Jump to content
tasos_tsal

Αμορτισερ Για Golf 1.6 Mk4

Recommended Posts

ηρθε η ωρα να αλλαχτουν τα αμορτισερ στο Golf μου και λογω οικονομικης κρισης σκεφτομαι να βαλω κατι οικονομικο αλλα αξιοπιστο...γνωριζει καποιος να με ενημερωσει? ακουσα για Sachs και για Bilstein μαυρα...

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη φοραω ζαντες 17'' με ελατηρια χαμηλωματος 3.5cm H&R μαυρα...τα αμορτισερ ειναι της μανας του ακομα...κοπαναει παρα πολυ και δε κραταει στο δρομο το αμαξι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω bilstein μαυρο με h&r κοκκινα 3.5 cm και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης για sachs δεν ξερω να σου πω αλλα μπορεις να βαλεις bilstein sprint η koni κιτρινα ρυθμιζομενα που ειναι για χαμηλωμα αλλα ειναι και ψιλοακριβα 500 ευρω με τοποθετση αν βαλεις bilstein μαυρο πρεπει να προσεχεις τις λακουβες παρα πολυ .

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

makria apo sachs

ta exo ego sto 1.4 xamilomeno 3.5 pontoys kai apo ton 2o mina mou klatarane teleios

kalitera ta mama kai as einai ligo varka gialo i' akoma kalitera bilstein sport

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει τα bilstein τα μαυρα με 180 ευρω χωρις τοποθετηση...αλλα δε γνωριζω αν ειναι αερος-λαδιου....υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο απλα και να μην ειναι ? ειναι μαυρα ξερω σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονή λίγο παραπάνω, μάζεψε χρήματα και βάλε τουλάχιστον τα sprint τα λεπτομπούκαλα με 400 ευρώ. Θα με θυμηθείς. Θα σου κρατήσουν καμιά 80άρα χιλιάδες χλμ και θα έχεις ένα μόνιμο χαμόγελο απτα κρατήματα που θα έχεις. Αν βάλεις αμορτισέρ που δεν είναι για χαμήλωμα (πχ τα μαύρα που λες) θα δώσεις κοντά στα 200 ευρώ δε θα λειτουργήσουν ποτέ σωστά καθώς δε θα κάνουν πλήρη διαδρομή λόγω των ελατηρίων και θα σε βγάλουν το πολύ 20000χλμ.

Άσχετο, τα eibach τα 3ποντα τα έβγαλες?

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονή λίγο παραπάνω, μάζεψε χρήματα και βάλε τουλάχιστον τα sprint τα λεπτομπούκαλα με 400 ευρώ. Θα με θυμηθείς. Θα σου κρατήσουν καμιά 80άρα χιλιάδες χλμ και θα έχεις ένα μόνιμο χαμόγελο απτα κρατήματα που θα έχεις. Αν βάλεις αμορτισέρ που δεν είναι για χαμήλωμα (πχ τα μαύρα που λες) θα δώσεις κοντά στα 200 ευρώ δε θα λειτουργήσουν ποτέ σωστά καθώς δε θα κάνουν πλήρη διαδρομή λόγω των ελατηρίων και θα σε βγάλουν το πολύ 20000χλμ.

¶σχετο, τα eibach τα 3ποντα τα έβγαλες?

+1 Με sprint θα κανεις οτι θες στο δρομο!

Link to comment
Share on other sites

πηρα μια προσφορα για KONI κοκκινα , απο οτι μου ειπαν εχουν καλυτερη συμπεριφορα στο δρομο απο αποψη ανεσης...δεν κοπαναει οπως το Bilstein...ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

καλυτερα τα ΚΟΝΙ εχω δοκιμασει και τα 2 .....τα bilstein ειναι ξερα πολυ....θα εχεις κοπανιμα

τα ΚΟΝΙ ειναι ποιο "μαλακα" χωρις να υστερουν σε κρατημα.....βαλε τα ΚΟΝΙ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σκεφτόμουν και το kit SP80-025(μπουκάλες & ελατήρια) της AP. Χαμηλώνει 4cm εμπρός και 3cm πίσω. Θα σου βγει αρκετά πιο φθηνά από ebay (περίπου 290¤ με μεταφορικά). Και εγώ για αυτά σκέφτομαι μιας και έχει έρθει η ώρα για αλλαγή. Αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτές τις αναρτήσεις ας μας πει την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα βαλω τα ΚΟΝΙ τα κοκκινα....οντως ειναι καλη η τιμη και απο οτι ακουω προσφερουν ιδιο κρατημα με τα Bilstein , και δεν κοπανανε τοσο....αυτο που θελω δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τι εκανες τελικα με τα αμορτισερ ποια εβαλες ,τι συμπεριφορα εχει στο δρομο , εχεις κοπανημα λυσε μας τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

βαριεμαι να μπαινω σε τετοια διαδικασια να αλλαζω δηλαδη τα σινεμπλοκ....οσον αφορα τα top mounts τι ακριβως θα αλλαξει δηλαδη? δε θελω να ψηλωσει πολυ το αμαξι...φοραω 3ποντα ελατηρια και ζαντα 225/45/17....μη γινει κατσικι..τι διαφορα θα δω στην πραξη αν τα αλλαξω?ποιο ειναι το θετικο ?

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να τα βαλεις και αλλαξε και τα σινεμλοκ που σου λενε τα παιδια τωρα για τα τοπ μαουντς αμα δεν εχουν προβλημα δεν εχουν σπασει και λοιπα μην τα αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.