Jump to content
sergeant

Δισκο-Πλατο

Recommended Posts

Καλημερα σας!

το Passat εφτασε αισιως τα 81000 κ ο δισκος αρχισε να πατιναρει πολυ εντονα. Ειμαι ετοιμος λοιπον για αντικατασταση δισκο-πλατω-ρουλεμαν.

Μετα απο μια συντομη ερευνα κατεληξα στο σετ της Sachs Performance. Την αντικατασταση θα την κανω στον Στρατη Autosport ο οποιος εχει το

συνεργειο εδω στη γειτονια μου (ο οποιος βεβαια μου αντιπροτεινε το σετ της Unorthodox Racing...) Θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει

καλα λογια για τον εν λογω δισκο-πλατω καθως στην Αγγλια που ημουν τον συνιστουσαν σαν εναν απο τους καλυτερους για το συγκεκριμενο μοντελο.

Επισης μια ερωτηση τεχνικης φυσεως: οταν λενε "οργανικος" τι εννοουν? Θα βγαλει περισσοτερα χλμ απο τον εργοστασιακο? Καθε επιπλεον

πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο οργανικος θα σου βγαλει πολυ περισσοτερα απο τον μαμα.

Δεν ειναι με φτερα 4φτερος 6φτερος δλδ αλλα σαν μαμα με πολυ πιο ενισχυμενα υλικα.

Το πακετο της sachs που σου λεει ειναι καλο αλλα και αυτο της unorthodox ειναι επισης πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανικος θα σου βγαλει πολυ περισσοτερα απο τον μαμα.

Δεν ειναι με φτερα 4φτερος 6φτερος δλδ αλλα σαν μαμα με πολυ πιο ενισχυμενα υλικα.

Το πακετο της sachs που σου λεει ειναι καλο αλλα και αυτο της unorthodox ειναι επισης πολυ καλο.

+10000000

Link to comment
Share on other sites

Unorthodox Racing είναι πολυ καλός άριστος, και ο Στρατής φοβερός, και το Sachs Performance είναι τέλειο, αλλά εγώ θα πρωτιμούσα τον Unorthodox και επιδή έχω γνωρίσει τον Στράτη και έχω πάει στο μαγαζί του και έχω φτιάξει και το πολο μου εκει... είναι τέλειος! και στο πασσάτ 1.8Τ που έχω δεν έχω ακόμα πρόβλημα με δίσκο πλατο αλλα επιδί στο μέλλον θα αλάξω θα βάλω αυτον που σου πρώτινε ο Στράτης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στοιχεία επικοινωνίας με το μαγαζί που αναφέρετε πιό πάνω υπάρχουν?

Έτσι για να πάρουμε και από εκεί μια γνώμη.....

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση κρυσεως¨: το vw σε αφηνουν μια και εξω απο δισκο-πλατο απροιδοποιητα;

σημερα εκανα service sto passataki μου και ο μαστορας που το πηγαινω μου ειπε πως χρειαζομαι δισκο του λεω το γνωριζω διοτι ο συμπλεκτης μου ποιανει πολυ ψιλα αλλα του λεω δεν πατιναρει ακομα ουτε μυριζει και ταμαξι τραβαει μια χαρα και μου λεει πως θα με αφησει απροιδοποιητα ξαφνικα

ισχυει κατι τετοι αποσο ξερω οχι εγω ταμαξι εχει 171.οοοκμ με μαμα δισκο και ομως γινεται.

και ου προτεινε το πακετο τις sachs.

eyxaristv prokatabolika;;;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση κρυσεως¨: το vw σε αφηνουν μια και εξω απο δισκο-πλατο απροιδοποιητα;

σημερα εκανα service sto passataki μου και ο μαστορας που το πηγαινω μου ειπε πως χρειαζομαι δισκο του λεω το γνωριζω διοτι ο συμπλεκτης μου ποιανει πολυ ψιλα αλλα του λεω δεν πατιναρει ακομα ουτε μυριζει και ταμαξι τραβαει μια χαρα και μου λεει πως θα με αφησει απροιδοποιητα ξαφνικα

ισχυει κατι τετοι αποσο ξερω οχι εγω ταμαξι εχει 171.οοοκμ με μαμα δισκο και ομως γινεται.

και ου προτεινε το πακετο τις sachs.

eyxaristv prokatabolika;;;

μια απο τα ιδια φιλε μου,εχω golf 3 με 164.000 και μαμα δισκο δεν εχω κανενα προβλημα και τραβαει κατι καλυτερο απο μια χαρα!!!

απο τις επισκεψεις μου στον μηχανικο μου και σε ερωτηση που του εκανα δεν μου ανεφερε τπτ απο τα παραπανω που αναφερεις!

Μαλλον ο δικος σου μαστορας 8ελει να τα αρπαξει λιγο ή πολυ πιο γρηγορα απο οτι χρειαζεται....

Γνωμη μου αστον να πε8ανει μονος του....

Link to comment
Share on other sites

πολλα τα χιλιομετρα ρε παιδια!ποσο δηλαδη περιμενετε να αντεξει ακομα ο δισκος μεχρι να τον αλλαξετε;θα σας αφησει μια και εξω και χωρις προειδοποιηση και ειναι κριμα να ταλαιπωρηθειτε μετα με οδικες βοηθειες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

To δικό μου άλλαξε μία φορά στα 70+ επειδή είχαν μάθει 3 νέοι οδηγοί με αυτό tongue.gif και τώρα 160.000+ όλα μια χαρά μόνο που ο συμπλέκτης πιάνει λίγο πιο έξω από ότι πριν. Ίσως να είναι προεόρτια...

Σε προειδοποιεί πάντως αν είναι. Αρχίζει τα πατιναρίσματα και το καταλαβαίνεις κυρίως με δευτέρα και τρίτη .

Να αλλάξεις μάστορα :)

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν σε αφήνει μια και έξω αυτό είναι σίγουρο. εμενα 2 χρονια+ μου λένε να αλλάξω δίσκο-πλατώ αλλα δεν έχω αλλάξει ακόμα αν και σύντομα θα αλλάξω γιατί με έχουν "φοβίσει" λίγο... ;)

και το κοντέρ γραφει 209000 χιλιόμετρα... :)

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχετε στο νού σας ένα νέο δίκο πλατό ρουλεμάν... είναι πολλά τα χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχετε στο νού σας ένα νέο δίκο πλατό ρουλεμάν... είναι πολλά τα χιλιόμετρα!

για να μην πω και βολαν Λευτερη αν δεν το προλαβουν και γινει ζημια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Απο δισκο πλατό δεν σε αφήνει ξαφνικά, απο ολα τα υπόλοιπα μπορεί, ντιζα ντεμπραγιαζ ή υδραυλικά (δεν ξερω τι εχει), ρουλεμάν

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχετε στο νού σας ένα νέο δίκο πλατό ρουλεμάν... είναι πολλά τα χιλιόμετρα!

το ξέρω φιλε μου dark angel το χούμε κουβεντιάσει και στα δικά μας θέματα (του polo). το θέμα είναι ότι όντως δεν σε αφήνει ξαφνικά και ποσο είναι αυτό το ξαφνικά; σίγουρα είναι πολλά τα χιλιόμετρα, είναι λίγο προς τα πάνω το πενταλ και είναι πολύ βαρύ, και επίσης αρκετές φορες δεν μπαίνουν και τόσο εύκολα οι ταχύτητες. όμως τι ζημια μπορεί να συμβεί αν δεν αλλαχτεί σύντομα;

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω φιλε μου dark angel το χούμε κουβεντιάσει και στα δικά μας θέματα (του polo). το θέμα είναι ότι όντως δεν σε αφήνει ξαφνικά και ποσο είναι αυτό το ξαφνικά; σίγουρα είναι πολλά τα χιλιόμετρα, είναι λίγο προς τα πάνω το πενταλ και είναι πολύ βαρύ, και επίσης αρκετές φορες δεν μπαίνουν και τόσο εύκολα οι ταχύτητες. όμως τι ζημια μπορεί να συμβεί αν δεν αλλαχτεί σύντομα;

Αν φαγωθεί τελείως ο δίσκος και αρχιζει να τρίβετε με το μεταλο επάνω στο πλατό και στο βολαν. Τοτε όπως καταλαβαίνεις απο μια ζημιά που εχεις τώρα για αλλαγη δίσκου να πας για πλατό βολάν.

Link to comment
Share on other sites

πολλα τα χιλιομετρα ρε παιδια!ποσο δηλαδη περιμενετε να αντεξει ακομα ο δισκος μεχρι να τον αλλαξετε;θα σας αφησει μια και εξω και χωρις προειδοποιηση και ειναι κριμα να ταλαιπωρηθειτε μετα με οδικες βοηθειες κλπ

Όλα είναι σχετικά όσον αφορά τη διάρκεια ζωής του δίσκου. Γνωρίζω περίπτωση Nissan Almera με πρώτη αλλαγή στις 300.000χλμ! Μερικά μαστόρια δείχνουν ιδιαίτερη ευαισθησία σε αλλαγές και καλά "για να μη γίνει η στραβή", όπως δίσκο-πλατό, ιμάντα χρονισμού που έχουν πολλά εργατικά έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια ειδη το εχω βαλει στο προγραμα μεσ το μηνα ενα ειναι το σιγουρο πωσ δεν παω αντιπροσοπει γιατι μαυτα που μου ειπαν σημερα θα μου πιασουν για καλα τν κ....ο ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια ειδη το εχω βαλει στο προγραμα μεσ το μηνα ενα ειναι το σιγουρο πωσ δεν παω αντιπροσοπει γιατι μαυτα που μου ειπαν σημερα θα μου πιασουν για καλα τν κ....ο ;)

φιλε μου άμα θέλεις μπορείς να βρείς και από το internet η από αλλου να πάρεις το σέτ δίσκο πλατω όπως θα κάνω και εγώ όταν αλλάξω έχω βρει sachs. παίζει να γλιτώσεις κάποια χρήματα από την όλη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου άμα θέλεις μπορείς να βρείς και από το internet η από αλλου να πάρεις το σέτ δίσκο πλατω όπως θα κάνω και εγώ όταν αλλάξω έχω βρει sachs. παίζει να γλιτώσεις κάποια χρήματα από την όλη ιστορία

θα μπορούσες φίλε να δώσεις κάποιο λινκ στο νετ? δυστυχώς πάω μάλλον για (2η φορά) αλλαγή δίσκο/πλατό και θέλω να δω από τιμές τι παίζει (την πρώτη καλύφθηκε από την εγγύηση). Σαν μια ιδέα από συνολικό κόστος τί παίζει, ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι της vw,θα ηθελα μια ιδεα απο σας οποις μπωρει βεβεα σχετικα με συμπλεκτη

για το Passat μου,μοτερ 1.8t to 2003 μοντελο 193ps stage 1,καπια προταση για πιο βελτιομενω συμπλεκτη?

Λεω να το αλλαξω και εχω ακουση πολλα και διαφορα,καπιος που εχει βαλει και δουλευει?δεν θελω να βαλω μαμα,γιατη θα το πεταξη σε χρονο μηδεν με το σασι που εχει και με το προγραμα που εχει.περιμενω καπια προταση απο σας.Ευχαριτω πολυ,καλη ανασταση να εχεται και καλο Πασχα.

Με σεβασμους..

Ηλιας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις εναν οργανικο ενισχυμενο και να εισαι κομπλε.

Αυτο εχω κανει στο δικο μου.

Οργανικος ενισχυμενος απο kevlar και μαμα πλατο.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Κωστα,ευχαριστω παρα πολυ για την απαντιση σου,βλεπω εχουμε πανω-κατω το ιδιο passat,εχω φορτωση κι κατη φωτογραφιες στο gallery,μπεσ και δες το.Εχω και αλλη μια επιλογη για το δισκο-πλατο,ενας μηχανικος που ασχολειτε με το vw group μου ειπαι να βαλω sachs racing,πολυ καλο μου ειπαι και με μαμα βολαν τερειαζει απολητα.Εχω μονο 40.000κλμ στο αμαξη,οποτε δεν θα χρειαστει αλλαγη βολαν ετσι?το οργανικο δισκο που μου λες,ο τυπος φτιαχνη το μαμα δισκο απλα το ενεισχει και πανω στο δισκο αυτο περναει και το υληκο που χρειαζετε,επηδη μηλισα και μου ειπαι πως γηνεται η δουλεια.Σχεφτομε λειπον να περασω ενα sachs racing κανει κοντα στα 600€και θα με βγαλει για 50.000κλμ τουλχιστων ειπαι.Ευχαριστω και παλη για την γνωμη σου,πες μου πως σου φενεται η ιδεα μου.Να εχεις μια καλημερα.Ηλιας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.