωμα" του κυκλώματος από που χάνει! Βέβαια μπορεί να έχει φύγει κάποιο σωληνάκι υποπιέσεως (δεν ξέρω όμως πώς είναι αυτά στους 1.8 20VT.)Πάντως δεν δείχνει κάτι τρομερά σοβαρό...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Το "έργο το έχω δει" κι εγώ :thumbsup: (σε ΑSTRA βέβαια αλλά ίδιο το φαινόμενο.) Χάνεις πίεση από το κύκλωμα του intercooler ή και από αυτό το ίδιο (i/c). Πήγαινε σε συνεργείο (με μηχανικούς που ξέρουν από αυτά όμως!)να σου βάλουν τρομπάκι για να διαπιστώσουν με "φούσκωμα" του κυκλώματος από που χάνει! Βέβαια μπορεί να έχει φύγει κάποιο σωληνάκι υποπιέσεως (δεν ξέρω όμως πώς είναι αυτά στους 1.8 20VT.)Πάντως δεν δείχνει κάτι τρομερά σοβαρό...

Τορα που το ξαναεδωσα λιγο φησαγε κανονικα μεχρι και 0.6 ενω φησαει 0.45 μαμα....τορα δε ξερω τι παιζει ισωσ και απο τη ζεστη να μου το εκανε....αν ηταν απο το κικλωμα του ιντερκουλερ δεν επρεπε να μου το ξανακανει τορα???η αν ιταν κανενα σοληνακι σαπιο και εχανε?θα εχανε σηνεχεια λογικα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.