Jump to content
Guest super sayian

Προβλημα συμπλεκτη

Recommended Posts

τίποτε, λίγο ψέκασμα να σου κάνει με λιπαντικό στα σημεία που περνάει η ντίζα και είσαι jet. Και εμένα το ήθελε αυτό :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω το ειχα αυτο το προβλημα και δεν του εδηνα σημασια tongue.gif .. και μου εβγαλε το εξης μετα απο καιρο δεν αποσυμπλεκε :blink: ...ηθελε αλλαγη ρουλεμαν :unsure: , δισκο πλατω :wacko: (και πακετο παει με την ντιζα :lol: ) και το πιο κουφο..?...ΒΑΣΗ ΠΕΤΑΛ dead.gif ! Εσπασε!

καλησπέρα και καλή χρονιά και από εδώ!Πάντα με υγεία χαρά και πολλά χιλιόμετρα!

Φυσικά τα προβλήματα με τον συμπλέκτη δεν μπορούσαν να λείψουν και απότο δικό μου πολάκι!

Το ιστορικό:

Στα μέσα καλοκαιριού άρχισαν να κολλάνε οι ταχύτητες και τελικά άλλαξα δίσκο πλατώ sachs - 300 ευρώ.

Επίσης είχα και έχω το πρόβλημα που αναφέρεται πιό πάνω με το χουρ χουρ που ακούγεται το οποίο σταματάει όταν πατήσω τον συμπλέκτη. Ευτυχώς δενμε ενοχλεί...Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι το ρουλεμάν της πέμτης- οποότε καινα το αφήσω έτσι.

Και φυσικά τελευταίο και καλύτερο...Τον Νοέμβριο έμεινα και από ντίζα συμπλέκτη....δεν έμεινα όμως επειδή χάλασε ή οτιδήποτε άλλο..Έμεινα διότι πίσω από την πεταλιέρα στο ύψος του συμπλέκτη υπάρχει ένα μεταλάκι το οποίο- μάλλον- κρατάει κόντρα- και έσπασε...Υπάρχει λοιπόν το εξής πρόβλημα: λαμαρινάς 1 να βγεί η πεταλιέρα 50 ευρώ και να κολληθεί εκείνο στην θέση του

Λαμαρινάς 2- να αλλάξω όλη την πεταλιέρα και να κολληθεί και εκείνο δίοτι σύμφωνα με τα λεγόμενά του και να το κολλήσουμε χωρίς αλλαγή πεταλιέρας πάλι θα μου κόψει την ντίζα... :lol:

Σημειωτέον ότι ήδή μετά την πρώτη αλλαγή ντίζας μου την ξαναέκοψε και ευτυχώς την άλλαξα χωρίς κόστος...Τι να κάνω ρε παιδιά, στεναχωριέμαι πολύ- φεύγω και φαντάρος με το αμάξι και δεν μπορεί να μείνει έτσι....

Μπορώ σίγουρα να βάλω και εγώ μη αυτορυθμιζόμενη ντίζα?Κάπου στο φόρουμ διάβαζα καιγια κάποια πιό ενισχυμένη με 50 ευρω...

Αςμε βοηθήσει κάποιος παρακαλω! :lol:

και μια ψιλοάσχετη ερώτηση για τους κατόχους 6ν...οι ασφάλειες με την ασφαλειοθήκη προς τα πού κοιτάνε?προς το πάτωμα του αυτοκινήτου ή προςτην πλευρά της μηχανής?Επίσης οι ασφάλειες είναι καλλυμένες με κάτι ή είναι εκτεθημένες?

Edited by Itseto
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά και από εδώ!Πάντα με υγεία χαρά και πολλά χιλιόμετρα!

Φυσικά τα προβλήματα με τον συμπλέκτη δεν μπορούσαν να λείψουν και απότο δικό μου πολάκι!

Το ιστορικό:

Στα μέσα καλοκαιριού άρχισαν να κολλάνε οι ταχύτητες και τελικά άλλαξα δίσκο πλατώ sachs - 300 ευρώ.

Επίσης είχα και έχω το πρόβλημα που αναφέρεται πιό πάνω με το χουρ χουρ που ακούγεται το οποίο σταματάει όταν πατήσω τον συμπλέκτη. Ευτυχώς δενμε ενοχλεί...Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι το ρουλεμάν της πέμτης- οποότε καινα το αφήσω έτσι.

Και φυσικά τελευταίο και καλύτερο...Τον Νοέμβριο έμεινα και από ντίζα συμπλέκτη....δεν έμεινα όμως επειδή χάλασε ή οτιδήποτε άλλο..Έμεινα διότι πίσω από την πεταλιέρα στο ύψος του συμπλέκτη υπάρχει ένα μεταλάκι το οποίο- μάλλον- κρατάει κόντρα- και έσπασε...Υπάρχει λοιπόν το εξής πρόβλημα: λαμαρινάς 1 να βγεί η πεταλιέρα 50 ευρώ και να κολληθεί εκείνο στην θέση του

Λαμαρινάς 2- να αλλάξω όλη την πεταλιέρα και να κολληθεί και εκείνο δίοτι σύμφωνα με τα λεγόμενά του και να το κολλήσουμε χωρίς αλλαγή πεταλιέρας πάλι θα μου κόψει την ντίζα... :)

Σημειωτέον ότι ήδή μετά την πρώτη αλλαγή ντίζας μου την ξαναέκοψε και ευτυχώς την άλλαξα χωρίς κόστος...Τι να κάνω ρε παιδιά, στεναχωριέμαι πολύ- φεύγω και φαντάρος με το αμάξι και δεν μπορεί να μείνει έτσι....

Μπορώ σίγουρα να βάλω και εγώ μη αυτορυθμιζόμενη ντίζα?Κάπου στο φόρουμ διάβαζα καιγια κάποια πιό ενισχυμένη με 50 ευρω...

Αςμε βοηθήσει κάποιος παρακαλω! :huh:

και μια ψιλοάσχετη ερώτηση για τους κατόχους 6ν...οι ασφάλειες με την ασφαλειοθήκη προς τα πού κοιτάνε?προς το πάτωμα του αυτοκινήτου ή προςτην πλευρά της μηχανής?Επίσης οι ασφάλειες είναι καλλυμένες με κάτι ή είναι εκτεθημένες?

παιδιά κανένας?

Link to comment
Share on other sites

¶ποψή μου, ακολούθησε την λύση του λαμαρινά #1, δεν νομίζω να μπορεί να κοπεί έτσι εύκολα :mellow:

Όσο για την ψιλοάσχετη ερώτησή σου, οι ασφάλειες είναι κάτω από το τιμόνι (έχεις ένα μικρό πορτάκι εκεί που σου δίνει πρόσβαση. Και κοιτάνε προς τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

¶ποψή μου, ακολούθησε την λύση του λαμαρινά #1, δεν νομίζω να μπορεί να κοπεί έτσι εύκολα :mellow:

Όσο για την ψιλοάσχετη ερώτησή σου, οι ασφάλειες είναι κάτω από το τιμόνι (έχεις ένα μικρό πορτάκι εκεί που σου δίνει πρόσβαση. Και κοιτάνε προς τον οδηγό.

Καλησπέρα...ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...η ερώτηση φαίνεται λίγο άσχετη αλλά δεν είναι καθώς με εκείνο το μεταλλάκι που έχει σπάσει η ντίζα μου είναι συνεχώς χαλαρωμένη με αποτέλεσμα ο συμπλέκτης να είναι πολύ ψηλά και με το πόδι μου να ακουμπάω τις ασφάλειες...για αυτό και αναρωτιέμαι αν είναι καλλυμένες με κάτι ή όχι..υπάρχει κάτι που να κουμπώνει πάνω στην ασφαλειοθήκη σαν καπάκι ή είναι εκτεθημένες?

Link to comment
Share on other sites

από κάτω δεν ακουμπάς στις ασφάλειες, το κάτω μέρος τους είναι το κουτί οπότε δεν έχεις φόβο.

Βέβαια γιατί δε πας να σου ρυθμίσουν λίγο τον συμπλέκτη, μπορούν και το κάνουν από το χώρο της μηχανής, οπότε μπορούν να στο κατεβάσουν ποιό κάτω.

Link to comment
Share on other sites

από κάτω δεν ακουμπάς στις ασφάλειες, το κάτω μέρος τους είναι το κουτί οπότε δεν έχεις φόβο.

Βέβαια γιατί δε πας να σου ρυθμίσουν λίγο τον συμπλέκτη, μπορούν και το κάνουν από το χώρο της μηχανής, οπότε μπορούν να στο κατεβάσουν ποιό κάτω.

+100

Link to comment
Share on other sites

από κάτω δεν ακουμπάς στις ασφάλειες, το κάτω μέρος τους είναι το κουτί οπότε δεν έχεις φόβο.

Βέβαια γιατί δε πας να σου ρυθμίσουν λίγο τον συμπλέκτη, μπορούν και το κάνουν από το χώρο της μηχανής, οπότε μπορούν να στο κατεβάσουν ποιό κάτω.

μάλιστα..συνεπώς κάτι λείπει από την ασφαλειοθήκη μου καθώς οι δικές μου ασφάλειες είναι εκτεθημένες...να φανταστώ ότι υπάρχει κάποιο καπάκι που κουμπώνει πάνω?

η ρύθμιση του συμπλέκτη είναι αδύνατο να γίνει λόγω αυτού του σπασίματος που έχω.Ο μηχανικός το έχει ρθυμίσει όσο το δυνατόν κοντυτερα αλλά....

Link to comment
Share on other sites

η ασφαλειοθήκη φαντάσου πως είναι ένας "κύβος" (όχι ισοσκελής αλλά κύβος), όλες οι πλευρές είναι καλυμένες πλην της πλευράς που μπαίνουν οι ασφάλειες. Αυτή η πλευρά όμως κοιτάζει προς τον οδηγό και όχι προς τα κάτω.

Η πλευρά που κοιτάζει προς τον οδηγό όμως προστατεύεται από το "ντουλαπάκι" που υπάρχει κάτω από το τιμόνι. ¶νοιξέ το και θα δεις πως είναι ακριβώς, μη το φοβάσαι :lol:

Όσο για την ρύθμιση του συμπλέκτη... εφόσον δεν πάει άλλο... επέσπευσε την επισκευή του!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.