Jump to content
triatec

Μπάρα θόλων για Golf Iv 1.4

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπαίνει μπάρα θόλων σε golf 1.4 generation 2002. Βασικά δεν υπαρχει υποδοχή και προφανώς δεν πρέπει να τρυπήσουμε το σασί! οπότε τι παίζει?

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολυ δυσκολο, αγοραζεις μια μπαρα απο Audi S3 ,τακαρεις το αυτοκινητο και κανεις τις τρυπες με ενα Black and Decker. και εισαι ετοιμος.

Tnx gia to tip! Moy eipe omos enas kollitos moy pos an den exeis tis trypes kalo einai na mhn kaneis giati kati pathainei-den thymamai-. Kamia timoula xereis?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα προβλημα με τις τρυπες, αν παρατηρησεις στο θολο γυρω απο εκει που βιδωνει το αμορτισερ υπαρχουν ηδη καποια σημαδια.

Εκει ακριβως τρυπας και περνας τις βιδες.

Απο τιμη δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα κυμαινεται μεταξυ 50 με 60€ απο την Audi, βεβαια μπορεις να βαλεις και after market OMP, Sparco με τα ιδια λεφτα περιπου αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται να αφαιρεθει το πλαστικο καλυμα της μηχανης.

Προσοχη θελει μονο στο σφιξιμο της μπαρας για να μην στραβωσουν οι θολοι.

Ολη η εργασια καλο ειναι να γινει με το αυτοκινητο σε τακους ωστε να μην δεχεται πιεσεις το μπροστινο συστημα και χωρις ζαντες για να μπορεις να βιδωσεις και να σφιξεις καλα τα παξιμαδια.

Ριξε μια ματια και σε παρεμφερη forum που γραφουν αναλυτικα τι ακριβως χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

όντως η καλύτερη επιλογή είναι του s3 αλλά..

1ον καλύτερα να μη την βάλεοις μόνος σου γιατί χρειάζεται και κάποιοα άλλα ψιλοπραγματάκια τουλάχιστον στα Λεον χρειάζεται.

2ον τι ακριβώς να την κάνεις? αν δε φοράς ανάρτηση πολύ σκληρή είναι εντελώς άχρηστη. το αμάξωμα του γκολφ για τα άλογα που έχεις είναι ήδη πολύ δεμένο δεν πρόκειται να δεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

paidia eyxaristo gia thn antapokrish!!!!!

Loipon to golf moy einai mama 1.4 75(80kati) ps kai apofasisa na toy doso ligh zoh,krima einai to kahmeno!!!!!

Spoydazo Italia kai exo enan filo mhxaniko kai mesa stis diafores protaseis toy-filtro,exatmish,egefalos kai proionta kinhthra px X1R kai magigas ktl- moy proteine mia mpara tholon.Gi ayto kai sas rotao.Tnx anyway!

ps epeidh phgainoerxomai Italia prepei na omologhso pos to golfaki einai kai g*mo ta taxidiarika aytokinhta kai an kai mama kai basikh ekdosh me mono 75 ps mia xara phgainei ston dromo kai kanena parapono!To exo apo ton aygousto toy 2002 kai pragmatika den exei bgalei tipota!!!!!Oyte lampa!-mono kati leykes toy evala gia allagh-.O de sygkatoikos moy exei ena citroen C3.......tote katalavaineis ti esti GOLF!!!!!!

tnx kai pali

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρεα μας.

Για τη μπαρα θόλων που ρωτας, κοιτα σε καποιο μαγαζι που εχει ειδικα για golf και λογικα θα σου κανουν εκει και την τοποθετηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

αν σόνι κ καλά θες να βάλεις πήγαινε στην αντιπροσωπεία που έχει k audi παράγγειλε τη μπάρα του Σ3 είναι η πιο φτηνή και η πιο μελετημένη σίγουρα..και πες τους να στη βάλουν αυτοί.Η πιο σίγουρη λύση.. γνήσιο ανταλακτικό+ τοποθέτηση αντιπροσωπείας = εγγύηση. συνολικά ίδια χρήματα θα σου στοιχίσει αφού θα χρεώσουν πιο πολύ εργασία αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Καλά αυτό το "αντιπροσωπεία=εγγύηση" δεν το σχολιάζω. Αυτό φίλε μου είναι στον άνθρωπο που θα σου κάνει τη δουλειά. Είτε είναι αντιπροσωπεία είτε το συνεργείο της γειτονιάς. Αν δεν υπάρχει μεράκι τί να τις κάνεις τις γνώσεις και τα σεμινάρια. Αυτό το γνωρίζουμε όλοι κι από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι ξέρώ ότι της omp και γενικότερα η μπάρε θόλων στοιχίζουν γύρω ατα 120-140 ευρώ...!

90 ευρω η θολόμπαρα της ΟΜΡ και 70 η ψαλιδόμπαρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest nikolas

Παιδια εγω πρόσφατα αγορασα μια μπάρα θόλων momo 120ε στο αυτοκίνητο βεβαια φοράω πιο σκληρή ανάρτηση και 225/45/17 λαστιχα παρατήρησα πάντως ότι το αυτοκίνητο μπαίνεςι καλύτερα στις στροφές!το επ'ομενο μπου βήμα είναι μπάρα ψαλιδιων και πισω μπάρα θόλων!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΟ ΘΟΛΟ !!!!

Ο ΘΟΛΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Λουκάς και ύστερα είναι το άλλο μπάρα θόλων τι να την κάνεις σε 1400άρι μου φαίνεται γελίο, πεταμένα λεφτά. Να μου πείς για κανένα 1800άρι εκεί μάλιστα θα δεις και αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Λουκάς και ύστερα είναι το άλλο μπάρα θόλων τι να την κάνεις σε 1400άρι μου φαίνεται γελίο, πεταμένα λεφτά. Να μου πείς για κανένα 1800άρι εκεί μάλιστα θα δεις και αποτέλεσμα.

μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω ότι το θέμα είναι ότι τον κατακρίνουμε, απλά οφείλουμε να του πούμε αν αυτό που θα κάνει αξίζει ή όχι. Θα είναι καλύτερα δλδ να το πληρώσει και να μην δει καμία διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Οι τρυπες δεν αδυνατιζουν τον θολο απο την στιγμη που θα γεμισουν με την σωστη βιδα δεν χανετε συνοχη παρα μονο μερικων νανομετρων να πουμε! εκτος βεβεια αν ο αλλος δεν ξερει που παν τα 4 και κανει και καμια 10 ρια τρυπες ετσι να παιρνει αερα!

Link to comment
Share on other sites

Paidia simfono me tous prolalisantes oti mia mpara tholon mazi me mia kali anartisi metamorfonoun tin odiki simperifora tou autokinitou. A L L A ...... Yparxei sobaro problima me tin asfaleia sou! An brethei h' diapistothei (pou einai poli eukolo) oti exeis mpara tholon tote auti den se kaliptei, akoma kai dikio na exeis! Auta exo akousei! opoios kserei i mporei na to psaksei leptomeros an mas pliroforisei gia to ti pezei! Ego enimerotika exo Ethini asfalistiki!

Link to comment
Share on other sites

Paidia ontos oi mpares alouminiou spane alla meta apo kapia dinami! mexri to simio pou spaei metaferei kapia dinami ston dipla tholo! Sinepos den ton katastrefei alla den ton afinei kai anepafo! Alla kitakste kai ta diadikastika me tis asfaleies autokinitou!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.