Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

το ειδα το καμαρι σου στο fb.αχχχ ονειρο ονειρο!

thanks!!!! Το σουρεάλ σε αυτά είναι πάντα ο νόμος του γκαντέμη, όπου αμέσως μετά πάω από τους γονείς μου για φαγητό και μόλις γυρίζω βρίσκω κουτσουλιά αετού κρυωμένου...χεχεχεχε (το πήρα ψύχραιμα και με αρκετό νεράκι και proderm... έγινε όπως πριν.) Πάντως είχες απόλυτο δίκιο για το μάγαζι, δεν έχω λόγια!!!

Και μου λύθηκαν διάφορες απορείες σχετικά με το τι μπορώ να κάνω εγώ ώστε να το διατηρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

το swell detailing store εβγαλε πακετα περιποιησης σε προσφορα.οποιος ενδιαφερεται ας δει το site.οι τιμες ειναι πραγματικα πολυ χαμηλες!

http://swell.gr/car/

Swell Πακέτα Περιποίησης ενάντια στην Κρίση!

Για τον Σεπτέμβριο:

Επίλεξε από την Βιτρίνα, ποια Boutique προϊόντα θα κάνουν το αυτοκίνητο σου Αστραφτερό, ενώ το κόστος θα παραμένει σταθερό!

Και επειδή όλα τα αυτοκίνητα δεν έχουν την ίδια ανάγκη περιποίησης, υπάρχουν

3 Ολοκληρωμένα Πακέτα!! Φροντίδα και Οικονομία στα μέτρα σας!

1. Πακέτο Absolute Conservation, σε 2 Στάδια. Ιδανικό για Καινούρια Αυτοκίνητα

· Αφαίρεση όλων των επίμονων ακαθαρσιών-ρύπων με πηλό

· Πέρασμα μίας στρώσης κεριού ή σφραγιστικού

Κόστος: Μικρά 30€ Μεσαία 40€ Μεγάλα 50€

2. Πακέτο Deluxe, σε 5 στάδια. Ιδανικό και για Μέτρια Κατάσταση.

· Αφαίρεση όλων των επίμονων ακαθαρσιών -ρύπων με πηλό

· Πέρασμα Cleaner Polish&Glaze για καθαρισμό και έξτρα γυαλάδα,

· Πέρασμα μίας στρώσης κεριού ή σφραγιστικού

· Quick Detailer η’ Quick Wax για τελειοποίηση του αποτελέσματος

· Φροντίδα άβαφων πλαστικών για να είναι καλύτερα από καινούρια

Κόστος: Μικρά 40€ Μεσαία 55€ Μεγάλα 65€

3. Πακέτο Ultimate Re-Shine με 8 στάδια. Το Πλήρες Πακέτο Περιποίησης

· Αφαίρεση όλων των επίμονων ακαθαρσιών-ρύπων με πηλό

· Πέρασμα cleaner polish&glaze για καθαρισμό και έξτρα γυαλάδα,

· Πρώτη στρώση σφραγιστικού η’ κεριού ,

· Δεύτερη στρώση σφραγιστικού η’ κεριού ,

· Τρίτη στρώση με Quick Wax για μέγιστη προστασία και Wet Look

· Quick detailer για τελειοποίηση του αποτελέσματος

· Φροντίδα άβαφων πλαστικών για να είναι καλύτερα από καινούρια

· και για απόλυτη αίσθηση καθαριότητας? Απόσμηση και απολύμανση καμπίνας με γεννήτρια όζον.

Κόστος: Μικρά 55€ Μεσαία 65€ Μεγάλα 75€

Meguiar’s, Collinite, Finish Kare, Autoglym, Poorboys’ World, Prima, Lusso και άλλες!!!

Και αν οι επιλογές σας δυσκολέψουν, είμαστε εκεί για να εξηγήσουμε τα δυνατά σημεία του κάθε προϊόντος!

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Ο πηλος σε συνδυασμο με καποιο προιον κανει καλυτερη δουλεια σε σχεση με την χρηση απλα μιας αλοιφης που αφαιρει ρυπους κι εφαρμοζεται με σφουγγαρακι;Εγω προσωπικα αγορασα το cleaner wax της meguiars την οποια εφαρμοσα με το σφουγγαρακι που συνοδευει τη συσκευασια αλλα περιμενα να δω καποια εστω μικρη βρωμια στο σφουγγαρακι, δειγμα οτι βγαζει τις ακαθαρσιες και τις βρωμιες αλλα δεν παρατηρησα κατι.Επισης μετα το περασμα αυτης της αλοιφης συνεχιζω να νιωθω καποια στιγματκια στο χρωμα οταν περναω το χερι μου απο πανω.Το χρωμα του αυτοκινητου ειναι 3 ετων και το προσεχω πολυ.Δυο με τρεις φορες το χρονο εφαρμοζω γυαλιστικη με κερι και ειναι η πρωτη φορα που του εκανα πιο σωστη και ολοκληρωμενη δουλεια.Μηπως ομως επρεπε να αγορασω πηλο;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

ναι το ιδανικο θα ηταν να κανεις πηλο και μετα την καθαριστικη αλοιφη.ο πηλος αφαιρει και τις επικαθησεις πανω στο χρωμα(αυτα που νιωθεις με το χερι)και αφηνει την επιφανεια λεια σαν γυαλι.η καθαριστικη ερχεται να συπληρωσει το εργο του πηλου η οποια θα καθαρισει σε βαθος το χρωμα και θα αφαιρεσει water spots κλπ.μετα απο την διαδικασια πηλου και αλοιφης οποιοδηποτε στρωμα κεριου υπηρχε στην επιφανεια εχει πλεον φυγει γι'αυτο και ειναι απαραιτητο να κερωθει ξανα.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ιδανικο θα ηταν να κανεις πηλο και μετα την καθαριστικη αλοιφη.ο πηλος αφαιρει και τις επικαθησεις πανω στο χρωμα(αυτα που νιωθεις με το χερι)και αφηνει την επιφανεια λεια σαν γυαλι.η καθαριστικη ερχεται να συπληρωσει το εργο του πηλου η οποια θα καθαρισει σε βαθος το χρωμα και θα αφαιρεσει water spots κλπ.μετα απο την διαδικασια πηλου και αλοιφης οποιοδηποτε στρωμα κεριου υπηρχε στην επιφανεια εχει πλεον φυγει γι'αυτο και ειναι απαραιτητο να κερωθει ξανα.

Φτου κ απ'την αρχη δηλαδη.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιας και αυτη τη βδομαδα αποφασισα να παω το αμαξι για να το ξαναπερασουν αυτο το στρωμα που ειχε οταν ηταν καινουριο ακομα και ολα τα σηναφι. Μια εικονα θελω του ποσα $$ να περιμενω να ακουσω για τα παντα ολα..

Εμενα ειναι ΗΔΗ οπως το ρχ-8 μετα το κερωμα.. θα φανει καμια διαφορα ή @@??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιας και αυτη τη βδομαδα αποφασισα να παω το αμαξι για να το ξαναπερασουν αυτο το στρωμα που ειχε οταν ηταν καινουριο ακομα και ολα τα σηναφι. Μια εικονα θελω του ποσα $$ να περιμενω να ακουσω για τα παντα ολα..

Εμενα ειναι ΗΔΗ οπως το ρχ-8 μετα το κερωμα.. θα φανει καμια διαφορα ή @@??

Καλημέρα ,

Έκανα πριν μέρες μια έρευνα αγοράς για γυάλισμα-κέρωμα κλπ στη Θεσσαλονίκη.

Γνωστό κατάστημα detailing στη Θεσσαλονίκη για Γυάλισμα-Κέρωμα μου ζήτησε 120¤ . Για να αφαιρέσει αράχνες, γρατζουνιές κλπ μου ζήτησε 215¤ και μια μέρα δουλειά στα οποία συμπεριλαμβάνει ζάντες , θόλους , μπουκάλες κλπ κλπ.

Επειτα πήγα σε κατάστημα που κάνει γυάλισμα-κέρωμα και όλα τα συναφή για γυάλισμα-κέρωμα μου ζήτησε 100¤ και 3-4 ώρες δουλειά . Όταν τον ρώτησα πόσα ¤ για να αφαιρέσει γρατζουνιές και αράχνες μου είπε πως όλα αυτά με το γυάλισμα κέρωμα θα τα βγάλει , άρα 100¤ γυάλισμα ,κέρωμα ,αράχνες, γρατζουνιές .

Απ' ότι καταλαβαίνεις η τιμή για γυάλισμα κέρωμα θα είναι κάπου στα 100-140¤ max.

Αν τώρα μετά το γυάλισμα-κέρωμα θέλεις να περάσεις και το ceramic coat της WilliamsF1 τότε υπολόγισε κι άλλα 350-400¤ για να το έχεις για 5 χρόνια .

Ελπίζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο .. σαν στρωμα βαζελινης ενα πραγμα να το πω.. Ε εσυ που τα ξες αυτα καταλαβες!

Εδιτ. Οκ ευχαριστω. Αραχνιασμα δεν εχω μιας και ποτε δεν το εβαλα βουρτσα.. Το μονο που με ανυσηχει οτι οτι το καπο μου εχει αρκετα χτυπηματα απο πετρες.. και πιστευω αυτη η "βαζελινη" θα αποκρουει εστω σε μικρο βαθμο τα πετραδακια!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τετοιο προιον στην αγορα.αυτο ειναι ειδικο κερι που το διαθετει μονο το εργοστασιο και προσφερει προστασια μονο στις καιρικες συνθηκες.εστω και υπηρχε ομως,θα σου αρεσε να κυκλοφορεις το αμαξι μεσα στην θαμπαδα;οχι υποθετω.τα κερια παντως δεν μπορουν να προστατεψουν απο τα πετραδακια και δεν ειναι γι'αυτο η χρηση τους.

@speedy,σε 3-4 ωρες γυαλισμα και κερωμα δεν γινεται!εχει δουλεια!ειμαι περιεργος να δω το αποτελεσμα ομως.ελπιζω να μην σου βαλει καμια αλοιφη που καλυπτει γρατζουνιες και νομιζεις οτι εξαφανιστηκαν.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τετοιο προιον στην αγορα.αυτο ειναι ειδικο κερι που το διαθετει μονο το εργοστασιο και προσφερει προστασια μονο στις καιρικες συνθηκες.εστω και υπηρχε ομως,θα σου αρεσε να κυκλοφορεις το αμαξι μεσα στην θαμπαδα;οχι υποθετω.τα κερια παντως δεν μπορουν να προστατεψουν απο τα πετραδακια και δεν ειναι γι'αυτο η χρηση τους.

@speedy,σε 3-4 ωρες γυαλισμα και κερωμα δεν γινεται!εχει δουλεια!ειμαι περιεργος να δω το αποτελεσμα ομως.ελπιζω να μην σου βαλει καμια αλοιφη που καλυπτει γρατζουνιες και νομιζεις οτι εξαφανιστηκαν.

Δεν νομίζω να είναι τόσο απάτη ο τύπος μιας και πήγα από γνωστό στο μαγαζί του . Πήγα με φίλο ο οποίος είχε γρατζουνιά από πινακίδα όλη τη δεξιά μεριά(δεν ειχε φανεί αστάρι αλλά το νύχι σκάλωνε) σε κατάστημα που βάφει τις γρατζουνιές και μας ζήτησε 250¤ για να βάψει την γρατζουνιά . Έπειτα πήγαμε στο κατάστημα που σας είπα με τα 100¤ και έγινε επισκευή της γρατζουνιάς με 15¤ ! Δεν φαινόταν απολύτως τίποτα ακόμη κι αν πλησίαζες σε απόσταση 1 δακτύλου από τη γρατζουνιά . Στη μόνη περίπτωση που φαινόταν ήταν όταν έβαζες το κεφάλι σου στον καθρέπτη και κοιτούσες προς το πίσω μέρος όπου κι εκεί πάλι φαινόταν το ίχνος της πολύ αχνά όμως . Το βγάλαμε στον ήλιο (ντάλα ήλιο) και πάλι δεν φαινόταν τίποτα ! Μετά την επισκευή της γρατζουνιάς πέρασε κι ένα κερί από πάνω και μας είπε να μην πλυθεί για 2 μέρες το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην τα μπερδευουμε!!!

Αλλο το γυαλισμα αλλο το κερωμα..

Γυαλισμα λεμε οταν περνουμε τον αλοιφαδορο και αφαιρουμε αραχνες-γρατζουνιες κτλ..

Κερωμα λεμε οταν περναμε κερι..

Οταν λεμε γυαλισμα-κερωμα, εννοουμε οτι πρωτα αφαιρουμε αραχνες-γρατζουνιες κτλ, και επειτα περναμε κερι...

Προφανως οι τυποι που λενε γυαλισμα-κερωμα τοσο, αλλα δεν αφαιρει γρατζουνιες, δεν ξερουν τι τους γινεται, η το κανουν αυτο ως τρικ για να προσεγγισουν κοσμο.. Ισως χρησιμοποιουν ενα all in one προιον..

Σωστος επαγγελματιας λεει το γυαλισμα γυαλισμα και το κερωμα κερωμα και δεν τα μπερδευει με το αν αφερουν γρατζουνιες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

δεν με βοηθησες καθολου ομως...μπορει καποιος να μου πει τι να αγορασω?εστω απο μαι εταιρια τη mergu εκτος απο το κερι?αυτο που εχει το καθαρισμο χρωματοσ και τι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

δεν με βοηθησες καθολου ομως...μπορει καποιος να μου πει τι να αγορασω?εστω απο μαι εταιρια τη mergu εκτος απο το κερι?αυτο που εχει το καθαρισμο χρωματοσ και τι αλλο?

Για προετοιμασια χρωματος παρε clay bars (σαν πλαστελινη ειναι) μαζι με το quick detailer της meguiars για προετοιμασια χρωματος.Δες εδω :

Απο εδω και περα αναλογα τον χρονο που διαθετεις μπορεις ή να περασεις ακομα μια αλοιφη καθαρισμου οπως το cleaner wax και να συνεχισεις με γυαλιστικη και τελος ενα κερι ή απλα να παρακαμψεις το cleaner wax και να πας κατευθειαν στη γυαλιστικη και μετα το κερι.Εγω προσωπικα επειδη δεν ειχα τοσες ωρες, εκανα το πρωτο βημα με την προετοιμασια χρωματος που ειναι κατι βασικο αν θες να κανεις σωστη δουλεια και μετα εβαλα κατευθειαν το κερι.

Σχετικα με την προετοιμασια χρωματος, στο παρακατω λινκ μπορεις να προμηθευτεις την συσκευασια του παραπανω βιντεο που ειδες, η οποια περιλαμβανει τις πλαστελινες μαζι με το quick detailer.Επισης θα βρεις και αλλα προιοντα της megyiars σε καλες τιμες.Μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στην εταιρια και να σου στειλουν οτι χρειαζεσαι.Αποτι θυμαμαι ειναι στη Θεσ/νικη το μαγαζι αυτο αλλα στελνει πολυ γρηγορα σε ολη την Ελλαδα και ειναι εξυπηρετικοι. http://www.ramtuning.gr/products.php?type=care&brand=MEGUIARS&s=36&np=5

Αν ενδιαφερεσαι για Αθηνα, το swell.gr εχει επισης προιοντα meguiars και λογικα θα βρεις κι εκει οτι χρειαζεσαι.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

http://www.swell.gr/...emart&Itemid=72 αυτο τι ειναι?(KAΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑΤΟΣ DEEP CRYSTAL ΤΗΣ MEGUIARS) Μηπως με αυτο προετιμαζεις?σενα video βαζει το quick detail μετα το κερωμα)δηλαδη κανω προετιμασια μετα κερι

θα περασω αν ειναι απο το swell και θα ρωτησω...οι τιμες του swell ειναι σαν θεσσαλονικησ?

λεω να παρω mergu προετιμασια kai lusso or κερι η θα δω...το γυαλιστικο που βοηθαει μετα τι προετιμασια?

1)πλυσιμο στεγνωμα με δερμα κτλ

2)προετιμασια

3)αν θελουμε γυαλισμα

4)κερι!

και με ολα αυτα θα κερδισω λαμπερω αμαξι?θα ριχνω απλα νερο χωρις σφουγγαρι και θα γυαλαζει?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

πονεσε το κεφαλι οχι το 1 οχι το αλλο , προτεινετε 1 κιτ που τα εχει ολα μεσα να κανουμε δουλεια γιατι τον χρονο που χανουμε στο ψαξιμο κανεις δεν το σκεφτετε .....

Link to comment
Share on other sites

πονεσε το κεφαλι οχι το 1 οχι το αλλο , προτεινετε 1 κιτ που τα εχει ολα μεσα να κανουμε δουλεια γιατι τον χρονο που χανουμε στο ψαξιμο κανεις δεν το σκεφτετε .....

+1 σαν συνταγη μαγειρικης καταντησε

Link to comment
Share on other sites

http://www.swell.gr/...emart&Itemid=72 αυτο τι ειναι?(KAΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑΤΟΣ DEEP CRYSTAL ΤΗΣ MEGUIARS) Μηπως με αυτο προετιμαζεις?σενα video βαζει το quick detail μετα το κερωμα)δηλαδη κανω προετιμασια μετα κερι

θα περασω αν ειναι απο το swell και θα ρωτησω...οι τιμες του swell ειναι σαν θεσσαλονικησ?

λεω να παρω mergu προετιμασια kai lusso or κερι η θα δω...το γυαλιστικο που βοηθαει μετα τι προετιμασια?

1)πλυσιμο στεγνωμα με δερμα κτλ

2)προετιμασια

3)αν θελουμε γυαλισμα

4)κερι!

και με ολα αυτα θα κερδισω λαμπερω αμαξι?θα ριχνω απλα νερο χωρις σφουγγαρι και θα γυαλαζει?

Λαμπερο αμαξι ναι.. Αλλα δεν ειπε κανεις οτι θα ριχνεις νερο και χωρις σφουγγαρι θα γυαλιζει..... Κανονικα θα γινεται το πλυσιμο... Απλως, η βρωμια θα φευγει πιο ευκολα, δεν θα καολλαει στο χρωμα, θα προστετευεται το αυτοκινητο σου απο βροχες ηλιο κτλ.. Και αναλογα την προετοιμασια και τα υλικα που βαζεις, θα εχεις και το αναλογο αποτελεσμα σε γυαλαδα..

οταν βρω λιγο χρονο, θα φτιαξω μια λσιτα με ολα τα προιοντα.. Τα ετοιμα κιτ που υπαρχουν, υστερουν σε πολλα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.swell.gr/...emart&Itemid=72 αυτο τι ειναι?(KAΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑΤΟΣ DEEP CRYSTAL ΤΗΣ MEGUIARS) Μηπως με αυτο προετιμαζεις?σενα video βαζει το quick detail μετα το κερωμα)δηλαδη κανω προετιμασια μετα κερι

θα περασω αν ειναι απο το swell και θα ρωτησω...οι τιμες του swell ειναι σαν θεσσαλονικησ?

λεω να παρω mergu προετιμασια kai lusso or κερι η θα δω...το γυαλιστικο που βοηθαει μετα τι προετιμασια?

1)πλυσιμο στεγνωμα με δερμα κτλ

2)προετιμασια

3)αν θελουμε γυαλισμα

4)κερι!

και με ολα αυτα θα κερδισω λαμπερω αμαξι?θα ριχνω απλα νερο χωρις σφουγγαρι και θα γυαλαζει?

Αυτα τα καθαριστικα χρωματος απ'οτι πιστευω ειναι για να περνας στα γρηγορα το αμαξι μια στο τοσο καθε μερικα πλυσιματα.Απ'οτι εχω καταλαβει, σωστη προετοιμασια δεν μπορεις να κανεις χωρις την πλαστελινη.Στο παραπανω λινκ της ramtuning που εχω ανεβασει παιδια, υπαρχει ενα κιτ προετοιμασιας που περιλαμβανει πλαστελινες και σπρει.Μετα απο αυτο απλα διαλεξτε ενα κερι της αρεσκειας σας.Εγω επελεξα το gold class, αλλος επελεξε το NXT.Το ιδιο ισχυει και για την γυαλιστικη αλοιφη εφοσον εχετε σκοπο να περασετε και γυαλιστικη πριν το κερι.Φιλε playmaker πιστευω οτι αυτο που προσφερει η γυαλιστικη πριν το κερι ειναι περαν της γυαλαδας οτι ισως αφαιρει εν μερει αραχνες.Το λεω αυτο διοτι με μια γυαλιστικη της turtle που εχω με εχει σωσει ακομα και απο γρατζουνια που ηταν πολυ επιφανειακη.Εγω παντως μετα την προετοιμασια περασα κατευθειαν το gold class το οποιο προσφερει και γυαλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα καθαριστικα χρωματος απ'οτι πιστευω ειναι για να περνας στα γρηγορα το αμαξι μια στο τοσο καθε μερικα πλυσιματα.Απ'οτι εχω καταλαβει, σωστη προετοιμασια δεν μπορεις να κανεις χωρις την πλαστελινη.Στο παραπανω λινκ της ramtuning που εχω ανεβασει παιδια, υπαρχει ενα κιτ προετοιμασιας που περιλαμβανει πλαστελινες και σπρει.Μετα απο αυτο απλα διαλεξτε ενα κερι της αρεσκειας σας.Εγω επελεξα το gold class, αλλος επελεξε το NXT.Το ιδιο ισχυει και για την γυαλιστικη αλοιφη εφοσον εχετε σκοπο να περασετε και γυαλιστικη πριν το κερι.Φιλε playmaker πιστευω οτι αυτο που προσφερει η γυαλιστικη πριν το κερι ειναι περαν της γυαλαδας οτι ισως αφαιρει εν μερει αραχνες.Το λεω αυτο διοτι με μια γυαλιστικη της turtle που εχω με εχει σωσει ακομα και απο γρατζουνια που ηταν πολυ επιφανειακη.Εγω παντως μετα την προετοιμασια περασα κατευθειαν το gold class το οποιο προσφερει και γυαλαδα.

νασο...δηλαδη πλαστελινη μετα το quick detail μετα το γυαλιστικο και μετα κερι και ειμαστε αρχοντες?η πλαστελινη παει μαζι με ειδικο spray e?κανει δουλια?

Link to comment
Share on other sites

νασο...δηλαδη πλαστελινη μετα το quick detail μετα το γυαλιστικο και μετα κερι και ειμαστε αρχοντες?η πλαστελινη παει μαζι με ειδικο spray e?κανει δουλια?

Θα εχεις μεγαλη διαφορα απο τωρα, αλλα κυριως προστεσια στο χρωμα σου..Αν δεν θες το 100% εισαι οκ.. Αν θες το 100% πας για γυαλισμα με αλοιφαδορο(οχι τους φθηνους τυπου πρακτικερ κτλ)..

Ο πηλος δεν παει μεαζι με το σπρευ.. Μπορεις καλιστα να χρησιμοποιησεις ενα ψεκαστηρι του ενος λιτρου(ενα φθηνο με 1-2 ευρω απο πρακτικερ), και να βαλεις μεσα 100 ml σαμπουαν αυτοκινητου.. Οση περισσοτερη λιπανση εχεις, τοσο καλυτερα.. Προσωπικα αυτο που σου ειπα κανω.. Δεν ειναι αναγκη να δωσεις ενα σωρο λεφτα να παρεις το σπρευ μονο και μονο για να περνας πηλο..

Link to comment
Share on other sites

νασο...δηλαδη πλαστελινη μετα το quick detail μετα το γυαλιστικο και μετα κερι και ειμαστε αρχοντες?η πλαστελινη παει μαζι με ειδικο spray e?κανει δουλια?

Οπως λεει και ο Νικος παραπανω, ο πηλος μπορει να χρησιμοποιηθει και με σαπουναδα ως λιπαντικο.Δεν γνωριζω βεβαια αν κανει την ιδια δουλεια με το να χρησιμοποιηθει το quick detailer αντι της σαπουναδας.Παντως στο παρακατω λινκ υπαρχει το κιτ που χρησιμοποιει ο τυπος στο youtube και περιλαμβανει τον πηλο μαζι με το quick detailer και πανακι μικροινων.Δες εδω : http://www.ramtuning.gr/product.php?id=26&type=care&brand=MEGUIARS

Εγω προσωπικα θα παρω το κιτ αυτο και μετα θα περασω κατευθειαν κερι.Αυτα ειναι τα δυο βασικα βηματα φιλε playmaker.Απο κει και περα αν εχεις αραχνη, ή γρατζουνιες ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο, ειναι στο χερι σου να περασεις ενδιαμεσα γυαλιστικη αλοιφη, αλοιφη για την αραχνη, αλοιφη για γρατζουνιες κλπ.Αυτο ειναι δικο σου θεμα.Παντως προνμηθευσου πανακια μικροινων.Οσες περισσοτερες αλοιφες θα περασεις τοσο περισσοτερα θα χρειαστεις.ΚΑι το κερι μπορεις να το περασεις με ενα σφουγγαρακι σαν αυτα της meguiars.Τα εχω δοκιμασει και ειναι πολυ βολικα.

Επισης, μην ενθουσιαζεσαι με τις πολλες αλοιφες γιατι να ξερεις οτι θα χρειαστεις πολυ χρονο και λογω της κουρασης οσο περναει η ωρα θα γινεσαι πιο αργος.Μονο και μονο η προετοιμασια χρωματος και το περασμα-σκουπισμα κεριου θα σου ξοδεψουν γυρω στις δυομιση ωρες τουλαχιστον για το golf 5 που ειναι μικρομεσαιο και με την προυποθεση οτι θα κανεις σωστη δουλεια κι οχι βιαστικα να τελειωσουμε να φυγουμε :)

Και τελος αν θες μια συμβουλη, εγω προσωπικα χρησιμοποιω χαρτοταινια πριν ξεκινησω ωστε να αποφυγω να περασω κατα λαθος πλαστικα σημεια ή νικελομενα σημεια κλπ.Με την χαρτοταινια δηλαδη δε θα χρειαστει να εισαι και τοσο προσεκτικος με το περασμα του σφουγγαριου. ;)

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.