Jump to content
passat17

ζαντες για Passat

Recommended Posts

γεια χαρα !!!

θελω να μαθω sites για ζαντες για το passat-ακι μου... και γενικα πληροφοριες για passat.

πως μπορω να μαθω περισσοτερα?

καινουριος στο club... ;)

ευχαριστω!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν αλλάξω ζάντες και λάστιχα στο Passat μου (1.6/2003) και φυσικά θέλω να βάλω 17άρες και λάστιχα Michelin.

Για να ακούσω καμιά 50αριά διαφορετικές γνώμες για αν δώ και εγώτι θα κάνω! Ποιές θα βάλω κλπ κλπ...

Επίσης οι ζάντες που φοράει το 1.8Τ της ίδιας ηλικίας (νομίζω πώς είναι ο κωδικός 149) γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζουν καινούριες???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και για μένα η ώρα για αλλαγή ζαντών και λάστιχων μιας και κόπηκε σε χωματόδρομο το ένα λάστιχο. Ευκαιρία να δώ τι θα βάλω. Έβαλε ένα φιλαράκι μου σε Mondeo την momo GTR και μου άρεσε μπορώ να πώ. Μπορεί κάποιος να προτείνει καμιά άλλη λύση σε ζάντα για passat 17'' και κατά προτίμηση λάστιχο Michelin.

Έχω υπόψιν μου τον Φωκά και τον Κατσαμπίδη που μου είπαν ότι έχουν καλές τιμές. Το φιλαράκι μου έβαλε στον Φωκά τις momo GTR 450 Ευρά..

Αναμένω καμιά καλή πρόταση.

ty

Link to comment
Share on other sites

gtr καινουρια?και σε τι διασταση?μου φαινονται παρα πολυ λιγα τα χρηματα..

λιγο που ειχα κοιταξει κατι 900ρια εβλεπα σε 17ρες..

Ναι καινούριες είναι αλλα έτυχε απ' ότι μου είπε ήταν τελευταίο κομμάτι (δεν ξέρω πόσο μπορεί να ισχύει αυτό) και τις πήρε σε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :) "meltemie" για το site!! (tirerack).

πολυ καλο και ακριβως αυτο που εψαχνα.

να δω το αυτοκινητο μαζι με τις ζαντες!!!

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:αν αλλαχτουν οι εργοστασιακοι τροχοι ποιες ειναι οι συνεπειες?

(αν μπει 17΄΄ ζαντα και μικροτερο προφιλ το αυτοκινητο θελει χαμηλωμα για να δειξει?

η ισχυς πεφτει? και αλλα πολλα ερωτηματα...........

οποιος μπορει να βοηθησει-συμβουλεψει καλοδεχουμενος!!

Link to comment
Share on other sites

από 15-16 σε 17 δεν έχει μεγάλη διαφορα ...και ειδικά άμα βάλεις ελαφρου κράματος ζάντες. Αν πας σε μεγαλύτερες το αυτοκίνητο θα χτυπάει ποιο πολύ και θα πρέπει να προσεχεις τις λακκούβες μην τις στραβώσεις.

Με 17 θα δείχνει ...αλλα αν το χαμηλώσεις θα δείχνει ακόμα πιο καλά

φωτός από χαμηλωμένα passat εδώ

http://www.passatworld.com/forums/showthre...&highlight=pics

@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :D "meltemie" για το site!! (tirerack).

πολυ καλο και ακριβως αυτο που εψαχνα.

να δω το αυτοκινητο μαζι με τις ζαντες!!!

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:αν αλλαχτουν οι εργοστασιακοι τροχοι ποιες ειναι οι συνεπειες?

(αν μπει 17΄΄ ζαντα και μικροτερο προφιλ το αυτοκινητο θελει χαμηλωμα για να δειξει?

η ισχυς πεφτει? και αλλα πολλα ερωτηματα...........

οποιος μπορει να βοηθησει-συμβουλεψει καλοδεχουμενος!!

Βαζοντας 17αρα θα πας για λαστιχο 225/45.

Κι εγω τετοιο φοραω.

Δεν ειναι τρελα σπαστικο απο θεμα κοπανηματος κτλ.Απλα θελει λιιιγο περισσοτερη προσοχη.Νορμαλ πραγματα ομως.

Σχετικα με το χαμηλωμα,παντα,ο,τι ζαντα και να βαλεις,θα δειξει με χαμηλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια. Εγώ στο Passat μου έχω 18 BBS RC.

Όπως ανάφεραν οι προηγουμενοι, το αυτοκίνητο κοπανάει περισσότερο από πριν-αλλα έχεις κέρδος μεγάλο στην αίσθηση που σου δίνει το τιμόνι στο δρόμο....Είναι ...κοφτερό να το πω???Anyway αξίζει.....αλλα ότι και κανεις-ξεκινα να σκέφτεσαι το χαμήλωμα....Εγώ πάντως το έχω βάλει στο πρόγραμμα(μετά το full-exhaust και το cold-intake)

Pic του car μου...

Picture001.jpg

Picture002.jpg

@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

E το θελει ενα χαμηλωματακι..

Μονό ένα??

Καλά είναι τα λάστιχα.....Δεν ξέρω γιατί φαίνονται τόσο λιώμα στην foto

Φίλε passat17 ,οι συνέπειες του να αλλάξεις βήμα,δηλαδή να αλλάξεις διάμετρο στο τροχό (προφίλ+ζάντα), του αυτοκίνητο σου είναι πολλές. Δύστυχος μονό 4 θυμάμαι τώρα....κάπου διάβασα ένα άθρο στο Turbo magazine. Θα το ψάξω, το βραδάκι και άμα το βρω θα το κάνω post

1. Το ταχύμετρο θα δείχνει λάθος ταχύτητα. Αυτό έχει και άλλες επίπλοκες, λόγο του ότι πολλά συστήματα χρησιμοποιούν τους αισθητήρες του ταχύμετρου για να δουλέψουν σωστά (πχ ABS). Μην φανατιστείς και την καταστροφή....Απλά το ABS θα ενεργοποιείται στα πχ. 40 KM anti sta 30 ΚΜ.

2. Η δύναμη όντος θα μειωθεί, λόγο μεγαλύτερο τριβών (μεγαλύτερο λάστιχο)-μεγαλύτερο βάρους άλλα και λόγο αύξησης του βήματος, που προκαλεί αύξησης της απαιτούμενης ροπής.....

3. Θα επηρεαστεί η όλη γεωμετρία του αυτοκινήτου.(δεν ξέρω σε τι βαθμό)- πράγμα σύνηθες αρνητικό για το κράτημα του αυτοκινήτου.

4. Μεγαλύτερη κατανάλωση λόγο αυξημένων απωλειών δυνάμεις

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Ωραια η ζαντα αλλα θελει επειγοντως χαμηλωμα.

Αν τωρα με αριστα το 10 η εμφανιση απο τις ζαντες ειναι στο 4 με το χαμηλωμα θα παει στο 9.

Το λεω επειδη εχω δει πασατ με αυτη την ζαντα και ταπα χαμηλωμενο και ειναι απλα πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει τις KW του το Passat

Όμως με 2 ορφανά στο χέρι (3’ downpipe και random tech καταλυτής) που ψάχνουν μανιωδώς οικογένεια (jetex ή supersport cat-back exhaust) τα $ έχουνε γίνει πολύ δυσεύρετα....

Link to comment
Share on other sites

Θέλει τις KW του το Passat

Όμως με 2 ορφανά στο χέρι (3’ downpipe και random tech καταλυτής) που ψάχνουν μανιωδώς οικογένεια (jetex ή supersport cat-back exhaust) τα $ έχουνε γίνει πολύ δυσεύρετα....

Ολα με την ωρα τους!!Μην ανησυχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Guest trajector_2

Πολύ καλά μας τα λές φίλες μου Dog και να προσθέσω οτι όσο αφορά την αλλαγή της γεωμετρίας του αυτοκινήτου και το χαμήλωμα σε μοντέλα 99 και πίσω χρειάζεται άμεσα ρύθμιση το σύστημα ABS οπου δεν γίνεται αυτόματα οπως στα καινούργια μοντέλα με αποτέλεσμα στις χαμηλές ειδικά ταχύτητες να φρενάρει το αυτοκίνητο οποτε του γουστάρει... Για χαμήλωμα χωρίς πολλά κοπανίματα προτείνω το σετάκι που έβαλα εγω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος Εibah ελατηριάκια με zachs performance αμορτισέρ και καινούργια top mount (συγνώμη για την απαίσια ορθογραφία μου)και φτηνά εε περίπου 650¤ τοποθετιμένα!!!! Τώρα θέλω 17αρια ζαντικά και ενα καλό λαστιχάκι αλλά no money no honey ξέρεις πουθενά να τα βάλουμε με δόσεις? :heart:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά μας τα λές φίλες μου Dog και να προσθέσω οτι όσο αφορά την αλλαγή της γεωμετρίας του αυτοκινήτου και το χαμήλωμα σε μοντέλα 99 και πίσω χρειάζεται άμεσα ρύθμιση το σύστημα ABS οπου δεν γίνεται αυτόματα οπως στα καινούργια μοντέλα με αποτέλεσμα στις χαμηλές ειδικά ταχύτητες να φρενάρει το αυτοκίνητο οποτε του γουστάρει... Για χαμήλωμα χωρίς πολλά κοπανίματα προτείνω το σετάκι που έβαλα εγω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος Εibah ελατηριάκια με zachs performance αμορτισέρ και καινούργια top mount (συγνώμη για την απαίσια ορθογραφία μου)και φτηνά εε περίπου 650¤ τοποθετιμένα!!!! Τώρα θέλω 17αρια ζαντικά και ενα καλό λαστιχάκι αλλά no money no honey ξέρεις πουθενά να τα βάλουμε με δόσεις? :heart:

Αυτά που έβαλες καλά. Γιατί δεν έβαλες Η&R με αμορτισέρ Bilstein? Επειδή είμαι και εγώ για αλλαγές όπως ακριβώς και εσύ και το ψάχνω (κακώς τόσο πολύ βέβαια), τι σε έκανε να βάλεις αυτά?

Κοίτα να δείς που και εγώ θέλω ζαντικό και οποσδήποτε λάστιχα. Σε τι προσανατολίζεσαι? Εγώ πάντος λάτρης του Michelin αλλά και τα Continental που φοράει τώρα βγήκαν αρκετά καλά. Από ζάντα έχεις κάτι υπόψιν σου? Για δώσε καμιά φωτό από κανένα καλό μοντέλο που σκέφτεσαι να βάλεις.

Ευχαριστώ. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.