Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

αναλόγος το πόσο επώνυμες ακλοιφές και πόσες αλοιφές θα περαστεί.

Ναι αλλά πόσο πιο επώνυμες υπάρχουν από την Γερμανική Porzelack?? :huh:

Σε καινούριο αυτοκίνητο όπως του poenstar μόνο με το χέρι χρειάζεται ένα πέρασμα κ με τίποτα με το μηχάνημα που κατεβάζει το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

η τιμη δεν μπορει να ειναι ιδια παντου ή φθηνη ή ακριβη.το τελικο κοστος γυαλισματος-κερωματος εξαρταται απο αρκετους βασικους παραγοντες που ο καθε επαγγελματιας αξιολογει διαφορετικα βασει των υπηρεσιων που προσφερει.μην ξεχναμε επισης οτι ειναι μια διαδικασια που απαιτει απο 1 εως 8 ωρες αναλογα την περιπτωση.ετσι ενα γυαλισμα- κερωμα κυμαινεται απο 80 ευρω και μπορει να φτασει τα 300 ευρω.οι παραγοντες που επηρεαζουν την τιμη ειναι>brand name/ποιοτητα υλικων detailing,χρεωση ή μη εργατοωρας,μεγεθος αυτοκινητου,προετοιμασια επιφανειας,σφραγιση επιφανειας,ιδιαιτεροτητα της αποκαταστησας επιφανειας , η επωνημια του καταστηματος στην οποια εργαζεται ο εξειδικευμενος και πιστοποιημενος με product training course certificate, detailer.τα σοβαρα detailing centers δουλευουν αποκλειστικα και μονο κατοπιν ραντεβου και συννενοησης με τον ιδιοκτητη του αυτοκινητου.οτιδηποτε αλλο ειναι απλα αρπαχτη χωρις στοιχειωδης γνωσης/εκπαιδευσης του αντικειμενου και του υλικου που εφαρμοζουν.

@poen,αν σε ενδιαφερει σοβαρα το θεμα στειλε μου pm να σου προτεινω detailer.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πόσο πιο επώνυμες υπάρχουν από την Γερμανική Porzelack?? :huh:

Σε καινούριο αυτοκίνητο όπως του poenstar μόνο με το χέρι χρειάζεται ένα πέρασμα κ με τίποτα με το μηχάνημα που κατεβάζει το χρώμα.

δεν ειναι θεμα επωνημιας παντα αλλα ποιοτητας.η porzelack αναμεσα στα προιοντα αυτα κατατασσεται στις τελευταιες θεσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα επωνημιας παντα αλλα ποιοτητας.η porzelack αναμεσα στα προιοντα αυτα κατατασσεται στις τελευταιες θεσεις.

Σοβαρά?? :huh::wink:

Τότε είχα λάθος εντύπωση!! ΟΚ δεν την είχα κ για την Meguiars αλλά τόσο χάλια??

Πάντως το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ειπα οτι ειναι χαλια,αλοιμονο!ειναι καλη για αυτα που προσφερει!αυτο που εννοω ειναι οτι αν υπαρχουν π.χ 10 κορυφαιες εταιριες στον χωρο,η porzelack βρισκεται στις τελευταιες θεσεις της λιστας.το ιδιο ισχυει και για την megs,δεν ειναι η top εταιρια,αλλα καπου στην μεση...

κατι ακομα,το αμαξι του poen μπορει να ειναι καινουργιο αλλα σιγουρα θελει δουλεια.το λιγοτερο που εχει πανω του ειναι ''αραχνες'' απο τον λαθος τροπο πλυσιματος που κανει/του κανουν.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ειπα οτι ειναι χαλια,αλοιμονο!ειναι καλη για αυτα που προσφερει!αυτο που εννοω ειναι οτι αν υπαρχουν π.χ 10 κορυφαιες εταιριες στον χωρο,η porzelack βρισκεται στις τελευταιες θεσεις της λιστας.το ιδιο ισχυει και για την megs,δεν ειναι η top εταιρια,αλλα καπου στην μεση...

κατι ακομα,το αμαξι του poen μπορει να ειναι καινουργιο αλλα σιγουρα θελει δουλεια.το λιγοτερο που εχει πανω του ειναι ''αραχνες'' απο τον λαθος τροπο πλυσιματος που κανει/του κανουν.

Μήπως θα μπορούσες να postάρεις το top ten (σε φθίνουσα κατάταξη) κατά την δική σου άποψη (χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση)??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να postάρεις το top ten (σε φθίνουσα κατάταξη) κατά την δική σου άποψη (χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση)??

θα μπορουσα να το κανω αν ειχα πραγματικη εμπειρια πανω σε αυτα τα προιοντα.δυστυχως ομως δεν εχω και δεν νομιζω κιολας να αποκτησω ποτε καθως το κοστος αυτων των προιοντων που παραγουν αυτες οι εταιριες ,τα καθιστουν ''απαγορευτικα'' για τον μικρο ακομα και μεσο οικονομικα,εργαζομενο.

βασει ομως σχετικων αρθρων,reviews απο οικονομικα ''ευρωστους'' χρηστες αυτων των προιοντων θα ελεγα οτι κορυφαιες στον κοσμο ειναι>

zymol

swissvax

zaino

valentine's

αυτες ειναι οι ''εξωτικες'',για να παμε αμεσως μετα σε πιο ''θνητη΄΄ κατηγορια

pinnacle

sonnus

P21S

collinite

chemical guys

dodo juice

poorboys

optimum

instafinish

smartwax

klasse

τελος,συμπληρωνω την λιστα με προιοντα σε καλη σχεση τιμης-ποιοτητας χωρις να χρειαζεται να ξοδεψεις ενα βδομαδιατικο/μηνιατικο/ετησιο εισοδημα για ''boutigue'' κερια/αλοιφες

gliptone

mothers

meguiars

autoglym

einzett

porzelack

sonax

αυτη ειναι μια λιστα στο περιπου.φυσικα υπαρχουν δεκαδες αξιολογες εταιριες και προιοντα και η λιστα αυτη ειναι ενα μικρο μονο δειγμα.η σειρα αυτη μπορει να ειναι διαφορετικη και δεν αποτυπωνει την πραγματικοτητα.καθε χρηστης ενος προιοντος αξιολογει με τον δικο του τροπο ενα προιον/μια εταιρια και αναλογα τις απαιτησεις του καθως και τα αποτελεσματα απο την χρηση αυτων,διναται να εχει διαφορετικη αποψη/καταταξη παντα σε προσωπικο επιπεδο και οχι σε επισημο, με βαση και την υποκειμενικοτητα.επισημαινω για ακομα μια φορα, οτι η ανωθεν καταταξη δεν αποτελει γεγονος ουτε και προηλθε απο προσωπικη εμπειρια τουλαχιστον για τα περισσοτερα προιοντα αλλα την εφτιαξα βασει σχολιων χρηστων αυτων των προιοντων και οπως τα εχουν αναφερει στο διαδικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Joop νομίζω το θέμα των προιόντων το έχεις καλύψει 1000%.

Ακόμα και σε περίπτωση που πιάσω το Τζόκερ με έχει καλύψει με την απάντηση σου!!!

Ομολογώ πάντως ότι τις περισσότερες δεν τις ήξερα καν κ μόλις τις διάβασα μου φάνηκαν σαν κάτι μικρές εξειδικευμένες εταιρείες high end ηχοσυστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

σαν κάτι μικρές εξειδικευμένες εταιρείες high end ηχοσυστημάτων.

δεν εχεις καθολου αδικο φιλε μου,εδω πραγματικα μιλαμε για high end κερια σε βαζακια μολις ελαχιστων γραμμαριων!

just one masterpiece...

http://www.waxnoil.com/shop/product_info.p...8482-Glaze.html

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

η 3Μ φυσικα και παιζει Λευτερη αλλα οχι σε αυτη την λιστα.η εταιρια αυτη ειδικευεται σε προιοντα επαγγελματικα γι'αυτο και δεν την συμπεριελαβα.παντως ειναι εξαιρετικη μαζι με την menzerna,την valet pro,την mirror glaze της megs και μερικες ακομα....

παραπονιαρη tongue.gif

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

joop για αλλη μια φορα με εντυπωσιαζεις ευχαριστα..

απο οτι βλεπω εχεις ψαχτει στο θεμα!

αυριο θα σου στηλω ενα πμ για λιγη βοηθεια που χριαζομαι σχετικα.

αν εχεις msn ακωμα καλυτερα!

η αληθεια ειναι οτι το χρωμα μου δεν ειναι και στην καλυτερη δυνατη κατασταση..

εχει σκιες αν αυτο ειναι οι αραχνες που ειπες οκ tongue.gif και γενικα σαν μικρογρατσουνιες επιφανιακα απο σφουγγαρια κ κακα σαπουνια :/

καλυνυχτα κ ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε γι αυτό το προϊόν παιδιά?

AUTOGLYM ΑΛΟΙΦΗ ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ/ΚΕΡΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΣΚΟΥΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

(ULTRA DEEP SHINE)

Συσκευασία : 500ML

ULTRA DEEP SHINE.Kρέμα γυαλίσματος με ΚΕΡΙ για ΣΚΟΥΡΑ ΡΩΜΑΤΑ.

Η ULTRA DEEP SHINE είναι ειδικά κατασκευασμένη ώστε να προσδίδει ένα λαμπερό φινίρισμα χωρίς υπολείμματα σε κάθε τύπου βαφή, ειδικότερα σε ΣΚΟΥΡΕΣ σύγχρονες υδατοδιαλυτές βαφές.

Περιέχει ένα μείγμα κεριών τα οποία καλύπτουν τις πολύ μικρές γρατσουνιές, εμπλουτίζοντας το «βάθος» του χρώματος, παρέχοντας ταυτοχρόνως υψηλή ανθεκτική προστασία.

TO ΠΡΟΙΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΩΣ ΕΞΗΣ.

Πλύνετε και στεγνώστε το αυτοκίνητο. Εφαρμόστε το προϊόν με το ειδικό πανί γυαλίσματος κάνοντας απαλές κυκλικές κινήσεις.

Αυξήστε πίεση για να αφαιρέσετε μικρογρατζουνιές και οξείδωση.

Αφήστε να στεγνώσει ώστε να δημιουργηθεί μία θαμπάδα.

Σκουπίστε με το κόκκινο πανί μικροϊνών για τέλειο φινίρισμα. Αποφύγετε την επαφή με τζάμια ή με άβαφα πλαστικά τμήματα.

Κατάλληλη για χρήση σε τροχόσπιτα, φορτηγά, μοτοσικλέτες, αεροσκάφη, σκάφη, επιφάνειες υαλονημάτων (fiberglass) και χρωμιωμένες επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν την srp αλλα πιο ''επιθετικη''.η uds εφαρμοζεται σε αυτοκινητα παλια που εχουν ταλαιπωρημενο χρωμα απο οξειδωση κλπ

αν το χρωμα του αυτοκινητου σου ειναι σε καλη κατασταση τοτε δεν την χρειαζεσαι.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν την srp αλλα πιο ''επιθετικη''.η uds εφαρμοζεται σε αυτοκινητα παλια που εχουν ταλαιπωρημενο χρωμα απο οξειδωση κλπ

αν το χρωμα του αυτοκινητου σου ειναι σε καλη κατασταση τοτε δεν την χρειαζεσαι.

Από autoglym ποιο τύπο καιριού θα πρότεινες? Το χρώμα ειναι σε καλή κατάσταση, αλλά αυτό που με χαλάει είναι ο "ιστός της αράχνης" από τα πλυσίματα. Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

λυση για τις αραχνες μονο το γυαλισμα υπαρχει.το κερι δεν κανει τιποτα.ακομα και το meguiars nxt 2.0 να χρησιμοποιησεις που ειναι ΑΙΟ απλα θα τις καλυψει και υστερα απο μερικα πλυσιματα θα εμφανιστουν παλι.απο κερι της autoglym υπαρχει το high definition wax http://www.highdefinitionwax.com/whatishdw.asp το οποιο ειναι αρκετα καλο αλλα και αρκετα ακριβο.σε αυτα τα χρηματα αγοραζεις κερι που δεν εχει την φινετσα του high definition αλλα ειναι πολυ καλυτερο.μερικα πραγματα ειναι υπερτιμημενα ;)

θα προτιμουσα απο autoglym το extra gloss protection.καλη τιμη και καλο προιον.σε συνδιασμο με την srp κανει θαυματα!

http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=593116

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

λυση για τις αραχνες μονο το γυαλισμα υπαρχει.το κερι δεν κανει τιποτα.ακομα και το meguiars nxt 2.0 να χρησιμοποιησεις που ειναι ΑΙΟ απλα θα τις καλυψει και υστερα απο μερικα πλυσιματα θα εμφανιστουν παλι.απο κερι της autoglym υπαρχει το high definition wax http://www.highdefinitionwax.com/whatishdw.asp το οποιο ειναι αρκετα καλο αλλα και αρκετα ακριβο.σε αυτα τα χρηματα αγοραζεις κερι που δεν εχει την φινετσα του high definition αλλα ειναι πολυ καλυτερο.μερικα πραγματα ειναι υπερτιμημενα :)

θα προτιμουσα απο autoglym το extra gloss protection.καλη τιμη και καλο προιον.σε συνδιασμο με την srp κανει θαυματα!

http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=593116

Τι εννοεί εκεί στις οδηγίες που γράφει:

Είναι σφραγιστικό βαφής και πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε ειδικά προετοιμασμένες με την ΑΛΟΙΦΗ ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ ΚΕΡΩΜΑΤΟΣ.

Πρέπει να περάσω κάποια αλλο κερί πρώτα?

Μέχρι τωρα χρησιμοποιούσα στο αυτοκίνητο κερι meguairis και μια φορά sonax(υγρό κερι με νανοτεχνολογία έγραφε).

Μετα το κέρωμα τέλειο αποτέλεσμα απλά χάνετε πολύ γρήγορα.

Επίσης έχω ακούσει ότι το αμάξι χρειάζεται κέρωμα όταν το νερό παύει να σχηματίζει σταγόνες στην επιφανειά του...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί εκεί στις οδηγίες που γράφει:

Είναι σφραγιστικό βαφής και πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε ειδικά προετοιμασμένες με την ΑΛΟΙΦΗ ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ ΚΕΡΩΜΑΤΟΣ.

Πρέπει να περάσω κάποια αλλο κερί πρώτα?

Μέχρι τωρα χρησιμοποιούσα στο αυτοκίνητο κερι meguairis και μια φορά sonax(υγρό κερι με νανοτεχνολογία έγραφε).

Μετα το κέρωμα τέλειο αποτέλεσμα απλά χάνετε πολύ γρήγορα.

Επίσης έχω ακούσει ότι το αμάξι χρειάζεται κέρωμα όταν το νερό παύει να σχηματίζει σταγόνες στην επιφανειά του...

φιλε μου η ελληνικη μεταφραση σε σε οδηγιες χρησης ειναι απαραδεκτη.αν διαβασεις τις οδηγιες πισω στο μπουκαλι που ειναι στα αγγλικα θα δεις οτι τα μεταφρασμενα ελληνικα ειναι οτι να ναι!

το τεστ νερου που αναφερεις ισχυει για το αν χρειαζεται κερωμα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

εγω το κερωσα με armor all protectant wax, καλο?

φιλε μου αν θες καλο κερι θα πρεπει να ψαχτεις περισσοτερο απο τα προιοντα του καρφουρ και του πρακτικερ.απο το τιποτα βεβαια κατι θα προσφερει και αυτο για ενα αντε δυο πλυσιματα.μετα παλι κερωμα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν την srp αλλα πιο ''επιθετικη''.η uds εφαρμοζεται σε αυτοκινητα παλια που εχουν ταλαιπωρημενο χρωμα απο οξειδωση κλπ

αν το χρωμα του αυτοκινητου σου ειναι σε καλη κατασταση τοτε δεν την χρειαζεσαι.

Μετά από 2 χρόνια που χρησιμοποιώ και τις 2 σε μαύρο μεταλλικό, μπορώ να πω ότι η uds δεν είναι πιο επιθετική από την srp, αλλά επειδή είναι φτιαγμένη για σκούρα χρώματα, καταφέρνει και κρύβει τις αράχνες και το swirl καλύτερα από την srp σε σκούρα χρώματα. Τουλάχιστον η δική μου πείρα, αυτό έχει δείξει. Το πλεονέκτημα της κόκκινης (srp) είναι ότι μπορείς να την buffάρεις και να την σκουπίσεις αφού τελειώσεις όλο το αμάξι, ενώ η μαύρη (uds) θέλει κομμάτι κομμάτι, πριν στραγκίξει, γιατί μετά και ζημιά κάνει και σου βγάζει το λάδι για να βγει!

Στο δικό μου χρησιμοποιώ με την συμβουλή ενός φίλου, ένα χέρι srp και μετά ένα χέρι uds. Και αν έχω ακόμα όρεξη, το περνάω και ένα χέρι pete's 53 των chemical guys. Μετά δεν το βγάζω από το γκαράζ, γιατί λυπάμαι να το λερώσω... tongue.gif

Το επόμενο που θέλω να δοκιμάσω είναι ο πηλός, μιας και μου έχει κινήσει την περιέργεια να δω τα αποτελέσματα. Φαντάζομαι, ένα χέρι πηλό για να καθαρίσει και μια από όλα τα παραπάνω και το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι ο πυλός δεν είναι για γυάλισμα, αλλα χρησημοποιείτε σε περίπτωση που έχει πέσει άχνη η κάτι άλλο στο βερνικί, και το περνάς με detailer και πυλό και βγένει. Αλλά μετά θές γυάλισμα και κέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι ο πυλός δεν είναι για γυάλισμα, αλλα χρησημοποιείτε σε περίπτωση που έχει πέσει άχνη η κάτι άλλο στο βερνικί, και το περνάς με detailer και πυλό και βγένει. Αλλά μετά θές γυάλισμα και κέρωμα.

Ο πηλός φυσικά και δεν γυαλίζει. Αυτό που κάνει είναι με την βοήθεια του detailer, να βγάζει τα παλιά ίχνη κεριού από το βερνίκι και να απομακρύνει τους ρύπους, οι οποίοι ευθύνονται για την θαμπάδα. Σίγουρα όμως μετά τον πηλό, αν όχι γυάλισμα, ένα κέρωμα είναι απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.