Jump to content
Kostas kostopoulos

Προτασεις για φθηνα και καλα πρατηρια

Recommended Posts

Guest Tzole11

Καλημέρα

λοιπόν το πρατήριο που θα αναφερθώ απευθύνεται περισσότερο στους κατοίκους των νοτίων προαστίων (αφού εκεί μένω). Όσοι μένουν στις περιόχες Γλύφάδα-Ελληνικό-Αργυρούπολη κτλ θα καταλάβουν σε τι ακρίβως αναφέρομαι!!

Στην Περιόχη της Ανω Γλυφάδας στην οδό Σοφίας Βέμπο 15 (παλία Βουλιαγμένης)

κόντα στο Γήπεδο Ευρυάλης υπάρχει ένα πρατήριο Shell το οποίο είναι το πιό φτήνο της ευρύτερης περιοχής!! Αυτο που λέω το έχω τσεκάρει και με άλλα πρατήρια της ίδιας εταιρείας (σίγουρα υπάρχει περίπτωση να μου έχει ξεφύγει κάποιο) στην περιοχή και έχει κατα μέσο όρο 3-5 λεπτά φθηνότερα όλα τα είδη βενζίνας.

Η V Power που βάζω εγώ συγκεκριμένα απο την ημέρα που πήρα το αυτοκίνητο καθώς και αυτός που είχε το αυτοκίνητο πρίν απο μένα που έβαζε την ίδια απο το ίδιο πρατήριο έχει σίγουρα 4-5 λεπτά διαφορά ανα λίτρο στο συγκεκριμένο πρατήριο!!

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι Addicted και με την Shell, και βάζω εκεί τις περισσότερες φορές βενζίνη ανάφέρω την Shell στην Μαρίνου Αντύπα στην Ηλιούπολη . Καλή και φθηνή (για Shell).

κοιτα,και εγω εκει εβαζα και βαζω ακομα αρκετες φορες,μιας και ειναι πολυ κοντα μου.μια φορα ομως που εβαλα,αναψε το epc.πηρα τηλ στην assistance που εχει το αυτοκολλητακι στο car και μου ειπαν οτι εφταιγε η κακη ποιοτητα βενζινης.και μαλιστα V-power.οποτε απο τοτε οποτε μπορω το αποφευγω το συγκεκριμενο πρατηριο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzole11

Δύο στοιχεία που ξέχασα (σημαντικά πιστεύω) για το πρατήριο στην Ανώ Γλυφάδα

που ανέφερα παραπάνω είναι

Πρώτον Στις αντλίες επάνω ανα τακτά χρονικά διαστήματα υπάρχει καινούριο και ανανεωμένο Πιστοποιητικό Καλής ποιότητας Βενζίνας και όχι όπως κάτι άλλα βενζινάδικα που έχουν κολλημένο ένα χαρτί απο το καιρό του Πάγκαλου!!! (βέβαια επειδή οι καιροί που ζούμε είναι πονηροί δεν αποτελεί και 100% εγγυήση αλλά είναι κάτι και αυτό)

Δεύτερον το πρατήριο δεν ανήκει σε Ιδιώτη αλλά στην ίδια την Shell γι'αυτό και οι τιμές είναι χαμηλότερες και επιπλέον δεν κλείνει ούτε σε απεργίες των πρατηριούχων ΠΟΤΕ!!!!!

Αυτά προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzole11

Το θέμα με το πιστοποιητικό είναι λιγάκι περίεργο ρε παιδία!

Απο τη μία πλευρά δεν αποτελεί και εγγύηση αλλά απο την άλλη είναι ένα αποδεικτικό που λειτουργεί και "ψυχολογικά". Βλέποντας αυτό το χαρτί αναρτημένο στις αντλίες έχεις έστω και μία ψευδαίσθηση για την ποίοτητα της βενζίνας που προμηθευεσαι!!Λέγοντας ψευδαίσθηση εννοώ πως εφόσον δεν είναι στο χέρι το δικό μας να τσεκάρουμε την βενζίνη με αυτό υπάρχει μία απόδειξη πώς καποίος αρμόδιος φορέας έχει διενεργήσει καποίου είδους έλεγχο!!

Είναι ακρίβος το ίδιο σκεπτικό με το οποίο αποφευγει κάποος πρατηρία που προμηθεύονται καύσιμα αγνώστου προελεύσεως (πρατήρια ΕΠ,Sunoil, mamidoil κτλ).

Ένα επιπλέον στοιχείο για να κρίνεις ένα πρατήριο είναι και η τοποθεσία του και το είδος της πελατείας του. Τι εννοώ με αυτό??Ένα πρατήριο που βρίσκεται σε μία γειτονία και δουλεύει με στα8ερή πελατεία δύσκολα θα ρισκάρει να πουλήσει χάλι καύσιμα μιας και θέλει ο πελάτης να 3αναέρθει και να μείνει πιστός!!Διότι σε οποιαδήποτε στραβή ο πελάτης θα ξέρει που και πότε έβαλε καυσιμά και απο ποιόν θα ζητήσει ευθύνες!! τα Πρατήρια που βρίσκονται σε περάσματα σε πολύ κεντρικούς δρόμους ή σε εθνικές οδούς δουλέυουν περισσότερο με τη λογική όσοι περισσότεροι βάλουν τόσο καλύτερα (Σάμπως θα τους ξαναδούμε???)

Γι αυτό προσοχή μην τα κάνουμε τα μοτέρ απο τα Polakia μας ψητά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειπες για sunoil εγω θα σου πω κατι πριν κλεισει ενα sunoil στην γειτονια μου και ανοιξει ενα ρημαδι κολο ΕΚΟ ειχε τυχει μια φορα και ειχα εκει .... περιτο να σοθ πω οτι πηγαινα και γεμιζα ολα τα αμαξια ...ειχε τελεια βενζινη κα ιφτηνη! αλλα μιλαμε λιγες φορες ειχα δει τοσο διαφορα με απλη κιολας βενζινη!!!!!

Δυστηχως εκλεισε....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειπες για sunoil  εγω θα σου πω κατι πριν κλεισει ενα sunoil στην γειτονια μου και ανοιξει ενα ρημαδι κολο ΕΚΟ ειχε τυχει μια φορα και ειχα εκει .... περιτο να σοθ πω οτι πηγαινα και γεμιζα ολα τα αμαξια ...ειχε τελεια βενζινη κα ιφτηνη! αλλα μιλαμε λιγες φορες ειχα δει τοσο διαφορα με απλη κιολας βενζινη!!!!!

Δυστηχως εκλεισε....

ΑΠΟΡΙΑ 1η. ΠΟΣΑ ΑΜΑΞΙΑ ΕΧΕΙΣ ΡΕ ΚΟΣΤΟΠΟΥΛΕ? :)

ΑΠΟΡΙΑ 2η. ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΕΙΣΕ? knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzole11

To παράδειγμα με την Sunoil ήταν τελείος τυχαίο ρε παιδιά!Απλά μου ήρθανε στο μυαλό καποιές μάρκες βενζίνας όχι τόσο διαδεδομένες όσο για παράδειγμα η Shell, BP EKO ktl!!Τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν τους έχω κάνει και δειγματολειπτική ανάλυση για να ξέρω στα σίγουρα!!

Βεβαίως δεν ξέρω που οφείλεται αυτο αλλά μια μεγάλη πλειοψηφία πελάτων επηρεάζονται απο το όνομα του πρατηριού και πιστεύω θα συμφωνήσετε σε αυτό!!

Για παράδειγμα αμα αγοράσεις ένα αμαξι ολοκαίνουριο δεν νομίζω πως θα σταματήσεις στο πρώτο τυχαίο πρατήριο που θα βρείς στο δρόμο σου θα προτιμήσεις να βάλεις απο ένα πρατήριο γνωστό!!!

Τώρα δεν αρνούμαι φίλε κωστόπουλε πως αυτό το πρατήριο μπορεί να είχε καλή βενζίνη αλλά πιστευώ πως ίσως να ήταν εξαίρεση στον γενικότερο κανόνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δδλ τι προτεινεις...Να μην βαζουμε καθολου...?  :blink:  :huh:

esi den to xeris etsi ?? den zis stin elllada

thelis na mu pis oti i dikiamas benzini sigrinete px me tis germanias??

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Αν και λιγο αργα απανταω (βλεπε τελευταια απαντηση 19 Φεβρουαριου tongue.gif )

Εγω βαζω βενζινη απο τη Shell στη παραλιακη, εκει που ειναι το Kitchen Bar, και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. Επισης πολυ καλο ειναι κ το πρατηριο στη στροφη Ποσειδωνος-Αμφιθεας.

Εγω προσωπικα βαζω Racing, οχι τιποτα αλλο, διοτι δεν κατασκευαζεται Ελλαδα και την επιστευομαι περισσοτερο... ;)

Πλακα πλακα...εντελως ενημερωτικα...εκει που μπορω να πω οτι ειδα διαφορες και ποιοτητα βενζινης ειναι της ΕΚΟ η 100αρα...και μου εκανε εντυπωση που την δοκιμασα μια φορα...δοκιμαστε την οσοι δεν το εχετε κανει...

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΡΙΑ 1η. ΠΟΣΑ ΑΜΑΞΙΑ ΕΧΕΙΣ ΡΕ ΚΟΣΤΟΠΟΥΛΕ? ;)

ΑΠΟΡΙΑ 2η. ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΕΙΣΕ? knife.gif

Δεν σου λεω ποσα γιατι μερικοι ειναι κομπλεξες και κραζουν καμια φορα..

απο εκει και περα το οτι ειχε καλη βενζινη τι εχει να κανει με την οικονομικη διαχειρηση του βενζιναδικου? καμια σχεση μπορει να εκλεισε για 1000+2 λογους ρε συ'!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και φτηνό πρατήριο είναι στην Κλεισθένους 55 στην Αγ. Παρασκευή μια Shell χθες που έβαλα V-POWER την έβαλα 0.838 ενω σε άλλα βενζινάδικα είχε τουλάχιστον 0.95

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και φθηνο βενζιναδικο ειναι Η SHELL στην Αγιων Αναργυρων απεναντι απο κατι σχολια , αμολυβδη στα 0.97 λεπτα, ολο απο εκει βαζω και δεν ειχα ποτε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εδω Περιστερι την απλη αμολυβδη την εχουν 91-92 λεπτα. Αρκετα καλα σε συγκριση με αλλες περιοχες οπου ακομα ειναι στο 1 ευρω! και ως τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα με βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για καλή βενζίνη στην Ανατολική Θεσσαλονίκη?

Ψάχνω απεγνωσμένα για ένα καλό και αξιόπιστο βενζινάδικο ανεξαρτήτως τιμής.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βάζω από το BP που είναι στον παράδρομο του δρόμου της Χαλκιδικής καθώς έρχεσαι προς την πόλη.

Δίπλα στην αντιπροσωπεία της Peugeot και λίγο πιο δίπλα από τον Καλπάκη

ΤΟ ΒΡ αυτό έχει αρκετά καλή τιμή και δεν είχα ποτέ πρόβλημα από ποιότητα :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

30φυλλε που είναι αυτό ακριβώς? Καθώς έρχομαι από Χαλκιδική, ο κεντρικός δρόμος θα με οδηγήσει στην Εγνατία, αλλά στρίβω δεξιά λίγο πιο πριν. Αυτό το δρομάκι εννοείς?

Edited by Sir B
Link to comment
Share on other sites

όχι είναι ΠΡΙΝ περάσεις κάτω από τη γέφυρα του περιφερειακού όπως έρχεσαι από χαλκιδική

που είναι μια στροφή που λέει για καλαμαριά

την περνάς αυτή και μετά στα δεξιά έχει ένα άνοιγμα

εκεί μέσα! :thumbsup::baby:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.