Jump to content
FOTIS_GOLF2_16V

Golf 5 Ανοιγμα Μπροστινων Φαναριων

Recommended Posts

μετα απο αρκετες δοκιμες με διαφορους τυπους led το καλυτερο αποτελεσμα το εχουμε βαζοντας led του παρακατω τυπου:

http://img35.imageshack.us/f/dsc01030gm.jpg/

τα led εχουν διαμετρο 5,5mm και απεχουν 10mm το ενα απο το αλλο.

..................................

δώσε αν μπορεις το λινκ που τα πήρες αν θες

και πόσο τελικά σου πήγαν με τα μεταφορικά ?

Link to comment
Share on other sites

δώσε αν μπορεις το λινκ που τα πήρες αν θες

και πόσο τελικά σου πήγαν με τα μεταφορικά ?

απο ebay.com τα πηρα, δεν κοστιζουν ακριβα. τετοια ειναι:

http://cgi.ebay.com/Flexible-Car-Strip-Bulb-Light-White-Waterproof-24-LED-N-/370387476918?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item563cd061b6#ht_2222wt_715

Σωστα αλλα να σου πω οτι η πρώτη προσπάθεια να ανοιξει το φαναρι δεν ηταν επιτυχημένη, δεν κουνιέται με τιποτε και απο οτι βλεπω υπάρχει περίπτωση να παραμορφωθεί.

Επειδη ειδα οτι εσυ το άνοιξες "καθαρά" και με μια σχετική ευκολία, μηπως υπάρχουν φανάρια διάφορων τυπων που αλλα ανοίγουν και αλλα οχι.

Νικο μην περιμενεις να ανοιξει οπως το κουτακι της μπυρας (!) :)

γιαυτον το λογο και ξεκιναμε απο το κατω μερος, επειδη ενδεχεται καπου να υπαρξει μικρη παραμορφωση στο τμημα του φαναριου παντα και οχι στο διαφανο μερος, αλλα οχι μεγαλη παραμορφωση. η παραμορφωση θα ειναι για ενα μικρο τμημα μεχρι να ξεκινησει το ανοιγμα. απο και και μετα ζεσταινεις και τραβας το τζαμι μαζι και ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο βλέπω άρχισες τα χειρουργεία με τα φανάρια :goodjob: Αντε να δούμε το project τελειωμένο!!

χαχαααα ναι αλλα θα βαλω τα μεγαλα μεσα για να τελειωσει!!! και πρεπει να βρω και χρονο!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαααα ναι αλλα θα βαλω τα μεγαλα μεσα για να τελειωσει!!! και πρεπει να βρω και χρονο!!!

Κανε κανενα τρελό projector retrofit εκεί να πετάξεις και ενα xenon να τελειώνει η υπόθεση!! :D

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση,και την κανω εδω μια και εχετε δει πολλα φαναρια απο οτι βλεπω..

Ηella φαναρια made in Czech Republic ειναι original??

Eπίσης για να αλλαξω φαναρια σε απλο Golf 5 πρεπει να λυσω ολη την μασκα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω,γιατί σύγκρινα το αυτοκολλητάκι της Hella με φαναρια απο gti και είχαν πολύ μικρές διαφορές στα νούμερα..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μπραβο και πολλά συνχαριτηρια θελω να πω δυο πράγματα το ενα οταν το κολλάς η σιλικόνη αντεχη στης θερμοκρασίες εχω κακη πειρα,θερμοκρασιες λιγο απο της λαμπες και λιγο απο το μοτερ το καλοκαιρι.

τωρα πριν βαλω προβολακια ημερας ειχα βαλει δυο τετοιες σειρες λεντ (εξωτερικα) και ειχαν καεί πολλα λαμπακια σε ασχετα σημεία λογο του οτι ειναι παραλληλα συνδεδεμενα.ρωτησα και μου ειπαν οτι τα επηρεάζει το οτι δεν εχουν ενα κυκλώματακι να σταθεροποιεί την τάση ετσι τα αλλαξα και εβαλα προβολακια.οταν τα πειρα μου ειπαν οτι αυτα εχουν θα δούμε.αυτα και πάλη μπραβο.

πολυ κοπο εκανες βαλε καλη ποιοτητα μη παει χαμενος ειναι αμαρτια.

τωρα τα κιτρινα πλαστικα καθαριζουν με νερο και ψιλο χαρτι 2000 και μετα 3000.

το εχω κανει στο πρωτο μου αυτοκινητο fiat 500 το κοντερ ηταν θολο και κιτρινο ( πλαστικο).

το εκανα τζαμι.

Edited by mrdaellis2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και σήμερα είχα χρόνο έβγαλα τα φανάρια μου και τα έκανα GTI Look ακολουθώντας αυτό το πολύ χρήσιμο How to.

1174s.th.jpg

1175f.th.jpg

1176x.th.jpg

1177m.th.jpg

1178ca.th.jpg

1179j.th.jpg

1180q.th.jpg

1181i.th.jpg

1182l.th.jpg

1183n.th.jpg

1184i.th.jpg

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω ότι τα φανάρια μου είναι Hella και άνοιξαν σχετικά εύκολα με την χρήση μόνο του θερμομπίστολου στους 300 βαθμούς.

1186l.th.jpg

1185vv.th.jpg

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά!!!Μπράβο!!!

Μόνο που πρέπει σιγά-σιγά να αρχίζεις να σκέφτεσαι την αλλαγή του εμπρόσθιου προφυλακτήρα.

Θα δέσει πιο πολύ το σύνολο με τα φώτα.Θα σου πρότεινα τον προφυλακτήρα του GT.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τον προφυλακτήρα του GT.

Ευχαριστώ και συμφωνώ και εγώ για τον προφυλακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και συμφωνώ και εγώ για τον προφυλακτήρα.

ναι βαλτε του ιδεες τωρα...αλεξη ειπαμε οτι τα χρηματα μας το καλοκαιρι τα σπαταλαμε στα ουζα και στους μεζεδες!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είπα ότι συμφωνώ, δεν είπα ότι θα το κάνω.

Το αμάξι είναι του 2005 και ότι χρήματα ρίχνω επάνω στην ουσία είναι πετάμενα.

Η μετατροπή στα φανάρια μου στοίχισε 4 € , δηλαδή την αγορά του spray και το χρόνο μου

Έτσι και εγώ ψηφίζω ούζα και μεζέδες !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή σκέφτομαι και εγώ να βάψω τα φανάρια, θα ήθελα εαν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει σε κάποια ερωτήματα που έχω γι'αυτό το θέμα:

1) Υπάρχει περίπτωση να πάρει υγρασία το φανάρι και να θολώσει-κιτρινίσει ? Σε φανοποιό που ρώτησα μου είπε να μην το επιχειρήσω γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο μετα να σου παίρνει υγρασία και να θέλω καινούρια φανάρια.

2) Πόσο επηρεάζεται το νέο χρώμα από την θερμοκρασία των λαμπτήρων? Υπάρχει ενδεχόμενο αλλοίωσής του? Αν ναι ποιό είναι το ιδανικό σπρέι για να το αποφύγω ? και τέλος

3) Με μαύρο ματ χρώμα θα φαίνονται πιο ωραία ή με μαύρο γυαλιστερό (GLOSS)? Αυτά θα έχουν αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες των λαμπτήρων?

Link to comment
Share on other sites

1. Αν βάλεις σιλικόνη μαύρη στην πατούρα πριν τα μοντάρεις δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

2. Εγώ έβαλα απλό σπρέι ματ και μέχρι στιγμής δεν έχουν κάποιο θέμα, έτσι και αλλιώς το κάτοπτρο παραμένει όπως είναι και βάφεις μόνο τα στεφάνια.

3. Μπορείς να πάρεις σπρέι για υψηλές θερμοκρασίες, νομίζω είναι προς το σατινέ και ίσως δείξει ποιο ωραίο.

Το γυαλιστερό ίσως πλησιάζει ποιο κοντά στο μαμά φανάρι. Είναι καθαρά θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστω στο παιδι που εγραψε το αρ8ρο..ακολουθησα αναλυτικα τις οδηγιες σου φιλαρακι και ολα πηγαν μιαα χαρα.. το μονο προβλημα που αντιμετωπισα βεβαια και πιστευω ολοι το ιδιο ειναι οτι υστερα στην συναρμολογηση τα σιδερενια συνδετιρακια (4) μετα δεν μπενουν..τουλαχιστο εμενα και ετσι δεν τα εβαλα...ολα τα αλα πηγαν καλα... 

ξανα σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.