Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

το service έγινε αλλάχτηκαν και οι βαλβολίνες και τα υγρα φρένων. βαλβολίνες και υγρα φρένων μπήκαν εργοστασιακα να πω πω οι βαλβολινες ειχαν σκουρινη αρκετα

κοστος εκτος από λαδια 130€ συνολικά 78 ειχαν μόνο οι βαλβολινες

 επιτρεπεται να ρωτησω στα ποσα χλμ τις αλλαξες? ρωταω γτ κοντευω τις 60.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

 επιτρεπεται να ρωτησω στα ποσα χλμ τις αλλαξες? ρωταω γτ κοντευω τις 60.000 χλμ.

 

 

75000km εχω

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση από όσο είδα στις αποδείξεις δεν είδα να έχει φίλτρο λαδιού μέσα και από όσο μου είπε δεν το άλλαξε για οικονομία. για να το αλλάξω τώρα θα πρέπει να αλλάξω και τα λάδια? ή μπορεί να αλλαχτεί και έτσι?

 

το φίλτρο είναι πάνω για 15000km εάν μείνει πάνω έχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο λαδιού αλλάζει κάθε 2 χρόνια ή κάθε 30000 χλμ αν κάνεις longlife service.Μπορείς να το αλλάξεις αλλά πολύ πιθανόν να χυθούν λάδια πάνω στο κορμό της μηχανής.Καλό είναι πάντως με κάθε αλλαγή να αλλάζεις και φίλτρο λαδιού.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο λαδιού αλλάζει κάθε 2 χρόνια ή κάθε 30000 χλμ αν κάνεις longlife service.Μπορείς να το αλλάξεις αλλά πολύ πιθανόν να χυθούν λάδια πάνω στο κορμό της μηχανής.Καλό είναι πάντως με κάθε αλλαγή να αλλάζεις και φίλτρο λαδιού.

 

 

τότε θα το αφήσω έτσι .

 

κάτι ακόμα εάν γνωρίζετε πως μπορώ να δω τι update έχει το αμάξι μου και εάν υπάρχει κάποιο που δεν έχω? έχω vagcom που πρέπει να δω?

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση από όσο είδα στις αποδείξεις δεν είδα να έχει φίλτρο λαδιού μέσα και από όσο μου είπε δεν το άλλαξε για οικονομία. για να το αλλάξω τώρα θα πρέπει να αλλάξω και τα λάδια? ή μπορεί να αλλαχτεί και έτσι?

 

το φίλτρο είναι πάνω για 15000km εάν μείνει πάνω έχει θέμα?

Το φιλτρο επρεπε να αλλαχθει γιατι κραταει λαδι απο το παλιο μεσα.Καλα σου ειπε ο stig οτι πρεπει να αλλαξεις συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο επρεπε να αλλαχθει γιατι κραταει λαδι απο το παλιο μεσα.Καλα σου ειπε ο stig οτι πρεπει να αλλαξεις συνεργειο

οκ υποδείξτε μου όμως κάποιο που να είναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα,κατοχος golf 5,την επομενη βδομαδα θα παω για το σερβις του 6ου χρονου με 70,000χλμ...Ξερουμε τι αλλαζει,και ποσα χρηματα να υπολογιζω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα,κατοχος golf 5,την επομενη βδομαδα θα παω για το σερβις του 6ου χρονου με 70,000χλμ...Ξερουμε τι αλλαζει,και ποσα χρηματα να υπολογιζω?

Εγώ έκανα το service των 6 ετών και άλλαξα μόνο λάδια + φίλτρο και φ. καμπίνας. Είπε πως μου έβαλε και διαγνωστικό και δε βρήκε τίποτα (δεν πιστεύω ότι έβαλε, πάντως). Πιστεύω ότι αν θέλεις να γλυτώσεις πολλά λεφτά πρέπει να ασχοληθείς προσωπικά με τον προγραμματισμό του service. Να βάλλεις κάτω όλα τα αναλώσιμα και τις συνήθεις εργασίες και το χρόνο που κάνεις το service. Πχ λάδι + φίλτρο, αλλαγή υγρών φρένων, φίλτρο βενζίνης, φίλτρο αέρα, φίλτρο καμπίνας, μπουζί, τακάκια. Ο σερβισας σου μπορεί να σου προτείνει και άλλες αλλαγές, όπως πχ στα 60000 Km βαλβολίνες ή καθαρισμό πεταλούδας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δυστυχως λογω δουλειας δεν εχω τοσο χρονο να το ψαξω,θα το παω αντιπροσωπια.Εκανα σημερα παραγγελια απο το gmarket τα φιλτρα και τα λαδια(πηρα τα mobil 1 esp formula sae 5-30,διαβασα καλα λογια),116 ευρω συνολο.Τα μπουζι θα τα αλλαξω εκει,αυτα τα καινουρια με το μικροτερο κενο,θα πανε κανα 80αρι.Τακακια δεν αλλαζω ειμαι οκ,εχουν ψωμι ακομα,τα ειχα αλλαξει στις 45000.Υγρα φρενων πανε κανα 20αρι επισης απο εκει,θα τους πω να ελεγξουν βαλβολινες,παραφλου,ε αυτα...Κατι για σινεμπλοκ που διαβαζω τι παιζει?Καθε ποτε αλλαζουν αυτα ή πως καταλαβαινω οτι ειναι η ωρα τους?Επισης επειδη παρατηρω κατι κοψιματα της τουρμπινας και μερικες φορες να μην ανοιγει σωστα ο κομπρεσορας διαβασα πολλα μελη προτεινουν αλλαγη της Ν75.Αυτη παει κανα 35αρι,ποσα να ζητησουν εργασια?

 

Σε επρηξα φιλε Βαγγο...Οτι μπορεις απαντας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχω το 5αρι με τα 122 και 55.000χλμ.

Στο σερβις που ειναι να του κανω θελω να αλλαξω και μπουζι. Επειδη εχω χασει λιγο τη μπαλα....τα καινουρια NKG PZFR6R8EG βαζουμε? Που τα βρισκουμε αν ναι και ποσο περιπου?

Το αμαξι ειναι χωρις προγραμμα. Τελειως μαμα. Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δυστυχως λογω δουλειας δεν εχω τοσο χρονο να το ψαξω,θα το παω αντιπροσωπια.Εκανα σημερα παραγγελια απο το gmarket τα φιλτρα και τα λαδια(πηρα τα mobil 1 esp formula sae 5-30,διαβασα καλα λογια),116 ευρω συνολο.Τα μπουζι θα τα αλλαξω εκει,αυτα τα καινουρια με το μικροτερο κενο,θα πανε κανα 80αρι.Τακακια δεν αλλαζω ειμαι οκ,εχουν ψωμι ακομα,τα ειχα αλλαξει στις 45000.Υγρα φρενων πανε κανα 20αρι επισης απο εκει,θα τους πω να ελεγξουν βαλβολινες,παραφλου,ε αυτα...Κατι για σινεμπλοκ που διαβαζω τι παιζει?Καθε ποτε αλλαζουν αυτα ή πως καταλαβαινω οτι ειναι η ωρα τους?Επισης επειδη παρατηρω κατι κοψιματα της τουρμπινας και μερικες φορες να μην ανοιγει σωστα ο κομπρεσορας διαβασα πολλα μελη προτεινουν αλλαγη της Ν75.Αυτη παει κανα 35αρι,ποσα να ζητησουν εργασια?

 

Σε επρηξα φιλε Βαγγο...Οτι μπορεις απαντας.

Δεν με πρήζεις καθόλου. Και εγώ έχω αντλήσει πολύτιμες πληροφορίες από το forum. 

Για τα μπουζί, καλό είναι να μην αλλάξεις κωδικό. Εγώ όταν τα άλλαξα έβαλα τα μαμά NGK (11Ε Χ 4) από g-market.

Για τα σινεμπλόκ δεν ξέρω. Μάλλον καινούργια μόδα είναι !!! Εγώ δεν τα έχω αλλάξει ποτέ. Για την Ν75, εγώ την είχα αλλάξει στην αντιπροσωπεία. Νομίζω 42Ε + 20Ε εργατικά μου είχε πάρει (5 λεπτά χρονομετρημένα ήταν η δουλειά και 2 λεπτά το διαγνωστικό). 

Link to comment
Share on other sites

Για τα μπουζι διαβασα παρα πολλα σχολια που ολοι λενε για τα καινουρια,οντας πιο καταλληλα για τα αυτοκινητα μας.Αν μου ζητησουν τετοια λεφτα,θα την αλλαξω κι εγω την Ν75.

 

Οντως αυτο που λες,με τα αυτοκινητα μας ειναι μοδες-επιδημιες και μας βγαινουν ολων μαζι!Ουτε εγω ειχα αποψη για τα σινεμπλοκ,αλλα αρχισανε να φυτρωνουνε ποστς σαν μανιταρια.

Θα το ρωτησω κι αυτο και βλεπουμε.

 

Αυριο το ραντεβου,μολις γυρισω με την λυπητερη θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

380 ευρω λοιπον το κουστουμακι...Λαδια φιλτρα τα πηρα απο gmarket 115ε περιπου και 265 αντιπροσωπεια για να κανει το σερβις,μαζι με αλλαγη της Ν75,μαζι με υγρα φρενων...στην Καρεντα Βουλιαγμενης.

 

Μπουζι δεν αλλαξαμε,ειχαν αλλαχτει 1,5 χρονο πριν και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται ξανα τωρα.Ουτε βαλβολινες,παλι δεν χρειαζεται και το ιδιο για τα σινεμπλοκ.

Edited by GolfMKV
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη 380€ τι αλλαξες?

 

υγρα φρενων,λαδια,φιλ.λαδιου,υγρα ψυγειου,Ν75,φιλτρο καμπινας,φιλτρο βενζινης,φιλτρο αερα...

 

τα λεω καλα μεχρι τωρα?

 

αλλαξες κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

gti mk5 150.000 χιλιόμετρα εχθές service λάδια aral 5-30 φίλτρο λαδιού αέρα βενζίνης και καμπίνας μπουζί (δεν θυμάμαι κωδικό) ιμάντες σετ και αντλία νερού 450 ευρό ζόγκας service κόρινθο δεν νομίζω να είναι πολλά για όλα αυτά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο αλλά δεν κατάφερα να βρω πρόσφατη απάντηση:

Golf TSI 122 στα 93.000 χλμ και 4,5 χρόνια τι αλλάζουμε πέρα από φίλτρα / λάδια;

Και υγρά φρένων επίσης καθώς έχουν κλείσει 2ετία.
Βαλβολίνες χρειάζεται;

Ξεχνάω κάτι;

τι τιμές περιμένω σε αντιπροσωπεία και έξω;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη 380€ τι αλλαξες?

 

υγρα φρενων,λαδια,φιλ.λαδιου,υγρα ψυγειου,Ν75,φιλτρο καμπινας,φιλτρο βενζινης,φιλτρο αερα...

 

τα λεω καλα μεχρι τωρα?

 

αλλαξες κατι αλλο?

 

Αυτα που αναφερεις και την Ν75 φιλε μου.Ισως ειναι πολλα,αλλα δυστυχως δεν ειχα χρονο ουτε γνωριμιες για να κανω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

μήπως υπάρχει κάποιος πίνακας που να λέει κάθε πότε πρέπει να κάνουμε σέρβις και τι να αλλάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι λυπάμαι πραγματικά που πληρώνεται αυτά τα απίστευτα ποσά σήμερα για service. Εγώ στο nissan tiida 1,6 lit 110hp του 2008 μου κοστίζει αλλαγή λαδιού 4,5lit ροδέλα τάπας και φίλτρο λαδιού 49€ κάθε 5000 χιλ. σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Επίσης έλεγχο για τακάκια εμπρός και πίσω και ιμάντα δυναμό - air condition δεν χρεώνουν. Δεν ξέρω τι να πω για το Group. 

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι λυπάμαι πραγματικά που πληρώνεται αυτά τα απίστευτα ποσά σήμερα για service. Εγώ στο nissan tiida 1,6 lit 110hp του 2008 μου κοστίζει αλλαγή λαδιού 4,5lit ροδέλα τάπας και φίλτρο λαδιού 49€ κάθε 5000 χιλ. σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Επίσης έλεγχο για τακάκια εμπρός και πίσω και ιμάντα δυναμό - air condition δεν χρεώνουν. Δεν ξέρω τι να πω για το Group. 

Τι λάδια σου βάζουν.Υπάρχουν λάδια που ξεκινούν από 6 ευρώ το λίτρο και φτάνουν τα 14 ευρώ,το φίλτρο ξεκινά από 6 ευρώ.Μήπως ότι πληρώνουμε παίρνουμε.Γιατί για να αλλάξεις λάδια ανά 5000χλμ τότε σου βάζουν ορυκτέλαιο 100%

Edited by ski
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι λάδια σου βάζουν.Υπάρχουν λάδια που ξεκινούν από 6 ευρώ το λίτρο και φτάνουν τα 14 ευρώ,το φίλτρο ξεκινά από 6 ευρώ.Μήπως ότι πληρώνουμε παίρνουμε.Γιατί για να αλλάξεις λάδια ανά 5000χλμ τότε σου βάζουν ορυκτέλαιο 100%

Πολύ σωστός ο ski!!!Kαι 10-40 ημισυνθετικό χύμα από βαρέλι αν του βάζουν τόσο έχει αν είναι μάρκα της πλάκας 4-5 ευρώ το λίτρο.Δηλ 25-30 ευρώ με το φίλτρο και 20 ευρώ εργατικά.Πολλά τα εργατκά.Σε μη εξουσιοδοτημένο θα μπορούσε να πληρώσει τα μισά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.