Jump to content
Guest mitS.O.S.

Σύγκριση Λιπαντικών Sae 5W-30

Recommended Posts

[όνομα quote Joop = "." timestamp date = '04 Φεβρουάριο του 2010 - 23:21:24 'post = '1265318484' = '365236 ']

σωστα το λες φιλε περι αλλα μετα το μπερδευεις λιγο.οι εξειδικευμενοι οικοι (ACEA) εδωσαν την Α3 στο συγκεκριμενο λιπαντικο της AMSOIL που γραφω πιο πριν.η 504,00 απαιτει την πιστοποιηση ACEA A3.εφοσον λοιπον την εχει την πιστοποιηση γιατι δεν την αναγραφει την 504,00 ? αυτο για μενα ειναι αρκετο να καταλαβω οτι αν δεν πληρωσεις, δεν αναγραφεις την 504,00 στο μπουκαλι σου.

[/ quote]

Φίλε joop και την ACEA A3 για να την πάρει μια εταιρεία λιπαντικών πληρώνει κάποιον οίκο πιστοποίησης που ελέγχει το λιπαντικό ως προς τις ιδιότητές του και κατά πόσο καλύπτει τις ελάχιστες που απαιτούνται σύμφωνα με την Α3. Όταν ολοκληρωθούν οι δοκιμές και καλύπτει το λιπαντικό τα αντίστοιχα όρια, παίρνει την πιστοποίηση που δίνει πλέον στην εταιρεία το διακίωμα να αναγράφει στη συσκευασία της ότι καλύπτει την αντίστοιχη προδιαγραφή. Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να πιστοποιηθεί και ως προς τις προδιαγραφές που έθεσε η VW χωρίς να πρέπει όπως ειπώθηκε αυτή η πιστοποίηση να δωθεί από την ίδια την VW.

Eλπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote Joop = "." timestamp date = '04 Φεβρουάριο του 2010 - 23:39:14 'post = '1265319554' = '365238 ']

γιατι δεν αναγραφει την 504,00? δεν την πληρει?

[/ quote]

Δεν μπορώ να σου απαντήσω αν την πληρεί ή όχι. Αλλά για δικούς της λόγους η AMSOIL επέλεξε να μην πιστοποιήσει τα λιπαντικά της και ως προς τις προδιαγραφές της VW, όπως πιθανότητα και ως προς τις προδιαγρφές της BMW,MERC,FIAT κ.λ.π.

Αλλά σ'αυτό μόνο η AMSOIL μπορεί να μας απαντήσει.Ίσως είναι πολιτική της να απευθύνεται σε όλους τους οδηγούς με εξαιρετικής ποιότητας προϊόντα χωρίς όμως να εξειδικεύεται σε παραγωγή λιπαντικών που να καλύπτουν συγκεκριμένες προδιαγραφές κατασκευαστών αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι να συμπληρωθεί ο πίνακας (από κάποιον που τα ξέρει) και με στήλη σε ποιο group(ΙΙΙ,ΙV,V) ανήκει το κάθε λιπαντικό.

Link to comment
Share on other sites

ο κατασκευαστης ξερει και αν το αναφερει για το λιπαντικο του τοτε και εμεις θα το γνωριζουμε.τα group IV ειναι PAO και αυτο ειναι το mobil 1 esp formula.τα group V ειναι τα εστερικα οπως τα motul ή τα redline.δεν βλεπω εστερικα στην λιστα.τα castrol edge τα τοποθετω group IV.το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα λιπαντικα .βεβαι οι εταιριες αλλαζουν συχνα την κατασκευη των λιπαντικων χωρις να το γνωστοποιουν στον πελατη.ετσι εκει που ενα λιπαντικο σημερα ειναι group III αυριο να ειναι group IV.επισης πολλα ειναι group IV/V.μπερδεμενα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

ενα λαδι που εχει καλυτερα specs στα χαρτια απο οτι οι ανταγωνιστες του,και οταν αυτο δεν αμφισβητειται απο τους ανταγωνιστες..

το βαζω στην μοτοσυκλετα και εκει που τα αλλα βραζαν αυτο κενταει στις αλλαγες ταχυτητων..

το βαζω σε δυνατα μοτερ και δεν εχει καταναλωση ή δεν ανεβαζει θερμοκρασιες στο οργανο..

απλα ειναι το καλυτερο για εμενα.και αυτη ειναι προσωπικη γνωμη αλλα και καταχωρημενη οσο αφορα τα αποτελεσματα των ιδιοτητων του ως λαδι σε δημοσιο blog οπως ειναι το internet.

οι προδιαγραφες λαδιων πχ 503 και 504 αφορουν αποκλειστικα σχεδον περιβαντολογικους λογους..εγω με αποδοση απο 170 αλογα και 25 Kg ροπη που εχω παει στα 240+ αλογα και 37 kg ροπη ποσο σεβομαι το περιβαλλον αραγε???και τοσοι αλλοι με βελτιωμενα μοτερ?

ξερετε ποσα gr αν km παραγουμε Co2 στις 600σαλ ????

απο το λαδι θα σωσουμε τον πλανητη με την προδιαγραφη 504 αντι για 503?

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

απο καπου πρεπει να γινει η αρχη γαι την προστασια του περ/ντος,φαινομενο θερμοκηπιου κλπ κλπ.ας γινει απο τις νορμες και τις προδιαγραφες των λιπαντικων.τοσα δις οχηματα που κυκλοφορουν στον πλανητη ρυπαινουν σε σημαντικο ποσοστο.τουλαχιστον ας ρυπαινουν λιγοτερο.

σε ποιο λιπαντικο αναφερεσαι; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λάθος, η 504.00 αφορά πολύ περισσότερα πράγματα από περιβαλλοντολογικούς όρους.

Περιεχόμενο σε κάποια μέταλλα επιβλαβή για τον καταλύτη, καθαριστικά πρόσθετα, αντίσταση στη δημιουργία λάσπης στο κάρτερ ειναι μερικα.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

ενα λαδι που εχει καλυτερα specs στα χαρτια απο οτι οι ανταγωνιστες του,και οταν αυτο δεν αμφισβητειται απο τους ανταγωνιστες..

το βαζω στην μοτοσυκλετα και εκει που τα αλλα βραζαν αυτο κενταει στις αλλαγες ταχυτητων..

το βαζω σε δυνατα μοτερ και δεν εχει καταναλωση ή δεν ανεβαζει θερμοκρασιες στο οργανο..

απλα ειναι το καλυτερο για εμενα.και αυτη ειναι προσωπικη γνωμη αλλα και καταχωρημενη οσο αφορα τα αποτελεσματα των ιδιοτητων του ως λαδι σε δημοσιο blog οπως ειναι το internet.

οι προδιαγραφες λαδιων πχ 503 και 504 αφορουν αποκλειστικα σχεδον περιβαντολογικους λογους..εγω με αποδοση απο 170 αλογα και 25 Kg ροπη που εχω παει στα 240+ αλογα και 37 kg ροπη ποσο σεβομαι το περιβαλλον αραγε???και τοσοι αλλοι με βελτιωμενα μοτερ?

ξερετε ποσα gr αν km παραγουμε Co2 στις 600σαλ ????

απο το λαδι θα σωσουμε τον πλανητη με την προδιαγραφη 504 αντι για 503?

Δηλαδή όποιος γράφει την προσωπική του γνώμη σε κάποιο blog, forum ή γενικά στο internet, τότε αυτομάτως αυτή η γνώμη κατοχυρώνεται ως αλάνθαστη...???!!!

Προφανώς αναφέρεσαι στα AMSOIL που έχεις ποστάρει στην προηγούμενη σελίδα... αν όντως αναφέρεσαι σε αυτά, σου είχα απαντήσει για τα specs τους... τώρα εσύ επιμένεις να μας λες την προσωπική σου γνώμη...

Τι να πω...

Όσο για τις περιβαλλοντογικές σου απόψεις... no comment...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

απο ποτε απαγορευεται να γραψει καποιος την προσωπικη του γνωμη εδω μεσα?

και πως καταλαβες οτι ειναι αλανθαστη η γνωμη μου?

specs ξερεις το σημαινει?δεν σημαινει προδιαγραφεας..απλα specs σημαινει τι σημειο βρασμου,ψυξεως,εξατμισεως,αναφλεξεως κτλ.εχει ενα λαδι.αν εμπαινες στον κοπο ας πουμε να δεις οτι το 5/30 της amsoil με 503.00 προδιαγραφη εχει σημειο ψυξης στους -59 και το αντιστοιχο valvoline που βαζει πχ η αντιπροσωπεια της scoda στο octavia 1.8 tsi.(eχω το ιδιο μοτερ)εχει σημειο ψηξης -49 ...θα καταλαβαινες τι εννοω οταν λεω καλυτερο λαδι στα specs...

There are two new VW standards for oils, 504.00 for petrol powered engines and 507.00 for diesel powered engines. Introduced in late 2005, whilst these are seperate standards every oil made to date has meet the requirements of both standards. Hence why VW refer to the standards as 504.00/507.00.

All VW petrol and diesel engines with the exception of the Touareg R5 and V10 diesels with pump nozzles can use these new oils.

List of the most common VW standards

* VW 500.00 – VW spec for multigrade engine oils for petrol engines with SAE 5W-X/10W-X viscosity for engines built up until August 1999 (MY 2000).

* VW 500.00 + 505.00 – Oil meets both VW 500.00 and 505.00 spec.

* VW 501.01 – VW spec for petrol engines for engines built up until August 1999 (MY 2000).

* VW 501.14 – Brake fluid with low viscosity, VW 2006>.

* VW 502.00 – VW spec, oil for petrol engines. Successor of VW 501.01 & 500.00 spec.

* VW 503.00 – Long-life petrol engine oil for VW cars with WIV. Meets ACEA A1, SAE 0W-30 or 5W-30. Suitable for the AUDI S4, engines with an output greater than 180bhp should use 503.01 or 504.00/507.00.

* VW 503.01 – Special engine oil for some VW petrol engines. SAE 5W-30. Suitable for the Ausi RS4, TT, S3 and A8 6.0 V12.

* VW 504.00 – Long-life petrol engines with WIV.

* VW 505.00 – Passanger car diesel engine oil, minimum performance level CCMC PD-2. Lists viscosities:- SAE 5W-50, 10W-50/60, 15W-40/50, 20W-40/50 requiring 13% max evaporation loss and SAE 5W-30/40, 10W-30/40 requiring 15% max evaporation loss.

* VW 505.01 – Special engine oil for VW turbodiesel with pump-injector-unit and for the V8 commonrail turbodiesel engines. Meets ACEA B4 SAE 5W-40 spec.

* VW 506.00 – Special long-life engine oil for turbodiesel engines with WIV, viscosity is SAE 0W-30.

* VW 506.01 – Special long-life oil for turbodiesel engines with pump-injector-unit with WIV.

* VW 507.00 – Long-life diesel engine oil with WIV.

* VW 508.00 – Fuel economy low saps oil in development.

WIV is extended drain periods up to 30,000km or 24 months.

λοιπον μιας και η 504.00 εγινε μετα το 2005 γιατι το μοτερ που που ειναι κατασκευης 09/2007 λεει μεσα να βαζω 503.00?

τωρα οσο αφορα περιιβαντολογικους λογους.ενα φρεσκο λαδι που αλλαζετε καθε 7500 με 8000 km οπως τα αλλαζω εγω ειναι πολυ καλυτερο απο ενα που αλλαζετε καθε 15.000km.

επισης δεν κοιταμε απλα και μονο τα χαρτια,αλλα τι συμπεριφορα εχει το καθε λαδι στον καθε κινηηρα.απο οσα λοιπν εχω δοκιμασει στην μοτοσυκλετα μου,αυτο ειχε την καλυτερη συμπεριφορα.και μιλαμε για 10/40 οταν η μιση ελλαδα σε μοτερ κατασκευης του 2010 φοραει 20/50 και 15/50!!!

απο εκει και περα ο καθενας λεει την γνωμη του και αυτο αλλωστε ζητας και εσυ εδω μεσα ..γνωμες..

εκτος αν θεωρεις σοβαρες γνωμες τον καθενα που λεει βαζω aral επειδη ειναι γερμανικο και castrol επειδη το φοραει το καπακι του κινητηρα..

επειτα το topic σου συγκριση λαδιων 5/30.ε κοιτα τι χαρακτηριστικα εχει το καθε λαδι και συγκρινε τα.πες μας ποσο κοζστιζει το καθενα να εχουμε και εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

ΟΚ βάλε ο'τι θες στο αυτοκίνητο σου και στην μοτοσυκλέτα σου... δικαίωμα σου είναι...

Αφού δεν θες να καταλάβεις τι λέω δεν μπορώ να συζητήσω... καταντάει κουραστικό... δεν παλεύεσε...

Σε παραπέμπω στην υπογραφή μου...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν εγω δεν παλλευομαι....

προφανως υπαρχει θεμα μεροληπτικο..

δηλ,ζηταω γνωμη για να βαλω λαστιχα στο αυτοκινητο μου..

ζηταω συγκριση...αναμεσα σε 6 λαστιχα 225/45/17...

που δειχνουνε τεστ με συγκριτικα αποτελεσματα εργαστηριων με στοιχεια για προσφυση,δεικτη φθορας κτλ...

και μετα λεω α αυτο δεν μου κανει ..ειναι σκληρο,αυτο δεν βγαινει σε ροζ..και αυτο ειναι ακριβο..

εσυ ξερεις τι θελεις σε λιπαντικο 5/30?

εγω δεν καταλαβαινω τι ζητας ..μπορεις να μου το εξηγησεις?

θελεις μονο προδιαγραφη 504.00 ή ποιο λαδι εχεις τα περισσοτερα καλυτερα χαρακτηριστικα?

αν θες μονο προδιαγραφη...παρε divinol...

αν θες λαδι ...που να ειναι λαδι...πες μου..να σου απαντησω.ΤΙ δεν καταλαβαινω...και εσυ που ΔΕΝ το παιζεις ξερολας θελεις???

περιμενω απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Για ποιά συγκριτικά αποτελέσματα εργαστηρίων μιλάς...??? για αυτά που δίνει η Amsoil στο site της...???

Και κάτι ακόμα...

Στα σοβαρά συνεργεία όταν πας για αλλαγή λαδιών με δικά σου λάδια, το πρώτο πράγμα που κάνει ο υπεύθυνος του συνεργείου ξέρεις ποιό είναι...??? κοιτάει αν το λάδι σου έχει προδιαγραφή 504... και αν δεν έχει σου ξεκαθαρίζει ότι το βάζεις με δική σου ευθύνη... και πιθανότατα αυτό καταγράφεται στο βιβλίο του service με οποιαδήπτε συνέπεια μπορεί να έχει στην εγγύηση σου σε περίπτωση βλάβης στο μοτέρ...

Και αν θες την γνώμη μου πολύ καλά κάνουν γιατί δεν είναι λογικό να βάζει ο καθένας ότι του κατέβει μέσα στο μοτέρ και μετά αν του σκάσει να ζητάει κάλυψη εγγύησης...

Προσοχή... δεν λέω ότι με το Amsoil που βάζεις εσύ θα σκάσει το μοτέρ, καμία σχέση... απλά λέω ξεκάθαρα ότι οι δικές μου τουλάχιστον επιλογές περιορίζονται απόλυτα σε λάδια προδιαγραφών 504, απλά και μόνο για να μην δώσω ποτέ δικαίωμα σε κανένα συνεργείο να μην με καλύψει αν πάθω κάτι...

Ελπίζω να κατανοείς τουλάχιστον αυτή την λογική μου...

Επίσης από την αρχή είπα ότι θέλω γνώμες πάνω στα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων λαδιών που ερεύνησα... για αυτό και πρόσθεσα ένα λάδι με VW504 που αρχικά είχα ξεχάσει (το Shell) όταν κάποιο παλικάρι μου είπε ότι είναι μέσα στις συνήθεις επιλογές...

Δεν είπα ποτέ ότι κάποιο λάδι δεν μου κάνει γιατί δεν μου αρέσει η μυρωδιά του... αντίθετα εσύ είσαι αυτός που επιμένεις λέγοντας ότι έχεις δοκιμάσει το Amsoil και είσαι ευχαριστημένος... από τι είσαι ευχαριστημένος...?

Αυτά και ελπίζω να συνεννοηθήκαμε...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

αμφιβαλλω.προσωπικα πρωτη φορα την ακουω την μαρκα.δεν ειναι καλο αυτο.

το googlισα και τα βρηκα.το Mag 1 5/30 που εχει και το αναφερει ως full synthetic δεν καλυπτει την ACEA A3 αφου εχει HTHS 2.92cP.υπαρχουν πολυ καλυτερα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω απο ποια περιοχη εισαι αλλα τα mag1 ειναι γνωστα στην θεσσαλονικη κυριως..και γιατι κοιτατε την acea και οχι το api? :p

εγω δεν τα εχω ακουσει και διαβασει πουθενα ασχετα με το που μενω.η ACEA Α3 μας ενδιαφερει για την 504.00

αλλα και τα υπολοιπα στοιχεια που ειδα δεν εχουν κατι ''δυνατο''ωστε να ασχοληθει κανεις.οπως προειπα,υπαρχουν πολυ καλυτερα λιπαντικα.εσυ τα εχεις βαλει ποτε και αν ναι σε τι αμαξι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.