Jump to content
archery

Turbotimer!

Recommended Posts

Ναι αλλά λέει και "Πάντως, το δεδομένο είναι ότι, παρά τις επιβεβαιώσεις των ανθρώπων της VW περί της αξιοπιστίας του TSI, αυτή μένει να αποδειχτεί, ειδικά στο ζεστό και ξηρό κλίμα της Ελλάδας. Μάλλον για... ψυχολογικούς λόγους, το μπαρόμετρο στο καντράν του Golf GT δεν είναι αριθμημένο", :D

Ναι για να σε βοηθησω λιγο εννοει οτι επειδη το αυτοκινητο "σηκωνει' πολυ πιεση οταν τουρμπιζει(92-95% δουλευει τουρμπισμενο) θα εβλεπες το μπαρομετρο να φτανει στιγμιαια 2,5 Bar που ειναι απιστευτα υψηλη πιεση(αγωνιστικου τουρμπο αυτοκινητου θα ελεγα) σκεψου οτι πριν πολλα πολλα χρονια ειχα ενα punto gt 230 αλογα και δεν εφτανε καν σε αυτες τις πιεσεις.Βεβαια το μπλοκ του Scirocco ειναι σχεδιασμενο να σηκωνει πολλα περισσοτερα bar οποτε μην ανησυχεις.(αν δεν κανω λαθος 21 bar η 12 θα διαβασω και θα σου πω).Επισης τα πιστονια ειναι σφυρηλατα και οι μπιελες και οι βαλβιδες ειναι νατριου.Ολα ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ ανθεκτικα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να σε βοηθησω λιγο εννοει οτι επειδη το αυτοκινητο "σηκωνει' πολυ πιεση οταν τουρμπιζει(92-95% δουλευει τουρμπισμενο) θα εβλεπες το μπαρομετρο να φτανει στιγμιαια 2,5 Bar που ειναι απιστευτα υψηλη πιεση(αγωνιστικου τουρμπο αυτοκινητου θα ελεγα) σκεψου οτι πριν πολλα πολλα χρονια ειχα ενα punto gt 230 αλογα και δεν εφτανε καν σε αυτες τις πιεσεις.Βεβαια το μπλοκ του Scirocco ειναι σχεδιασμενο να σηκωνει πολλα περισσοτερα bar οποτε μην ανησυχεις.(αν δεν κανω λαθος 21 bar η 12 θα διαβασω και θα σου πω).Επισης τα πιστονια ειναι σφυρηλατα και οι μπιελες και οι βαλβιδες ειναι νατριου.Ολα ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ ανθεκτικα. :D

Πιστονια σφυριλατα?Που το διαβασες?More info... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να σε βοηθησω λιγο εννοει οτι επειδη το αυτοκινητο "σηκωνει' πολυ πιεση οταν τουρμπιζει(92-95% δουλευει τουρμπισμενο) θα εβλεπες το μπαρομετρο να φτανει στιγμιαια 2,5 Bar που ειναι απιστευτα υψηλη πιεση(αγωνιστικου τουρμπο αυτοκινητου θα ελεγα) σκεψου οτι πριν πολλα πολλα χρονια ειχα ενα punto gt 230 αλογα και δεν εφτανε καν σε αυτες τις πιεσεις.Βεβαια το μπλοκ του Scirocco ειναι σχεδιασμενο να σηκωνει πολλα περισσοτερα bar οποτε μην ανησυχεις.(αν δεν κανω λαθος 21 bar η 12 θα διαβασω και θα σου πω).Επισης τα πιστονια ειναι σφυρηλατα και οι μπιελες και οι βαλβιδες ειναι νατριου.Ολα ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ ανθεκτικα. :D

Σίγουρα οι Γερμανοί δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη, αλλά δεν μιλάμε για πιστόνια, μπιέλες και βαλβίδες χιτώνια κ.λ.π., εδώ μιλάμε για την τουρμπίνα και τι πρέπει να κάνουμε ώστε να την προστατέψουμε σε ακραίες καταστάσεις, η τουρμπίνα όπως θα γνωρίζεις όταν σταματάει ο κινητήρας παύει να λιπαίνεται και ιδίως όταν ρολάρει η τουρμπίνα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει επικίνδυνα! Οι Γερμανοί αυτό που αναφέρει το άρθρο που μας ανάρτησε ο φίλος, λέει ότι ψύχει την τουρμπίνα και τα ρουλεμάν, αλλά πως γίνεται, εφόσον όταν σταματάει η μηχανή σταματάει και το ψυκτικό υγρό να κυκλοφορεί? εκτός και αν έχουν βάλει ηλεκτρική αντλία νερού κάτι που δεν γνωρίζω και έχουν δώσει εντολή να κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό. :D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι Γερμανοί δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη, αλλά δεν μιλάμε για πιστόνια, μπιέλες και βαλβίδες χιτώνια κ.λ.π., εδώ μιλάμε για την τουρμπίνα και τι πρέπει να κάνουμε ώστε να την προστατέψουμε σε ακραίες καταστάσεις, η τουρμπίνα όπως θα γνωρίζεις όταν σταματάει ο κινητήρας παύει να λιπαίνεται και ιδίως όταν ρολάρει η τουρμπίνα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει επικίνδυνα! Οι Γερμανοί αυτό που αναφέρει το άρθρο που μας ανάρτησε ο φίλος, λέει ότι ψύχει την τουρμπίνα και τα ρουλεμάν, αλλά πως γίνεται, εφόσον όταν σταματάει η μηχανή σταματάει και το ψυκτικό υγρό να κυκλοφορεί? εκτός και αν έχουν βάλει ηλεκτρική αντλία νερού κάτι που δεν γνωρίζω και έχουν δώσει εντολή να κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό. :D

Στο Scirocco δεν δουλεύει τόσο σκληρά η τουρμπίνα... και στο GT που είχα.... δεν είχα ποτέ πρόβλημα...

Καλό είναι να μένει 5 λεπτάκια το αμάξι να κρυώσει η τουρμπίνα.... αλλά και αυτό πιστεύω μόνο μετά από πολύ ζόρισμα... ή κάποιο μεγάλο ταξίδι...

άλλωστε.... σύμφωνα με τα λεγόμενα των τεχνικών συμβούλων.... για 2 χρόνια είσαι καλυμμένος... μιας και αν σου ραγίσει η τουρμπίνα... ΑΠΛΑ δεν μπορούν να αποδείξουν ότι φταις εσύ σε κάτι.... ΤΟ ΘΕΜΑ είναι τι κάνουμε μετά τα 2 χρόνια...!!!!

Σίγουρα πάντως το θέμα της τουρμπίνας θα είναι ένα μικρό θεματάκι σε όποιον αποφασίσει να το πάει 200+ άλογα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά λέει και "Πάντως, το δεδομένο είναι ότι, παρά τις επιβεβαιώσεις των ανθρώπων της VW περί της αξιοπιστίας του TSI, αυτή μένει να αποδειχτεί, ειδικά στο ζεστό και ξηρό κλίμα της Ελλάδας. Μάλλον για... ψυχολογικούς λόγους, το μπαρόμετρο στο καντράν του Golf GT δεν είναι αριθμημένο", :)

το αρθρο ειναι απο οταν πρωτοηρθε το gt στην ελλαδα... απο τοτε εχουν περασει σχεδον 3 χρονια...

επιπλεον η τεχνολογια αυτη εφαρμοζεται σε ολοενα και περισσοτερα μοντελα αρα η αξιοπιστια εχει αποδειχθει...

προσωπικα μετα απο 2.5 χρονια και 36,000km σου λεω οτι μονο βενζινη βαζω...(αντε και 200-300ml λαδι καθε 8,000km)

οσο για το μπαρομετρο εε οκ ειναι και λιγο για εφε δε λεω οχι....

Σίγουρα οι Γερμανοί δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη, αλλά δεν μιλάμε για πιστόνια, μπιέλες και βαλβίδες χιτώνια κ.λ.π., εδώ μιλάμε για την τουρμπίνα και τι πρέπει να κάνουμε ώστε να την προστατέψουμε σε ακραίες καταστάσεις, η τουρμπίνα όπως θα γνωρίζεις όταν σταματάει ο κινητήρας παύει να λιπαίνεται και ιδίως όταν ρολάρει η τουρμπίνα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει επικίνδυνα! Οι Γερμανοί αυτό που αναφέρει το άρθρο που μας ανάρτησε ο φίλος, λέει ότι ψύχει την τουρμπίνα και τα ρουλεμάν, αλλά πως γίνεται, εφόσον όταν σταματάει η μηχανή σταματάει και το ψυκτικό υγρό να κυκλοφορεί? εκτός και αν έχουν βάλει ηλεκτρική αντλία νερού κάτι που δεν γνωρίζω και έχουν δώσει εντολή να κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό. :D

ακριβως ετσι ειναι εχει μια ηλεκτικη αντλια και οπως ειπα πριν ακουγεται ενας χαρακτηριστικος ηλεκτρικος ηχος οταν μπαινει μπρος...

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι Γερμανοί δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη, αλλά δεν μιλάμε για πιστόνια, μπιέλες και βαλβίδες χιτώνια κ.λ.π., εδώ μιλάμε για την τουρμπίνα και τι πρέπει να κάνουμε ώστε να την προστατέψουμε σε ακραίες καταστάσεις, η τουρμπίνα όπως θα γνωρίζεις όταν σταματάει ο κινητήρας παύει να λιπαίνεται και ιδίως όταν ρολάρει η τουρμπίνα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει επικίνδυνα! Οι Γερμανοί αυτό που αναφέρει το άρθρο που μας ανάρτησε ο φίλος, λέει ότι ψύχει την τουρμπίνα και τα ρουλεμάν, αλλά πως γίνεται, εφόσον όταν σταματάει η μηχανή σταματάει και το ψυκτικό υγρό να κυκλοφορεί? εκτός και αν έχουν βάλει ηλεκτρική αντλία νερού κάτι που δεν γνωρίζω και έχουν δώσει εντολή να κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό. :)

Ας μην ξεχναμε οτι στο φοβερο Corrado εψυχαν τα μπεκ με βενζινη και οταν εσβηνες το μοτερ.Ειχαν ενα μοτερακι που δουλευε.

Link to comment
Share on other sites

Στο Scirocco δεν δουλεύει τόσο σκληρά η τουρμπίνα... και στο GT που είχα.... δεν είχα ποτέ πρόβλημα...

Καλό είναι να μένει 5 λεπτάκια το αμάξι να κρυώσει η τουρμπίνα.... αλλά και αυτό πιστεύω μόνο μετά από πολύ ζόρισμα... ή κάποιο μεγάλο ταξίδι...

άλλωστε.... σύμφωνα με τα λεγόμενα των τεχνικών συμβούλων.... για 2 χρόνια είσαι καλυμμένος... μιας και αν σου ραγίσει η τουρμπίνα... ΑΠΛΑ δεν μπορούν να αποδείξουν ότι φταις εσύ σε κάτι.... ΤΟ ΘΕΜΑ είναι τι κάνουμε μετά τα 2 χρόνια...!!!!

Σίγουρα πάντως το θέμα της τουρμπίνας θα είναι ένα μικρό θεματάκι σε όποιον αποφασίσει να το πάει 200+ άλογα

Κων/νε υπονοεις κατι (αυτο για το 200 αλογα εννοω) :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι Γερμανοί δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη, αλλά δεν μιλάμε για πιστόνια, μπιέλες και βαλβίδες χιτώνια κ.λ.π., εδώ μιλάμε για την τουρμπίνα και τι πρέπει να κάνουμε ώστε να την προστατέψουμε σε ακραίες καταστάσεις, η τουρμπίνα όπως θα γνωρίζεις όταν σταματάει ο κινητήρας παύει να λιπαίνεται και ιδίως όταν ρολάρει η τουρμπίνα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει επικίνδυνα! Οι Γερμανοί αυτό που αναφέρει το άρθρο που μας ανάρτησε ο φίλος, λέει ότι ψύχει την τουρμπίνα και τα ρουλεμάν, αλλά πως γίνεται, εφόσον όταν σταματάει η μηχανή σταματάει και το ψυκτικό υγρό να κυκλοφορεί? εκτός και αν έχουν βάλει ηλεκτρική αντλία νερού κάτι που δεν γνωρίζω και έχουν δώσει εντολή να κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό. ;)

οι τουρμπινες απο πολυ-πολυ παλια ψυχονται με λαδι...και οχι με νερο η ψυκτικο υγρο. :D

τα tsi η VW τα σχεδιασε οπως και καθε αλλο κινητηρα με γνωμονα ολες τις ακραιες-εντονες καιρικες συνθηκες

μην ανησυχητε τοοοσο πολυ βρε παιδια, θα γερασετε προωρα. -_-

Link to comment
Share on other sites

οι τουρμπινες απο πολυ-πολυ παλια ψυχονται με λαδι...και οχι με νερο η ψυκτικο υγρο. :D

τα tsi η VW τα σχεδιασε οπως και καθε αλλο κινητηρα με γνωμονα ολες τις ακραιες-εντονες καιρικες συνθηκες

μην ανησυχητε τοοοσο πολυ βρε παιδια, θα γερασετε προωρα. ;)

Πολυ πολυ σωστα αμα ψυχοταν με νερο παει η τουρμπινα...Με λαδακι γι αυτο και τα τουρμπατα "καινε" και λιγο λαδακι, για να ψυχεται η τουρμπινα...!!! -_-

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αν ειναι να δωσετε κανα 500αρικο για να βαλετε σωστο turbotimer καλυτερα να βαλετε εναν clifford ή viper συναγερμο που εχει απο μονο του turbotimer, engine start για να μην πω οτι αυτοι οι δυο εκτος οτι ειναι και οι καλυτεροι της αγορας εχουν εναν σκασμο λειτουργιες. Παντως μεχρι να βαλω ( αν βαλω τελικα) συνηθιζω μετα απο σκισιμο ή πολυωρη χρηση (βλεπε Πανελληνια στα Ιωαννινα ) να το αφηνω κανα 5λεπτο να κρυωσει.

Link to comment
Share on other sites

οι τουρμπινες απο πολυ-πολυ παλια ψυχονται με λαδι...και οχι με νερο η ψυκτικο υγρο. -_-

τα tsi η VW τα σχεδιασε οπως και καθε αλλο κινητηρα με γνωμονα ολες τις ακραιες-εντονες καιρικες συνθηκες

μην ανησυχητε τοοοσο πολυ βρε παιδια, θα γερασετε προωρα. ;)

Ναι έχεις δίκιο! Παρασύρθηκα που έγραψα με ψυκτικό υγρό! tongue.gif

Παιδες αν ειναι να δωσετε κανα 500αρικο για να βαλετε σωστο turbotimer καλυτερα να βαλετε εναν clifford ή viper συναγερμο που εχει απο μονο του turbotimer, engine start για να μην πω οτι αυτοι οι δυο εκτος οτι ειναι και οι καλυτεροι της αγορας εχουν εναν σκασμο λειτουργιες. Παντως μεχρι να βαλω ( αν βαλω τελικα) συνηθιζω μετα απο σκισιμο ή πολυωρη χρηση (βλεπε Πανελληνια στα Ιωαννινα ) να το αφηνω κανα 5λεπτο να κρυωσει.

Και εγώ αυτό έχω στο νου μου και μάλλον πάω για elser Gold 8530.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το ψαχνετε το θεμα δειτε και αυτο.

quote

Mέχρι και η προστασία των ρουλεμάν της τουρμπίνας γίνεται... αυτόματα, ακόμα κι αν ο απερίσκεπτος σβήσει τον κινητήρα αμέσως μετά από οδήγηση υπό πίεση. Αυτό είναι το No 1 λάθος που κάνουν πολλοί, αφήνοντας την τουρμπίνα να περιστρέφεται (λόγω αδρανείας) χωρίς λίπανση και ψύξη, με αποτέλεσμα την πρόωρη καταστροφή της. Οι Γερμανοί εξέλιξαν ένα μικροσύστημα υγρόψυξης που ενεργοποιείται αυτόματα και απαλλάσσει τα ρουλεμάν της τουρμπίνας από τα θερμικά φορτία

unquote

απο 4τροχους για το Golf GT.

επι της ουσιας λοιπον το αυτοκινητο ειναι εφοδιασμενο με καποιας μορφης turbo timer.

βεβαια αυτο που λενε και τα αλλα παιδια ειναι ο,τι καλυτερο και προσωπικα το εφαρμοζω (τα τελευταια km με χαμηλο φορτιο... ) ακομα και ετσι όμως υπαρχουν περιπτωσεις που ακους τον μηχανισμο να ενεργοποιειται...

Ενα timer της apexi εχω βάλει στο δευτερο αμάξι μου, σου λύνει τα χέρια καθώς δεν περιμένεις μέσα να πέσει η θερμοκρασία της τουρμπίνας. (πόσο μάλλον ότα έχεις κ γυναίκα να περιμένει μαζί σου.....)

Η ευεργετικές του ιδιότητες δεν εστιάζονται μόνο σε όσα αναφέρει ο φίλος παραπάνω.

Όταν το αμάξι δουλεύει η τουρμπίνα έχει ένα σύστημα ψύξης και ένα δεύτερο λύπανσης. Εάν το σβήσεις αμέσως μετά απο ένα ταξίδι πχ, και δε το αφήσεις να δουλεψει, θα ενεργοποιηθεί για λίγα λεπτά το σύστημα ψύξης που αναφέρεται παραπάνω αλλα το λάδι θα μείνει μέσα στο κύκλωμα της τουρμπίνας, με αποτέλεσμα να βράσει κυριολεκτικά να ξεραθεί να αφήσει κατάλοιπα και να χάσει τις λιπαντικές του ιδιότητες. μιλάμε για θερμοκρασίες πάνω απο 300 βαθμούς στη τουρμπίνα ενώ στο κάρτερ πιάνει όσο ο κινητήρας δηλ μέχρι 80 περίπου.

Τα timer (αυτά τουλάχιστον που έχω βρεί εγώ στην αγορά) συνοδεύονται απο μία καλωδίωση η οποία ονομάζεται harness και είναι model specific (δηλ το κάθε μοντέλο έχει το δικό του harness, κυρίως Ιαπωνικά αυτοκίνητα) εάν δεν υπάρχει harness (για το sirocco πχ) o ηλεκτρονικόσ που θα κάνει την εγκατάσταση θα πρέπει να γυμνώσει καλώδια για να κάνει τις ενώσεις, ενώ με το harness απλά θα τα κούμπωνε. (1ο σπάσιμο)

Όταν το timer δεν είναι ενσωματωμένο στο συναγερμό δε συνεργάζεται με το immobilizer πάντα, με αποτέλεσμα να μη κλειδώνει το αυτοκίνητο κατα τη διάρκεια που δουλεύει το timer. Θα κλειδώσει με το τηλεχειριστήριο μόνο όταν σβήσει η μηχανή. δηλ ουσιαστικά περιμένεις πάνω απο το αμάξι. Να σβήσει για να το κλειδώσεις. (2ο σπάσιμο)

Οπότε συμπερασματικά η διαλέγεις συναγερμό με ενσωματωμένο timer (απο 450-500 ευρώ και πάνω) και δεω έχεις προβλήματα, η βάζεις πρώτα το timer κόστος περίπου 100 ευρώ και βρίσκεις στη πορεία ένα φθηνό συναγερμό που να συνεργάζεται με το τιμερ που αγόρασες.

Α' κάτι τελευταίο. οι πρόσθετες λειτουργίες που σου προσφέρει ένα timer (μπαρόμετρο, δείκτης αναλογίας αέρα καυσίμου κτλπ) δεν είναι σίγουρο οτι θα δουλέψουν στο sirocco δε ξέρω αν θα υπάρχει συνεργασία του εγκεφάλου με το timer. Οπότε θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια εχει προβλεψει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ολες τις περιπτωσεις........... οποτε το περιμενω να κρυωσει ... αν θες το τηρεις αν οχι ..το αμαξι σου εχει ενσωματωμενο "τurbo timer" οπως ακους οταν το κλεισεις..... για καποιο χρονο δουλευει η ψηψξη .......... αυτο αρκει να πεσει οσο χρειαζεται η θερμοκρασια.... Τωρα αν περιμενεις κυριολεκτικα 1 Λεπτο ειναι υπερ αρκετο ... Δεν θα εμπλεκα με τετοιες επεμβασεις στα ηλεκτρονικα του νεου scirocco...εδω λεντ πηγαν να βαλουν και δημιουργησαν προβλημα γενικο ηλεκτρικο και ψαχνονται στο συνεργειο τωρα. Τωρ το καλοκαιρι 1 λεπτακι ειναι υπερ αρκετο ....Αν ειχαμε να βλεπουμε θερμοκρρασια τουρμπινας λαδιου φτεροτης κτλ κτλ.... θα εβλεπες οτι ειναι σχετικα σταθερη με μικρεα αυξομοιωσεις στα σκισιματα ... οποτε....

Μονο αν μιλουσαμε για μετατροπη σε τουρμπο κτλ κτλ παμε σε τετοιες λυσεις... εκτος αν τα εει τα 600-700 και πας και στο βαλουν στο επισημο αντιπρωσοπο και εφοσον διαβεβαιωθεις οτι ξερουντ ι κανουν ....

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια εχει προβλεψει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ολες τις περιπτωσεις........... οποτε το περιμενω να κρυωσει ... αν θες το τηρεις αν οχι ..το αμαξι σου εχει ενσωματωμενο "τurbo timer" οπως ακους οταν το κλεισεις..... για καποιο χρονο δουλευει η ψηψξη .......... αυτο αρκει να πεσει οσο χρειαζεται η θερμοκρασια.... Τωρα αν περιμενεις κυριολεκτικα 1 Λεπτο ειναι υπερ αρκετο ... Δεν θα εμπλεκα με τετοιες επεμβασεις στα ηλεκτρονικα του νεου scirocco...εδω λεντ πηγαν να βαλουν και δημιουργησαν προβλημα γενικο ηλεκτρικο και ψαχνονται στο συνεργειο τωρα. Τωρ το καλοκαιρι 1 λεπτακι ειναι υπερ αρκετο ....Αν ειχαμε να βλεπουμε θερμοκρρασια τουρμπινας λαδιου φτεροτης κτλ κτλ.... θα εβλεπες οτι ειναι σχετικα σταθερη με μικρεα αυξομοιωσεις στα σκισιματα ... οποτε....

Μονο αν μιλουσαμε για μετατροπη σε τουρμπο κτλ κτλ παμε σε τετοιες λυσεις... εκτος αν τα εει τα 600-700 και πας και στο βαλουν στο επισημο αντιπρωσοπο και εφοσον διαβεβαιωθεις οτι ξερουντ ι κανουν ....

Φίλε θάνο όπως νομίζει ο καθένας πράτει. Επιλογές είναι όλα. Ο χρόνος θα δείξει.

Να σε ρωτήσω όμως..έχεις πυρόμετρο στο αυτοκίνητο σου για να διαβάσεις τι θερμοκρασίες ανεβάζει η τουρμπίνα σου και να τις παρακολουθήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα επειδη ειχαμε 4 τουρμπατα μεχρι τωρα και ολα ξεπερασαν τα 150.000 ... ξερω οτι Δεν χρειαζεται να το σβηνεις αμεσως και χρειαζεται ενα 30Δευτερολεπτα...εγω το αφηνω ενα λεπτο και μετα απο πολυωρο ταξιδι η εντονη χρηση παντα με ανοιχτο καπο κανα 5.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εβαλα συναγερμο της Clifford με remote control και turbotimer και δουλευει αψωγα.

Βεβαια εχει και την τιμη του.. περιπου 1000ευρουλακια.. :D

Αλλα ειναι πολυ χρησιμο. το προι το βαζω μπρως να ζεσταθει, και μετα απο βολτα το το κλειδωνο και φευγω ενω αυτο ακομα δουλευει, και εμβελεια, ασε, αποστασεις τρελες! εχω βαλει και πυρομετρο, και πιστεψτε με, ειναι απαραιτιτο το timer!

οποιος ενδιαφερεται ενα link σε ξενο forum που εχω ποσταρει φωτο:

http://rocco3.de/wbb/index.php?page=Thread...53&pageNo=3

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εβαλα συναγερμο της Clifford με remote control και turbotimer και δουλευει αψωγα.

Βεβαια εχει και την τιμη του.. περιπου 1000ευρουλακια.. :D

Αλλα ειναι πολυ χρησιμο. το προι το βαζω μπρως να ζεσταθει, και μετα απο βολτα το το κλειδωνο και φευγω ενω αυτο ακομα δουλευει, και εμβελεια, ασε, αποστασεις τρελες! εχω βαλει και πυρομετρο, και πιστεψτε με, ειναι απαραιτιτο το timer!

οποιος ενδιαφερεται ενα link σε ξενο forum που εχω ποσταρει φωτο:

http://rocco3.de/wbb/index.php?page=Thread...53&pageNo=3

Πολύ καλό, πες μας σε παρακαλώ από που τον πείρες τον συναγερμό και που τον τοποθέτησες! Έχει και τηλεειδοποίηση???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, πες μας σε παρακαλώ από που τον πείρες τον συναγερμό και που τον τοποθέτησες! Έχει και τηλεειδοποίηση???

Μπορεις να τον βρεις σε συνεργατη της Directed, εγω προσωπικα τον παρειγγειλα απο αμερικη(280 αντι 600)+ 300 mobilizer και can-bus, μιση τιμη μου βγηκε, μπορω να ψαξο απο που εαν υπαρχει επιθημεια. ναι, τηλεηδοποιιση εχω.

http://www.sonicelectronix.com/item_8297_C...p-n+5301X-.html

αυτος ειναι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος ενος golf mk6 tsi 122ps μαμα δεν εχει γινει καμια επεμβαση ακομα.

παρολα αυτα θελω να βαλω μονο turbotimer και οχι συναγερμο γιατι εχω γκαραζ,το θεμα ειναι οτι χανω εγγυηση εαν το βαλω?εγω προσωπικα ειχα στειλει mail στα κεντρικα και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κατι απο εταιριας,και ουτε μπορω να το βαλω στον πινακα plus του αυτοκινητου.μετα απο ολα αυτα φοβαμαι γιατι εδω μυτιληνη δεν ξερω καποιον που μπορει να μου κανει την τοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το tourbotimer και επειδή λόγο φόρτου εργασίας είχα αρκετό χρόνο να μπω σας βάζω ένα βίντεο που έχω ανεβάσει...

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia....apo oso kserw pantws sto scirocco 160arh iparxei mia epipleon anntlia nerou h opoia meta to svisimo tou kinitira energopoieitai kai psixei tn tourmpina...mporeite na thn akousete kiolas otan svinete tn kinitira...:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το tourbotimer και επειδή λόγο φόρτου εργασίας είχα αρκετό χρόνο να μπω σας βάζω ένα βίντεο που έχω ανεβάσει...

με υγιεια φιλε!!!!μπορεις να μου πεις ποσο εκανε και αν ηταν δυσκολη η τοποθετηση του?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.