Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Ούτε καμιά απολύμανση; Τίποτα; Δεν έχω οσμές αλλά για να μην απιοκτήσω.

Εντάξει μαι απολύμανση κάντο δεν είναι τίποτα.Πάρε το ειδικό φιαλίδιο ψέκασέ το με ανοιχτό τον κλιματισμό και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν τυχόν εχει ήδη συζητηθεί νωρίτερα, ήθελα την άποψή σας για τα φίλτρα (λαδιού, βενζ., αέρα, καμπίνας) του service των 60000χλμ. Ακούω για mann και bosch. Τελικά υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους και θα ποια θα έπρεπε να επιλέξω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω πάρει τα ΜΑΝΝ από μαγαζί στο ίντερνετ.

Βρες εδώ τους κωδικούς και προχώρα στην παραγγελία

https://www.mann-hummel.com/online-catalog/EU/grc/vehicle;jsessionid=5A4F5C9B4635FA2C8D8C886DF07D358A

Εντάξει μαι απολύμανση κάντο δεν είναι τίποτα.Πάρε το ειδικό φιαλίδιο ψέκασέ το με ανοιχτό τον κλιματισμό και είσαι οκ.

Εχεις να μου ποστάρεις κανά τέτοιο προιον που λες; Πως εφαρμόζεται; Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Σήμερα κάναμε service... χλμ 83.000

 

Αντικαταστάθηκαν:

 

1. Λάδια > Mobile 1 ESP Formula 5-30

2. Φίλτρο λαδιού > MANN OEM

3. Φίλτρο Βενζίνης > MAHLE

4. Υγρά Φρένων > DOT4 OEM

5. Μπουζί > NGK SIZFR6B8EG (03C 905 601 Β ) αντικατέστησαν τα NGK  R PZFR6R που φόραγα.

6. Πολλαπλασιαστές > BBT IC03101 (Made in Germany) αντίστοιχοι των BERU ZSE 030

 

Το φίλτρο αέρος K&N πλύθηκε προχθές, στέγνωσε χθές και σήμερα λαδώθηκε και επανατοποθετήθηκε.

 

Γενικός έλεγχος του οχήματος και όλα οκ... :yahoo:

 

Αξίζει να σημειώσω ότι αγχώθηκα λίγο με τους πολλαπλασιαστές αλλά έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο μηχανικό μου ο οποίος και με διαβεβαίωσε ότι θα είναι οκ και έχουν 2 έτη εγγύηση.

 

Κατά την επιστροφή στο σπίτι είδα αισθητά μειωμένη κατανάλωση και σημαντική μείωση στην θερμοκρασία του πυρόμετρου.

 

Τέλος επαληθεύτηκε η δυσλειτουργία του τρίτου πολλαπλασιαστή και απο την εικόνα του μπουζί όπως φαίνεται παρακάτω. Είναι με τη σειρά των κυλίνδρων απο αριστερά προς τα δεξιά : 4-3-2-1.

 

Εξάγεται κάποιο επιπλέον συμπέρασμα απο το μπουζί του 3ου κυλίνδρου ή να μείνω ήσυχος????

 

photo2321392912.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

photo2321392917.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

bbtic03101.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σήμερα δεν ήταν ανοιχτό το συνεργείο, θα πάω απο βδομάδα για service. Το αμάξι σε λίγο θα έχει 100.000χλμ και σκοπεύω να αλλάξω τα παρακάτω:

Λάδια

Όλα τα φίλτρα

Μπουζί

Υγρά φρένων, ψυκτικό υγρό

Βαλβολίνες

Σινεμπλόκ

Έλεγχος στα τακάκια

 

Πώς τα βλέπετε σαν κόστος; Καμιά 350άρα ή παραπάνω; Συνοικιακό πάντα το συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε

Το πρωτο που ειδες την μειωση θερμοκρασιας ειναι καλο σημαδι, την μειωση καυσιμου πρεπει να την βλεπεις σε χαμηλο-μεσαιες.

 

Το 3° μπουζι δειχνει υψηλη θερμοκρασια γιαυτο και δεν εχει καθολου καρβουνο επανω του.

Συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις για την κατανάλωση.

 

Όσον αφορά το μπουζί το ίδιο μου είπε κ ο μηχανικός μου. Αλλά υπαίτιος ήταν ο πολλαπλασιαστής λογικά κ όχι το πρόγραμμα γιατί αν ίσχυε το δεύτερο θα πρέπει να ήταν όλα τα μπουζί άσπρα, σωστά?

 

Για τους πολλαπλασιαστές τους συγκεκριμένους γνωρίζεις κάποιο θετικό ή αρνητικό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε κάτι κοψίματα αραιά κ που τώρα τελευταία κ είχα misfires στον τρίτο κύλινδρο! Έτσι ξεκινήσαμε απο μπουζί κ πολλαπλασιαστές! Θα ελέγξω τον κύλινδρο ξανά σε κανά δυο βδομάδες να δώ σε τί κατάσταση είναι το μπουζί! Το αμάξι πάντως πηγαίνει αέρας χωρίς κανένα πρόβλημα!

Θα κοιτάξω το μπέκ που είπες για το αποκλείσω κ αυτό ή να το διορθώσω, ανάλογα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν νομιζω να επισκευαζονται ελεγχονται σιγουρα αλλα ειναι δυσκολη η εξαγωγη τους στα TSi

Και  ειναι λιγο σπανιο να χαλασει μπεκ εκτος αν βουλωσει απο σκουπιδακι

 

Υπαρχει και το συμπληρωμα καυσιμου που δινει η vw που κανει καθαρισμα στα μπεκ αλλα προυποθετει καινουριο φιλτρο βενζινης για ευνοητους λογους

 

αυτό το συμπλήρωμα καυσίμου που λέτε ποιο είναι γιατί όταν το ζήτησα μου είπαν ότι δεν δίνει η VW τίποτα... αυτοί κάτι έχουν , δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσθετο της vw το είχα βάλει πριν 5.000 χλμ! Αλλαγή φίλτρου βενζίνης χρειάζεται πριν τη χρήση του ή μετά! Κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει κ το καθαριστικό της liqui moly με θετικά αποτελέσματα! Πώς μπορώ να ελέγξω ότι τα μπέκ λειτουργούν σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

 

 Αλεξη Μαλλον επεσες σε ασχετους που θα βαριοντουσαν κιολας....

 

Στεφανε Αλλαζεις φιλτρο βενζινης και βαζεις το προσθετο ωστε μην τυχει και διαλυσει καποια βρωμα απ το παλιο φιλτρο και το παει στην τρομπα η στα μπεκ.

Υπαρχει και ενας τροπος να τα ελεγξεις μεσω vag com οχι ομως απολυτα.

 

Ζεστενεις καλα το μοτερ.... το σβηνεις και το αφηνεις 10 λεπτα αυστηρα κρατωντας χρονομετρο, επειτα με το vag com ελεγχεις με ανοιχτο διακοπτη και σβηστος ο κινητηρας την πιεση της αντλιας βενζινης δεν πρεπει να ειναι κατω 50-60bar

Aυτο σημαινει οτι το κυκλωμα βενζινης βρισκεται υπο πιεση και τα μπεκ δεν σταζουν στον θαλαμο καυσης.

 

Την ιδια δουλεια σου κανει η αντιπροσωπεια συνδεοντας στο κυκλωμα μανομετρο πιεσης,

 

Η δυσκολη οδος εξαγωγη των μπεκ απο τον κινητηρα και ογκομετρηση ψεκασμου

 

Ωραία, θα πάω να πάρω το πρόσθετο ξανά μιας και προχθές άλλαξα το φίλτρο βενζίνης.

Όσον αφορά το έλεγχο της πίεσης της αντλίας θυμάσαι ή κάποιος άλλος ποιο block είναι για να το τσεκάρω???

Update:

Πρίν απο λίγο γύρισα απο τον μηχανικό μου. Αντικαταστήσαμε τους πολλαπλασιαστές ΒΒΤ που μου έβαλε προχθές με τους αντίστοιχους BERU ZSE 030 για να νιώθω καλύτερα μιας και είναι πιο γνωστοί και δοκιμαμένοι και επιπλέον αντικατέστησα την Ν75 με την νεότερη την άσπρη.

Τα άσχημα νέα έρχονται παρακάτω.

Απο καιρό άκουγα ένα μεταλλικό θόρυβο που δεν μπορούσαμε να προσδιορίσουμε εν κινήσει απο που προέρχεται. Ακούγονταν πιο έντονα όταν ήμουν ρολλαριστός και όχι όταν επιτάχυνα. Χθές το άκουσα την ώρα που ξεκινούσα και "έπαιζα" λίγο με το γκάζι. Σήμερα με ανοιχτό το καπώ μάρσαρα και ο μηχανικός είχε στήσει αυτί.

Πόρισμα:

Ο ήχος προέρχεται , δυστυχώς , απο λασκάρισμα της καδένας (βεβαίως βεβαίως) κλαψ, δεν την παλεύω με το χρέπι που έμπλεξα. Ά ρε VW τί μου κάνεις.

Η λύση: (Εκτός του να το βάψω μπλέ και να το πετάξω στη θάλασα...)

Αντικατάσταση

Κόστος ανταλλακτικών: Καδένα, Τεντωτήρας, Γλύστρες και όλο γενικότερα το σετ > ευρώ 141 (Φθηνά την βγάζω!!!)

Θα ελέγξει τί ακριβώς θα λύσει για τα εργατικά (2 μέρες μέσα του αμάξι) και θα με ενημερώσει για το συνολικό κόστος.

Ευτυχώς είναι σε αρχικό στάδιο ακόμη και η επέμβαση "μπορεί να περιμένει λίγο"

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζουμε και οι δύο για το γραναζι μεταβλητού χρονισμού. Δεν μου έχει κάνει ποτέ (τουλάχιστον μέχρι στιγμής...) τον πρωϊνό ήχο του τρακτέρ παρα μόνο αυτό το μεταλλικό τσικ τσικ και ανάλογα τις στροφές (πάντα σε χαμηλές). Η καδένα έχει χαλαρώσει ή έχει χαλάσει ο τεντωντήρας. Για να είμαστε ήσυχοι θα αλλαχθούν: καδένα, γλύστρες, τεντωτήρας και ότι παρελκόμενα τσιμούχες, φλάντες κλπ και θα τελειώσει εκεί. Τώρα αν όταν ανοιχθεί βρούμε κι άλλες φθορές εννοείται ότι θα γίνει αντικατάσταση.

Περιμένω το κοστολόγιο εργασίας γιατί διαβάζω στα σχετικά topics κάτι χιλιάρικα και μου πέφτουν και τα λιγοστά μαλιά που μου έχουν απομείνει...

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζουμε και οι δύο για το γραναζι μεταβλητού χρονισμού. Δεν μου έχει κάνει ποτέ (τουλάχιστον μέχρι στιγμής...) τον πρωϊνό ήχο του τρακτέρ παρα μόνο αυτό το μεταλλικό τσικ τσικ και ανάλογα τις στροφές (πάντα σε χαμηλές). Η καδένα έχει χαλαρώσει ή έχει χαλάσει ο τεντωντήρας. Για να είμαστε ήσυχοι θα αλλαχθούν: καδένα, γλύστρες, τεντωτήρας και ότι παρελκόμενα τσιμούχες, φλάντες κλπ και θα τελειώσει εκεί. Τώρα αν όταν ανοιχθεί βρούμε κι άλλες φθορές εννοείται ότι θα γίνει αντικατάσταση.

Περιμένω το κοστολόγιο εργασίας γιατί διαβάζω στα σχετικά topics κάτι χιλιάρικα και μου πέφτουν και τα λιγοστά μαλιά που μου έχουν απομείνει

Ωχ τι το ανοιγα το ρημαδι.... :vava:

Link to comment
Share on other sites

 

Το γνωρίζουμε και οι δύο για το γραναζι μεταβλητού χρονισμού. Δεν μου έχει κάνει ποτέ (τουλάχιστον μέχρι στιγμής...) τον πρωϊνό ήχο του τρακτέρ παρα μόνο αυτό το μεταλλικό τσικ τσικ και ανάλογα τις στροφές (πάντα σε χαμηλές). Η καδένα έχει χαλαρώσει ή έχει χαλάσει ο τεντωντήρας. Για να είμαστε ήσυχοι θα αλλαχθούν: καδένα, γλύστρες, τεντωτήρας και ότι παρελκόμενα τσιμούχες, φλάντες κλπ και θα τελειώσει εκεί. Τώρα αν όταν ανοιχθεί βρούμε κι άλλες φθορές εννοείται ότι θα γίνει αντικατάσταση.

Περιμένω το κοστολόγιο εργασίας γιατί διαβάζω στα σχετικά topics κάτι χιλιάρικα και μου πέφτουν και τα λιγοστά μαλιά που μου έχουν απομείνει

Ωχ τι το ανοιγα το ρημαδι.... :vava:

 

Ουουουουο παλιογκαντέμη Μητσοτάκη.... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα πήρα το αυτοκίνητο για service και πρίν από λίγο πρόσεξα στην απόδειξη ότι δεν μου άλλαξαν τα spark, θα πάρω αύριο τηλέφωνο να μου πουν αλλά ας μου πει και κανείς την γνώμη του, δεν χρειάζονται να αλλάζονται κάθε 10.000χμ; Το service ήταν στα 55.700χμ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.