Jump to content
TAKHS

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΤΟΥΤΟΥ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΜΕ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ.

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ. ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΟΣΑΚΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ (ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ

ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ

ΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ)3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!

-ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΤΩΝ ΠΙΣΩ ΦΩΤΩΝ

-ΚΡΕΜΑΣΕ Η ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ (EΙΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ)

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΚΛΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΤΟΝ ΔΕΞΙ ΤΡΟΧΟ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ

-ΒΓΗΚΕ ΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

-ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΖΑΣ ΣΤΑ 5.000ΧΙΛ.

-ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΤΟΝΟΙ ΤΡΙΓΜΟΙ ΣΤΟ ΑΜΑΞΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΕΤΑΖΕΡΑ ΑΠΟ

ΤΗΝ ΑΡΧΗ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ

-ΓΡΗΓΟΡΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΤΑ ΧΕΡΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΙΚΗ

ΚΟΝΣΟΛΑ

-ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΣ

-ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ

-ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ

-ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ

ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ

-ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ.

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΤΩΝ ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ

-ΑΛΛΑΓΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΟΘΗΚΗΣ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ)

-ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΙΜΑΝΤΑ ΔΥΝΑΜΟ ΣΤΙΣ 25.000 ΧΙΛ ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΣΤΑ 60.000 ΧΙΛ, ΣΕΤ ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ & ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΤΙΣ 75.000 ΧΙΛ

ΤΑΚΑΚΙΑ ΝΑ 30.000 ΧΙΛ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ

ΤΣΕΠΗ ΓΙΑ ΠΡΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ SERVICE ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΣΕΤΑΙ ΣΕ

ΓΚΑΡΑΖ, ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ

VW ΜΟΥ Η` ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ

LADA.ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΓΚΑΖΙ... :D ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΥΤΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ

ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ LADA 1105 1.2 ΤΟΥ 85 ΤΟ ΟΠΟΙΟΠΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΑ ΜΟΝΟΣ

ΜΟΥ,ΤΟΥ ΕΚΑNA SERVICE ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ KAI ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ

ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. KOΣTOΣ SERVICE 30E!!!!! XAXAXAXA!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ALFA ROMEO KAI ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΜΑΙ :D

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΤΟΥΤΟΥ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΜΕ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ.

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ. ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΟΣΑΚΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ (ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ

ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ 

ΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ)3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!

-ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΤΩΝ ΠΙΣΩ ΦΩΤΩΝ

-ΚΡΕΜΑΣΕ Η ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ (EΙΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ)

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΚΛΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΤΟΝ ΔΕΞΙ ΤΡΟΧΟ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ

-ΒΓΗΚΕ ΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

-ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΖΑΣ ΣΤΑ 5.000ΧΙΛ.

-ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΤΟΝΟΙ ΤΡΙΓΜΟΙ ΣΤΟ ΑΜΑΞΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΕΤΑΖΕΡΑ ΑΠΟ

ΤΗΝ ΑΡΧΗ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ

-ΓΡΗΓΟΡΗ ΦΘΟΡΑ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΤΑ ΧΕΡΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΙΚΗ 

ΚΟΝΣΟΛΑ

-ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΣ

-ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ

-ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ

-ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ

ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ

-ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ.

-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΤΩΝ ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ

-ΑΛΛΑΓΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΟΘΗΚΗΣ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ)

-ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΙΜΑΝΤΑ ΔΥΝΑΜΟ ΣΤΙΣ 25.000 ΧΙΛ ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΣΤΑ 60.000 ΧΙΛ, ΣΕΤ ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ & ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΤΙΣ 75.000 ΧΙΛ

ΤΑΚΑΚΙΑ ΝΑ 30.000 ΧΙΛ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ

ΤΣΕΠΗ ΓΙΑ ΠΡΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ SERVICE ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΣΕΤΑΙ ΣΕ

ΓΚΑΡΑΖ, ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ 

VW ΜΟΥ Η` ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ

LADA.ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΓΚΑΖΙ... :angry: ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΥΤΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ

ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ LADA 1105 1.2  ΤΟΥ 85 ΤΟ ΟΠΟΙΟΠΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΑ ΜΟΝΟΣ 

ΜΟΥ,ΤΟΥ ΕΚΑNA SERVICE  ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ  KAI ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ 

ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. KOΣTOΣ SERVICE 30E!!!!! XAXAXAXA!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ALFA ROMEO KAI  ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΜΑΙ :unsure:

Φίλε Τάκη,

τώρα πραγματικά με κούφανες! Και νόμιζα ότι εγώ καταστράφηκα με τη ζημιά στο σασμάν! Αυτό που λες αν άξιζε το Bora το σκέφτηκα κι εγώ!

Λοιπόν, εγώ στα 43000 περίπου km μου, έχω αλλάξει πρόσφατα τακάκια, μετά μου εμφανίστηκε το πρόβλημα με σασμάν-διαφορικό που πετάχθηκαν και έβαλα το μεταχειρισμένο.

¶λλαξα δίσκο-πλατώ μαζί με την αλλαγή σασμάν, ο οποίος με την (καλή κατά τη γνώμη μου) χρήση που του κάνω είχε φαγωθεί αδικαιολόγητα. Να φανταστείς ότι ο μηχανικός ήταν 50-50 να μου αλλάξει και το βολάν το οποίο είχε επίσης φαγωθεί και για μην το αλλάξω το έτριψε με γυαλόχαρτο! Όπου κι αν ρώτησα μου είπαν ότι το βολάν ΔΕΝ παθαίνει τέτοια ζημιά. Ελπίζω να κρατήσει.. Ήθελε και ειδική παραγγελία για να το φέρουν!

Οι πίσω λάμπες μου (έχω αλλάξει φώτα - στυλ Lexus) δεν κάνουν καλή επαφή και συχνά θέλουν κούνημα για να ανάψουν ή καμιά μπουνιά πάνω στο φως!

Σχετικά γρήγορα κάηκε και η κεντρική λάμπα της πλαφονιέρας (δεν έχει αλλαχτεί ακόμα) και το φωτάκι στους περιστροφικούς διακόπτες του A/C.

Όταν άλλαξα ζάντες (17άρες με 215/45/17) και από τότε σχεδόν πάντα όταν φρενάρω με 5-10 km για να σταματήσω το αυτοκίνητο μπαίνει το ABS. Απίστευτα σπαστικό ειδικά σε κίνηση! Η αλλαγή ζαντών έγινε 11/2001. Πρόσφατα που έβαλα τις δικές του ζάντες για δοκιμή είδα ότι συνεχίζει να το κάνει. Το έψαξα και σε έναν μηχανικό αλλά δεν καταλάβαμε τι φταίει. Ίσως η μονάδα του ABS, αλλά λόγω εξόδων το αναβάλλω για πιο μετά.. Πολύ πιθανό να έκαναν *μη επιτρεπόμενη λέξη* στο βουλκανιζατέρ που έβαλα τις 17άρες γιατί το πρόβλημα εμφανίστηκε ακριβώς τη μέρα που άλλαξα τις ζάντες!

Ο συναγερμός (STERN) της VW αποδείχτηκε τελείως παπαριά και αλλάχτηκε με έναν Cobra. Η σειρήνα ήταν σαν να ακούς να χτυπάει κινητό, δεν είχε κραδασμικό, ραντάρ μέσα στο αυτοκίνητο, ούτε δική του μπαταρία! Χτύπαγε μόνο αν άνοιγες την πόρτα!

Κάτι ακόμα! Όταν αγοράστηκε το αυτοκίνητο είχε χαρακιά από μαχαίρι πάνω στο καπάκι του τιμονιού το οποίο και αλλάχτηκε έπειτα από παράπονα. Ακόμα τα ηχεία που ήταν τόσο δυνατά ώστε να νανουρίζουν μωρό αλλάχτηκαν επίσης μετά από παράπονα, αφού το αυτοκίνητο είχε πληρωθεί με μετρητά. Γύρω στα 7000000, αφού το A/C (όχι clima) ήταν extra!

Ένα ακόμα: το καπό για να κλείσει θέλει κάποια δύναμη παραπάνω..

Ελπίζω να μη δω όλα αυτά που λες μέχρι να φτάσω τα χιλιόμετρα που έχεις..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάκη,

τώρα πραγματικά με κούφανες! Και νόμιζα ότι εγώ καταστράφηκα με τη ζημιά στο σασμάν! Αυτό που λες αν άξιζε το Bora το σκέφτηκα κι εγώ!

Λοιπόν, εγώ στα 43000 περίπου km μου, έχω αλλάξει πρόσφατα τακάκια, μετά μου εμφανίστηκε το πρόβλημα με σασμάν-διαφορικό που πετάχθηκαν και έβαλα το μεταχειρισμένο.

¶λλαξα δίσκο-πλατώ μαζί με την αλλαγή σασμάν, ο οποίος με την (καλή κατά τη γνώμη μου) χρήση που του κάνω είχε φαγωθεί αδικαιολόγητα. Να φανταστείς ότι ο μηχανικός ήταν 50-50 να μου αλλάξει και το βολάν το οποίο είχε επίσης φαγωθεί και για μην το αλλάξω το έτριψε με γυαλόχαρτο! Όπου κι αν ρώτησα μου είπαν ότι το βολάν ΔΕΝ παθαίνει τέτοια ζημιά. Ελπίζω να κρατήσει.. Ήθελε και ειδική παραγγελία για να το φέρουν!

Οι πίσω λάμπες μου (έχω αλλάξει φώτα - στυλ Lexus) δεν κάνουν καλή επαφή και συχνά θέλουν κούνημα για να ανάψουν ή καμιά μπουνιά πάνω στο φως!

Σχετικά γρήγορα κάηκε και η κεντρική λάμπα της πλαφονιέρας (δεν έχει αλλαχτεί ακόμα) και το φωτάκι στους περιστροφικούς διακόπτες του A/C.

Όταν άλλαξα ζάντες (17άρες με 215/45/17) και από τότε σχεδόν πάντα όταν φρενάρω με 5-10 km για να σταματήσω το αυτοκίνητο μπαίνει το ABS. Απίστευτα σπαστικό ειδικά σε κίνηση! Η αλλαγή ζαντών έγινε 11/2001. Πρόσφατα που έβαλα τις δικές του ζάντες για δοκιμή είδα ότι συνεχίζει να το κάνει. Το έψαξα και σε έναν μηχανικό αλλά δεν καταλάβαμε τι φταίει. Ίσως η μονάδα του ABS, αλλά λόγω εξόδων το αναβάλλω για πιο μετά.. Πολύ πιθανό να έκαναν *μη επιτρεπόμενη λέξη* στο βουλκανιζατέρ που έβαλα τις 17άρες γιατί το πρόβλημα εμφανίστηκε ακριβώς τη μέρα που άλλαξα τις ζάντες!

Ο συναγερμός (STERN) της VW αποδείχτηκε τελείως παπαριά και αλλάχτηκε με έναν Cobra. Η σειρήνα ήταν σαν να ακούς να χτυπάει κινητό, δεν είχε κραδασμικό, ραντάρ μέσα στο αυτοκίνητο, ούτε δική του μπαταρία! Χτύπαγε μόνο αν άνοιγες την πόρτα!

Κάτι ακόμα! Όταν αγοράστηκε το αυτοκίνητο είχε χαρακιά από μαχαίρι πάνω στο καπάκι του τιμονιού το οποίο και αλλάχτηκε έπειτα από παράπονα. Ακόμα τα ηχεία που ήταν τόσο δυνατά ώστε να νανουρίζουν μωρό αλλάχτηκαν επίσης μετά από παράπονα, αφού το αυτοκίνητο είχε πληρωθεί με μετρητά. Γύρω στα 7000000, αφού το A/C (όχι clima) ήταν extra!

Ένα ακόμα: το καπό για να κλείσει θέλει κάποια δύναμη παραπάνω..

Ελπίζω να μη δω όλα αυτά που λες μέχρι να φτάσω τα χιλιόμετρα που έχεις..

ΦΙΛΕ ICEMAN ΕΓΩ ΣΤΑ 45000 ΧΙΛ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΙΜΑΝΤΑ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΟ ΤΗΝ ΜΙΖΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΡΥΛΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 60.000 ΧΙΛ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΗΣΕ!!!!!!!!!!!! knife.gif ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΥΣ ΦΡΕΝΩΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΡΕΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝΑ 25.000 ΜΕ 30.000 ΧΙΛ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ,ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΡΕΝΑΡΩ ΠΑΝΤΑ ΜΑΜΑΤΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ. Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ LANCIA ΜΕ 40.000 ΧΙΛ. ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ 2 ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ. ΕΠΕΙΣΗΣ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΥΟΤΑ COROLLA 50.000 ΧΙΛ. ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΕΞΑΓΩΓΗ ,ΚΑΤΑΛΗΤΗ ΚΑΙ ΕΓΓΕΦΑΛΟ. ΕΤΣΙ ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΜΑΙ .... tongue.gif

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΒS ΜΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΛΚΑΝΙΖΑΤΕΡ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ!!!!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ! ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΕΙΧΕ ΓΔΑΡΜΕΝΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝ. ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΒΥΖΙ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΥ...Α ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ. ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΔΗΓΩ ΑΠΟ JEEP, BMW 318 & M5, MINI COOPER, MERCEDES SLK & CLK, TOYOTA YARIS & AVENSIS & COROLLA ,ALFA ROMEO 156 , JAGUAR TYPE S , FIAT PUNTO , PORSCHE CAYENNE TURBO , LAND ROVER FREELANDER , OPEL ASTRA K.A. AΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕ Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΒΟRA. ΛΟΙΠΟΝ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ , ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PASSAT ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΟΝΩΝ ΜΕ 1.6 ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΥ ΣΕΡΝΕΤΑΙ, ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ.ΑΡΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ... ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ??? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΩΣ ΣΤΙΣ 50.000 ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1.4 ΚΑΙ ΤΑ 75 ΑΛΟΓΑ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΟΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙ ΦΑΝΑΡΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΑΜΠΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΟΜΙΧΛΗΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ... ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ... ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ??? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΩΣ ΣΤΙΣ 50.000 ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1.4 ΚΑΙ ΤΑ 75 ΑΛΟΓΑ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΟΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙ ΦΑΝΑΡΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΑΜΠΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ΟΜΙΧΛΗΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ... ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!!

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ? ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 500 ΧΡΟΝΙΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ, ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΥΣ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΕ ΚΑΤΙ ΧΑΛΟΥΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ Π.Χ. ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΩ- ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ -----> ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΣΑΣΜΑΝ.

ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΕΣ------------> ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ. Κ.Λ.Π Κ.Λ.Π.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ. ΣΑΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΕΝΟΣ FABIA 101 ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΨΥΧΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ!!!!!! ΤΟ FABIA ΠOY EXΩ KAIEI 1 ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙ ΑΝΑ ΧΙΛΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ. knife.gif ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΞΙΝΙΖΕΙ ΣΤΟ ΤΟΥΤΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο 1.4 ΜΕ ΤΑ 75PS . ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΛΙΓΟΣ.... :)

Υ.Γ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ SERVICE ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ

ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΣ Μ%Λ%%ΙΕΣ

ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!11

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

Axmmm......

Πολλά προβλήματα όμως κάποια δεν είναι προβλήματα.

Πχ ιμάντες χρονισμού που λές στα 60.000 είναι απλώς ο χρόνος που θέλουν αλλαγή ! Για τους γρύλους έχει να κάνει και πόσο πολύ κοπανάς την πόρτα. Εμένα τα εχουν πέξει και με το ηχοσύστημα αλλα ακόμα δεν έχουν πέσει !

Τώρα αυτό που λές που δεν ανάβουν τα φώτα με την πόρτα του οδηγού και το φωτάκι έχει να κάνει με τον αισθητήρα ανοίγματος της πόρτας ή με το ρελέ του. Κόστος επισκευής μικρό και μπορεί να συμβεί απο κοπάνημα ...

Σασμάν ... Πάλι έχει να κάνει με το πόσο ευγενικός είσαι μαζί του.

Γενικώς ... Λές οτι το έχεις σε γκαράζ... Αμα όμως το πηγαίνεις στα χωράφια τι να σου κάνει το γκαράζ !? tongue.gif

Το λέω γιατί ξέρω ενα παλικάρι που έκανε αυτό το κορυφαίο ! Τώρα πως τα συνδίαζε τα κατσάβραχα με το γλαράζ ... Δεν ξέρω... !

Οσο για το αν ενα vw αξίζει τα λεφτά του ... Εγώ θα έλεγα και με το παραπάνω....

Τέλος λές για το lada ... Εχεις δεί τα σημερινά lada αν βγάζουν προβλήματα ? χεχεχε

Τα παλιά αμάξια δεν εβγαζαν σχεδόν ποτέ πρόβλημα γιατι δεν είχαν σχεδόν καθόλου ηλεκτρονικά και περίπλοκα συστήματα κλπ.

Αυτά απο εμένα ! :(

Link to comment
Share on other sites

Axmmm......

Πολλά προβλήματα όμως κάποια δεν είναι προβλήματα.

Πχ ιμάντες χρονισμού που λές στα 60.000 είναι απλώς ο χρόνος που θέλουν αλλαγή ! Για τους γρύλους έχει να κάνει και πόσο πολύ κοπανάς την πόρτα. Εμένα τα εχουν πέξει και με το ηχοσύστημα αλλα ακόμα δεν έχουν πέσει !

Τώρα αυτό που λές που δεν ανάβουν τα φώτα με την πόρτα του οδηγού και το φωτάκι έχει να κάνει με τον αισθητήρα ανοίγματος της πόρτας ή με το ρελέ του. Κόστος επισκευής μικρό και μπορεί να συμβεί απο κοπάνημα ...

Σασμάν ... Πάλι έχει να κάνει με το πόσο ευγενικός είσαι μαζί του.

Γενικώς ... Λές οτι το έχεις σε γκαράζ... Αμα όμως το πηγαίνεις στα χωράφια τι να σου κάνει το γκαράζ !? tongue.gif

Το λέω γιατί ξέρω ενα παλικάρι που έκανε αυτό το κορυφαίο ! Τώρα πως τα συνδίαζε τα κατσάβραχα με το γλαράζ ... Δεν ξέρω... !

Οσο για το αν ενα vw αξίζει τα λεφτά του ... Εγώ θα έλεγα και με το παραπάνω....

Τέλος λές για το lada ... Εχεις δεί τα σημερινά lada αν βγάζουν προβλήματα ? χεχεχε

Τα παλιά αμάξια δεν εβγαζαν σχεδόν ποτέ πρόβλημα γιατι δεν είχαν σχεδόν καθόλου ηλεκτρονικά και περίπλοκα συστήματα κλπ.

Αυτά απο εμένα ! :D

Φιλε μου αν το σασμαν ειχε χαλασει απο την κακη χρηση που του κανω δεν θα μου το αλλαζε η αντιπροσωπεια σαν ελλατωματικο και μαλιστα εκτος εγγυησης.

Δευτερον το προβλημα με το λαμπακι τησ πορτας δεν εχει να κανει με εναν απλο αισθητηρα αλλα με την κλειδαρια της πορτας του οδηγου η οποια οπως μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ελεγχει και τισ υπολοιπες και το κοστος αλλαγης της ειναι 350Ε.

τριτον οσο αφορα την πτωση των παραθυρων ειναι ενα προβλημα που εχουν ολα τα vw και δεν δικαιολογειται καν απο την κακη χρηση.

Τεταρτον αν εσενα δεν σε πειραζει που τα μισα πλαστικα του ταμπλο (κεντρικης κονσολας και χερουλιων) τριβονται και χαλανε με το παραμικρο , εμενα με πειραζει. για ρωτησε το κοστος αλλαγης τους σε μια αντιπροσωπεια να δεισ την τουφεκια που θα φας οταν ακουσεις το ποσο......!!!!!!

Πεμπτον , θεωρεις λογικο να αλλαζεις θερμοστατη αντλια νερου δυο φορες γιατι ελιωσε το πλαστικο μερος της αντλιας και καταστρεψε και τον θερμοστατη?γνωριζεις το κοστος αλλαγης?

Εκτον, μηπως φταιω εγω για τα προβληματικα καλωδια των αεροσακων που βρισκονται κατω απο το καθισμα του οδηγου και συνοδηγου και κοβωνται καθε λιγο και λιγακι? το εχεις δει αυτο σε αλλα αυτοκινητα?

Μην προσπαθεις λοιπον να με βγαλεις τρελο. Πολλα απο τα προβληματα που σου ειπα δεν εχουν να κανουν με την συμπεριφορα του οδηγου προς το αυτοκινητο αλλα ειναι γενικα προβληματα των vw.επισης πρεπει να σου πω οτι τα vw δεν εχουν αλλα προβληματα σοβαροτερα οπως ειναι τα μηχανολογικα...Τελος να πω οτι παρα τα προβληματα το BORA μου χαριζει οδηγικη ευχαριστηση που σπανια βρισκεις σε αυτοκινητο τετοιας κατηγοριας για αυτο τον λογο και δεν το αποχωριζομαι.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Σιγουρα μας κανεις πλακα :D:D Εκτος απτην αντιπροσωπια

σε βλεπει καθολου το σπιτι σου???? Τοσα προβηματα???? Εγω εχω 165.000χιλ

κ εκτος απο μια μοναδα ΑΒS στην εγγυησει κ κανα δυο φορες μηχανισμο

παραθυρου κ αυτο χαλασε απτους ανεμοθραυστες δε θυμαμε τιποτα αλλο :blink:

Εγω φιλε θα το ειχα στηλει fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παω να παρω το δικο μου

Σαζμαν off και καρτερ...

Πάντως καλο το golf αλλα το επομενο θα είναι TOYOTA.. 6 χρονια εγγυση κ ο θεος μαζι μου!

Δεν πιστευω να πληρωσες για το σασμαν! αν εχεις το 1.6 8v να ξερεις οτι η vw εχει ενημερωσει τις αντιπροσωπιες πως το σασμαν αλλαζεται δωρεαν και εκτος εγγυησης λογω του οτι ειναι προβληματικο.Οσο για το καρτερ το εχω αλλαξει και εγω αφου βρηκε η μητερα μου καπου και εχανε λαδια, ελαχιστα αλλα εχανε...

Οσο για τα TOYOTA μην κανεις το λαθος και παρεις καποιο. Εγω στην εταιρια που δουλευα οδηγουσα δυο corolla 1.4 kai 1.6 ,ενα corolla verso 1.6, τρια yaris 1.3, και δυο avensis Ι 1.6 ,και ενα καινουριο avensis ΙΙ 1.8. Απο την εμπειρια μου λοιπον εχω να σου πω οτι ολα τα toyota εχουν χαλια σασμαν (κλωτσαει η οπιστεν ακομα και σε καινουρια), η αισθηση που εχεις οταν τα οδηγας ειναι οτι δεν πατανε καλα στον δρομο και οτι αν τα πιεσεις θα φυγουν, η οδηγηκη αισθηση που οποκομιζεις δηλαδη ειναι χαλια. οσο για τα προβληματα που παρουσιαζαν (εγω παρεπιπτωντος τα πηγαινα για service), ηταν και πολλα και σοβαρα...

Ασε που τα υλικα κατασκευης τους ειναι δευτερης ποιοτητας....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν το σασμαν ειχε χαλασει απο την κακη χρηση που του κανω δεν θα μου το αλλαζε η αντιπροσωπεια σαν ελλατωματικο και μαλιστα εκτος εγγυησης.

Δευτερον το προβλημα με το λαμπακι τησ πορτας δεν εχει να κανει με εναν απλο αισθητηρα αλλα με την κλειδαρια της πορτας του οδηγου η οποια οπως μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ελεγχει και τισ υπολοιπες και το κοστος αλλαγης της ειναι 350Ε.

τριτον οσο αφορα την πτωση των παραθυρων ειναι ενα προβλημα που εχουν ολα τα vw και δεν δικαιολογειται καν απο την κακη χρηση.

Τεταρτον αν εσενα δεν σε πειραζει που τα μισα πλαστικα του ταμπλο (κεντρικης κονσολας και χερουλιων) τριβονται και χαλανε με το παραμικρο , εμενα με πειραζει. για ρωτησε το κοστος αλλαγης τους σε μια αντιπροσωπεια να δεισ την τουφεκια που θα φας οταν ακουσεις το ποσο......!!!!!!

Πεμπτον , θεωρεις λογικο να αλλαζεις θερμοστατη αντλια νερου δυο φορες γιατι ελιωσε το πλαστικο μερος της αντλιας και καταστρεψε και τον θερμοστατη?γνωριζεις το κοστος αλλαγης?

Εκτον, μηπως φταιω εγω για τα προβληματικα καλωδια των αεροσακων που βρισκονται κατω απο το καθισμα του οδηγου και συνοδηγου και κοβωνται καθε λιγο και λιγακι? το εχεις δει αυτο σε αλλα αυτοκινητα?

Μην προσπαθεις λοιπον να με βγαλεις τρελο. Πολλα απο τα προβληματα που σου ειπα δεν εχουν να κανουν με την συμπεριφορα του οδηγου προς το αυτοκινητο αλλα ειναι γενικα προβληματα των vw.επισης πρεπει να σου πω οτι τα vw δεν εχουν αλλα προβληματα σοβαροτερα οπως ειναι τα μηχανολογικα...Τελος να πω οτι παρα τα προβληματα το BORA μου χαριζει οδηγικη ευχαριστηση που σπανια βρισκεις σε αυτοκινητο τετοιας κατηγοριας για αυτο τον λογο και δεν το αποχωριζομαι.

1.Τα καλώδια είναι κατω απο το κάθισμα μονομένα. Αμα βάζεις τίποτα λεπίδες ποιός φταίει ?

Εγώ που βάζω πράγματα και που τα ακουμπάνε κιόλας δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα !

2. Τα πλαστικά που φθείρονταν τα έχουν πλέον αλλάξει με καινούρια που δεν έχουν αυτό το πρόβλημα και μου τα άλλαξαν στην εγγύηση. Δεν φταίει άλλος αν δεν το πήγες εγγύηση !

3. Αυτό για τον θερμοστάτη είναι πρόβλημα αλλα να γίνει 2 φορές σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά απο πλευράς εγκατάστασης. Αμα ήταν έτσι θα ελιωναν σε όλα τα vw ....

4. Οι γρύλοι των παραθύρων ναι ΕΙΝΑΙ πρόβλημα !

5. Πάρε μια κλειδαριά απο μαντρά και βάλτην εξω σε κάποιον που ξέρει και δεν θα σου πάει πάνω απο κανα 200άρι λογικά.

Εαν θές εχω να σου συστήσω κάποιον πολύ καλό να σου δώσει μια τιμή. Δεν χάνεις τπτ αλωστε αν τον πάρεις ενα τήλ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και πάλι!

Λοιπόν, όσον αφορά το πρόβλημα με το ABS που είχα εδώ και περίπου 4 χρόνια:

Τη μέρα που άλλαξα ζάντες-λάστιχα το ABS άρχισε να μπαίνει υπερβολικά εύκολα, σε εκνευριστικό βαθμό! Απλά φρέναρα και έμπαινε. Μετά από πολύ μα πάρα πολύ ψάξιμο κατέληξα στη λύση!

Τι έκανα πριν βρω τη λύση:

έβαλα τα παλιά 15άρια λάστιχα μήπως έφταιγε η 17άρα ζάντα

έκανα ευθυγράμμιση-ζυγοστάθμιση τουλάχιστον 2 φορές

άλλαξα εμπρός αριστερό άκρο χωρίς αποτέλεσμα γιατί ο ένας μηχανικός νόμιζε ότι ήταν

χτυπημένο

καθάρισα τους αισθητήρες του ABS σε 2 διαφορετικούς μηχανικούς

Με λίγα λόγια το έχω πάει το αυτοκίνητο για αυτό το πρόβλημα σε 3-4 μηχανικούς χωρίς αποτέλεσμα!! Μην αναφέρω πόσα λεφτά έχω δώσει..

Τελικά πήγα και στον Παζαρόπουλο όπου μου ξανακαθάρισαν τους αισθητήρες, κοίταξαν τα άκρα και μου είπαν ότι θέλει άλλαγμα μουαγιέ-ρουλεμάν εμπρός δεξιά. Να φανταστείτε αφού είπα στον υπεύθυνο σε πόσους μηχανικούς είχα πάει δε μου χρέωσαν καθόλου τον έλεγχο!

Τελικά αποφάσισα να αλλάξω ολόκληρο το άκρο και προσευχόμουν να είναι αυτό το πρόβλημα και επιτέλους ήταν αυτό!!

Επιτέλους μπορούσα να οδηγήσω σαν άνθρωπος!

Αυτά για όποιον του τύχει κάτι παρόμοιο!

Και προσοχή εκεί που σας βάζουν τις ζάντες. Προφανώς εμένα οι μ@λ@κες μου χτύπησαν το άκρο και πέρασα τόσα χρόνια ψάχνοντας λύση και τη βρήκα τώρα που πουλάω το αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα και στον Παζαρόπουλο όπου μου ξανακαθάρισαν τους αισθητήρες, κοίταξαν τα άκρα και μου είπαν ότι θέλει άλλαγμα μουαγιέ-ρουλεμάν εμπρός δεξιά. Να φανταστείτε αφού είπα στον υπεύθυνο σε πόσους μηχανικούς είχα πάει δε μου χρέωσαν καθόλου τον έλεγχο!

Τελικά αποφάσισα να αλλάξω ολόκληρο το άκρο και προσευχόμουν να είναι αυτό το πρόβλημα και επιτέλους ήταν αυτό!!

Επιτέλους μπορούσα να οδηγήσω σαν άνθρωπος!

Ειναι θεοι...καταφεραν και εδωσαν λυση σε προβλημα!!!

και εμεις ολο τα κατηγορουμε τα παιδια!!!

Αυτά για όποιον του τύχει κάτι παρόμοιο!

Και προσοχή εκεί που σας βάζουν τις ζάντες. Προφανώς εμένα οι μ@λ@κες μου χτύπησαν το άκρο και πέρασα τόσα χρόνια ψάχνοντας λύση και τη βρήκα τώρα που πουλάω το αυτοκίνητο!

Εργοστασιακες ζαντουλες και εχω το κεφαλι μου ησυχο....

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα χρονο καλα τα πας!

-ΒΓΗΚΕ ΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

και εγω βρηκα ενα ελατηριο τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα χρονο καλα τα πας!

-ΒΓΗΚΕ ΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

και εγω βρηκα ενα ελατηριο τι ειναι?

Και εμένα μου έχει βγεί εδώ και τρία χρόνια όπως είδες παραπάνω αλλά δεν έχω πρόβλημα! Δεν ξέρω τι είναι πάντος!

Λοιπόν, μετά από όλα όσα άλλαξα στο παρελθόν τα προβλήματα δεν ξαναπαρουσιάστηκαν!

Το μόνο προβλημα που έχω από τα παραπάνω ακόμα είναι το καλώδιο των αερόσακων που και οι ίδια η αντιπροσωπεία μου είπε ότι είναι προβληματικό!!!

Ενα ακόμα πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές που κλειδώνω με αυτόματο κλείδωμα δεν κλειδώνει η πίσω αριστερή πόρτα! Αλλά μικρό το κακό!

Τέλος για όσους έχουν αμφιβολίες για το αν τα προβλήματα ωφείλωνταν σε κακή χρήση του αυτοκινήτου ή όχι, σε περιοδικό αυτοκινήτου πρόσφατα είχε παρουσίαση του BORA σαν μια καλή επιλογή για μτχ και ανάλογα με τις ημερομηνίες κυκλοφορίας έλεγε και τα συχνότερα προβλήματα! Ε, όλα τα δικά μου τα έγραφε για μοντέλα 2000-2001!

Τέλος επειδή τώρα διάβασα μια απάντηση για το πρόβλημα φθοράς των πλαστικών του ταμπλό να πω ότι άν έχεις βγεί έξω από την εγγύηση όπως έπαθα εγώ τότε πληρώνεις!!!!!

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

-παιδια σας ακουω και τρελαινωμαι και λεω οτι εγω εχω προβληματα .

τα μονα που μου εβγαλε ηταν τα εξης:

τα παραθυρα που πεφταν : τα αλαξα μεσα στην εγκυηση μου βαλανε σιδερενιους γιατι ειχαν πλαστικους

φουσκομα εσωτερικα του ουρανου στην πλαφονιερα >> >> >>> καινουρια

τρομπα βεντζινης αντικατασταση

το καθισμα του οδηγου διοτι ειχε προβλημα η μα....κια που βαραγε (το μπιμ) της ζωνης επεσα σε μια λακουβα και απενεργωποιηθηκε

τελοιος στην εγκυηση και αυτο

jetta 2006 1.6 102ps

τωρα εχω 76850km και πρεπει να αλλαξω τακακια πρωτη φορα ρωτησα 150 εωρο το ζευγαρι τα πισω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.