Jump to content
zhm

Τι ενισχυτή να βάλω;

Recommended Posts

Οτι ρυθμισεις κανεις για τα πισω ηχεια θα ισχυουν και για το γουφερ. Εφοσον εχει ξεχωριστες ρυθμισεις για γουφερ και μονο μια εξοδο, ουσιαστικα η εξοδος ειναι για το γουφερ. Αν εχει επιλογη να βγαινει το γουφερ εκτος λειτουργιας λογικα θα κλεινουν και τα πισω ηχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί. Κατσε να πάρω το woofer και θα δω. Με βλέπω για άλλη πηγή αμα δεν γίνει δουλεια. πάντως ο ενισχυτής έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις για το κάθε ζεύγος καναλιών (front k rear) Εγώ εχω συνδέσει τα 2 ηχεία στο front κ στο rear (οπου έχει και extra ρυθμίσεις για το bas boost) θα συνδέσω το woofer (με γεφύρωση)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο ενισχυτης ειναι καλη αγορα. Με το γουφερ θα παιξει πρεπει βεβαια να προσεξεις τα Ohm αν και λογικα πρεπει να μπορει να παιζει σε διαφορετικα Ohms ανα ζευγος καναλιων. Το μονο που δεν θα μπορεις να κανεις ειναι να ρυθμισεις μονο το Sub, αν βεβαια παρεχεται κατι τετοιο απο την πηγη σου.

Nομιζω πως ανα ζευγος δεν μπορει να ειναι διαφορετικα Ωhms γιατι

τοτε διαιρουνται τα Ωhms αρα χρειαζονται περισσοτερα Αh στο ενα καναλι

του ενισχυτη με αποτελεσμα να καει ο τελικος....

Link to comment
Share on other sites

Αρα να κοιτάξω το woofer που θα πάρω να είναι 4 Ωhms? Το ίδιο δηλαδή με τα ηχεία....

Αυτο ειναι το ιδανικοτερο. Παντως υπαρχουν ενισχυτες που μπορουν και παιζουν με διαφορετικα ohm ανα ζευγος καναλιων ο Zapco 750.4 το κανει αλλα αλλο Jbl αλλο Zapco tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ιδανικοτερο. Παντως υπαρχουν ενισχυτες που μπορουν και παιζουν με διαφορετικα ohm ανα ζευγος καναλιων ο Zapco 750.4 το κανει αλλα αλλο Jbl αλλο Zapco tongue.gif

Μισο για να καταλαβω τι εννοεις ....δηλαδη ετσι οπως το λες

τα δεξια π.χ. θα ειναι 8Ω και τα αριστερα 4Ω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ήθελα να ενισχύσω τον ήχο στο αυτοκίνητο (GolfIIIGT - Alpine 9833R - Coral100WsplitFront/Signat rear) είμαι λοιπόν ανάμεσα σε 5 κάναλο DLS CA51(350E απο γνωστό αθηναϊκό κατάστημα HIFI ή Cadence FXA501 (380E απο τον εγκαταστάτη ΗΙFI αυτοκινήτου) Τι γνωμη έχετε για αυτές τις 2 λύσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μισο για να καταλαβω τι εννοεις ....δηλαδη ετσι οπως το λες

τα δεξια π.χ. θα ειναι 8Ω και τα αριστερα 4Ω?

Οχι ετσι, υπαρχουν ενισχυτες που εχουν ανεξαρτητο κυκλωμα σε 1 ή και 2 καναλια και στα οποια παιζουν σε αλλα ohm πχ 2 καναλαι 2ohm 2 καναλια 4ohm (αυτο το κανει 0 Zapco 750.4) Ειχα δει καπου εναν 5 καναλο που εδινε στα 4 καναλια 4ohm και στο 5ο κατεβαινε μεχρι και 1 ohm

Link to comment
Share on other sites

Οχι ετσι, υπαρχουν ενισχυτες που εχουν ανεξαρτητο κυκλωμα σε 1 ή και 2 καναλια και στα οποια παιζουν σε αλλα ohm πχ 2 καναλαι 2ohm 2 καναλια 4ohm (αυτο το κανει 0 Zapco 750.4) Ειχα δει καπου εναν 5 καναλο που εδινε στα 4 καναλια 4ohm και στο 5ο κατεβαινε μεχρι και 1 ohm

Μηπως θυμασαι μαρκα?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λεμε

1) Genesis Profile 5

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ:

4 x 50 + 1 x 150 watts ή 4 x 70 + 1 x 250 Watt ή 2 x 140 Watt +1 x 250

profile5.jpg

2) Genesis Series 3

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ:

4 x 55 + 1 x 200 Watt ή 4 χ 80 + 1 x 260 Watt

fivechannel.jpg

3) Hifonics ZX 500

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ:

4 x 50 + 1 x 200 watts ή 4 x 100 + 1 x 300 Watt

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω εναν 4κλ ενισχυτή για να παιξω 4κορνες + 4midrange (συγκεκριμένα

8PE21_8intza_http://www.bcspeakers.com/index.php?sez=1&...crizione_prod=1

http://www.loudspeaker.co.uk/1.38TW.htm

Τι να προτιμήσω? Επίσης μπορεί να βάλω 2κορνες+2mid σε καποιον 2καναλλο αν μου βγουν ακριβα κ τα αλλα 4 να τα πουλήσω.

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω. Μεχρι 600E max. Aαα κ κατι άλλο. Μπορώ να τα παιξω στον jbl 75,4 ενισχυτή που έχω? Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?Μην μπαινω σε έξοδα. ¶λλωστε θέλω με αυτα τα λεφτα να κανω αλλα πραματα.

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Αργησα να σου απαντησω αλλα τρεχαμε με αλλα.

Λοιπον σε ρωτησα για το αν εχεις αγορασει τα ηχεια γιατι τα συγκεκριμενα δεν προτεινονται για Car Audio λογο οτι η αντισταση τους ειναι στα 8 ohm και να σου πω την αληθεια οι κορνες μου μοιαζουν πολυ με οικιακης χρησης....

Ο ενισχυτης σου (οπως και οι περισσοτεροι car audio ενισχυτες) παιζει στα 4 ohm και στα 2 ohm, κατα συνεπεια πρεπει να κατεβασουμε την αντισταση μας στα αναλογα Ohm. Για να κατεβασουμε ενα ηχειο απο 8 ohm στα 4 ohm πρεπει να συνδεσουμε παραλληλα 2 8 ohm ηχεια. Αρα παμε στην λυση 2 x 284 Watts RMS στα 4Ωμ (με βαση τις προδιαγραφες του ενισχυτη) στην οποια ομως λυση θα χρειαστει να μειωσουμε το output gain του ενισχυτη γιατι μαλλον θα τα καψει....αν και οι προδιαγραφες των ηχειων δεν ειναι ξεκαθαρες οι κορνες εχουν max 150 watt, ενω στα 8" λεει για 300 watt συνεχης εντασης αλλα χλωμο το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ειδα υπάρχουν στην αγορά ενισχυτές 8ohm για car audio (Εχουν την τιμή τους βεβαια) Παντως εγω τωρα τι έκανα: Τα εβαλα πανω στον jbl οχι με γεφύρα αλλα κανονικα κ έπαιζαν πολύ καλα κ πολυ δυνατα αλλα παραμόρφωναν στις μεγαλες εντασεις. Οπότε φοβούμενος μην τα κάψω τα έβαλα σε εναν sony 4x100 (λίγο πιο χαμηλης ισχης από τον jbl) κ έπαιζαν λιγο πιο σιγα αλλα χωρίς παραμόρφωση. Πότε ομως δεν τα εβαλα να παιξουν με γεφύρωση. Απ'ότι εχω ρωτήσει μου εχουν πει πως πρεπει να βάλω ενα πολύ καλο ενισχυτή για να παιξουν τα ηχεια. Κατι άσχετο, τα ηχεια (8") μαζι με μια αλλη κορνα τα ακουσα να παιζουν σε ενα Atos κ ξύριζαν. Τον ρώτησα με τι ενισχυτή τα παιζει κ μου ειπε κ αυτός όπως κ πολλοι αλλοι οτι τα εχει με εναν Spl 4κνλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες απλα να κατεβασεις λιγο το gain του jbl μεχρι του σημειου που σταματα η παραμορφωση και να μην πας σε αλλον ενισχυτη.

Οποιοσδηποτε ενισχυτης εχει στις προδιαγραφες του οτι μπορει να παιξει με γεφυρωμα παιζει.

Η συνδεση των ηχειων την εχεις κανει παραλληλα? Γιατι αν τα ηχεια ειναι σε διαφορετικη ωμικη αντισταση απο τον ενισχυτη καποια στιγμη θα τα παιξουν...

Οι SPL ειναι αρκετα καλοι και ποιοτικοι ενισχυτες και σε προσιτη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα ηχεία τα πηρα ετοιμα κ το καθε ηχειο παιζει μαζι με μια κορνα συνδεδεμενα με κροσοβερ. Εγω απλα τα συνδεσα στον ενισχυτή. Επειδή τα έπαιξε τωρα ο Sony που εχω λεω να παρω εναν felix που πηρε ενας φιλος μου κ παιζει πολύ καλα (σχετικα με τον jbl σε οβαλ ηχεια κ γουφερ) τωρα 1000w ειναι πολλά που λεει? Θα μου τον δωσει φθηνα γιαυτο λεω (50Ε) Εκτός αυτού στον jbl να τα βάλω με γεφυρα? Δηλαδη το ενα ζευγαρι (κορνα - 8'') μαζι στο front του ενισχυτή κ το αλλο ζευγος στο rear???

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Cadence Z4000 ή SPL Z2X1600??? Ο πρωτος 4κνλ κ ο δευτερος 2κνλ. Βασικά για τα δυο ζευγη των ηχειων τα θέλω. Δηλαδή τον 2κνλ θα παρω μαλλον αλλα αν ο αλλος ειναι καλύτερος???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.