Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Update: κόστος εργασίας €200. Ανταλλακτικά €131 (χωρίς γρανάζια μεταβλητού)

Αυτό που σκέφτομαι είναι η πιθανότητα να μην είναι η κανένα αυτός ο ήχος, το τσικ τσικ εννοώ ! Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έχω ραντεβού για service για τα παρακάτω:

 

Λάδια

Όλα τα φίλτρα

Μπουζί

Βαλβολίνες

Σινεμπλόκ

Τακάκια

Υγρά φρένων-ψυκτικά

 

Με τις υγειές μου. Αν δεν περάσω τα 400€ θα είμαι πανευτυχής.

Μία ερώτηση. Πόσα είναι τα σινεμπλόκ; Υπάρχουν κάποια standard που αλλάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Ανά ψαλίδι  2 σε ποσότητα.Ένα εμπρόσθιο και ένα οπίσθιο.

Άρα σε Golf 5 το σύνολο είναι 8; Κόστος περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Άρα σε Golf 5 το σύνολο είναι 8; Κόστος περίπου;

Όχι λάθος υπολογισμός.4 στο σύνολο.Γνήσια τα μπροστινά έχουν περίπου στο 30άρι ενώ τα πίσω 90 περίπου ευρώ.Οι τιμές είναι ανά σετ των 2.

Link to comment
Share on other sites

Όχι λάθος υπολογισμός.4 στο σύνολο.Γνήσια τα μπροστινά έχουν περίπου στο 30άρι ενώ τα πίσω 90 περίπου ευρώ.Οι τιμές είναι ανά σετ των 2.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αλλάχτηκαν σήμερα τα παρακάτω:

 

Λάδια

Όλα τα φίλτρα

Μπουζί

Βαλβολίνες

Σινεμπλόκ

Υγρά φρένων-ψυκτικά

 

Τα τακάκια είχαν ψωμί ακόμα. Σύνολο 290€. Νομίζω πολύ καλά. :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Αλλάχτηκαν σήμερα τα παρακάτω:

 

Λάδια

Όλα τα φίλτρα

Μπουζί

Βαλβολίνες

Σινεμπλόκ

Υγρά φρένων-ψυκτικά

 

Τα τακάκια είχαν ψωμί ακόμα. Σύνολο 290€. Νομίζω πολύ καλά. :pardon:

Πράγματικά πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάχτηκαν σήμερα τα παρακάτω:

 

Λάδια

Όλα τα φίλτρα

Μπουζί

Βαλβολίνες

Σινεμπλόκ

Υγρά φρένων-ψυκτικά

 

Τα τακάκια είχαν ψωμί ακόμα. Σύνολο 290€. Νομίζω πολύ καλά. :pardon:

 

Συνεμπλοκ έβαλες τα εργοστασιακά ;

Link to comment
Share on other sites

Συνεμπλοκ έβαλες τα εργοστασιακά ;

Φίλε μου θα σου πω ψέμματα. Δεν ξέρω τί έβαλα. Το αμάξι πάντως έχει πολύ καλύτερη αίσθηση. Και οι καινούριες βαλβολίνες κάνουν πολλή καλή δουλειά τελικά. :db:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πω ψέμματα. Δεν ξέρω τί έβαλα. Το αμάξι πάντως έχει πολύ καλύτερη αίσθηση. Και οι καινούριες βαλβολίνες κάνουν πολλή καλή δουλειά τελικά. :db:

 

τι βαλβολινες έβαλες γιατί θα αλλάξω και εγώ τώρα

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χλμ είχες και άλλαξες σινεμπλόκ;

Απ' όσο ξέρω τα σινεμπλοκ δεν αλλάζονται ανάλογα με τα διανυθέντα χιλιόμετρα.. αλλάζονται ανάλογα με την φθορά τους η οποία θα επέλθει είτε από τα χρόνια είτε από τις συνθήκες(χρήσης, καιρικές κλπ) ..όταν έρθει η ώρα τους σίγουρα δεν θα περάσουν απαρατήρητα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς δεν ξέρω μάρκες, τύπους κλπ. Σίγουρα πάντως οι αλλαγές γίνονται πολύ καλύτερα. Και με τα σινεμπλόκ έχει αλλάξει η αίσθηση.

Το αμάξι μόλις πάτησε τα 100.000χλμ. Δεν είχα ξαναλλάξει σινεμπλόκ και βαλβολίνες. Όλα ήταν μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μτχ ένα γκόλφ tsi του 2006 με 66.000 χιλιόμετρα. Εχώ αγοράσει λάδια,μπουζί και όλα τα φίλτρα. Άλλαξα και μια Ν75 που χρειαζόταν. Προληπτικά θα προτείνατε να αλλάξω και τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μτχ ένα γκόλφ tsi του 2006 με 66.000 χιλιόμετρα. Εχώ αγοράσει λάδια,μπουζί και όλα τα φίλτρα. Άλλαξα και μια Ν75 που χρειαζόταν. Προληπτικά θα προτείνατε να αλλάξω και τίποτα άλλο;

Είσαι μια χαρά. Ωστόσο στα 6 χρόνια το manual λέει για αλλαγή υγρών φρένων και προληπτικά μπορείς να αλλάξεις ψυκτικό υγρό. Προγραμμάτισε τα κάποια στιγμή και είσαι σούπερ. Κατά τα άλλα τσέκαρε τα συνηθισμένα (λάστιχα, υαλοκαθαριστήρες, φώτα, φρένα κλπ). Καλοτάξιδο!

Από που καταλαβαίνουμε ότι θέλουν άλλαγμα τα σινεμπλόκ;

Θόρυβοι στην ανάρτηση όπως χτυπήματα και τριξίματα (πχ όταν ανεβαίνεις σε ράμπα). Πριν εμφανιστούν αυτά μπορείς να το καταλάβεις από την εμφάνιση τους (ξερά και σκασμένα εξωτερικά ελαστικά τμήματα) και από το τζόγο τους (στη δοκιμασία του τζογόμετρου ή στην πίεση με λεβιέ). Ένας άλλος τρόπος είναι η διαφορά του θόρυβου της ανάρτησης όταν είναι βρεγμένη και όταν είναι στεγνή. Τα βρεγμένα σινεμπλόκ κάνουν λιγότερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα ζητήματα με το Gt για ατελή καύση (ίσως συμπτωματικά) στον τρίτο κύλινδρο και λάδι στο χώρο του πολλαπλασιαστή,

η διάγνωση ήταν για το μεν πρώτο ότι το μπεκ ίσως "κατουράει" (ναι, αυτό είπαν) και για το δεύτερο κάποιο defective κομμάτι της φλάτζας

στο ψευτοκάπακο. Για το μπεκ η διάγνωση έγινε κοιτώντας την πίεσή τους μετά το σβήσιμο, όπου στα μεν 3 παρέμενε σταθερή, στο δε προβληματικό

έπεφτε σιγά σιγά...

Όλα αυτά fyi, μπας και βοηθά κάτι στα δικά σου... 
:)

 

 

Καλημέρα

 

Σήμερα κάναμε service... χλμ 83.000

 

Αντικαταστάθηκαν:

 

1. Λάδια > Mobile 1 ESP Formula 5-30

2. Φίλτρο λαδιού > MANN OEM

3. Φίλτρο Βενζίνης > MAHLE

4. Υγρά Φρένων > DOT4 OEM

5. Μπουζί > NGK SIZFR6B8EG (03C 905 601 Β ) αντικατέστησαν τα NGK  R PZFR6R που φόραγα.

6. Πολλαπλασιαστές > BBT IC03101 (Made in Germany) αντίστοιχοι των BERU ZSE 030

 

Το φίλτρο αέρος K&N πλύθηκε προχθές, στέγνωσε χθές και σήμερα λαδώθηκε και επανατοποθετήθηκε.

 

Γενικός έλεγχος του οχήματος και όλα οκ... :yahoo:

 

Αξίζει να σημειώσω ότι αγχώθηκα λίγο με τους πολλαπλασιαστές αλλά έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο μηχανικό μου ο οποίος και με διαβεβαίωσε ότι θα είναι οκ και έχουν 2 έτη εγγύηση.

 

Κατά την επιστροφή στο σπίτι είδα αισθητά μειωμένη κατανάλωση και σημαντική μείωση στην θερμοκρασία του πυρόμετρου.

 

Τέλος επαληθεύτηκε η δυσλειτουργία του τρίτου πολλαπλασιαστή και απο την εικόνα του μπουζί όπως φαίνεται παρακάτω. Είναι με τη σειρά των κυλίνδρων απο αριστερά προς τα δεξιά : 4-3-2-1.

 

Εξάγεται κάποιο επιπλέον συμπέρασμα απο το μπουζί του 3ου κυλίνδρου ή να μείνω ήσυχος????

 

photo2321392912.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

photo2321392917.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

bbtic03101.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει πουθενά το εγχειρίδιο των σέρβις για VW GOLF TSI 140 (2007) σε ηλεκτρονική μορφή;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

πέρασα σήμερα από το συνεργείο για κλείσω ραντεβού για το service και του είπα ότι θέλω να αλλάξω και βαλβολίνες και μου είπε ότι παίρνει 3 λίτρα και θα χρειαστεί να ξαναπεράσω και άλλη μέρα γιατί μπαίνουν δύσκολα και εκεί που φαίνεται ότι γέμισε παίρνει και άλλες γνωρίζετε τη ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

το service έγινε αλλάχτηκαν και οι βαλβολίνες και τα υγρα φρένων. βαλβολίνες και υγρα φρένων μπήκαν εργοστασιακα να πω πω οι βαλβολινες ειχαν σκουρινη αρκετα

κοστος εκτος από λαδια 130€ συνολικά 78 ειχαν μόνο οι βαλβολινες

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.