Jump to content
antoniss

Διαφορα Αποχρωσης Σε Βαψιμο

Recommended Posts

παιδια μπορει να ερθει στην ιδια αποχρωση βαψιμο που φαινεται η διαφορα με το υπολοιπο αμαξι?

μια πορτα που εβαψα στον κ.Δημο εχει διαφορα με το υπολοιπο δυστυχως...

μπλε σκουρο το χρωμα μου

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες δεν μπορει να ταιριαξει 100% το χρωμα και υπαρχει μια μικρη διαφορα γιατι το φρεσκοβαμμενο χρωμα ειναι πιο εντονο απο το πολυκαιρισμενο και ταλαιπωρημενο της αρχικης βαφης.ετσι,ενω ο κωδικος χρωματος ειναι ιδιος παρατηρειται διαφορα στο χρωμα.στα σκουρα χρωματα ειναι πιο εμφανης η διαφορα.γι'αυτο προτιματε ανοιχτοχρωμα,λευκα,ασημι κλπ :yahoo:

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το λόγο, εκτός του κωδικού ο Δήμος συνήθως παίρνει δείγμα για να βγάλει το χρώμα. Ο ίδιος τι σου είπε? Δεν στο ξαναβάφει?

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιοί (καλοί) φανοποιοί βγάζανε το πορτάκι του ρεζερβουάρ και φτιάχνανε στον φασματογράφο το χρώμα.

Το έχω ξαναπεί, το αυτοκίνητο είναι σαν την τέντα. Δευτέρα το πήρες, Τρίτη έχει κόψει το χρώμα.

Διαφωνώ με αυτό που λέει ο Joop. Τα σκούρα χρώματα έρχονται πιο εύκολα. Το χειρότερο χρώμα και εκείνο στο οποίο μπορεί εύκολα να γίνει διχρωμία είναι το ασημί.

Τα σημερινά χρώματα επειδή είναι υδατοδιαλυτά ακόμα και οι καλύτεροι φανοποιοί δυσκολεύονται να τα φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το λόγο, εκτός του κωδικού ο Δήμος συνήθως παίρνει δείγμα για να βγάλει το χρώμα. Ο ίδιος τι σου είπε? Δεν στο ξαναβάφει?

δεν εχω μιλησει μαζι του.

η αληθεια ειναι πως ενα αλλο κομματι που μου εφτιαξε το εφερε πενα.(σε αυτο, περα απο το μπιμπικι που εχει, παει το ματι μου και στεναχωριεμαι που το βλεπω)

αυτη την φορα δεν ηταν ο ιδιος εκει.

θα μιλησω μαζι του και βλεπω.

το προβλημα ειναι πως ειμαι μονιμα Κρητη

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Οι παλιοί (καλοί) φανοποιοί βγάζανε το πορτάκι του ρεζερβουάρ και φτιάχνανε στον φασματογράφο το χρώμα.

Το έχω ξαναπεί, το αυτοκίνητο είναι σαν την τέντα. Δευτέρα το πήρες, Τρίτη έχει κόψει το χρώμα.

Διαφωνώ με αυτό που λέει ο Joop. Τα σκούρα χρώματα έρχονται πιο εύκολα. Το χειρότερο χρώμα και εκείνο στο οποίο μπορεί εύκολα να γίνει διχρωμία είναι το ασημί.

Τα σημερινά χρώματα επειδή είναι υδατοδιαλυτά ακόμα και οι καλύτεροι φανοποιοί δυσκολεύονται να τα φέρουν.

+100000

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μιλησει μαζι του.

η αληθεια ειναι πως ενα αλλο κομματι που μου εφτιαξε το εφερε πενα.(σε αυτο, περα απο το μπιμπικι που εχει, παει το ματι μου και στεναχωριεμαι που το βλεπω)

αυτη την φορα δεν ηταν ο ιδιος εκει.

θα μιλησω μαζι του και βλεπω.

το προβλημα ειναι πως ειμαι μονιμα Κρητη

Καλά το μπιμπίκι είναι υπερεύκολο να διορθωθεί με αλοιφαδόρο. Για το υπόλοιπο μίλα μαζί του, αν το διαπιστώσει κι εκείνος θα στο φτιάξει χωρίς 2η σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Οντως το πιο ευκολο χρωμα ωστε να συμβει το φαινομενο της διχρωμιας ειναι το ασημι.Στο 6αμηνο μου χτυπησαν την πορτα την οποια και αντηκατεστησα στην αντιπροσωπεια(τι το θελα) και βγηκε σχεδον γκρι οταν τους το πα αρχισαν τις παπατζες να δεν εχει στεγνωσει ακομα το χρωμα,εχει σκια τωρα που το βλεπετε και κατι τετοια,ασε που το βερνικι ηταν ανυπαρκτο σε καποια σημεια.Αποτελεσμα μετα απο οχτω μηνες πηγα στο φαναρτζη μου και εβαψε την πορτα,λυθηκε στα γελια οταν ειδε την πορτα,τζαμας την εβαψε;ειπε αστειευομενος,και το αποτελεσμα ηταν να ξαναγινει ενα με το υπολοιπο χρωμα του αυτοκινητου(σε σχεδον 1,5 ετους αμαξι).Αυτο που με βεβαιωσε και αυτος παντως οτι στα σκουρα χρωματα δυσκολα να βγει διχρωμια ενω στο ασημι παρα πολυ πιθανο...

Edited by passatoumpa
Link to comment
Share on other sites

μιλησα με κ.Δημο και με διαβεβαιωσε (αναμενομενο) οτι αν εχει διαφορα θα το φτιαξει.

το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω ποτε θα ανεβω Αθηνα και δεν μπορω να το βλεπω

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.