Jump to content
Guest mitS.O.S.

Σύγκριση Λιπαντικών Sae 5W-30

Recommended Posts

Η διαφορά ή το κέρδος από τα κορυφαία λάδια για όποιον επιλέξει να τα χρησιμοποιεί δεν είναι στην κατανάλωση, είναι στην μακροζωία του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά ή το κέρδος από τα κορυφαία λάδια για όποιον επιλέξει να τα χρησιμοποιεί δεν είναι στην κατανάλωση, είναι στην μακροζωία του κινητήρα.

Μ αυτο τα ειπες ολα...Δεν ξερω και πολλους ομως πλεον που κρατανε αμαξι πανω απο 5 χρονια...(Εδω πανω στο χρονο το βαριουνται και ψαχνουν αλλο..τουλαχιστον πριν στηθει το σκηνικο της οικονομικης κρισης)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εάν και ρωτήθηκε παραπάνω από άλλο μέλος αλλά απάντηση δεν βρήκα, για τα divinol τι λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα ειναι το λαδι! sillyhorse1rb5.gifhttp://www.amsoil.com/storefront/afl.aspx το ειδα και σε προηγουμενα ποστ αλλα οχι στο σωστο τυπο....:)

+1 στο motul που επισης μου αρεσει....

Δεν είναι αυτός ο τύπος για τα VW μας. Ο σωστός είναι 5W30 προδιαγραφή VW 504-507.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτός ο τύπος για τα VW μας. Ο σωστός είναι 5W30 προδιαγραφή VW 504-507.

το 505 δεν ειναι αναμεσα στο 504-507?μη σε μπερδευει το 5w40 δεν εχει μεγαλη διαφορα απο το 5-30.και τελος ο δεικτης hths ειναι στο 3.7 δηλαδη πανω απο το 3.5 που συνιστα η vw.οπως και να χει αυτη ειναι η προταση της amsoil που κατα τη γνωμη μ ειναι κορυφαια....:drinks:

Link to comment
Share on other sites

mobil ή castrol ...ΠΑΝΤΑ 5-30...

Αλλαγη το περισοτερρο καθε 15.000 για την καλυτερη υγεια του κινητηρα μας.

Τα 7.500 τα εχω αποριψει για πολλους λογους εαν μας περισεβουν ναι αλλιως δεν υπαρχει ουτε ενας λογος...οταν και με μετρησεις στα 20.000 τα λαδια αυτα ειναι εντως προδιαγραφων ...

Link to comment
Share on other sites

το 505 δεν ειναι αναμεσα στο 504-507?μη σε μπερδευει το 5w40 δεν εχει μεγαλη διαφορα απο το 5-30.και τελος ο δεικτης hths ειναι στο 3.7 δηλαδη πανω απο το 3.5 που συνιστα η vw.οπως και να χει αυτη ειναι η προταση της amsoil που κατα τη γνωμη μ ειναι κορυφαια....:)

Η 505.00 είναι η προηγουμενη προδιαγραφη για τα diesel.

Οι τελευταιες προδιαγραφες ειναι οι 504.00 για βενζινη(που υπερκαλυπτει την προηγουμενη που ηταν η 503 ή 502) και η 507.00 για diesel που υπερκαλυπτει την 505.00.

Οι τελευταιες προδιαγραφες δεν εχουν να κανουν μονο με τη ρευστοτητα ή με το HTHS αλλα και με το σχηματισμο λασπης στο καρτερ, καθαριστικες ιδιοτητες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα τα Aral supertronic 3 5-30w, και απο οτι ειδα εχουν hths 3,5.Πρωτη φορα τα βαζω και ελπιζω να με βγαλουν ασπροπρόσωπο και εμενα και το FSI 1.6 μου. Πατνος τα επελεξα γιατι τα βρηκα 10Ε/λτ μια καλη τιμη πιστευω. Αν θα καψει και ποσο θα δειξει, τα mobil1 esp formula παντος εκαψε μονο 400ml στα 15.000χλμ.

Παντος αποψη μου ειναι πως οποια μαρκα και αν βαζουμε απο τα κορυφαια λαδια, αμα οι αλλαγες γινονται σωστα (1 ετοςή 15.000χλμ) ο κινητηρας μας δεν προκειται να κανει ΚΙΧ.Αρκει οταν ειναι κρυος να μην δινει καποιος στροφες και υποφερει.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα τα Aral supertronic 3 5-30w, και απο οτι ειδα εχουν hths 3,5.Πρωτη φορα τα βαζω και ελπιζω να με βγαλουν ασπροπρόσωπο και εμενα και το FSI 1.6 μου. Πατνος τα επελεξα γιατι τα βρηκα 10Ε/λτ μια καλη τιμη πιστευω. Αν θα καψει και ποσο θα δειξει, τα mobil1 esp formula παντος εκαψε μονο 400ml στα 15.000χλμ.

Παντος αποψη μου ειναι πως οποια μαρκα και αν βαζουμε απο τα κορυφαια λαδια, αμα οι αλλαγες γινονται σωστα (1 ετοςή 15.000χλμ) ο κινητηρας μας δεν προκειται να κανει ΚΙΧ.Αρκει οταν ειναι κρυος να μην δινει καποιος στροφες και υποφερει.

Με τόση λίγη κατανάλωση λαδιού κακώς τα άλλαξες τα mobil και έβαλες τα aral.Εγώ που τα έβαλα στα 15000 χλμ μου είχε κάψει 1,5 λίτρα ενώ με τα mobil 800 ml.

Link to comment
Share on other sites

Με τόση λίγη κατανάλωση λαδιού κακώς τα άλλαξες τα mobil και έβαλες τα aral.Εγώ που τα έβαλα στα 15000 χλμ μου είχε κάψει 1,5 λίτρα ενώ με τα mobil 800 ml.

" Πειραματικα" μπηκαν λογο της τιμης που τα βρηκα. Με τον καιρο θα δω αμα εχουν αλλη συμπεριφορα απο τα mobil.Καλα λαδια με 10Ε δεν βρισκεις καθε μερα (πηρα 8 λιτρα και για τον κολλητο οποτε γλυτωσαμε αρκετα)

Link to comment
Share on other sites

Μην τα κρατάς τόσο πολύ . Ακόμα και 20000 τον χρόνο να κάνεις αν τα αλλάζεις καθε 7500 σημαίνει ότι καθε 4 μήνες θα δίνεις 50¤ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.