Jump to content
kroko

Υδρογονοκίνηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

είπα να κάνω αυτό το post για ενημέρωση σχετικά με το καινούριο σύστημα υδρογονοκίνησης που έχει αρχίσει να γίνεται ντόρος αυτό το διάστημα.

Υπάρχουν δυο συστήματα υδρογονοκίνησης τα οποία έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

Ο ένας τύπος είναι τα συστήματα στα οποία το παραγόμενο αέριο είναι υδροξύλιο (HHO) τα οποία συνήθως τα αναφέρουν ως συστήματα υδρογόνου (ψευδές) και τα πραγματικά συστήματα υδρογόνου στα οποία το παραγόμενο αέριο είναι πράγματι καθαρό υδρογόνο.

Η πραγματικά μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δυο αυτά συστήματα είναι οτι στα συστήματα υδροξυλίου είναι απαραίτητη η τοποθέτηση παράλληλου εγκέφαλου διαχείρισης καυσίμου γιατί ο λ διαβάζει το εξτρά οξυγόνο και νομίζει οτι το μείγμα είναι φτωχό με αποτέλεσμα να αυξάνει τον ψεκασμό καυσίμου και να μην κάνει οικονομία χωρίς εγκέφαλο ενώ στα συστήματα καθαρού υδρογόνου δεν είναι απαραίτητη η προσθήκη παράλληλου εγκέφαλου αφού δεν υπάρχει εξτρά οξυγόνο για να μπερδευτεί ο λ. Επίσης μόνο το καθαρό υδρογόνο μπορεί να τοποθετηθεί σε κινητήρες TSI χωρίς λαμπάκια και κάνοντας πραγματικά οικονομία.

Μια άλλη διαφορά είναι ότι τα συστήματα υδροξυλίου περιορίζονται σε οικονομία από 10-30% ενώ το καθαρό υδρογόνο από 30-70% ανάλογα με την κατάσταση του κινητήρα. Και τα δύο συστήματα βοηθούν στην αξιοποίηση της άκαυτης ποσότητος καυσίμου και σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν το καύσιμο του αυτοκινήτου οπότε το πόση οικονομία θα κάνει το όχημα εξαρτάται καθαρά και μόνο από το πόσο άκαυτο καύσιμο έχουμε στον κινητήρα.

Κάποιες παραπάνω πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site www.hhs-eco.gr

Αν η παραπομπή στο site αντίκειται με τους όρους χρήσης του forum ζητάω συγνώμη και παρακαλώ τους διαχειριστές να το διαγράψουν.

Ίσως αυτή η παραπομπή να θεωρηθεί διαφήμιση αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.

Ο σκοπός αυτού του post είναι να γίνει μια πληρέστερη ενημέρωση της τεχνολογίας της Υδρογονοκίνησης γιατί πραγματικά κάνει δουλειά και με την εμπλοκή στην εφαρμογή της από διάφορους ευκαιριακούς τύπους της αρπακόλας θα αρχίσει να αποκτά κακό όνομα.

Όπως καταλαβαίνετε το παραπάνω site είναι δικό μου και με την άδεια των διαχειριστών είμαι στη διάθεση οποιουδήποτε θέλει να μάθει κάτι παραπάνω για αυτή τη πραγματικά εκπληκτική τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δείξεις μια φωτογραφία από το κιτάκι που προσφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πεις ένα κόστος και εάν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Αθήνα?

και μια ερώτηση

έχω μάθει ότι δεν είναι ακριβώς τέλεια καύση αλλά μένουν κάποιες σταγόνες οι οποίες μένουν πάνω στην πεταλούδα και δημιουργούν σκουριά ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας που κατερηψε τους τυπους της θερμοδυναμικης ....Σε παρακαλω φιλε μου εξηγησε μας πως παραγεις υδροξυ ? Εαν το παραγεις απο τα αμπερ του δυναμου ....χρησιμοποιεις ενεργεια απο εκει...δηλαδη βενζινη ...ποσα αμπερ στα 150Κμ/Ωρα χρειαζεται ?

Ποσες μυνησεις και αναφορες εχουν γινει στην προστασια του πολιτη ξερετε ? Για ενημερωθειτε ...

ΥΓ. 70% ΜΕΙΩΣΗ ?Δωσε μας την εξισωση θερμοδυναμικης που προκηπτει αυτο ?

Διαβαστε λιγακι εδω ...γιατι ο καθενας για να βγαλει χρηματα εκμεταλευεται εμας και την τσεπη μας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_fuel_enhancement

http://www.popularmechanics.com/cars/al ... ?series=19

http://www.wyff4.com/news/17036761/detail.html

http://www.consumeraffairs.com/news04/2 ... r4gas.html

Και οποιος θελει να μαθει για πραγματικη τεχνολογια ας διαβασει εδω http://www.tropical.gr/site/index.php?option=content&task=view&id=97 .... σε 20-30 χρονια ισως το ξανασκεφτουμε με το υδρογονο οταν θα παραγεται κατευθειαν απο υδροηλεκτρικους σταθμους και τεραστιες μοναδες παραγωγης υπο πιεση ....

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της εμπλοκής μου σε μια συζήτηση στο φόρουμ των 4Τ έκανα κάποιους υπολογισμούς για την αξιολόγηση των δυνατοτήτων αυτών των συστημάτων, που πιστεύω είναι χρήσιμο να γνωρίζετε.

-----------------

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΣΗΣ ΓΙΑ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ

  1. Η ποσότητα του παραγόμενου υδρογόνου στις εμπορευόμενες συσκευές ηλεκρόλυσης είναι ασήμαντη
  2. Η παραγωγή αρκετού υδρογόνου είναι αδύνατη πάνω στο αυτοκίνητο. Δεν φθάνει το διαθέσιμο ρεύμα και ούτε θα συνέφερε η κατανάλωση ενέργειας για την παραγωγή υδρογόνου.

ΠΩΣ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ

Όπως εξηγείτε παρακάτω, η παραγωγή αερίου υδρογόνου (Η2) με ηλεκτρόλυση είναι : 0,00062 gr/min/A ή 0,0076 lt/min/A

Το ρεύμα I= 1 Ampere = 1 Cb/s, οπότε σε 1min = 60 sec περνάει φορτίο Q= 1A x 60s = 60 Cb = 60 / (1,602 x {10στην-19} Cb/e-) = 3,74 x 10στην20 e-

Στην ηλεκτρόλυση 2 ηλεκτρόνια (e-) δίνουν 1 μόριο Η2 (1 H+ και 1 e- δίνει άτομο Η). Επομένως με 1 Α σε 1 min παίρνεις 1,87 x {10στην20} μόρια Η2, και επειδή 6,022 x 10στην23 μόρια είναι 1 mole, έχουμε:

0,00031 moles H2 ανά min ανά 1Α

Αυτό αντιστοιχεί σε παραγόμενη μάζα υδρογόνου 0,00031 mole/A/min x 2gr/mole = 0,00062 gr /min/A υδρογόνο

Ο όγκος του H2 σε πίεση 1 Ατμόσφαιρα σε 25 βαθμούς Κελσίου, θα είναι 0,00031 mole x 24,47 lt/mole = 0,0076 lt/min/A

ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ

Υποθέτουμε ότι ένα αυτοκίνητο καταναλώνει 7,2 lt/100km και κινείται με 100 km/h. Δηλαδή σε 1min θα καταναλώνει 7,2 lt/60 =0,12 lt βενζίνη, και αφού η πυκνότητα βενζίνης είναι περίπου 0,75 kgr/lt θα έχουμε μάζα βενζίνης 0,09kg = 90 gr.

Επομένως, αναλογία μάζας Υδρογόνο/Βενζίνη ανά 1 Α ηλεκτρόλυσης θα είναι: 0,00062 / 90 = 0,0007 %

ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ

Αν καίμε 90 gr/min βενζίνη, για στοιχειομετρικό μίγμα θέλουμε 90 x 14,7 = 1323 gr/ min αέρα.

1 mole αέρα = 29 gr, επομένως θέλουμε (1323/29) mole/min αέρα = 45,6 mole/min αέρα = (45,6 x 24,47) lt/min = 1116 lt/min αέρα σε 25C και 1Atm.

H αναλογία όγκου Υδρογόνο/Αέρας ανά 1 Α ηλεκτρόλυσης θα είναι: 0,0076 / 1116 = 0,0007 %

ΠΟΣΟ ΡΕΥΜΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΤΟ 1% ;

Θα πρέπει να αυξηθεί το ρεύμα από 1 Α σε 1/0,0007 = 1.428 Α (Αμπέρ) !

ΜΗΠΩΣ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΡΓΗ ΚΙΝΗΣΗ ;

Ας υποθέσουμε ότι ένα αυτοκίνητο πάει «σημειωτόν» στην πόλη, κινείται με 10 km/h και καταναλώνει 7,2 lt/100km.

Σε 1min θα καταναλώνει 0,72/60 lt = 0,012 lt βενζίνη που αντιστοιχεί σε 9 gr βενζίνη, δηλαδή 10 φορές λιγότερη από το προηγούμενο παράδειγμα.

Οι παραπάνω αναλογίες μάζας Υδρογόνου/Βενζίνη και όγκου Υδρογόνου/Αέρα θα βελτιωθούν κατά 10 και θα γίνουν 0,007 %. Δηλαδή παραμένουν εξαιρετικά μικρές αναλογίες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η μείωση της κατανάλωσης με τις ηλεκτρολυτικές γεννήτριες υδρογόνου είναι Παραμύθι – μην γίνει κανείς θύμα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αδερφε νομιζεις οτι καταλαβαν τιποτα ? Εδω εβαζαν μαγνητακια μεχρι και σπιραλ χαλκου καποιοι στην τροφοδοσια... αθανατη Ελλαδα.....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αδερφε νομιζεις οτι καταλαβαν τιποτα ? Εδω εβαζαν μαγνητακια μεχρι και σπιραλ χαλκου καποιοι στην τροφοδοσια... αθανατη Ελλαδα.....

Φιλε τελικα πρεπει να ειναι πολυ μουφα ολα αυτα αφου ακομη περιμενουμε να μας απαντησουν αυτοι που το βαλαν απο την ενοτητα group buy..

Tρεις μηνες και ακομη δεν εχουμε αποτελεσμα?

Τουλαχιστον να ενημερωσουν τον κοσμο μη πεσουν και αλλοι στη παγιδα αν τα αποτελεσματα δεν ειναι θετικα και πλουτιζουν καποιοι εις βαρος αλλων στις δυσκολες εποχες που ζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τελικα πρεπει να ειναι πολυ μουφα ολα αυτα αφου ακομη περιμενουμε να μας απαντησουν αυτοι που το βαλαν απο την ενοτητα group buy..

Tρεις μηνες και ακομη δεν εχουμε αποτελεσμα?

Τουλαχιστον να ενημερωσουν τον κοσμο μη πεσουν και αλλοι στη παγιδα αν τα αποτελεσματα δεν ειναι θετικα και πλουτιζουν καποιοι εις βαρος αλλων στις δυσκολες εποχες που ζουμε.

ο αθανατος ελληνας ......

γιατι πρεπει καθε τι το καινουριο να δεχεται τοση καχυποψια????

δεν ξερω οι πραξεις σας τι λενε δεν ξερω ποσο ενοχλειστε απο ολα αυτα αλλα

πραγματικα θελω να δω τι θα πειτε σε λιγες ημερες.......

τα νουμερα που ζητατε τοσο απεγνωσμενα πρεπει να ειναι εγκυρα και με μονταρισμενο πληρως το κιτακι

για να ειναι ακριβη!!!!

οποτε καθηστε αναπαυτικα οταν μαθετε τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

ο αθανατος ελληνας ......

γιατι πρεπει καθε τι το καινουριο να δεχεται τοση καχυποψια????

δεν ξερω οι πραξεις σας τι λενε δεν ξερω ποσο ενοχλειστε απο ολα αυτα αλλα

πραγματικα θελω να δω τι θα πειτε σε λιγες ημερες.......

τα νουμερα που ζητατε τοσο απεγνωσμενα πρεπει να ειναι εγκυρα και με μονταρισμενο πληρως το κιτακι

για να ειναι ακριβη!!!!

οποτε καθηστε αναπαυτικα οταν μαθετε τα ξαναλεμε

Μακαρι φιλε μου να ειναι θετικα τα αποτελεσματα αυτο θα ειναι καλο για ολους!

Μπορει να εχεις και δικιο για την καχυποψια αλλα επειδη παρακολουθω το θεμα αυτο στο φορουμ δεν ειδα καποια απαντηση απο καποιον που το εβαλε να πει κατι τοσο καιρο.

Περιμενουμε λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

ηρθε επιτελους η ωρα να αποκαταστησουμε την ταξη και να κλεισουμε τα στοματα οσων κοροιδευουν τοσο καιρο λεγοντας διαφορα...

θα ειμαι συντομος και συνοπτικος γιατι δεν εχω την διαθεση να απαντησω σε κανεναν για το τι εχει γραψει παροτι εχω διαβασει ενα σορο μ.....ς!τλσπ..λοιπον κυριοι, ειμαι κατοχος ενος golf 3 vr6 1996 μοντελο(για οσους δεν ξερουν μιλαμε για εναν κινητηρα 6κυλινδρο 2.8 λιτρων με φουλ πρωτο σταδιο βελτιωσης στα 200 αλογα),το προηγουμενο σαββατοκυριακο στην πανελληνια εκδρομη της λεσχης στην καρδιτσα ξεκινωντας απο αθηνα σαββατο πρωι με γεματο ρεζερβουαρ και γυρνωντας πισω την κυριακη το βραδυ τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:εκανα 850ΧΛΜ συνολο με 74 λιτρα απλης αμολυβδης και μεση καταναλωση 8,7 λιτρα/100km!!!

οταν χωρις την χρηση υδρογονου η μεση καταναλωση κυμαινοταν στα 11 λιτρα/100km..(καποιες φορες και περισσοτερο)και οπως καταλαβαινετε απο τη διαφορα καταναλωσης με 74 λιτρα εκανα πολυ λιγοτερα χλμ

και μιλαμε για μικτες συνθηκες οδηγησης και χαλαρα,και σκισιμο...ειναι μια μειωση καταναλωσης γυρω στο 25-30% πραγμα το οποιο με βρισκει απολυτα ικανοποιημενο!

το κιτ υδρογονου δουλευει στα 10-12 αμπερ,σε λιγο καιρο θα φορεθει το ιδιο κιτακι σε golf 5 tsi βελτιωμενο και αυτο, και τοτε θα σας πει και το παιδι τις δικες του τιμες για να λυθουν ολων οι αποριες...πιστευω να ημουν σαφης και να βοηθησα!ανεπιφυλακτα βαλτε το! εχει αποτελεσμα!απλα προσεξτε τι θα βαλετε, και σε ποιον θα το βαλετε...αυτα!

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

ηρθε επιτελους η ωρα να αποκαταστησουμε την ταξη και να κλεισουμε τα στοματα οσων κοροιδευουν τοσο καιρο λεγοντας διαφορα...

θα ειμαι συντομος και συνοπτικος γιατι δεν εχω την διαθεση να απαντησω σε κανεναν για το τι εχει γραψει παροτι εχω διαβασει ενα σορο μ.....ς!τλσπ..λοιπον κυριοι, ειμαι κατοχος ενος golf 3 vr6 1996 μοντελο(για οσους δεν ξερουν μιλαμε για εναν κινητηρα 6κυλινδρο 2.8 λιτρων με φουλ πρωτο σταδιο βελτιωσης στα 200 αλογα),το προηγουμενο σαββατοκυριακο στην πανελληνια εκδρομη της λεσχης στην καρδιτσα ξεκινωντας απο αθηνα σαββατο πρωι με γεματο ρεζερβουαρ και γυρνωντας πισω την κυριακη το βραδυ τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:εκανα 850ΧΛΜ συνολο με 74 λιτρα απλης αμολυβδης και μεση καταναλωση 8,7 λιτρα/100km!!!

οταν χωρις την χρηση υδρογονου η μεση καταναλωση κυμαινοταν στα 11 λιτρα/100km..(καποιες φορες και περισσοτερο)και οπως καταλαβαινετε απο τη διαφορα καταναλωσης με 74 λιτρα εκανα πολυ λιγοτερα χλμ

και μιλαμε για μικτες συνθηκες οδηγησης και χαλαρα,και σκισιμο...ειναι μια μειωση καταναλωσης γυρω στο 25-30% πραγμα το οποιο με βρισκει απολυτα ικανοποιημενο!

το κιτ υδρογονου δουλευει στα 10-12 αμπερ,σε λιγο καιρο θα φορεθει το ιδιο κιτακι σε golf 5 tsi βελτιωμενο και αυτο, και τοτε θα σας πει και το παιδι τις δικες του τιμες για να λυθουν ολων οι αποριες...πιστευω να ημουν σαφης και να βοηθησα!ανεπιφυλακτα βαλτε το! εχει αποτελεσμα!απλα προσεξτε τι θα βαλετε, και σε ποιον θα το βαλετε...αυτα!

Πραγματικά γράφονται ένα σωρό μ.....ς! Πίστη να έχεις και συμφέρον και οι νόμοι της φύσης ανατρέπονται.

Εξάλου το δείχνει και η τηλεόραση ... πόσο δυναμώνουν νιές και γέροι με ένα μαγνητικό βραχιολάκι στο καρπό τους !!!!!

Όποιος δεν καταλαβαίνει ότι ποσοστά υδρογόνου της τάξης του 0,01-0,001% δεν μπορει να έχουν καμια επίδραση στην αναφλεξιμότητα της βενζίνης, την ταχύτητα καύσης, κτλ. που επικαλούντα

ας ακούσει και διαβάσει τις διάφορες καταγγελίες

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/02/blog-post_2395.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2FhyMBI+%28tromaktiko%29

Δείτε το ξεσκέπασμα των απατεώνων στην Αμερική από το NBC, σε βιντεο σε 3 μερη

Διαβάστε αυτόν τον οδηγό από το ebay

http://reviews.ebay.com/Hydrogen-Generator-Economy-Device-SCAMS_W0QQugidZ10000000005261775

Διαβάστε κι αυτό

http://nctritech.wordpress.com/2010/08/14/hho-is-a-scam-water-for-fuel-doesnt-work-dont-fall-for-it/

και αυτό

http://www.ftc.gov/os/caselist/0823203/090521dutchmanpisuppbrief.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

δεν ξερω τι λες φιλε μου εσυ και τα video σου...παντως αυτα που εγραψα τα ειδα στο αυτοκινητο μου και ειναι πραγματικοτητα!τωρα αν εσυ δεν συμφωνεις με το κιτακι υδρογονου ειναι δικαιωμα σου,ομως αυτο δεν σου δινει την δυνατοτητα να ειρωνευεσαι και να επηρεαζεις αρνητικα χωρις λογο καποιους που τους ενδιαφερει πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λες φιλε μου εσυ και τα video σου...παντως αυτα που εγραψα τα ειδα στο αυτοκινητο μου και ειναι πραγματικοτητα!τωρα αν εσυ δεν συμφωνεις με το κιτακι υδρογονου ειναι δικαιωμα σου,ομως αυτο δεν σου δινει την δυνατοτητα να ειρωνευεσαι και να επηρεαζεις αρνητικα χωρις λογο καποιους που τους ενδιαφερει πραγματικα!

Δεν θέλω να δώ το διπλανό μου που αιμοραγεί οικονομικά και δουλεύει 2 μέρες τη βδομάδα να του στραγγίζουν τον ιδρώτα για μ...ίες! Και νά κινδυνεύει να ξεμείνει από κινητήρα αν πειράζουν μείγματα, και αισθητήρα Λ.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι στην οικονομική απραγία η κοροϊδία του ενός μπορεί να είναι ζήτημα επιβίωσης του άλλου

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

συνεχιζω και σου λεω οτι διαψευδεις κατι που το ειδα με τα ματια μου στο αυτοκινητο μου, τωρα τι λες εσυ περι κοροιδιας και τετοια δεν καταλαβαινω...αμφισβητεις τα αποτελεσματα του αυτοκινητου μου!!!σε ταξιδι που εκανα..το ειδε και μελος που ειχα συνοδηγο...τι να σου πω και μονο απο αυτο πιστευω οτι εκτιθεσαι μ αυτα που λες στα ματια ολων οσων διαβαζουν το θεμα!

δεν εχω κανενα οφελος φιλε μου ουτε και μαγαζι εχω..τιποτα απ ολα αυτα!προσπαθω να βοηθησω και να λυσω αποριες και σκεψεις ανθρωπων μεσα στο θεμα με προσωπικη εμπειρια και οχι με βιντεο και αποψεις αλλων!

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, άδικα κουράζεσαι μου φαίνεται... Όποιος έχει απορία, να έρθει σε κάποια συνάντηση, να το δεί με στιγμιαία κατανάλωση, ή με μέση. Επίσης είναι απατεωνιά να φαναστώ και το -80% στα καυσαέρια, με πειραγμένο αναλυτή και λαδωμένο μηχανικό ε;

Πραγματικά, όποιος ΔΕΝ μπορεί να το πιστέψει, ας το αφήσει το θέμα... Όποιος έχει αμφιβολίες, ας έρθει να το δει από κοντά. ΔΕΝ υποχρεώνουμε κανέναν να το αγοράσει, ΔΕΝ το πουλάμε εμείς, απλά βρήκαμε κάτι και νομίσαμε πως θα ενδιαφέρει και άλλο κόσμο.

Πραγματικά, βλέπω μια συμπεριφορά παιδιάστικη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δώ το διπλανό μου που αιμοραγεί οικονομικά και δουλεύει 2 μέρες τη βδομάδα να του στραγγίζουν τον ιδρώτα για μ...ίες! Και νά κινδυνεύει να ξεμείνει από κινητήρα αν πειράζουν μείγματα, και αισθητήρα Λ.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι στην οικονομική απραγία η κοροϊδία του ενός μπορεί να είναι ζήτημα επιβίωσης του άλλου

ρε φιλε μην το βαλεις ελεος πια!δεν ξερουμε τι βλεπουμε δηλαδη ????

να σου πω παντως πως εγω με 1.6 αυτοκινητο εχω καταναλωση 8.2

και ο πανος με 2.8 εχει 8.7

εμενα και μονο αυτο με πειθει!!!και το αμαξι του πανου ειχε 9.5 και 10 το εχω δει....

οπως και να εχει ισχυει το απο πανω!!!!οποιος θελει μπορει να μαθει

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω και σου λεω οτι διαψευδεις κατι που το ειδα με τα ματια μου στο αυτοκινητο μου, τωρα τι λες εσυ περι κοροιδιας και τετοια δεν καταλαβαινω...αμφισβητεις τα αποτελεσματα του αυτοκινητου μου!!!σε ταξιδι που εκανα..το ειδε και μελος που ειχα συνοδηγο

Αποκλείω οποιοδήποτε αποτέλεσμα της ηλεκτρόλυσης.

Απάντησε αν έχεις επέμβει στο προγραμματισμό και στον αισθητήρα Λάμδα. Για αυτό δεν χρειάζεται να αγοράζει κανείς τα παραμύθια της ηλεκτρόλυσης

Link to comment
Share on other sites

να φαναστώ και το -80% στα καυσαέρια, ...

Ποιά καυσαέρια, που και πως το είδες αυτό ?

Μη μου πεις τίποτα σαν αυτό που έγραφε το Autobild ότι κατέβηκε σε 1ppm από 2 ppm, .... λες κι έχουν τέτοια ακρίβεια τα μηχανήματα που βγάζουμε κάρτες !

Σε ερευνητικά εργαστήρια με φασματογράφους μάζας ακριβείας, βάζοντας υδογόνο σε αναλογίες της τάξης 1% βλέπουν κάποια καυσαέρια να μειώνονται και κάποια να αυξάνονται στην τάξη 10% .... εσύ στη περιοχή 0,001% βλέπεις -80%. ΘΑΥΜΑ !

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λες φιλε μου εσυ και τα video σου...παντως αυτα που εγραψα τα ειδα στο αυτοκινητο μου και ειναι πραγματικοτητα!τωρα αν εσυ δεν συμφωνεις με το κιτακι υδρογονου ειναι δικαιωμα σου,ομως αυτο δεν σου δινει την δυνατοτητα να ειρωνευεσαι και να επηρεαζεις αρνητικα χωρις λογο καποιους που τους ενδιαφερει πραγματικα!

συμφωνω μαζι σου φιλε.

golf 5 tsi200 hp με προγραμμα.πηγα τριπολη με 10 lt/100km με μωτ 140.

γυρισα βραδυ κουρασμενος με μωτ 100 με 6.8lt/100km

απιστευτο;;;;

που να σας πω και το καλυτερο.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΥΔΡΟΓΟΝΟ.

ΥΓ.Οποιος θελει να διαρημιση το προιον του προτεινω το εξης.Σε οποιον θελει να το βαλει να γινει εγκατασταση και οσοι ΑΠΙΣΤΟΙ ΘΩΜΑΔΕΣ θελουν να πανε να κανουνε μετρησεις.

και μετα να πεσει και το αναλογο χρημα.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ένα-ένα, γιατί το multiquote, δεν το χρησιμοποιείς...

Αποκλείω οποιοδήποτε αποτέλεσμα της ηλεκτρόλυσης.

Απάντησε αν έχεις επέμβει στο προγραμματισμό και στον αισθητήρα Λάμδα. Για αυτό δεν χρειάζεται να αγοράζει κανείς τα παραμύθια της ηλεκτρόλυσης

ΔΕΝ έχει γίνει επέμβαση στον προγραμματισμό. Το Golf του PanosVR6 ΔΕΝ έχει το εγκεφαλάκι.

Για τον Λ. Έχει μπει μια πρίζα μεγαλύτερη, για να μη διαβάζει πολύ οξυγόνο στα καυσαέρια και δίνει πιο πλούσιο μείγμα από αυτό που πρέπει.

Ποιά καυσαέρια, που και πως το είδες αυτό ?

Μη μου πεις τίποτα σαν αυτό που έγραφε το Autobild ότι κατέβηκε σε 1ppm από 2 ppm, .... λες κι έχουν τέτοια ακρίβεια τα μηχανήματα που βγάζουμε κάρτες !

Σε ερευνητικά εργαστήρια με φασματογράφους μάζας ακριβείας, βάζοντας υδογόνο σε αναλογίες της τάξης 1% βλέπουν κάποια καυσαέρια να μειώνονται και κάποια να αυξάνονται στην τάξη 10% .... εσύ στη περιοχή 0,001% βλέπεις -80%. ΘΑΥΜΑ !

Οι μετρήσεις έγιναν σε συνηθισμένο αναλυτή καυσαερίων, όπως σε αυτόν που έχουν τα ΚΤΕΟ και τα συνεργεία.

συμφωνω μαζι σου φιλε.

golf 5 tsi200 hp με προγραμμα.πηγα τριπολη με 10 lt/100km με μωτ 140.

γυρισα βραδυ κουρασμενος με μωτ 100 με 6.8lt/100km

απιστευτο;;;;

που να σας πω και το καλυτερο.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΥΔΡΟΓΟΝΟ.

ΥΓ.Οποιος θελει να διαρημιση το προιον του προτεινω το εξης.Σε οποιον θελει να το βαλει να γινει εγκατασταση και οσοι ΑΠΙΣΤΟΙ ΘΩΜΑΔΕΣ θελουν να πανε να κανουνε μετρησεις.

και μετα να πεσει και το αναλογο χρημα.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ;;;;

Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

σωτηρη μην κουραζεσαι αλλο αστο δεν υπαρχει λογος...οποιος θελει πιστευει, οποιος δεν θελει ας μεινει ως εχει να πληρωνει βενζινες..προβλημα του,δεν θα κατσουμε να βαλουμε μυαλο σε κανεναν!οτι ειχαμε να πουμε για να βοηθησουμε το ειπαμε..

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

Ένα-ένα, γιατί το multiquote, δεν το χρησιμοποιείς...

ΔΕΝ έχει γίνει επέμβαση στον προγραμματισμό. Το Golf του PanosVR6 ΔΕΝ έχει το εγκεφαλάκι.

Για τον Λ. Έχει μπει μια πρίζα μεγαλύτερη, για να μη διαβάζει πολύ οξυγόνο στα καυσαέρια και δίνει πιο πλούσιο μείγμα από αυτό που πρέπει.

Οι μετρήσεις έγιναν σε συνηθισμένο αναλυτή καυσαερίων, όπως σε αυτόν που έχουν τα ΚΤΕΟ και τα συνεργεία.

Τι εννοείς;

Καλημερα φιλε μου.

Βασικα εχω μπερδευτει αν εισαι με τους μεν η με τους δεν ..

Αυτο που προτεινα ειναι το εξης.βλεπω εδω group buys,μελη να διαφημιζουν το προιον,μελη δυσπιστα.Αυτοι μας αρκουν.

Οποτε ας επιλεχτει ενας να μπει ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ και τοτε να πληρωθει.Ας ορισουνε 2-3 μελη να ειναι παροντα στο πειραμα και να ληξει εδω το θεμα.

Υ.Γ Επειδη συζητηθηκε το ιδιο θεμα σε site με ποιο εμπειρους καταληξανε να γινει το ιδιο πειραμα.

Φυσικα οπως καταλαβαινεται ,το μελος που διαφημιζε.....................Εξαφανιστηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και θα μπούμε χορηγοί σε κάτι που ήδη έχει αποτελέσματα; ΔΕΝ είμαστε εισαγωγείς... Απλά μέλη είμαστε, που βρήκαμε κάτι για να βοηθηθούμε. Μάλλον είναι ουτοπικό αυτό για κάποιους.

ΔΕΝ έχουμε κανένα κέρδος, απλά καταφέραμε να έχουμε καλύτερη τιμή, ανεξάρτητα όγκου παραγγελίας.

Για να σου λύσω την απορία... Εγώ με τον PanosVR6 βρήκαμε το κιτάκι, επομένως, και αφού έχω δει αποτελέσματα, είμαι υπέρ του κιτ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.