Jump to content
vagd

φρενα για γκολφ 6

Recommended Posts

αν δεν κανεισ δοκιμη με χρονο δεν μπορεις να σε καθολου σιγουρος απο την αισθηση και μονο αν το c4 ειχε καλυτερο φρενο.επισης μη κολατε στις διαστασεις κσλυτερα τακακια και δισκοι κανουν θαυματα γτ στι τριβη ειναι το μυστικο

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανεισ δοκιμη με χρονο δεν μπορεις να σε καθολου σιγουρος απο την αισθηση και μονο αν το c4 ειχε καλυτερο φρενο.επισης μη κολατε στις διαστασεις κσλυτερα τακακια και δισκοι κανουν θαυματα γτ στι τριβη ειναι το μυστικο

Φίλε μου, δυόμισι χρόνια το έχω το Γκολφ, το έχω δοκιμάσει καλά το φρένο του! Μπορεί σαν καθαρή δύναμη πέδησης να είναι καλύτερο το Γκολφ, εξ άλλου οι διαστάσεις των φρένων του διαφέρουν πολύ από του ταπεινού C4, αλλά σαν αίσθηση του ταπεινού C4 ήταν καλύτερα.

Ίσως όταν έρθει ο καιρός να αλλάξω τακάκια, να κοιτάξω για κάποια καλύτερα, αλλά τα τρώω και αργά ρε γμτ! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυόμισι χρόνια το έχω το Γκολφ, το έχω δοκιμάσει καλά το φρένο του! Μπορεί σαν καθαρή δύναμη πέδησης να είναι καλύτερο το Γκολφ, εξ άλλου οι διαστάσεις των φρένων του διαφέρουν πολύ από του ταπεινού C4, αλλά σαν αίσθηση του ταπεινού C4 ήταν καλύτερα.

Ίσως όταν έρθει ο καιρός να αλλάξω τακάκια, να κοιτάξω για κάποια καλύτερα, αλλά τα τρώω και αργά ρε γμτ! :laugh:

αρα φιλε το golf σταματαει πιο συντομα?οποτε καλυτερο φρεναρισμα?με χειροτερη αισθηση τι απο αυτα ομως εχει σημασια?δεν λεω πως εχεις αδικο Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δυόμισι χρόνια το έχω το Γκολφ, το έχω δοκιμάσει καλά το φρένο του! Μπορεί σαν καθαρή δύναμη πέδησης να είναι καλύτερο το Γκολφ, εξ άλλου οι διαστάσεις των φρένων του διαφέρουν πολύ από του ταπεινού C4, αλλά σαν αίσθηση του ταπεινού C4 ήταν καλύτερα.

Ίσως όταν έρθει ο καιρός να αλλάξω τακάκια, να κοιτάξω για κάποια καλύτερα, αλλά τα τρώω και αργά ρε γμτ! :laugh:

μην λεμε οτι θελουμε παιδια! μια χαρα ειναι τα φρενα μας! 2 φορες που χρειαστικε να κοψω αρκετα απο τα 200χλμ/ωρα μια χαρα αντεπεξελθισαν!κ μάλιστα σε βαθμό που το αβς να λειτουργήσει σε αυτα τα χιλιόμετρα........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ πιστεύω ότι τα φρένα μας είναι καλά. Οι διαστάσεις τους είναι οκ ειδικά τα μπροστά με 312mm αν σκεφτείτε ότι άλλα αυτοκίνητα του group π.χ audi a4 tq φοράει τα ίδια φρένα μπροστά και είναι κατά πολύ βαρύτερο.

Link to comment
Share on other sites

κατι ψιλο-off αλλα μην ανοιξω νεο topic: σε αλλαγη τακακια μπρος-πισω ποσο πιθανο ειναι να θελει ζυγοσταθμιση μετα ? Νομιζω πως απο τα 120-160 εχει ενα τρεμουλο ή ειναι ιδεα μου?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι σιγουρος με αλλαγή τακακίων δεν χρειάζεται ζυγοσταθμιση,μήπως σου έχει στραβωσει καμια ζαντα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ζυγοστάθμιση, τα κινούμενα μέρη είναι η ζάντα και ο δίσκος και όχι η δαγκάνα με τα τακάκια.

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστω.Το πιο πιθανο ειναι να ειναι ιδεα μου, μιας κ σημερα δεν παρατηρησα τπτ ή να ητανε θεμα δρομου.

Link to comment
Share on other sites

Τα τακάκια χρειάζονται μια περίοδο μερικών χιλιομέτρων ώστε να πατήσουν και να πάρουν την φόρμα του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις κωδικους για τακακια ΑΤΕ σε μαμα φρενα για Golf 6 160ari?

(Το site της ΑΤΕ δινει 3-4 κωδικους για μπροστα και 2 για πισω)

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας, ενδιαφέρομαι να βάλω(τώρα που άρχισα σιγά σιγά και εγώ να ασχολούμαι παραπάνω με το golfaki) στο Golf 6 122 τα φρένα από το GTI που όπως διάβασα είναι το καλύτερο να κάνεις. Αυτό γιατί πρόκειται να μπει και πρόγραμμα σε λίγο καιρό οπότε να αποφύγω τύχον κίνδυνο με τα αδύναμα φρένα που έχω.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Φοράω την 16αρα κλασσική αλουμινίου ζάντα από μαμα VW. Χωράει να μπει σε αυτή την διάσταση? Η πρέπει να πάω σε 17 όπως είναι στο GTI ?

2) Αλλάζω όλο το κιτ φρένων? Η Προσθέτω μόνο τις δισκόπλακες από αυτές του GTI ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου κατά πόσον είναι εύκολο να βάλεις τα φρένα από GTI.. Έχει το αυτοκίνητο ένα σωρό συστήματα πάνω που θα πρέπει να ξανα-ρυθμιστούν: ABS, EBD, TCS, ESP, EDL... και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο! Πρέπει να τσεκάρεις ότι αυτός που θα σου τα φορέσει, μπορεί και να ρυθμίσει σωστά όλα αυτά. Αλλιώς, το αυτοκίνητο αλλού θα πατάει και αλλού θα βρίσκεται!

Σίγουρα χρειάζεται να αλλάξεις και τις δαγκάνες με τις βάσεις τους, εκτός από τους δίσκους. Η 16άρα τα χωράει, οριακά, άλλωστε τα φρένα του GTI φοράει μπροστά το 160άρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εννοώ να βάλω τις δισκόπλακες και τις δαγκανες από το GTI. Όπως προτείνεται εδώ από όλους! Τόση δουλειά θέλει ? Δεν είναι βάλε βγάλε ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου κατά πόσον είναι εύκολο να βάλεις τα φρένα από GTI.. Έχει το αυτοκίνητο ένα σωρό συστήματα πάνω που θα πρέπει να ξανα-ρυθμιστούν: ABS, EBD, TCS, ESP, EDL... και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο! Πρέπει να τσεκάρεις ότι αυτός που θα σου τα φορέσει, μπορεί και να ρυθμίσει σωστά όλα αυτά. Αλλιώς, το αυτοκίνητο αλλού θα πατάει και αλλού θα βρίσκεται!

Σίγουρα χρειάζεται να αλλάξεις και τις δαγκάνες με τις βάσεις τους, εκτός από τους δίσκους. Η 16άρα τα χωράει, οριακά, άλλωστε τα φρένα του GTI φοράει μπροστά το 160άρι.

Δεν νομιζω να χρειαζονται ολα αυτα.Στην αντιπροσωπεια που ρωτησα για να αλλαξω τα φρενα μελοντικα μου ειπαν ΔΕΝ χρειαζεται καποια ρυθμιση.Με την ιδια λογικη και οταν αλλαζουμε διασταση ζαντας θελει ρυθμιση το ABS.Ισως ρυθμιζει αυτοματα

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτοί οι πρωτομάστορες των αντιπροσωπειών!!

Όταν αλλάζεις φρένα (και ΔΕΝ μπορείς να βάλεις μεγαλύτερους δίσκους χωρίς να αλλάξεις δαγκάνες ή / και βάσεις) αλλάζει η ικανότητα πέδησης του αυτοκινήτου. Με άλλα λόγια, ίδια πίεση στο υδραυλικό κύκλωμα των φρένων μεταφράζεται είτε σε μεγαλύτερη δύναμη τριβής από τα τακάκια στους δίσκους (μεγαλύτερα τακάκια), είτε μεγαλύτερη μοχλική δύναμη (μεγαλύτεροι δίσκοι), είτε συνδυασμός και των δύο.

Με μεγαλύτερη ικανότητα πέδησης, ΟΛΑ τα συστήματα που επενεργούν στα φρένα χρειάζονται ξανά καλιμπράρισμα, με πιθανή εξαίρεση το ABS.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω, εγώ που θέλω να βάλω τα 312 χιλ σαν αυτά που φοράει το 160αρι και το GTI μπροστά και πίσω τα 288χιλ, δεν γίνεται εύκολα μόνο βάλε βγάλε? θέλει και όλα αυτα που έγραψες giev και γενικά δεν ενδύκνυται ? Γιατί σε προηγούμενες σελίδες διάβασα ότι όλοι αυτό κάνουν στο 122αρι

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται φίλε μου. Το θέμα είναι αν κάνεις κάτι, να το κάνεις σωστά! ;)

Το αυτοκίνητο είναι ένα σύνολο, δεν είναι συνονθύλευμα ανταλλακτικών. Από το εργοστάσιο έχει βγει ρυθμισμένο για τα φρένα που έχει επάνω. Θέλεις να βάλεις αρκετά δυνατότερα φρένα. Δεν νομίζεις ότι πρέπει να προσαρμοστούν οι ρυθμίσεις στα καινούρια φρένα σου; Στο μάτι όλα θα φαίνονται ΟΚ. Τι θα γίνει αν χρειαστεί να επέμβει ένα σύστημα και φρενάρει τους τροχούς νομίζοντας ότι έχει τα παλιά φρένα; Πρέπει να το ψάξεις το θέμα και ΜΗΝ αρκείσαι στα τζιμάνια των αντιπροσωπειών. Το θέμα "φρένα" είναι δύσκολο.

Η καλή η μετατροπή είναι η σωστή η μετατροπή. Ξέρεις πόσοι αλλάζουν ζάντες από 16άρες σε 18-19 ίντσες και δεν τσεκάρουν γωνίες κάμπερ κλπ; Ξέρεις πόσοι χαμηλώνουν τέρμα και επίσης δεν τσεκάρουν τίποτα και το αυτοκίνητό τους γίνεται μπανιέρα; Πόσοι βάζουν κινεζιές και βλακείες "μπλινκ-μπλινκ" για ηχοσυστήματα και στέλνουν τα ηλεκτρονικά στο διάολο;

Ερεύνησε και μετά πείραξε, είναι η καλύτερη συμβουλή! Αλλιώς, καλύτερα άστο όπως είναι. Τουλάχιστον θα είναι σωστό και θα μπορέσεις αργότερα να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα κατανοητός !! :clapping: σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!

Μια χαρά μπαίνουν τα φρένα του Gti χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Από το 2006 πολλοί και στο forum τα έχουν δοκιμάσει σε Tsi και Fsi( με αλλαγή άκρων ή χωρίς.)

Χαλαρώστε λιγάκι δεν μπαίνει και κανα 8πίστονο 370"

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου κατά πόσον είναι εύκολο να βάλεις τα φρένα από GTI.. Έχει το αυτοκίνητο ένα σωρό συστήματα πάνω που θα πρέπει να ξανα-ρυθμιστούν: ABS, EBD, TCS, ESP, EDL... και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο! Πρέπει να τσεκάρεις ότι αυτός που θα σου τα φορέσει, μπορεί και να ρυθμίσει σωστά όλα αυτά. Αλλιώς, το αυτοκίνητο αλλού θα πατάει και αλλού θα βρίσκεται!

Σίγουρα χρειάζεται να αλλάξεις και τις δαγκάνες με τις βάσεις τους, εκτός από τους δίσκους. Η 16άρα τα χωράει, οριακά, άλλωστε τα φρένα του GTI φοράει μπροστά το 160άρι.

αυτα στην αθηνα ποιος ξερει να τα ρυθμισει???κανα μαγαζι με ΣΠΕΣΙΑΛΙΣΤΕς???

Link to comment
Share on other sites

Για τα συστήματα ESP μέχρι το 2008 (που έχουν 5ψήφιο coding και όχι long coding), στις οδηγίες κωδικοποίησης αναφέρει και τα ΕΜΠΡΟΣ φρένα. Πχ αν ο κωδικός των εμπρός είναι 1ΑΒ, στο coding προσθέτεις τον τάδε αριθμό, αν είναι ο 1ΧΨ προσθέτεις τόσο κλπ κλπ. Ο κωδικός των φρένων στον οποίο αναφέρομαι είναι αυτός που γράφεται (μαζί με πολλούς άλλους) στο αυτοκόλλητο που έχει στο πάτωμα του πορτ-μπαγκάζ από το εργοστάσιο.

Για τα νέου τύπου ESP (mk60ec1) δεν υπάρχουν οδηγίες οπότε κανείς (ούτε αντιπροσωπεία) πέραν του εργοστασίου της VW και του κατασκευαστή (Continental; ΑΤΕ; ) δε μπορεί να τα ρυθμίσει. Για τα συστήματα ASR, δε δηλώνονται φρένα.

ASR: http://wiki.ross-tec...ctronics_(MK70)

ESP: http://wiki.ross-tec...ctronics_(MK60)

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Γιa τa συστήμaτa ESP μέχρι το 2008 (που έχουν 5ψήφιο coding κaι όχι long coding), στις οδηγίες κωδικοποίησης aνaφέρει κaι τa ΕΜΠΡΟΣ φρένa. Πχ aν ο κωδικός των εμπρός είνaι 1AB, στο coding προσθέτεις τον τάδε aριθμό, aν είνaι ο 1ΧΨ προσθέτεις τόσο κλπ κλπ. Ο κωδικός των φρένων στον οποίο aνaφέρομaι είνaι aυτός που γράφετaι (μaζί με πολλούς άλλους) στο aυτοκόλλητο που έχει στο πάτωμa του πορτ-μπaγκάζ aπό το εργοστάσιο.

Γιa τa νέου τύπου ESP (mk60ec1) δεν υπάρχουν οδηγίες οπότε κaνείς (ούτε aντιπροσωπείa) πέρaν του εργοστaσίου της VW κaι του κaτaσκευaστή (Continental; AΤΕ; ) δε μπορεί νa τa ρυθμίσει. Γιa τa συστήμaτa ASR, δε δηλώνοντaι φρένa.

ASR: http://wiki.ross-tec...ctronics_(MK70)

ESP: http://wiki.ross-tec...ctronics_(MK60)

Δηλaδη νa κaτaλabω , σε aυτοκινητa με ASR μονο(golf 5 kai 6)!!Δεν δηλωνοντaι φρενa στην μονaδa ?? Οτaν baλεις πχ aπο gti 312 κaποιο aλλο κιτ δεν δηλωνετaι κaτι? Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.