Jump to content
pipis13

Αποψεις Προτασεις Νεο Αμαξι

Recommended Posts

υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο μεχρι το καλοκαιρι να φυγει το πολακι και λογο καταναλωσης- συντηρησης και λογο οτι εχω χτικιασει με τα λαδια. δεδομενου λοιπον οτι κατα 90% θα το δωσω σε μαντρα - αντιπροσωπεια η αγοραστικη του αξια θελω να πιστευω οτι θα ειναι καπου στα 13000χιλιαρικα. (15000 - 16000) τα πουλανε μαντρες - αντιπροσωπειες της χρονολογιας δικιας μου με τα ιδια χλμ δηλαδη 2011 30000χλμ.(αφου εξαντλησω το ενδεχομενο να τα βρω με την vw με καποιο τροπο μηπως και κανουμε καμια τραμπα)

θα το ψαξω καλα πριν παρω την αποφαση μου αλλα ψαχνω κατι καινουργιο μεχρι 15000 ευρω οικονομικο και να εχει χωρους τουλαχιστον λιγο μεγαλυτερους απο το polo απο αποψη καταναλωσης.

με μια πρωτη ματια μου αρεσε το peugeot 208 diesel (απο κοντα δεν το εχω δει) κατι λεει το yaris και επισης το ford focus αλλα με τα 100 αλογα το 1000cc γιατι με τα 125 αλογα παει 20000 ευρω, το clio diesel, το skoda rapid το seat leon το απλο και τελος το hyundai i30 diesel.

καμια αλλη προταση????

αν προκυψει και κανενα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση δεν εχω θεμα αλλα για καινουργιο ψαχνω κατα κυριο λογο....

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

φιλε αν θες αξιοπιστο ντιζελ yaris ουτε προβληματα ουτε τιποτα.τα λαδια του κ τα ξυδια του μονο.μακρια απο φορντ .κ υστερα το χιουνται καλα . το ραπιντ ειναι νεο μοντελο δεν ξερω δεν θα το ρισκαρα.ασε να περπατησει πρωτα.σεατ με τιποτα απο κατασκευη ψευτικα.γιαπωνεζικο να ησυχασει το κεφαλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Από μένα Clio φίλε..Είναι πολύ όμορφο και μέχρι στιγμής παίζει μπάλα μόνο του-όλοι λένε τα καλύτερα!Ο πατέρας μου έχει το 208 diesel το 1.4 με τα 68 άλογα και με αυτόματο κιβώτιο...Σέρνεται αλλά οι καταναλώσεις που έχει σε κάνουν να το ξεχνάς ειδικά αν είσαι στην πόλη και δεν κάνεις συχνά ταξίδια...Πάντως αν πήγαινες για 208 θα σου πρότεινα να κοίταγες για το 1.6 diesel γιατί όσο να ναι το γκαζάκι χρειάζεται έστω και για μια ασφαλή προσπέραση.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εισαι μεσα στο μυαλο μου.διαβασα λιγο απο δω λιγο απο κει και κατεληξα οτι το peugeot δεν τραβαει..το clio ισως ειναι η καλυτερη περιπτωση αλλα απο χωρους τι λεει?το εχει κανενας απο δω(πατερας θειος ξαδερφος) και μετα οπως το πες κοιταω ιαπωνα και προσθετω και το auris με το μονο θεμα οτι σε αυτο το μπατζετ δεν παιρνεις την ντιζελ εκδοση.

καλο χρυσο το πολακι αλλα 1 καει 2 ταλαιπωρια με τα λαδια αφανταστη 3 πολυ μικρους χωρους....οι μισθοι πεφτουν (μου το μειωσαν 200 ευρω) και θελω 150  ευρω βενζινη το μηνα για το πολακι μονο για την δουλεια μου( να πηγαινοερχομαι) οποτε το πετρελαιο η κατι σε βενζινη αλλα οικονομικο φανταζει μονοδρομος και επισης θελω κατι με μεγαλυτερους χωρους καθ οτι το επομενο αμαξι θα το κρατησω πολλα χρονια ( με οτι συνεπαγεται αυτο για το μελλον οικογενεια κλπ) για αυτο ανεφερα το rapid . οι προυποθεσεις να το κρατησω ειναι 1 να παω πιο κοντα στο τοπο εργασιας μου και 2 να ηρεμησω με το θεμα λαδιων.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μακρια απο γαλλικα αμαξια μακρια απο το clio ολο προβληματα ειναι βλεπω συνεχεια αμαξια στα συνεργεια ..μακρια απο seat φιλε και απο huyndai kai ford μακρια πως και δεν χτυπας κανενα ιταλικο αμαξι οπως κανενα alfa romeo mito i κανενα fiat punto αν θελεις παρε κανενα opel corsa τα καινουρια ειναι απροβληματιστα παντως φιλικα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι φίλε spiro σε βλέπω πολύ αισιόδοξο στο θέμα της τιμής πώλησης του αυτοκινήτου σου.Τα 13000 μου φαίνονται πολλά.Μπορεί να είναι λίγα τα κυβικά του αυτοκινήτου σου αλλά όπως βλέπεις το μεγαλύτερο ποσοστό των πιθανών αγοραστών προσανατολίζεται στην αγορά ναι μεν μικρού κυβισμού αυτοκινήτου αλλά diesel όπως φυσικά προτίθεται να πράξεις και συ.Αρνητικό επίσης στοιχείο είναι το θέμα της υπερκατανάλωσης λαδιού του συγκεκριμένου κινητήρα το οποίο είναι γνωστό σε πολύ κόσμο πέρα από τους έμπορους αυτοκιινήτων.Αν συνυπολογίσουμε την γενικότερη οικονομική κρίση και τις ευρύτερες κοινωνικές προεκτάσεις αυτής στην γενικότερη αντίληψη περί χρήσης του αυτοκινήτου  καταλαβαίνεις ότι το κλίμα γίνεται πιο βαρύ.Γνώμη μου είναι να βάλεις το ΠΩΛΕΙΤΑΙ στο παρμπρίζ και να περιμένεις.....Μακριά από εμπόρους δεν το συζητώ.Εύχομαι να πουληθεί όσο το δυνατό γρηγορότερα και στην επιθυμητή σου τιμή. Πιστεύω τέλος,ότι το rapid θα αποτελέσει μια πολύ έντιμη πρόταση στην κατηγoρία του ως diesel.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον καθηγητη... 
Οσο για την επομενη επιλογη σου, ασυζητητι το νεο Yaris οπως λεει κι ο Πανος...  Δεν καταλαβαινει τιποτα! Οικονομικο, αξιοπιστο προπαντως και πολυ νευρικο.. (1.4cc, 21 κιλα ροπης και σχεδον 100 πραγματικα αλογα με τετοιο βαρος, καταλαβαινεις!) Επισης ειναι απο τα λιγα μικρα που ειναι τοσο καλοστημενα κι ανετα στην οδηγηση με μεγαλους χωρους και πρακτικοτητα στο εσωτερικο του..

Link to comment
Share on other sites

ουτε 13000??? καλυτερα να μου το κλεψουν τοτε που το εχω ασφαλισεθι για 15500.......με μια προχειρη ματια στο καρ ειδα οτι οι τιμες παιζουν στα 15000.. οποτε ο εμπορος δεν θα το παρει εστω 13000?

επισης ξερει κανεις τη διαδικασια για να ξεπληρωσω το δανειο και να παρω την αδεια στο ονομα μου ετσι ωστε να μπορω να το πουλησω?

εχω ακουσει οτι ειναι χρονοβορα απο vw bank ειναι το δανειο

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

οχι σπυρο πας στην αντιπροσωπεια και λες θελω να κανω αποπληρωμη ολου του δανειου και μετα εισαι κομπλε ετσι το εχω κανει και εγω σπυρο ....δεν ειναι καθολου χρονοβορα..

Link to comment
Share on other sites

λες να μην γινεται?τελος παντων οταν θα παω να μου μετρησουν τα λαδια θα τους ρωτησω και θα τους ρωτησω ποσο μου το αγοραζουν απο περιεργια.

ξερετε εαν αλλη αντιπροσωπεια π.χ toyota μπορει να αγορασει το δικο μου με την προυποθεση οτι θα παρω αμαξι απο αυτους?

και επισης ξερετε εαν γινεται καποια πατεντα εαν την εχει κανει κανενας ετσι ωστε να μην χρειαστει να αποπληρωσω το δανειο αλλα να εξοφληθει απο την πωληση του αυτοκινητου μου? π.χ πες το πουλιεται 13000 στην αντιπροσωπεια να κρατησουν αυτα που χρωσταω κανα 2000 δηλαδη και να γινει ετσι η πρεπει υποχρεωτικα να το εχω ξεπληρωσει εγω πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μακρια απο γαλλικα αμαξια μακρια απο το clio ολο προβληματα ειναι βλεπω συνεχεια αμαξια στα συνεργεια ..μακρια απο seat φιλε και απο huyndai kai ford μακρια πως και δεν χτυπας κανενα ιταλικο αμαξι οπως κανενα alfa romeo mito i κανενα fiat punto αν θελεις παρε κανενα opel corsa τα καινουρια ειναι απροβληματιστα παντως φιλικα φιλε μου

 

Μακριά απο σέατ και huyndai και να παρει ιταλικο? :laugh:

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορω να πω ειναι οτι τα νεα μοντελα βγαζουν ολο και περισσοτερα προβληματα.παλια θυμαμαι ειχε παρει ενα bmw 316 ο πατερας μου και ακομα προχωραει αταραχο με 260000χλμ 21 χρονων αμαξι..το  golf 4 και αυτο τα ιδια τιποτα απολυτως εκτος απο τα φυσιολογικα λογο καιρου.και δεν ξερεις τι να κανεις πλεον.

παντως απο τα γαλλικα το τεραστιο αρνητικο κατ εμε ειναι το σασμαν. το εχω ζησει και με πεζο και με σιτροεν.βαζεις ταυχτητα και μερικες φορες εκατο ωρες να κουμπωσει και κουνιεται και περα δωθε ο λεβιες. τα ιταλικα νομιζω οτι τα2-3 τελευταια χρονια τα εχουν βελτιωσει πολυ σε σχεση με παλια

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απο σέατ και huyndai και να παρει ιταλικο? :laugh:

Αν λες μακρια απο Seat ειναι σαν να λές μακρια απο VW οπότε beckman και το Polo σου σάπιο ειναι για να λες μακρια ε?

Passatouko κακά τα ψέματα τα Fiat εχουν γινει πολύ πιο αξιοπιστα από VAG ειτε το θέλουμε είτε οχι ...

Οσο για το Polo φιλε spiro περαστικά μην το δώσεις σε μάντρα/αντιπροσωπεία βάλτο στο car!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωα το βαλω στο καρ οκ αλλα ποιος θα το παρει αν καει λαδια?και δεν μπορω να το κρυψω δεν θα αισθανομαι καλα ενω σε εμπορο δεν με νοιαζει

Link to comment
Share on other sites

Renault-Opel-Nissan Diesel,φορανε ολα τον ιδιο κινητηρα, το αφεντικο μου εχει και Clio και Nissan Juke πετρελαια και τα 2,απο οικονομια το ιδιο ειναι αλλα το Juke κανει πολυ θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ο 1.5 dci του clio είναι πάρα πολύ καλός κινητήρας.Από χώρους,έχει 300 λίτρα χώρο αποσκευών αλλά ο αέρας για τα πόδια των πίσω επιβατών δε μου φάνηκε ιδιαίτερα μεγαλύτερος από του polo παρόλη τη διαφορά σε μήκος και μεταξόνιο. Το yaris το diesel,να πω σε όσους λένε ότι είναι αξιόπιστο ότι ο 1.4 d-4d που φοράει σε πολλούς καίει λάδια!Οπότε δε θα πρότεινα 2ο 1.400άρι στη σειρά που να έχει το ίδιο πρόβλημα :p .Το 208 μου αρέσει που ενώ μίκρυνε σε διαστάσεις έχει πολύ καλούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Αν λες μακρια απο Seat ειναι σαν να λές μακρια απο VW οπότε beckman και το Polo σου σάπιο ειναι για να λες μακρια ε?

Passatouko κακά τα ψέματα τα Fiat εχουν γινει πολύ πιο αξιοπιστα από VAG ειτε το θέλουμε είτε οχι ...

Οσο για το Polo φιλε spiro περαστικά μην το δώσεις σε μάντρα/αντιπροσωπεία βάλτο στο car!!!!

 

Δυστυχώς γιάννη εκεί καταντήσαμε με τις λαδιέρες.

Να μας κοροιδέυουν οι ιταλοί για αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να αγοράζεις καινούργιο αμάξι να καίει λάδια και να μην βρίσκουν λύση.

Λάθοι κάνουν όλες οι εταιρίες,το θέμα είναι πως το αντιμέτωπίζουν,η VW τα γράφει όλα στα @@ της.

 

Δυστυχώς η εποχή αξιοπίστιας 8 βάλβιδων,16 βάλβιδων, και 20βάλβιδων πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Τα Ιταλικα εχουν βελτιωθει στον κινητηρα  στο αμαξωμα οι γερμανοι ειναι μακραν μπροστα

Ασε που τα ιταλικα μετα την 5ετια γινονται χριστουγεννιατικα δενδρα στα ηλεκτικα τους. Πατας φρενο και αναβουν ολες οι λαμπες μαζι..... :) :)

 

Οποτε σε αυτην περιπτωση το βαφεις πρασινο και το αμολας στο δασος.... :D :D

θα προτεινα να το βαψει μπλε και να το πεταξει στην θαλασσα.το κια ceed δεν σου λεει κατι;;;το καινουριο ειναι ολα τα$
Link to comment
Share on other sites

το κια μου λεει κατι και το εχω δει κιολας και το civic μου λεει κατι αλλα ξεφευγουμε σε χρηματα....το kia μου αρεσει αλλα σαν αξιοπιστια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.