Jump to content
dimitris918

¶ρχισαν τα όργανα :)

Recommended Posts

με βαση οσα γραφονται απο αλλα μελη σε αλλα θεματα του φορουμ,παρατηρω οτι αναφερουν χαμηλοτερη καταναλωση κ τιμη βελτιωσης σε ακρως ανταγωνιστικα πλαισια με τιμες κυμαινομενες στα 500-1000¤.οποτε εγω σαν υποψηφιος αγοραστης θα προτιμουσα να δωσω 1.000 παραπανω κ να μη βαλω π.χ. δερμα η χενον η λοιπα εξοπλιστικα στοιχεια πολυτελους χαρακτηρα,αλλα να εχω 200 αλογα 30 περιπου (αν δεν κανω λαθος) κγ ροπης..ειδικα με το βαρος του scirocco,τα παραπανω κιλα ροπης θα κανουν διαφορα τουλαχιστον στην αισθηση..αλλα για να βλεπω οτι ο tsi 170 μετατραπηκε σε 160 στα καινουργια πλεον μοντελα,σημαινει οτι κατι δεν πηγαινε καλα.που σημαινει οτι ισως αυτα τα αλογα που βλεπω απο τους βελτιωτες να μην ειναι απολυτως αξιοπιστα..ειλικρινα δεν ξερω παιδια..υποθεσεις κανω,δεν ειμαι μηχανολογος μηχανικος..απλως εκφερω μια αποψη.. :D

Για την κατανάλωση ισχύει.... όταν φυσικά οδηγείς με normal ρυθμό. Π.χ το GOLF GT - 170hp που είχα έκαιγε λιγότερο από το Scirocco.... και αυτό γιατί έδινε όλη την ροπή του από πιο χαμηλά (1750 έναντι του Scirocco που είναι 2200) και αυτό έχει ως αποτέλεσμα...στο Scirocco να πατάς σε normal οδήγηση περισσότερο το γκάζι. Όταν ανέβεις πάνω από τις 2500στροφές που μπαίνει και το turbo.... και ιδικά μετά τις 3500 που είναι μόνο το turbo....είναι λογικό το πουσαρισμένο αμάξι να κάψει παραπάνω.... αλλά όχι με τραγική διαφορά...

Το ότι το καινούργιο GOLF έγινε 160 άλογα... δεν νομίζω να έχει να κάνει με το θέμα αξιοπιστίας του κινητήρα... απλά έδωσαν μία πιο γραμμική λειτουργία στον κινητήρα... έτσι ώστε να είναι πιο πολιτισμένο και με λιγότερους ρύπους.

Γνωστός μου που έχει το GOLF GT και το έχει κάνει ΟΧΙ 200..... όχι 205... αλλά 220 άλογα.... το δουλεύει σε έντονους ρυθμούς (κρυφή, λιμανάκια κλπ) και το αμάξι δεν έχει βγάλει τίποτα....

¶λλωστε μου ακούγεται λίγο κουλό μία VW να βγάλει έναν κινητήρα και να τον έχει στην αγορά να δουλεύει στα όρια του.... για μένα τα 200άλογα είναι μια χαρά ...χωρίς προβλήματα... Στην τελική βάλε ένα intercooler από S3 να είσαι καλυμμένος

Link to comment
Share on other sites

αν σου φαινεται κουλο για την vw να βγαζει ενα κινητηρα στα ορια του,πως δικαιολογεις τα ''προβληματα νεοτητας'' που αντιμετωπισαν τα tsi?η honda πως βγαζει το s2000 εδω κ μια 10ετια χωρις προβληματα?κ τα type r?η δεν ειναι στα ορια τους αμφοτερα?επισης τα 170 δεν εγιναν 160 μονο στο golf αλλα κ στο scirocco.κ μη μου πεις οτι στο τελευταιο ηθελαν εναν πιο γραμμικο κ πολιτισμενο κινητηρα(για τους ρυπους το δεχομαι η οτι το εκαναν για να μπορουν να βαλουν κ το dsg7,που εχω παραγγειλλει,με την περιορισμενη ανεκτικοτητα οπως λενε σε ροπη κ ιπποδυναμη)..καθως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μιλαμε για το πιο σπορ μοντελο ολης της εταιριας..συμφωνω οτι υπαρχουν κ οι εκδοσεις ''gti'' κ ''r'' αλλων μοντελων αλλα επισης μη ξεχναμε οτι τα αλλα μοντελα ειναι κατα βαση golf-passat-polo κτλ..που δε θεωρουνται σπορ μοντελα.. ;)

υ.γ. αν προσθεσεις την τιμη ενος εναλλακτη αερα(ιντερκουλερ)+προγραμμα βελτιωσης-αυξησης ιπποδυναμης,πλησιαζεισ την τιμη της εκδοσης των 2.0λιτρων..με δεδομενη την εγγυηση-αξιοπιστια της εταιριας..αν προσθεσεις κ φρενα,οπως θα επρεπε να κανει πρωτα απο ολα καθε κατοχος βελτιωμενου οχηματος που σεβεται εαυτον κ αλληλους,τοτε η τιμη ξεφευγει..γιατι μη ξεχνας οτι η vw στο διλιτρο δεν σου παρεχει το ιδιο συστημα πεδησης με τα 1.4 122 κ 1.4 160,αλλα σαφως καλυτερο..

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

αν σου φαινεται κουλο για την vw να βγαζει ενα κινητηρα στα ορια του,πως δικαιολογεις τα ''προβληματα νεοτητας'' που αντιμετωπισαν τα tsi?η honda πως βγαζει το s2000 εδω κ μια 10ετια χωρις προβληματα?κ τα type r?η δεν ειναι στα ορια τους αμφοτερα?επισης τα 170 δεν εγιναν 160 μονο στο golf αλλα κ στο scirocco.κ μη μου πεις οτι στο τελευταιο ηθελαν εναν πιο γραμμικο κ πολιτισμενο κινητηρα(για τους ρυπους το δεχομαι η οτι το εκαναν για να μπορουν να βαλουν κ το dsg7,που εχω παραγγειλλει,με την περιορισμενη ανεκτικοτητα οπως λενε σε ροπη κ ιπποδυναμη)..καθως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μιλαμε για το πιο σπορ μοντελο ολης της εταιριας..συμφωνω οτι υπαρχουν κ οι εκδοσεις ''gti'' κ ''r'' αλλων μοντελων αλλα επισης μη ξεχναμε οτι τα αλλα μοντελα ειναι κατα βαση golf-passat-polo κτλ..που δε θεωρουνται σπορ μοντελα.. ;)

υ.γ. αν προσθεσεις την τιμη ενος εναλλακτη αερα(ιντερκουλερ)+προγραμμα βελτιωσης-αυξησης ιπποδυναμης,πλησιαζεισ την τιμη της εκδοσης των 2.0λιτρων..με δεδομενη την εγγυηση-αξιοπιστια της εταιριας..αν προσθεσεις κ φρενα,οπως θα επρεπε να κανει πρωτα απο ολα καθε κατοχος βελτιωμενου οχηματος που σεβεται εαυτον κ αλληλους,τοτε η τιμη ξεφευγει..γιατι μη ξεχνας οτι η vw στο διλιτρο δεν σου παρεχει το ιδιο συστημα πεδησης με τα 1.4 122 κ 1.4 160,αλλα σαφως καλυτερο..

Φίλε μου έχει αναφερθεί και αν θυμάμαι καλά επιβεβαιωθεί στο φόρουμ ότι 2.0lt και ΤSI 160 έχουν τα ίδια φρένα.

Ο κινητήρας με τα 160 είναι διαφορετικός από τους προηγούμενους...γιατί λες να κατήργησε η VW αυτούς με τα 140 και να εννοποίησε την γκάμα της σε 160?

Αν προβλήματα νεότητας θεωρείς το ότι κάθε κάγκουρας πιτσιρικάς πήρε 140 ή 170 φτηνά άλογα ενώ δεν είχε ιδέα από turbo κινητήρες και κατάφερε να το χαλάσει στα πρώτα 10.000 χλμ από τις κόντρες με ότι κινείται και τους κόφτες, τότε ναι υπήρχαν, αλλά σε νορμάλ χρήση δεν υπήρξαν προβλήματα τουλάχιστον στον κινητήρα...

Αν είναι να αγοράσεις καινούριο αυτοκίνητο και να αρχίσεις να προσθέτεις πράγματα καλύτερα να πάρεις όλα τα ανταλακτικά και να συναρμολογήσεις ένα αυτοκίνητο όπως σου αρέσει μόνος σου....

Link to comment
Share on other sites

αν σου φαινεται κουλο για την vw να βγαζει ενα κινητηρα στα ορια του,πως δικαιολογεις τα ''προβληματα νεοτητας'' που αντιμετωπισαν τα tsi?η honda πως βγαζει το s2000 εδω κ μια 10ετια χωρις προβληματα?κ τα type r?η δεν ειναι στα ορια τους αμφοτερα?επισης τα 170 δεν εγιναν 160 μονο στο golf αλλα κ στο scirocco.κ μη μου πεις οτι στο τελευταιο ηθελαν εναν πιο γραμμικο κ πολιτισμενο κινητηρα(για τους ρυπους το δεχομαι η οτι το εκαναν για να μπορουν να βαλουν κ το dsg7,που εχω παραγγειλλει,με την περιορισμενη ανεκτικοτητα οπως λενε σε ροπη κ ιπποδυναμη)..καθως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι μιλαμε για το πιο σπορ μοντελο ολης της εταιριας..συμφωνω οτι υπαρχουν κ οι εκδοσεις ''gti'' κ ''r'' αλλων μοντελων αλλα επισης μη ξεχναμε οτι τα αλλα μοντελα ειναι κατα βαση golf-passat-polo κτλ..που δε θεωρουνται σπορ μοντελα.. ;)

υ.γ. αν προσθεσεις την τιμη ενος εναλλακτη αερα(ιντερκουλερ)+προγραμμα βελτιωσης-αυξησης ιπποδυναμης,πλησιαζεισ την τιμη της εκδοσης των 2.0λιτρων..με δεδομενη την εγγυηση-αξιοπιστια της εταιριας..αν προσθεσεις κ φρενα,οπως θα επρεπε να κανει πρωτα απο ολα καθε κατοχος βελτιωμενου οχηματος που σεβεται εαυτον κ αλληλους,τοτε η τιμη ξεφευγει..γιατι μη ξεχνας οτι η vw στο διλιτρο δεν σου παρεχει το ιδιο συστημα πεδησης με τα 1.4 122 κ 1.4 160,αλλα σαφως καλυτερο..

Ο κινητήρας δεν έχει πρόβλημα να πάει 200+

Ο compressor έχει όμως... ο μόνος λόγος που έγιναν 160... είναι γιατί έδωσαν στον compressor την μέγιστη ροπή μετά τις 2200 σε σχέση με τα 170άρια που ήταν στις 1750

Εμένα το Golf GT που είχα έβγαζε 191,8 άλογα... και κάποια στιγμή έγινε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ αναβάθμιση εγκεφάλου R24M από την VW με σκοπό να προστατέψουν τον compressor

Αν δεν έκανες την αναβάθμιση ... υπέγραφες και με λίγα λόγια σου κοβόταν και η εγγύηση...

Μετά την αναβάθμιση αυτή το Golfάκι ειδικά στο θέμα του compressor ήταν λίγο "ψόφιο" ... έδινε πάλι καλά.... αλλά ένιωθες ότι ο compressor δεν αποδίδει το ίδιο...

Γενικά το αυτοκίνητο έχανε περίπου 10 άλογα... όπως και το δικό μου που το δυναμομέτρησα μετά και έβγαλε 185

¶ρα ένα αμάξι που του ρίχνεις λίγο την απόδοση... δεν μπορείς να συνεχίσεις να το δηλώνεις 170.... ¶ρα το δηλώνεις 160

Τα 170άρια TSI ΠΟΤΕ δεν έβγαλαν πρόβλημα.... (και αυτό το δηλώνουν και 5-6 περιοδικά που έκαναν φύλλο και φτερό έναν TSI μετά από 50.000κμ έντονης χρήσης) εκτός από 1-2 κατασκευαστικά... (συγχρονιζέ 2ας και σκάστρα) και όχι λόγο δύναμης του κινητήρα

ΜΕ ΛΙΓΑ λόγια... αν κάνεις αναβάθμιση ...καλό θα είναι να αυξήσεις λίγο την πίεση του turbo... και όχι να αλλάξεις την χαρτογράφιση έτσι ώστε να δίνει full ροπή από τις 1750

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

για αυτο που λεει ο φιλος διμικ για τους κοφτες κ τις χαζομετατροπες,θα συμφωνησω..αλλα ενα αυτοκινητο δεν ειναι φτιαγμενο να πηγαινει μεχρι κοφτες?αν δεν αντεχει,ας του βαλουν κοφτη χαμηλοτερα να αντεχει..για αυτο το ρολο υπαρχει ο κοφτης,για να μη ξεπερνας τα ορια ανεκτικοτητας ενος κινητηρα..οσο για τα 50.000χλμ. που αναφερει ο φιλος σολαρις τα θεωρω λιγα..ειναι η χαρακτηριστικη ατακα των ιταλοφιλων που λενε οτι ''κοιτα φιλε το αυτοκινητο το εχω 3 χρονια δεν μου εβγαλε προβλημα.ποσα χλμ?50-60κ...'' .απο προσωπικη εμπειρια οντας πρωην κατοχος toyota carina e(1.6l,115hp) κ mini cooper mk2(1.6l,115hp),το μεν πρωτο εχει 300κ χλμ κ στροφαρει οπως πρωτα(ουδεποτε παρουσιασε προβλημα),το δε δευτερο στα 85-90κ χλμ αρχισε να λεει το μακρυσυρτο ποιημα..γιαυτο θεωρω οτι δυστυχως τα ευρωπαικα τα αγοραζεις με σκοπο να τα χαρεις μεχρι να σε βαρεθουν..ενω τα ιαπωνικα με σκοπο να τα χαρεις μεχρι να τα βαρεθεις..παντα προσωπικες αποψεις ομως..οπως κ να εχει,ελπιζω τα αυτοκινητα μας να ειναι παντα τελεια κ με πολλα απροβληματιστα χλμ!κ να τα χαιρομαστε καθε μερα σαν να ειναι η πρωτη που τα πηραμε!κ να μας ξεσηκωνουν καθε φορα,οπως καθε φορα ξεσηκωνει τα παντα ο ανεμος scirocco οταν φυσαει!!! :rolleyes:

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

περιμένω και εγώ το scirocoo μου σε 2 μήνες rocket.gif

(160) άσπρο, με οροφη, Interlagos, cruise control, median inn, συναγερμό, πίεσή ελαστικών

Έχω καταλήξει ότι θέλω να κάνω αναβάθμισή γιατί απλά νιώθω ότι το αμάξι τα θέλει τα 200 αλογάκια του.. μετά και το test drive sillyhorse1rb5.gif

Έγραψα 13.3 κατανάλωσή!

Δεν είμαι καγκουρας μην με παρεξηγήσετε.. θα βάλω μια μια μαύρη ζαντουλα ;)...είμαι πάντα εκ του ασφαλούς.. άλλα απλα λόγω ότι ο κινητήρας έχει εκνευριστική γραμμικότητα δεν νιώθεις τα άλογα και γενικά το στήσιμο είναι για 200 άλογά. Στη ουσία με την αναβάθμισή πας στις επιδόσεις του 2 Λίτρου με το ίδιο αμάξι. Βέβαια άλλη η αίσθηση και ο ήχος του 2 Λίτρου.. κακά τα ψέματά. Δεν ξέρω πως θα είναι μετά την αναβάθμιση Βέβαια...

Μιλάω για αναβάθμισή της ECU και μόνο. Εχω καταλήξει στην REVO γιατί πιστεύω ότι είναι η πιο αξιόπιστη, πιο κοντά στα εργοστασιακά νούμερά και σου δίνει την δυνατότητά με το select να το κάνεις εργοστασιακό και να πηγαίνεις να κάνεις το service σου στην αντιπροσωπεία σου κύριος!

Το θέμα είναι...θα κρατήσει η REVO την μέγιστη ροπή του compressor στις 2200 για να τον προστατέψει? γιατί από ότι γράφεται εδώ παίζει πρόβλημά με τον compressor.. γιαυτό και η αναβάθμισή από την Vw. Στα νούμερά που ανακοίνωσε η Revo στο e-mail η ροπή δεν είναι 300 άλλα 250κάτι αν δεν κάνω λάθος.. λίγο πιο πάνω από το εργοστασιακό σε αντίθεσή με τους άλλους βελτιωτες. Επίσης γιατί αργεί τοσο να βγει?

Περιμένω τις προτάσεις σας βασισμένες στο προφίλ μου

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να κάνεις ένα καλό Custom πρόγραμμα στο αυτοκινητό σου, τώρα το Revo είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα το οποίο φτιάχτικε ναι μεν σκοπό να έχεις λίγο καλύτερες επιδόοσεις... αλλά να είναι και λίγο ποιο "ασφαλές" με το μοτερ ;)

Τώρα αφου το έχεις πάρει σε άσπρο χρώμα όντως η μαύρη ζάντα θα του δώσει πολύ όμορφη εμφάνηση θα σπάσει η "ασπρίλα" ίδικα η οροφή το δένει πολύ ωραία με μία μαύρη ζάντα!

Υ.Γ. Με το καλό να το δεχτείς το αυτοκίνητο να είναι καλοτάξιδο ;)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να κάνεις ένα καλό Custom πρόγραμμα στο αυτοκινητό σου, τώρα το Revo είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα το οποίο φτιάχτικε ναι μεν σκοπό να έχεις λίγο καλύτερες επιδόοσεις... αλλά να είναι και λίγο ποιο "ασφαλές" με το μοτερ :lol:

Τώρα αφου το έχεις πάρει σε άσπρο χρώμα όντως η μαύρη ζάντα θα του δώσει πολύ όμορφη εμφάνηση θα σπάσει η "ασπρίλα" ίδικα η οροφή το δένει πολύ ωραία με μία μαύρη ζάντα!

Υ.Γ. Με το καλό να το δεχτείς το αυτοκίνητο να είναι καλοτάξιδο :lol:

Ευχαριστώ dark Angel να είσαι καλά και χαίρομαι που είμαι στη παρεα σας!

Όταν εννοείς custom εννοείς κάποια συγκεκριμένη εταιρία?

Πάντως με το select plus της Revo μπορείς να κάνεις custom setup..ίσως λίγο πιο χαμηλά.

Βέβαια θέλει γνώσεις μηχανολογικές τις οποίες δεν έχω. Το θέμα είναι τι γίνεται με την την μέγιστη ροπή του compressor. Για να την ανεβάσει η VW στις 2200 απο τις 1700 δεν είναι τυχαίο. Πιστεύω πάντως ότι μιλάμε για φθορά που θα φανεί μετά από πολλά χιλιόμετρα.

Μέχρι τότε θα έχω πάρει πισωκίνητο :lol: Πάντως χαίρομαι που το Scirocco θα είναι το τελευταίο μου προσθιοκίνητο!

Οπότε έχεις το select plus και αλλάζεις setups..όταν είναι να το πουλήσεις το γυρίζεις στο εργοστασιακό και απείραχτο το αμάξι...βέβαια δεν ξέρω με τις πολλές αλλαγές μην φάει κάνα κόλλημα το software ή hardware.. δηλαδή να το αλλάζεις πες κάνα 2 φόρες τον μήνα :lol:

Οι μαύρες ζάντες στο άσπρο με οροφή απλώς ολοκληρώνει το αμάξι για μένα. Σκέφτομαι για ΟΖ Superturismo Gt mat black και να κρατήσω και τις Interlagos γιατί στη Ελλάδα ζούμε και σπάνε εύκολα :(

Edited by Senecio
Link to comment
Share on other sites

ωραία ζάντα τέλεια απο κάθε άποψη...αλλά δεν νομίζω να τεριάζει στο Scirocco (σε εμφάνηση)

εγώ θα έβαζα κάτι σαν αυτό (γνώμη μου πάντα)

http://www.custom-wheels-rims-alloys.co.uk...-Stud-8x18.html

http://www.custom-wheels-rims-alloys.co.uk...tud-8-5x18.html

Υ.Γ. ιδικά σε μεύρες θα είναι τρέλα :(

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς βελτίωση για 1.4 TSI 160? Αυτό που με ενδιαφέρει εκτός από απόδοση είναι:

αξιοπιστία

δυνατότητα να αλλάζει η χαρτογράφιση δυναμικά.

Edited by angelos@
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το μοτερ υσχεί ότι για τον TSI 140/170 του Golf και αντέχει 210+PS :lol:

Link to comment
Share on other sites

μία υσαγωγή καλή λογικά κανένα βαρελάκι η κανένα κιτ φίλτρο - σκούπα, εξάτμιση καμιά Miltek η χειροποίητη με κανένα Custom πρόγραμμα θα δείς τα 210-215 άνετα τώρα μπορείς να αλάξει με καμία 400άρι ευρώ τις φτερωτές της τουρμπίνας με μεγαλύτερες και να ρυθμίσεις το προγραμμα που θα έχεις και με κανένα Downpipe και I/C S3 θα δείς πάνω απο 220+ κοντά στα 230 σε κόβω (μπορεί και παραπάνω)... anyway... εάν θες μπες στην θεματική ενότητα του Golf\Κινητηρας θα βρείς αρκετα θέματα φτιαξίματος για TSI 140/170PS

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

μία υσαγωγή καλή λογικά κανένα βαρελάκι η κανένα κιτ φίλτρο - σκούπα, εξάτμιση καμιά Miltek η χειροποίητη με κανένα Custom πρόγραμμα θα δείς τα 210-215 άνετα τώρα μπορείς να αλάξει με καμία 400άρι ευρώ τις φτερωτές της τουρμπίνας με μεγαλύτερες και να ρυθμίσεις το προγραμμα που θα έχεις και με κανένα Downpipe και I/C S3 θα δείς πάνω απο 220+ κοντά στα 230 σε κόβω (μπορεί και παραπάνω)... anyway... εάν θες μπες στην θεματική ενότητα του Golf\Κινητηρας θα βρείς αρκετα θέματα φτιαξίματος για TSI 140/170PS

έχει κανείς εμπειρία από συγκεκριμένη μετατροπή (π.χ. REVO - BOULEKOS - e-tuners - ABT)?

Edited by angelos@
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς εμπειρία από συγκεκριμένη μετατροπή (π.χ. REVO - BOULEKOS - e-tuners - ABT)?

ειχε ακουστει οτι τα tsi τα καινουρια δεν φορανε ΚΚΚ της borg warner αλλα τουρμπινα ΙΗΙ... αληθευει?

γιατι αν ναι δεν ξερουμε κατα ποσο μπορει να φτασει τα 230+ που αποδιδει η ΚΚΚ...

Link to comment
Share on other sites

VW SCIROCCO

The new VW Scirocco is not only presented as radically new from the outside. Innovative and environment friendly TSI engines are doing their work under the bonnet, and provide excellent torque characteristics also at reduced displacement (and therefore lower consumption and emission values) thanks to downsizing technology. Alternatively, a 4-cylinder TDI engine is available that complies already with the Euro-5 standard. The contribution from MAHLE: pistons, piston rings, piston pins, connecting rods, valves, valve seat inserts, air filters, activated carbon canister modules and oil filter modules.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους!! περιμενω ,περι τα τελη οκτωβριου υστερα απο 6 μηνες, το 160αρι με dsg7 και εχω παθει σοκ που εμαθα οτι δεν μπορω να βαλω προγραμμα!! αν οντως δεν μπορει να μπει τοτε τι αλλο μπορω να κανω για να ανεβασω την ιπποδυναμη?

Edited by sgianno
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους!! περιμενω ,περι τα τελη οκτωβριου υστερα απο 6 μηνες, το 160αρι με dsg7 και εχω παθει σοκ που εμαθα οτι δεν μπορω να βαλω προγραμμα!! αν οντως δεν μπορει να μπει τοτε τι αλλο μπορω να κανω για να ανεβασω την ιπποδυναμη?

Αν δεν κάνω λάθος η ABT και η REVO έχουν ήδη βγάλει προγράμματα για τον κινητήρα σου. Αν ενδιαφέρεσαι κάνε τους ένα τηλέφωνο να σου λυθούν οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η ABT και η REVO έχουν ήδη βγάλει προγράμματα για τον κινητήρα σου. Αν ενδιαφέρεσαι κάνε τους ένα τηλέφωνο να σου λυθούν οι απορίες.

Kai η revo και η abt βαζουν προγραμμα στα dsg πλεον οπότε μην αγχώνεσαι ^_^

Οταν το ειχα παραγγειλει δεν πηρα dsg γι ' αυτο το λόγο, αλλα δεν υπάρχει προβλημα πλεον.

Εχω 1.4 με revo stage 1 205 αλογα και υπερευχαριστημενος.

Δεν ξερω μονο αν στα dsg βαζουν μονο αυτή τη ρυθμιση που ειναι η πιο χαλαρή ή και την πιο 'καυτή' για χρηση 100αρας βενζινης

Link to comment
Share on other sites

Kai η revo και η abt βαζουν προγραμμα στα dsg πλεον οπότε μην αγχώνεσαι :o

Οταν το ειχα παραγγειλει δεν πηρα dsg γι ' αυτο το λόγο, αλλα δεν υπάρχει προβλημα πλεον.

Εχω 1.4 με revo stage 1 205 αλογα και υπερευχαριστημενος.

Δεν ξερω μονο αν στα dsg βαζουν μονο αυτή τη ρυθμιση που ειναι η πιο χαλαρή ή και την πιο 'καυτή' για χρηση 100αρας βενζινης

η abt και η mtm εχουν βγαλει προγραμμα σιγουρα η revo απο οτι ξερω ακομα δεν εχει βγαλει προγραμμα για το dsg7.παντος το καλο ειναι οτι βελτιωνεται το dsg7.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όλες η εταιρίες βγάζουν για αυτά απλά στα dsg ίσως να τα κάνουν λίγο πιο χαλαρά για το λόγο αξιοπιστίας του σασμάν .

Link to comment
Share on other sites

loipon san neo melos xairetw olo ton kosmo!!! exw to scirocco to 1.4 tsi 160. ekana programma stous e-tuners!! 1 stadio to programma kai allh eisagwgh ths piperxros kai eksatmish 70ara apo katalhth kai pisw kai to autokinhto strofarei mexri 7.200 san trelo!!!! den kremaei pouthena gramikotato opws kai prin kai polu dunamh se olo to fasma twn stofwn!!!! katoxos poio palia golf 4 gti exw psaksei kai exw faei apeira programmata moufes sthn mapa!! teleutaio enos larisaiou edw episthmona pou para ligo na mou katastrepsei to autokinhto!! eutyxws pou vrethikan ta paidia kai mporesa kai gw epitelous na dw to autokinhto mou na leitourgei swsta kai me dunamh se oles tis strofes mexri ton kofti mexri tis 7200 dld!!!!! to autokinhto egrapse 220 kai apo ton allo mhna me kati antleies intercooler kai alla periferiaka tha doume to ekswpragmatiko noumero 270!! apo frena to autokinhto foraei D2 8 pistona!! kai D2 rythmizomenh anarthsh!! kai h veltiwsh den stamata ekei!! exei kai sunexia!!

:);):lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.