Jump to content
Guest maria_Vor

Κερωμα... Αξιζει?

Recommended Posts

Guest maryv7

Παιδια καλησπερα... καλο μηνα κιολας... εχω την εξης ερωτηση... κανει τιποτα το κερωμα στο αμαξι ή οχι?

το λεω διοτι το δικο μου ειναι σχεδον 10 χρονων αμαξι... και θελω λιγο να το σιγυρισω... οσο και προσεγμενο να ειναι μετα απο 10 χρονια θελει μια "ανανεωση"!!! λεει να το περασω κερι? εσεις τι λετε? εχετε ασχοληθει με το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα... καλο μηνα κιολας... εχω την εξης ερωτηση... κανει τιποτα το κερωμα στο αμαξι ή οχι?

το λεω διοτι το δικο μου ειναι σχεδον 10 χρονων αμαξι... και θελω λιγο να το σιγυρισω... οσο και προσεγμενο να ειναι μετα απο 10 χρονια θελει μια "ανανεωση"!!! λεει να το περασω κερι? εσεις τι λετε? εχετε ασχοληθει με το θεμα?

Κέρωμα με σκληρό κερί τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο για διατήρηση του χρώματος και γυαλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Ναι αξιζει,θα ξαναγυαλισει το χρωμα σου, αν δεν βαριεσε και εχεις ορεξη καντο μονη σου, μια αλοιφη χρειαζεσε μονο, 15-20ευρω...και μιση μερα.!!

Αν το πας εξω καλυτερα να το πας σε βαφεα παρα σε πλυντιριο αυτοκινητων, εκτως αν ξερεις καποιον πληντηρα που κανει καλη δουλεια.

κοιτα πλυντηριο καλο εδω δεν εχει... αρα καλυτερα μονη μου!!! χρειαζεται και αλοιφαδορο?

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

κοιτα πλυντηριο καλο εδω δεν εχει... αρα καλυτερα μονη μου!!! χρειαζεται και αλοιφαδορο?

και κατι αλλο καμια καλη αλοιφη να προτεινεις? δεν εχω ιδεα απο αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Εγω χρησημοποιω μια δεν θυμαμαι το ονομα την εχω δανισει σε ενα φιλο και ακομα δεν μου την επεστρεψε.! fire.gif Ειναι σε ασπρο μπουκαλι με κοκινο καπακι και εχει μια φωτο απο μια ρολσ ροισ.

Εχω δοκιμασει και μια της Σοναξ εξησου καλη αλλα φευγει ποιο ευκολα απο την αλλη.

Αν ξερει κανενας καμια καλυτερη ποιο δοκιμασμενη ας πει.

Οταν λεω φευγει εννοω οτι οταν περασεις με αλοιφη το αμαξι γυαλιζει και οταν πεσει νερο πανω του το νερο γλυστραει σφαιρα και τα μυγακια που κολανε στην μουρη στα πλησηματα φευγουν ευκολα, οταν φυγει η αλοιφη φευγουν και τα φενομενα αυτα αλλα το αμαξι γυαλιζει παλι.

ναι καταλαβα τι εννοεις... θα το κοιταξω... το σκεφτομαι αφανταστα... παιδια παντως σας ευχαριστω για τισ πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο καμια καλη αλοιφη να προτεινεις? δεν εχω ιδεα απο αυτο....

Αλοιφή : http://www.meguiarsdirect.com/product_detail.asp?T1=MEG+G12718

Πετσέτες μικροϊνών : http://www.meguiarsdirect.com/detail/MEG+X2020

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι εφοσον το εχεις χωρις περιποιηση/προστασια χρωματος 10 χρονια δεν σε ενδιαφερει η σωστη δουλεια και λογικο το βρισκω...τι να πρωτομαζεψεις...τις αραχνες,τις γρατζουνιες,τις θαμπαδες και τα pitting των κουτσουλιων,το βγαλμενο βερνικι και χρωμα,τα chip rocks,τις επικαθησεις πισσας,ρετσινιων,ξενων σωματων... κλπ κλπ.ενα κερωμα ομως θα κανει το αμαξι καινουργιο.

ακολουθησε οτι ειπαν τα παιδια παραπανω.ουτως ή αλλως μεγαλυτερη ζημια απο αυτην που ηδη εχεις δεν θα κανεις.recoating στην 5ετια μεχρι να κανει cure το πρωτο χερι...

Link to comment
Share on other sites

Joop το pitting που αναφερεις σχετικα με κουτσουλιες τι ειναι;Αυτη η θαμπαδα που αφηνει η κουτσουλια;Προτεινε κατι για να φυγουν γιατι εχω κατι θαμπαδες.

Link to comment
Share on other sites

Joop το pitting που αναφερεις σχετικα με κουτσουλιες τι ειναι;Αυτη η θαμπαδα που αφηνει η κουτσουλια;Προτεινε κατι για να φυγουν γιατι εχω κατι θαμπαδες.

Νασο pitting ειναι τα σημαδακια που μοιαζουν με μικροσκοπικες κουκιδες και που εχουν φαει βερνικι απο το χρωμα.δυστυχως ειναι δυσκολη η αφαιρεση τους.ακομα και αν αφαιρεθει η θαμπαδα της κουτσουλιας με γυαλισμα,το pitting μενει καθως εχει ''διαβρωσει'' σε μεγαλυτερο βαθος το βερνικι.χρειαζονται αλοιφες compound ή wetsanding προκειμενω να αφαιρεθουν,μια διαδιακασια ομως που θα ''στοιχισει'' πολλα microns απο το παχος του βερνικιου.στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν αξιζει ο κοπος και η αφαιρεση τοσο βερνικιου για να εξαφανιστουν μερικα pitting.ειναι καλυτερα να μενουν ως εχουν εστω και αν ειναι ορατα και αντιαισθητικα στο ματι και επηρεαζουν αρνητικα την διαθεση μας οταν τα βλεπουμε.

για αφαιρεση θαμπαδων απο κουτσουλιες δοκιμασε πρωτα ηπιες γυαλιστικες αλοιφες οπως η megs scratch x 2.0,1Z πρασινη ή autoglym SRP.οσο περισσοτερο μεινει η κουτσουλια σε ζεστη ή καυτη επιφανεια τοσο μεγαλυτερη ζημια θα κανει και δυσκολοτερα θα αντιμετωπιστει.δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ακομα και με χρηση επιθετικων αλοιφων και αλοιφαδορων DA οι θαμπαδες παραμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

φανταζομαι οτι εφοσον το εχεις χωρις περιποιηση/προστασια χρωματος 10 χρονια δεν σε ενδιαφερει η σωστη δουλεια και λογικο το βρισκω...τι να πρωτομαζεψεις...τις αραχνες,τις γρατζουνιες,τις θαμπαδες και τα pitting των κουτσουλιων,το βγαλμενο βερνικι και χρωμα,τα chip rocks,τις επικαθησεις πισσας,ρετσινιων,ξενων σωματων... κλπ κλπ.ενα κερωμα ομως θα κανει το αμαξι καινουργιο.

ακολουθησε οτι ειπαν τα παιδια παραπανω.ουτως ή αλλως μεγαλυτερη ζημια απο αυτην που ηδη εχεις δεν θα κανεις.recoating στην 5ετια μεχρι να κανει cure το πρωτο χερι...

επειδη αυτο το αμαξι το λατρευω!!! καποια στιγμη θα το βαψω ολο... 2000 ευρω ειναι αυτα αλλα οταν εχεις πεισμα και υπομονη ολα γινονται!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το βαψιμο δεν ειναι λυση....

περιεργο τροπο εχεις να του το δειχνεις.ακερωτο μια 10ετια;anyway,εσυ ξερεις καλυτερα τι ειναι καλυτερο για το αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

το βαψιμο δεν ειναι λυση....

περιεργο τροπο εχεις να του το δειχνεις.ακερωτο μια 10ετια;anyway,εσυ ξερεις καλυτερα τι ειναι καλυτερο για το αμαξι σου.

Υπ'οψιν πως εγω το εχω 5 μηνες στα χερια μου!! (αν δεις την ηλικια μου θα καταλαβεις!!!)μακαρι να το ειχα απο καινουριο...!

Edited by maryv7
Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτο το αμαξι το λατρευω!!! καποια στιγμη θα το βαψω ολο... 2000 ευρω ειναι αυτα αλλα οταν εχεις πεισμα και υπομονη ολα γινονται!!!!!!!!!

Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις επειδή τα έχει τα χρονάκια του, ένα βάψιμο - φρεσκάρισμα είναι ότι καλύτερο!! Αν είναι σε καλή κατάσταση και με 1.500 μπορείς να το βάψεις, αρκεί μετά βέβαια να το συντηρείς, να κάνεις π.χ. μια φορά το χρόνο γυάλισμα - κέρωμα, δηλ. να το προσέχεις καλύτερα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Ειδικότερα στο νησί που είσαι υπάρχει "θέμα" με τα αλάτια, ελπίζω να μην σου έχει κάνει "κρούστα" η αλμύρα και να έχεις κάποιο γκαράζ αλλιώς οπωσδήποτε θέλει συντήρηση.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις επειδή τα έχει τα χρονάκια του, ένα βάψιμο - φρεσκάρισμα είναι ότι καλύτερο!! Αν είναι σε καλή κατάσταση και με 1.500 μπορείς να το βάψεις, αρκεί μετά βέβαια να το συντηρείς, να κάνεις π.χ. μια φορά το χρόνο γυάλισμα - κέρωμα, δηλ. να το προσέχεις καλύτερα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Ειδικότερα στο νησί που είσαι υπάρχει "θέμα" με τα αλάτια, ελπίζω να μην σου έχει κάνει "κρούστα" η αλμύρα και να έχεις κάποιο γκαράζ αλλιώς οπωσδήποτε θέλει συντήρηση.

ευτυχως το σπιτι δεν ειναι παραλια μενω σχεδον σε βουνο... επειτα εχω στεγαστρο οχι τελειως κλειστο αλλα κατι κανει... και το αλλο καλο ειναι πως δεν το πολυπηγαινω κατω στο κεντρο στην παραλια να το αραξω... εγω τουλαχιστον... τωρα για τον αλλον ιδιοκτητη δεν ξερω... και γι'αυτο προσπαθω να το φερω στα συγκαλα του και να ξερω τι μου γινεται... αν το βαψω μετα θα προσεχω σιγουρα ακομα περισσοτερο γιατι θα ξερω πως ειναι "καθαρο"!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που εχω μεταλλικο χρωμα και το πληρωσα ΠΟΛΥ παραπανω δεν εχω καποια "ανθεκτικοτητα" να το πω στο χρωμα

παραπανω? Δηλαδη δεν χρειαζεται 2 φορες τον χρονο κερωμα..ετσιιιι?

Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Παντως εγω που εχω μεταλλικο χρωμα και το πληρωσα ΠΟΛΥ παραπανω δεν εχω καποια "ανθεκτικοτητα" να το πω στο χρωμα

παραπανω? Δηλαδη δεν χρειαζεται 2 φορες τον χρονο κερωμα..ετσιιιι?

βασικα αν δεν κανω λαθος το μονο που αλλαζει το απλο με το μεταλλικο ειναι η ομορφια οχι κατι αλλο... αν κανω λαθος καποιοσς ας με διορθωσει!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που εχω μεταλλικο χρωμα και το πληρωσα ΠΟΛΥ παραπανω δεν εχω καποια "ανθεκτικοτητα" να το πω στο χρωμα

παραπανω? Δηλαδη δεν χρειαζεται 2 φορες τον χρονο κερωμα..ετσιιιι?

Μπορεί να έχει μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στον χρόνο αλλά το κέρωμα τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο δεν το γλυτώνεις, αν θες να διατηρηθεί και να φαίνεται σαν καινούργιο !

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Guest maryv7

Μπορεί να έχει μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στον χρόνο αλλά το κέρωμα τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο δεν το γλυτώνεις, αν θες να διατηρηθεί και να φαίνεται σαν καινούργιο !

ετσι ακριβως.... !!!

Link to comment
Share on other sites

Το κερωμα αφορα την συντηρηση του χρωματος και χρειαζεται δυο φορες τον χρονο...Ενα τεστ για να καταλαβεις αν χρειαζεται κερωμα το αυτοκινητο ειναι να ριξεις νερο και αν δεν γλυστραει και αφηνει κηλιδες....τοτε θες κερωμα!

γυαλισμα χρειαζεται οταν το χρωμα εχει χασει την γυαλαδα του και ειναι θαμπο....

πληροφοριες θα βρειτε εδω....εγω αυριο το παω για κερωμα!!!

http://www.swell.gr/car/index.php?option=com_content&view=article&id=46:car-clinic1&catid=45:faqs&Itemid=29

Link to comment
Share on other sites

Το κερωμα αφορα την συντηρηση του χρωματος και χρειαζεται δυο φορες τον χρονο...Ενα τεστ για να καταλαβεις αν χρειαζεται κερωμα το αυτοκινητο ειναι να ριξεις νερο και αν δεν γλυστραει και αφηνει κηλιδες....τοτε θες κερωμα!

γυαλισμα χρειαζεται οταν το χρωμα εχει χασει την γυαλαδα του και ειναι θαμπο....

πληροφοριες θα βρειτε εδω....εγω αυριο το παω για κερωμα!!!

http://www.swell.gr/car/index.php?option=com_content&view=article&id=46:car-clinic1&catid=45:faqs&Itemid=29

''Το κερωμα αφορα την συντηρηση του χρωματος και χρειαζεται δυο φορες τον χρονο''

αναλογα το κερι και τις συνθηκες....μπορει να χρειαζεται κερωμα και καθε μηνα.

''ειναι να ριξεις νερο και αν δεν γλυστραει και αφηνει κηλιδες....τοτε θες κερωμα!''

το λεγομενο seading,μπορει επισης να το δει αν θελει κερωμα και αν ψεκασει ή ριξει νερο πχ στον ουρανο.αν κανει beating(σχηματισμος χαντρων νερου) εχει κερι αν οχι θελει κερωμα

''γυαλισμα χρειαζεται οταν το χρωμα εχει χασει την γυαλαδα του και ειναι θαμπο....''

γυαλισμα χρειαζεται καθε φορα που η επιφανεια ειναι βρωμικη με ρυπους και επικαθησεις που πολλες φορες δεν φαινονται με το ματι αλλα μονο με την αφη.το ιδανικο ειναι πριν το κερωμα...γυαλισμα ή πηλος ή και τα δυο.

''εγω αυριο το παω για κερωμα!!!''

mike,εγγυηση αψογου αποτελεσματος.ειμαι σιγουρος οτι θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος.ποιο αμαξι εχεις(χρωμα);σιγουρα θα ανεβασει φωτος στο FB και θελω να το δω.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.