Jump to content
Guest mitS.O.S.

Σύγκριση Λιπαντικών Sae 5W-30

Recommended Posts

Από το εργοστάσιο γνωρίζουμε με τι λάδι έρχονται?

Τα εργοστασιακά λιπαντικά που βάζει η εταιρία στην group vw είναι μάρκας FUCHS,

μια από τις πιο αξιόπιστες εταιρίες λιπαντικών, αυτά δουλεύει και η mercedes benz.

Link to comment
Share on other sites

για τα lubricants delkol τι γνωμη εχετε? μου τα προτεινε συνεργειο που ειναι χρονια στο επαγγελμα..

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ αλλά θα προτιμούσα κάτι επώνυμο,το συνεργείο απλά κάνει την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

στο αμαξι μου εβαζα απο την αρχη castrol edje 5/30..80000xm oyte stagona..τελευταια αλλαγη ειπα να ακουσω καποιους που λενε για το ποσο ανωτερα λαδια ειναι τα mobil esp 5/30 και τα εβαλα..και μου εκαψε καμια 200αρια γραμμ. στα 4000χμ...γιατι???αυριο παω να τα πεταξω και να ξαναβαλω αυτα που εβαζα.αφου ειναι τοσο καλο λιπαντικο γιατι μου εκαψε λαδια??

Link to comment
Share on other sites

ειναι εξισου καλα τα Mobil µΑνεστη απλα στην επομενη αλλαγη με τα ιδια λαδια δεν θσ σου καψει σταγονα πρεπει να συνηθισει την αλλαγη ο κινητηρας και στην 2η αλλαγη βλεπεις αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

ασε ρε..δεν αμφιβαλω οτι ειναι καλα λιπαντικα σιγουρα ειναι..απλα μαλλον δεν κανουν για τον διλιτρο..ασ το χρησταρα καλυτερα τα κστρολ και ας ειναι κατωτερα τουλαχιστων δεν τα καιει.

Link to comment
Share on other sites

στο αμαξι μου εβαζα απο την αρχη castrol edje 5/30..80000xm oyte stagona..τελευταια αλλαγη ειπα να ακουσω καποιους που λενε για το ποσο ανωτερα λαδια ειναι τα mobil esp 5/30 και τα εβαλα..και μου εκαψε καμια 200αρια γραμμ. στα 4000χμ...γιατι???αυριο παω να τα πεταξω και να ξαναβαλω αυτα που εβαζα.αφου ειναι τοσο καλο λιπαντικο γιατι μου εκαψε λαδια??

μια απ'τα ιδια κι εγω ,στα 5000χλμ με mobil συμπληρωσα περιπου 200ml ,με τη διαφορα ομως οτι την πρωτη αλλαγη την εκανα με liqui moly ,την δευτερη με castrol και την τριτη με mobil.μπορω να πω πως το αυτοκινητο ειχε παρει τα πανω του με liqui moly,δυσκολα ομως να βρεις στην αγορα.θα ξαναβαλω mobil την επομενη φορα για να δω αν οντως ειχει δικιο ο peolinio :cry:

Edited by wobman76
Link to comment
Share on other sites

βασικα κι αλλοι εχουν παραπονο απο τα mobil.φιλος μου που εβαζε σε s3 valvoline εβαλε μομπιλ και του εκαψε..δεν θυμαμαι ποσο αλλα αρκετα.και μαλιστα αυτος μου ελεγε οτι σαν να ακουγε να χτυπαει περισσοτερο το μοτερ.(ξερετε ο γνωστος χτυπος των 2.0tfsi)αυτος μου ελεγε να μην τα δοκιμασω και τελικα φενεται ειχε δικιο.εχω βρει liqui moli..gia πες τι διαφορα ειδες???

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

μια απ'τα ιδια κι εγω ,στα 5000χλμ με mobil συμπληρωσα περιπου 200ml ,με τη διαφορα ομως οτι την πρωτη αλλαγη την εκανα με liqui moly ,την δευτερη με castrol και την τριτη με mobil.μπορω να πω πως το αυτοκινητο ειχε παρει τα πανω του με liqui moly,δυσκολα ομως να βρεις στην αγορα.θα ξαναβαλω mobil την επομενη φορα για να δω αν οντως ειχει δικιο ο peolinio :cry:

Καλά ρε Μάνο δεν ήξερες δεν ρώταγες!!!!Τα liqui moly μπορώ να στα βρω ατάκα και επί τόπου.Και μάλιστα σε αρκετά καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

professora μου δεν το ηξερα οτι εχεις κ αλλα ταλεντα εκτος απο τις λαμπες,στις οποιες εισαι ασυναγωνιστος.δεν ξερω αν ειναι καλο να αλλαζω συνεχεια μαρκες λαδιων,αλλα με τα liqui moly ημουν πολυ ευχαριστημενος,ειχα παρει 1 πενταλιτρο, απο φιλο ο οποιος ειχε μαγαζι με μεταχ/σμενα ανταλλακτικα vw.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε πληροφοριες στο λαο..πολλοι κουπρακιδες μου εχουν πει για τα liqui...χαρακτηριστικα τους ποιος ξερει να διαβαζει??

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικά είναι και μάλιστα έχουν κυκλοφορήσει τελευταία στο εμπόριο ως 5-30 longlife.Επειδή χρησιμοποιώ τα καθαριστικά μπεκ κτλ της ίδιας εταιρίας και τα παίρνω κατευθείαν από τον εδώ αντιπρόσωπο έτυχε να τα δω μόλις τα είχε εισάγει.Δεν τα έχω δοκιμάσει όμως και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Τα βελτιωτικά όμως βενζίνης και τα λοιπά καθαριστικά της είναι άπαιχτα.

Link to comment
Share on other sites

professora μου δεν το ηξερα οτι εχεις κ αλλα ταλεντα εκτος απο τις λαμπες,στις οποιες εισαι ασυναγωνιστος.δεν ξερω αν ειναι καλο να αλλαζω συνεχεια μαρκες λαδιων,αλλα με τα liqui moly ημουν πολυ ευχαριστημενος,ειχα παρει 1 πενταλιτρο, απο φιλο ο οποιος ειχε μαγαζι με μεταχ/σμενα ανταλλακτικα vw.

:good:

Link to comment
Share on other sites

καθηγητα ξερεις να διαβαζεις τον περιβοητο πινακα λιπαντικων να μας πεις μια γνωμη αν σου ειναι ευκολο??

Link to comment
Share on other sites

ασε ρε..δεν αμφιβαλω οτι ειναι καλα λιπαντικα σιγουρα ειναι..απλα μαλλον δεν κανουν για τον διλιτρο..ασ το χρησταρα καλυτερα τα κστρολ και ας ειναι κατωτερα τουλαχιστων δεν τα καιει.

Ανεστη τα λαδια αυτα ειναι για πολλους κινητηρες.κανουν και για το 2λιτρο.κανουν για οποιοδηποτε κινητηρα λιπαντικων προδιαγραφων 504.00

η porsche τα βαζει και τα συνιστα χρονια.2λιτρα ειναι τα μοντελα της;

δωσε χρονο στο λιπαντικο να δειξει τις αρετες του.απο την 2η αλλαγη θα δεις διαφορα.αν θες να μην σου καει και δεν σε απασχολει να ειναι κατωτερο ενα λιπαντικο βαλε ορυκτελαιο.20/50.δεν θα στο καψει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη τα λαδια αυτα ειναι για πολλους κινητηρες.κανουν και για το 2λιτρο.κανουν για οποιοδηποτε κινητηρα λιπαντικων προδιαγραφων 504.00

η porsche τα βαζει και τα συνιστα χρονια.2λιτρα ειναι τα μοντελα της;

δωσε χρονο στο λιπαντικο να δειξει τις αρετες του.απο την 2η αλλαγη θα δεις διαφορα.αν θες να μην σου καει και δεν σε απασχολει να ειναι κατωτερο ενα λιπαντικο βαλε ορυκτελαιο.20/50.δεν θα στο καψει ποτε.

χαχαχα..μ αρεσει οπως μου το ειπες και ξερεις οτι η γνωμη σου ειναι σεβαστη για εμενα.ισως να κανω αυτο που μου ειπες..αλλα θελω μια χαρη να μου πεις πληροφοριες για το liqui..ακουγοντε πολυ στην περιοχη μου γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικά είναι και μάλιστα έχουν κυκλοφορήσει τελευταία στο εμπόριο ως 5-30 longlife.Επειδή χρησιμοποιώ τα καθαριστικά μπεκ κτλ της ίδιας εταιρίας και τα παίρνω κατευθείαν από τον εδώ αντιπρόσωπο έτυχε να τα δω μόλις τα είχε εισάγει.Δεν τα έχω δοκιμάσει όμως και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Τα βελτιωτικά όμως βενζίνης και τα λοιπά καθαριστικά της είναι άπαιχτα.

συμφωνω για τα βελτιωτικα και τα καθαριστικα της.πολυ καλα προιοντα.για τα λαδια της μην πω καλυτερα....ηθελα να ξερα,ψαχνετε πολυ για να βαλετε τελικα ημισυνθετικα λαδια;δεν μπορω να σας καταλαβω ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

καθηγητα ξερεις να διαβαζεις τον περιβοητο πινακα λιπαντικων να μας πεις μια γνωμη αν σου ειναι ευκολο??

Στην θεωρία δεν τα πάω και τόσο καλά.....υπάρχουν όμως κάποια μέλη στο club που πράγματι μπορούν να σε κατατοπίσουν.Εγώ είμαι περισσότερο της πράξης και για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου εξηγήσω αμέσως:την 1η αλλαγή με aral 5-30 μου έκαιγε 200 ml στα 1000 χιλιόμετρα,την 2η με mobil 5-30 μου έκαιγε 100 ml τα 1000 χιλιόμετρα.Την 3η αλλαγή έβαλα shell 5-40 και δεν μου έκαψε σταγόνα μέχρι στιγμής εδώ και 1500 χιλιόμετρα.Πάντως δεν είναι καλό να αλλάζουμε συνέχεια μάρκα λαδιών.Αφού με τα castrol δεν είχες πρόβλημα τί ήθελες και τα άλλαξες???

Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε πληροφοριες στο λαο..πολλοι κουπρακιδες μου εχουν πει για τα liqui...χαρακτηριστικα τους ποιος ξερει να διαβαζει??

Ανεστη εδω εισαι ... http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_3706.html

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η αυρι η την δευτερα η θα ξαναβαλω μομπιλ να δω αν ισχυει αυτο που λετε για τον χρονο η θα βαλω τα κστρολ που εβαζα..

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρία δεν τα πάω και τόσο καλά.....υπάρχουν όμως κάποια μέλη στο club που πράγματι μπορούν να σε κατατοπίσουν.Εγώ είμαι περισσότερο της πράξης και για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου εξηγήσω αμέσως:την 1η αλλαγή με aral 5-30 μου έκαιγε 200 ml στα 1000 χιλιόμετρα,την 2η με mobil 5-30 μου έκαιγε 100 ml τα 1000 χιλιόμετρα.Την 3η αλλαγή έβαλα shell 5-40 και δεν μου έκαψε σταγόνα μέχρι στιγμής εδώ και 1500 χιλιόμετρα.Πάντως δεν είναι καλό να αλλάζουμε συνέχεια μάρκα λαδιών.Αφού με τα castrol δεν είχες πρόβλημα τί ήθελες και τα άλλαξες???

σιγουρα ειναι καλα λιπαντικα τα μομπιλ δασκαλε απλα ο κινητηρας μου ειχε μαθει τα καστρολ...και μαλλον τα ζητα παλι πισω!!! :good:

Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε πληροφοριες στο λαο..πολλοι κουπρακιδες μου εχουν πει για τα liqui...χαρακτηριστικα τους ποιος ξερει να διαβαζει??

Πήγαινε φίλε μου στο τοπικ "επεξηγήσεις & προδιαγραφές", εκεί υπάρχει πλήρη ενημέρωση.

Βάση με τα χαρακτηριστικά ενός λιπαντικού που τα αναφέρει πίσω στο δοχείο μπορείς

να κάνεις μια σύγκριση και ας μην κατέχει αρκετά από λιπαντικά αυτοκινήτου.

Ελπίζω να βοήθησα!

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι καλα λιπαντικα τα μομπιλ δασκαλε απλα ο κινητηρας μου ειχε μαθει τα καστρολ...και μαλλον τα ζητα παλι πισω!!! :rofl:

Υπάρχουν πάρα πολύ καλές και επώνυμες μάρκες με λιπαντικά, όλες πλέον είναι πολύ καλές

το θέμα είναι να βρεις το κατάλληλο λιπαντικό που θα σου τεργιάζει στον κινητήρα σου, αυτό δεν έχει να κάνει με την μάρκα,

μπορεί να βάλεις mobil και να καίει λάδι δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό λιπαντικό γιατί σε κάποιον άλλο το ίδιο λάδι mobil

π.χ να είναι το πιο καλό από άλλα επώνυμα λιπαντικά του εμπορίου για τον δικό του κινητήρα.

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγγειλα παλι τα μομπιλ..ας δωσω χρονο στο λιπαντικο...μεσα απο συζητησεις παντος που ειχα σε συγκεντρωση tfsiακιδων..μου ειπαν ολοι οτι τα καλυτερα λαδια ειναι τα amsoil..τωρα τι να πω εχω μπερδευτει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.