Jump to content
vagd

φρενα για γκολφ 6

Recommended Posts

παιδια το γκολφ 6 τι διαμετρο δισκους φρενων φοραει?

Link to comment
Share on other sites

λόγικα 288mm δίσκο μπροστά 255mm πίσο.

Link to comment
Share on other sites

από οσα εχω διαβασει σε διαφορα περιοδικα 312 μποστα πισω δεν θυμαμαι για το 160αρι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.για το γκολφ 6 με τα 160 αλογα ενδιαφερομαι.συγνωμη ξεχασα να διεκρυνησω

Link to comment
Share on other sites

οι κατοχοι του γκολφ 6 ειναι ευχαριστημενοι απο την αποδοση των φρενων?κ γενικοτερα το ολο συνολο ΑΒS φρενα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε dgs γιατι ,λες οτι δεν εισαι ευχαριστημενος,τι προβλημα εντοπιζεις?δε φρεναρει σε μικρη αποσταση,μπαινει το ειμπιες νωρις?τα περιοδικα λενε παντως πως βελτιωθηκαν αρκετα σε σχεση με το 5αρι.αλλα θαμου πεις το τι λενε τα περιοδικα κ τι ισχυει στη πραγματικοτητα απεχει!σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το έχω γλυτώσει μέχρι στιγμής 3 ή 4 φορές αν θυμάμαι καλά, τις πρώτες 2 ήμουν σε αυτοκινητόδρομο και σε μια απότομη επιβράδυνση τα φρένα τα ένιωθα λες και δεν πρόκειται να σταματήσει και θα σκάσω στον μπροστά μου, ε και οι υπόλοιπες δύο είναι που μπαίνει το abs δεν ξέρω και γω στα πόσα km/h. Καλά τα περιοδικά οτι θέλουν λένε, το ξέρουμε χρόνια αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να κανουμε κατι γιανα λυθει το προβλημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Να είμαστε στην τσίτα και να προσέχουμε, γιατί λεφτά δεν παίζουν αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα διαβαζα και εγω πριν το παρω ...........Μου ετυχε και ενα απαραδεκτο γεγονος test drive με το 6 ..Μονο που δεν το ειχα μετανιωσει ....

Αλλα οσο αφορ ατο αυτοκινητο που εχω που λες και εχω αλλο αυτοκινητο στ αφρενα ..Ισως επειδη εμαθα πως πρεπει να το παταω ..

ΑΨΟΓΑ φρενα ......

Πολυ σωστη συμπερηφορα

2 φορες με 140-150 κΑΙ μια με 90 Με εσωσαν κυριολεκτικα και η μια ηταν σε βροχη οπου σταματησα απρωσμενα γρηγορα.

Σωστο πατημα πενταλ .....Και σ εφρενο πανικου συνεχιζουμε να παταμε το πενταλ με πολυ δυναμη και συνεχως .

Μεσα στη πολη δεν συναντησα ποτε εως τωρα προβλημα Εκτος αν θεωρουμε προβλημα δρομους γυαλι με λακουβες..οπου εκει δεν ευθυνεται το αυτοκινητο .

Τελος πανμτων να στο θεσω λιανα.Εαν εισαι Νορμαλ οδηγος τηρεις τους κανονες ασφαλειας το αμαξι ειναι εξαιρετικο .Εαν καγκουρευεις μεσα σε στενακια και πηγαινεις με 60-70 ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ εγκαιρα .Μη ξεχνας οτι το αμαξι ειναι αρκετα βαρυ .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Συμφωώ και εγώ ότι αν μάθεις να φρενάρεις με το Golf μετά είσαι απόλυτα ικανοποιημένος (ειδικά αν μάθεις να φρενάρεις δυνατά- αλλά χωρίς να μπει το abs). Οσο για τα παιδιά που ανέφεραν σε βελίωση με 4πίστονο++ κιτάκι ή σωληνάκια και αγωνιστικά τακάκια πιστεύω ότι είναι λάθος επειδή τότε θα γίνει το abs ακόμα πιο ευαίσθητο και θα μπαίνει με το καλημέρα....

Link to comment
Share on other sites

Τα μαμα φρενα ειναι πολυ καλα, τι λεμε τωρα....ειδικα τα 312αρια μπροστα ειναι πολυ δυνατα. το μονο προβλημα που εχω παρατηρησει στο αμαξι ειναι το ποτε χρησιμοποιειται το ABS, κατι που μαθαινεται με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο τραβηγμενο βεβαια αλλα αν φρεναρεις με κατεβασματα και παντα με τους τροχους στην ευθεια και χρησιμοποιήσεις τη φορα του αυτοκινητου για να στριψεις, το Golf παει αερα - πατερα. Ειδικα το 5 που εχω, εχω βρει τη χαρα μου :o

Link to comment
Share on other sites

Tα φρενα στο 5αρι (tsi) ακομα και σε συγκριτικα ηταν κατω του μετριου.

Θυμαμαι οτι ακομα και το i30 της Hyundai ειχε 5 μετρα κατι λιγωτερο στο φρεναρισμα 100-0.

Προσωπικα για μενα τα φρενα ειναι κατω του αναμενομενου και αρκετες φορες εχεις την εντυπωση οτι το αυτοκινητο δεν θα σταματησει.Ετσι εχω αναγκασθει να ειμαι υπερ του δεοντος επιφυλακτικος και πραγματικα να μην μπορω ακομα να οδηγησω οπως θα ηθελα. Εχω αλλαξει 2 tsi (140αρια) αλλα το προβλημα το ιδιο. Μονο στο δευτερο λογω του οτι το παρηγγειλα με 17αρες ζαντες/λαστιχα 225 εχει λιγο καλυτερη αποδοση.

Στα GT επειδη εχουν μπροστα 312 δισκους και στανταρ 17αρια/225 λαστιχα υπαρχει καλυτερη αισθηση φρεναρισματος και λεω αισθηση γιατι τα τακακια tsi/gt/gti ειναι ιδια ακριβως οποτε ο μεγαλυτεροςδισκος ειναι περισσοτερο για θεμα καλυτερης επαγωγης θερμοκρασιας οταν πιεστουν τα φρενα παρα για αμεσοτητα.

Εχω μιλησει και με παιδια με gt τα οποια δεν ηταν ικανοποιημενα απο τα φρενα και το βρισκω λογικο γιατι κατα βαση ειναι τα ιδια με τα tsi.

Φυσικα παιζει ρολο συγκρισης για τον καθενα το τι αυτοκινητο ειχε πριν και βασει αυτου να βγαινουν συμπερασματα η παλι σε ορισμενα αυτοκινητα να λειτουργουν (δεν ξερω γιατι!!) καλυτερα απο αλλα.

Παντως και στα 6αρια επειδη ειναι τα ιδια με τα 5αρια (δεν εχει αναφερθει καμμια βελτιωση) η κατασταση πρεπει να ειναι η ιδια. Το τι λενε τα περιοδικα ειναι αλλη ιστορια. Εχω πολυ καλο φιλο που γραφει σε περιοδικα του ειδους και ξερω οτι πολλα απο οτι λεγονται ειναι καθαρα φιλολογικα και για να γεμιζουν τις σελιδες.

Τελος παντων ενας καπως καλος τροπος να βελτιωθει η αποκριση (οχι τοσο η αποδοση) ειναι αλλαγη με σωληνακια υψηλης, τιποτα αλλο, ουτε υγρα ουτε 4πιστονα/6πιστονα (εκει θα χασεις την μπαλα και τα αποτελεσματα αμφιβολα καθως το φρενο ειναι ενα παρα πολυ ευαισθητο θεμα για πειραγμα/βελτιωση) και μια αλλη οικονομικη λυση ειναι για τα 140αρια να γινει αλλαγη με φρενα GT/GTI (μεταχειρισμενα υπαρχουν αρκετα φθηνα, κανα 300αρι καθοτι μονο δισκους και βασεις χρειαζεσαι, τα αλλα ειναι ιδια) οχι ομως οτι θα ειναι και η μερα με την νυχτα, πιο πολυ ψυχολογικο και εμφανισιακο καθοτι οι 312 γεμιζουν καλυτερα τις ζαντες.

Οπως και να εχει ομως περισσοτερο προσοχη στην κινηση και στους μπροστινους μας.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Εγω το συγκρινω με το focus που αναμφισβητητα εχει απο τα καλυτερα φρενα της κατηγοριας ,Και σιγουρα ειναι καλυτερα απο του Gt παιδια...δεν ξερω γιατι και πως αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος .

Link to comment
Share on other sites

Τα φρένα είναι καλά,όχι τέλεια αλλά καλά.Μην ξεχνούμε πως πρόκειται για ένα αμάξι 1.350 κιλών,δεν μπορεί να φρενάρει σαν αγωνιστικό τουλάχιστον μαμά...

Link to comment
Share on other sites

έχω το ibiza του ΄04 101hp και ομολογώ πως τα φρένα είναι απαράδεκτα.

Έτυχε να οδηγήσω δύο ιαπωνικά φίλων (civic και qashqai) και έπαθα την πλάκα μου.

μιλάμε για την απόδοση. Δυστηχώς στον τομέα αυτό είμαστε πολύ πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μετα τις σκαστρες, τα προγραμματα, τις αεροτομες επενδυστε αμεσα και σε κανενα αλεξιπτωτο, το αυτοκινητο δε φρεναρει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.