Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Το 2013 αλλαγή λαδιών κάθε 5000 χλμ? Σε κάθε 5000 χλμ άλλαζε λάδια ο πετέρας μου στο Fiat 124 του '74 που είχε. Μήπως είναι λάδια (όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω) εκτός των προδιαγραφών του αυτοκινήτου και μετά από μερικές χιλιάδες χλμ διαπιστώσεις οτι είσαι γεμάτος κατάλοιπα και αποκαϊδια στις βαλβίδες, τον καταλύτη και τους κυλίνδρους; Μήπως τα κρύα πρωινά ξύνεις τους κυλίνδρους σου, μέχρι να ζεσταθεί το λάδι και να λιπάνει κανονικά; Και επίσης, το θέμα των λαδιών δεν είναι θέμα Group VW ή Mercedes ή Nissan. Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει στο αυτοκίνητο του. Μπορεί ακόμη, άν θέλει, να μην τα αλλάξει και καθόλου (πολύ φθηνότερη λύση..). Το θέμα των λαδιών και κατ επέκταση της συντήρησης του αυτοκινήτου είναι θέμα ασφάλειας των επιβαινόντων και των γύρω μας και είναι και θέμα σεβασμού προς το περιβάλλον. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι θα μας πιάνει κορόιδο ο κάθε παγαπόντης.

 

Υ.Γ. Αλλάζω λάδια (Aral Supertronic 5 - 30) κάθε 15.000 χλμ σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Μου κοστίζουν μαζί με ροδέλα και φίλτρο λαδιού 77,00€). Εσύ αντίστοιχα στα ίδια χλμ πληρώνεις 49Χ3=147,00€ και είσαι προφανώς εκτός προδιαγραφών (γιατί άν ήσουν εντός δεν θα χρειαζόταν αλλαγή κάθε 5000 χλμ και δεν θέλω να πιστέψω οτι η Nissan έχει μείνει τόσο πίσω ώστε να δίνει εντολή για αλλαγή τόσο συχνά). Τα ποσά που διάβασες στα κείμενα των άλλων μελών παραπάνω, δεν αφορούν μόνο λάδια και μια ματιά στα φρένα και τον ιμάντα. Έκαναν άλλες εξειδικευμένες εργασίες που αναφέρονται.

Edited by symearg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2013 αλλαγή λαδιών κάθε 5000 χλμ? Σε κάθε 5000 χλμ άλλαζε λάδια ο πετέρας μου στο Fiat 124 του '74 που είχε. Μήπως είναι λάδια (όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω) εκτός των προδιαγραφών του αυτοκινήτου και μετά από μερικές χιλιάδες χλμ διαπιστώσεις οτι είσαι γεμάτος κατάλοιπα και αποκαϊδια στις βαλβίδες, τον καταλύτη και τους κυλίνδρους; Μήπως τα κρύα πρωινά ξύνεις τους κυλίνδρους σου, μέχρι να ζεσταθεί το λάδι και να λιπάνει κανονικά; Και επίσης, το θέμα των λαδιών δεν είναι θέμα Group VW ή Mercedes ή Nissan. Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει στο αυτοκίνητο του. Μπορεί ακόμη, άν θέλει, να μην τα αλλάξει και καθόλου (πολύ φθηνότερη λύση..). Το θέμα των λαδιών και κατ επέκταση της συντήρησης του αυτοκινήτου είναι θέμα ασφάλειας των επιβαινόντων και των γύρω μας και είναι και θέμα σεβασμού προς το περιβάλλον. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι θα μας πιάνει κορόιδο ο κάθε παγαπόντης.

 

Υ.Γ. Αλλάζω λάδια (Aral Supertronic 5 - 30) κάθε 15.000 χλμ σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Μου κοστίζουν μαζί με ροδέλα και φίλτρο λαδιού 77,00€). Εσύ αντίστοιχα στα ίδια χλμ πληρώνεις 49Χ3=147,00€ και είσαι προφανώς εκτός προδιαγραφών (γιατί άν ήσουν εντός δεν θα χρειαζόταν αλλαγή κάθε 5000 χλμ και δεν θέλω να πιστέψω οτι η Nissan έχει μείνει τόσο πίσω ώστε να δίνει εντολή για αλλαγή τόσο συχνά). Τα ποσά που διάβασες στα κείμενα των άλλων μελών παραπάνω, δεν αφορούν μόνο λάδια και μια ματιά στα φρένα και τον ιμάντα. Έκαναν άλλες εξειδικευμένες εργασίες που αναφέρονται.

 

Εκτός από το Golfάκι μου, έχουμε και ένα Toyota Corolla του '98, ΄΄δωρεάν παραχωρούμενο΄΄ από την πεθερά μου στη γυναίκα μου. Έχει λίγα χιλιόμετρα και είναι καλοσυντηρημένο (72000 Km). Το service στην Toyota είναι της λογικής που περιγράφει ο φίλος παραπάνω. Λάδια κάθε 5000 Km (ορυκτέλαιο). Είναι πολύ διαφορετικής φιλοσοφίας τα service, άλλά σε καμμιά περίπτωση δεν είναι οικονομικότερα. Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι στα ηλεκτρονικά μέρη. Το Corollάκι του '98, αλλά και τα περισσότερα Ιαπωνέζικα, δεν έχουν κάποια πολύπλοκη - καινοτόμα τεχνολογία με πολλά ηλεκτρονικά μέρη, όπως έχουν τα σημερινά Golf. Έτσι, έχουν πολύ λιγότερες βλάβες. Εκεί πληρώνει κανείς τη διαφορά σε κόστος συντήρησης.

Κύριοι λυπάμαι πραγματικά που πληρώνεται αυτά τα απίστευτα ποσά σήμερα για service. Εγώ στο nissan tiida 1,6 lit 110hp του 2008 μου κοστίζει αλλαγή λαδιού 4,5lit ροδέλα τάπας και φίλτρο λαδιού 49€ κάθε 5000 χιλ. σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Επίσης έλεγχο για τακάκια εμπρός και πίσω και ιμάντα δυναμό - air condition δεν χρεώνουν. Δεν ξέρω τι να πω για το Group. 

Στο VAG group η αλλαγή λαδιών γίνεται κάθε 30000 Km. Βέβαια, στο Ελλάδα, οι αντιπροσωπείες το κάνουν κάθε 15000 Km. Αν στο Tilda σου κοστίζει 49Ε /5000 Km, στο VAG group αντίστοιχα θα κόστιζε 3 Χ 49Ε = 147Ε. Πράγματι, τόσο περίπου είναι το κόστος του service λαδιών. Φυσικά, οι περισσότεροι εδώ μέσα φέρνουμε το δικό μας λάδι και το service με φίλτρο δεν ξεπερνάει τα 80Ε. Πρόσφατα έκανα service αλλαγής λαδιών (όχι σε επίσημη Volkswagen φυσικά). 20Ε εργατικά, 11Ε φίλτρο λαδιού, 40Ε 4 λίτρα Castrol EDGE full synthetic 5W30 + 12E φίλτρο καμπίνας (το αλλάζω εγώ προεραιτικά κάθε χρόνο) = 83Ε.

Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια 10w-40 είναι για αυτοκίνητα nissan είναι για 7000 χιλ. άλλα εγώ έχω κόλλημα και όσα αυτοκίνητα είχα αλλάζω πάντα λάδια και φίλτρο στις 5000 χιλ ακόμα στο cinquecento 1993 899cc κάνω το ίδιο.


Ξέχασα να σας αναφέρω φίλτρο λαδιού και ροδέλα ΓΝΗΣΙΑ είμαι παρών σε οποιαδήποτε εργασία γίνεται στο αυτοκίνητο .

Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια 10w-40 είναι για αυτοκίνητα nissan είναι για 7000 χιλ. άλλα εγώ έχω κόλλημα και όσα αυτοκίνητα είχα αλλάζω πάντα λάδια και φίλτρο στις 5000 χιλ ακόμα στο cinquecento 1993 899cc κάνω το ίδιο.

Ξέχασα να σας αναφέρω φίλτρο λαδιού και ροδέλα ΓΝΗΣΙΑ είμαι παρών σε οποιαδήποτε εργασία γίνεται στο αυτοκίνητο .

 

Άνοιξες σοβαρό θέμα, είναι η αλήθεια. Τα Γιαπωνέζικα κάποιας ηλικίας, είχαν 100% αξιοπιστία. Αυτό γιατί είχαν πολύ λιγότερα ηλεκτρονικά. Απλή και δοκιμασμένη τεχνολογία. Ούτε Ν75, ούτε Ν249 ούτε Ν10000 κλπ κλπ κλπ. Όμως δεν είχαν ποτέ την αίγλη των Γερμανικών. Πραγματικά μπαίνωντας σε Γερμανικό αυτοκίνητο αισθάνεσαι τη διαφορά. Έτσι, είχαν και διαφορετική φιλοσοφία στο service. Δεν έρχονταν η ώρα του service και να δαγκώνεσαι μόνο με τη σκέψη, όπως πάντα συνέβαινε στα Γερμανικά. Τώρα, όμως, τα καινούργια Corollάκια έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες τιμές service. Και εκεί τα μοτέρ πιέζονται για να βγάλουν άλογα και να συναγωνιστούν τις υπόλοιπες μάρκες που έχουν κάνει ΟΛΕΣ downsizing, κυρίως με τη χρήση τούρμπο. Η αξιοπιστία σιγά σιγά πέφτει και σ' αυτά. Τα ηλεκτρονικά έχουν μπει σε μεγάλο βαθμό και στα Γιαπωνέζικα. Ακόμα βέβαια η αξιοπιστία τους είναι πολύ μεγαλύτερη, αλλά σιγά σιγά προσεγγίζει αυτή των Γερμανικών, όπως και η τιμή τους, όπως και η τιμή του service.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να μην έχω το δήθεν πρεστίζ που καλλιεργήθηκε με σωστό μάρκετινγκ και προτιμώ το αυτοκίνητο που επέλεξα τι εννοώ δεν έχω αλλάξει μπουζί από την ήμερα που πείρα 6/08 διότι το βιβλιαράκι λέει αλλαγή στις 90.000 χιλ. εγώ θα τα αλλάξω στις 60.000 χιλ. τώρα έχω 40.500 χιλ. τα μπουζί που φοράει είναι NGK PLZKAR6A-11. Επίσης το ίδιο σετ κινητήρα σασμάν το  φοράνε tiida, note, micra, qashqai, micra cc δεν χρειάζεται να ψάχνω να βρω κωδικούς ανταλλακτικών μοντέλο και τέλος. Από aftermarket τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει. Εκτός από το VW έχω και το Auris του 2010 από την εταιρεία που εργάζομαι. Έχουμε και λέμε, στις 10.000 χλμ αλλαγή εισαγωγής (εγγύηση), λίγο μετά σταμάτησε να δουλεύει το start - stop του κινητήρα. Χρειάστηκαν 5 ή 6 επισκέψεις για να βρουν τι έχει. Το 2012 έμεινα από μπαταρία (σε αυτοκίνητο που κάνει 50.000 χλμ το χρόνο). 3 φορές πήγα για λαμπάκια κινητήρα και τώρα κουδουνιζει κάτι στο μπροστινό σύστημα... Όσο για τους τριγμούς μέσα... άστα! Αυτά. Για να μην συγκρίνουμε ένα corolla του 98 με ένα tsi του 2008.

Και για να μην παρεξηγηθώ, το Tiida είναι από τα αυτοκίνητα που συμπαθώ. Απλά διαφωνώ με τον τρόπο που κανείς τις συγκρίσεις δημιουργώντας εντυπώσεις. Στο κάτω κάτω μιλάμε για βιομηχανικά προϊόντα που έχουν τη μερίδια τους, στην αγορά που απευθύνονται.

Link to comment
Share on other sites

Ο εξάδελφος είναι κάτοχος ενός Passat CC 1,8 - 160 HP TSI άξιας 30.000 + euro  μοντέλο 2010. Στις 13.000 χιλ. έγινε επισκευή του κινητήρα διότι κατάπινε λαδί και στις 45.000 χιλ. έγινε αντικατάσταση στα πλαίσια της εγγύησης. Τωρα έχει 50.000 χιλ. Την 8-3-2013 μου ζήτησε να πάμε παρέα στην αντιπροσωπία στη Φιλαδέλφεια να αλλάξει τον σωλήνα τροφοδοσίας καύσιμου και την βαλβίδα αναθυμιάσεων. Αφού τελείωσε η εργασία ζήτησε από τον τεχνικό να ελέγξει τα λάδια και συμπλήρωσε περίπου 1,5 lit του είπαν να μην ανησυχεί μάλλον πάει και αυτός ο κινητήρας για επισκευή γιατί συνεχίζει η εγγύηση μονό για τον κινητήρα βλέπεται έχει λήξει η εγγύηση για το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, αφού οι νέες γενιές βγάζουν προβλήματα είτε είναι Ιαπωνικά είτε Ευρωπαϊκά, να παρακαλάς να μην σου βγάλει κι εσένα καμιά σοβαρή βλάβη και μάλιστα εκτός εγγύησης και τραβάς τα μαλλιά σου. Σου εύχομαι απροβλημάτιστα χιλιόμετρα όπως τα περίπου 500.000 που έχω κάνει με τα 4 δικά μου vw (2 Polo, 1 caddy και 1 Golf) μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όχι απλώς παρακαλώ άλλα εύχομαι να μην βγάλει κανένα πρόβλημα γιατί η Nissan στο κομμάτι επιβατικά οχήματα ανήκει στην Renault με ότι αυτό συνεπάγεται. Όταν ανακάλυψα ότι το σασμάν είναι γαλλικό άλλαξα αμέσως βαλβολίνες άσε που ρώταγα γνωστούς ή τέλος πάντων όσους έχουν Renault για πιθανά προβλήματα μέχρι στο greekrenaultclub.gr έγινα μέλος για να έχω ενημέρωση. Ας όψονται τα ΜΝΗΜΟΝΙΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι λυπάμαι πραγματικά που πληρώνεται αυτά τα απίστευτα ποσά σήμερα για service. Εγώ στο nissan tiida 1,6 lit 110hp του 2008 μου κοστίζει αλλαγή λαδιού 4,5lit ροδέλα τάπας και φίλτρο λαδιού 49€ κάθε 5000 χιλ. σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Επίσης έλεγχο για τακάκια εμπρός και πίσω και ιμάντα δυναμό - air condition δεν χρεώνουν. Δεν ξέρω τι να πω για το Group. 

 

 

Τα λάδια 10w-40 είναι για αυτοκίνητα nissan είναι για 7000 χιλ. άλλα εγώ έχω κόλλημα και όσα αυτοκίνητα είχα αλλάζω πάντα λάδια και φίλτρο στις 5000 χιλ ακόμα στο cinquecento 1993 899cc κάνω το ίδιο.

Ξέχασα να σας αναφέρω φίλτρο λαδιού και ροδέλα ΓΝΗΣΙΑ είμαι παρών σε οποιαδήποτε εργασία γίνεται στο αυτοκίνητο .

 

 

Προτιμώ να μην έχω το δήθεν πρεστίζ που καλλιεργήθηκε με σωστό μάρκετινγκ και προτιμώ το αυτοκίνητο που επέλεξα τι εννοώ δεν έχω αλλάξει μπουζί από την ήμερα που πείρα 6/08 διότι το βιβλιαράκι λέει αλλαγή στις 90.000 χιλ. εγώ θα τα αλλάξω στις 60.000 χιλ. τώρα έχω 40.500 χιλ. τα μπουζί που φοράει είναι NGK PLZKAR6A-11. Επίσης το ίδιο σετ κινητήρα σασμάν το  φοράνε tiida, note, micra, qashqai, micra cc δεν χρειάζεται να ψάχνω να βρω κωδικούς ανταλλακτικών μοντέλο και τέλος. Από aftermarket τα πάντα

 Οντας κατοχοι Volkswagen και πληρωνοντας ενα ποσο, για την αποκτηση του, μεσο ορο πανω απο 20 000 ευρω, γνωριζει ο οποιοσδηποτε τι πηρε και τι κοστος συντηρησης θα εχει... Λογικο εσυ να πληρωνεις τοσο αφου το αμαξι σου ανηκει σε αλλη κατηγορια.. Αλλα αν τα δουμε αναλυτικοτερα ειναι ετσι;;;

  Φυσικα κι οχι!! Κι αυτο θα καταλαβεις παρακατω οτι, οπως ευτυχως παρατηρησαν και οι προλαλησαντες, τελικα οχι μονο δεν πληρωνεις λιγοτερα, αλλα ειναι και πιο ακριβο το δικο σου στην συντηρηση του...  Το γενικο σερβις ενος, για παραδειγμα, 1.6 FSI που ειναι ατμοσφαιρικο οπως και το δικο σου γινεται στις 30.000 χλμ με λαδια long life 5w-30 εν ετει 2013.. Κι οχι τα απαρχαιωμενα πλεον 10w 40 που χρησιμοποιει ενα ιαπωνικο οπως λογου χαριν το δικο σου... Το απλο σερβις αλλαγης λαδιων με φιλτρο λαδιου γινεται στις 15.000χλμ...  Τα μπουζι επισης αλλαζονται καθε 60.000χλμ.. Ο ιμαντας δυναμου στις 90.000χλμ.. Καδενα δεν αλλαζουμε (προσωπικα εφτασα 214.500 χλμ και δεν αλλαξα).. Οποτε, μονο ακριβο δεν μου βγηκε το αυτοκινητο στην συντηρηση μεχρι στιγμης... Δοξα τον Θεο, λοιπον, απολαμβανω και την πρεστιζ που υπαινισσεσαι ειρωνικα, αλλα και το χαμηλο κοστος συντηρησης του... ΑΑ να μην ξεχασω, ειναι και οικονομικοτερο στην καταναλωση βενζινης απο το δικο σου καθως συμφωνα και με τα specs μεικτο κυκλο εχεις 7 λιτρα περιπου, ενω εγω παιζω στα 6λιτρα με 18αρες στις ιδιες συνθηκες οδηγησης...  Απο ανταλλακτικα να μην σχολιασω, βρωμαει ο τοπος VW, πολυ απλα...

Φιλικα

Edited by Billgr4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και γω αν και κινδυνεύω να παρεξηγηθώ ότι το tilda δώρο να μου το έκαναν δεν θα το έπαιρνα. Σόρρυ φίλε tsiki αλλά από αισθητική δεν παίζεται το αυτοκίνητο αυτό.Προσωπικά γούστα είναι αυτά αλλά πιστεύω ότι είναι από τα πιο άσχημα αυτοκίνητα που έχει βγάλει η nissan.Φαίνεται η Renault επηρέασε την nissan και σ΄αυτό το τομέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι λυπάμαι πραγματικά που πληρώνεται αυτά τα απίστευτα ποσά σήμερα για service. Εγώ στο nissan tiida 1,6 lit 110hp του 2008 μου κοστίζει αλλαγή λαδιού 4,5lit ροδέλα τάπας και φίλτρο λαδιού 49€ κάθε 5000 χιλ. σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Επίσης έλεγχο για τακάκια εμπρός και πίσω και ιμάντα δυναμό - air condition δεν χρεώνουν. Δεν ξέρω τι να πω για το Group.

αυτο εχεις???

nissan-tiida-07_5035bc19c0711.jpg

 

μπορεις να μας εξηγησεις τα κριτιρια που αποκτησες αυτο το εκτρομα εεε αυτοκινητο ηθελα να πω, η νισσαν μηπως σου στελνει καθε χριστουγεννα και πασχα κοκκινο κρασι και τσουρεκακι???

να πω οτι ειχες κανα αμαξι της προκοπης και μπηκες να μας την πεις να παει στο διαολο, αλλα με το παπουδιστικο tilda ρε φιλε εισαι σοβαρος?? που πας ωρε!!!!!!! χαχαχαχα

Edited by chilli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

xaxa
Επειδη το θεμα αφορα τα Golf και συγκεκριμενα τα service τους κι επειδη δεν ηθελα να το πω πριν γιατι ο φιλος μπηκε να μας "λυπηθει" σε αυτο το θεμα, Professor, αν καθομασταν να συγκρινουμε το tilda με το Golf και στον τομεα αισθητικης εκτος των αλλων, νομιζω δεν θα μας επαιρνε κανεις στα σοβαρα...

Πραγματικα, ειναι να απορεις ωρες ωρες που μπαινουν χυμα μελη απο το πουθενα χωρις να παρουσιασουν τον εαυτο τους στην αναλογη ενοτητα στην κοινοτητα μας και πετανε την καθε μπουρδα που θα τους κατεβει διχως να το ψαξουν αναλυτικοτερα.... Φιλε tsiki με συγχωρεις ετσι; Αλλα τοσα και τοσα εχουμε δει κατα καιρους εδω περα.. Ευελπιστω να μην ανηκεις κι εσυ σε αυτην την κατηγορια μελων...

Edited by Billgr4
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για γκολφ πήγαινε ο άνθρωπος απλά δεν τον έφταναν τα χρήματα και τώρα ψάχνει να δικαιολογήσει την αποτυχημένη αγορά του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα να το πω κομψά αλλά βλέπω ότι όλοι σχεδόν είμασταν με τη σκανδάλη στο δάκτυλο.... :crazy::p

Ηταν θέμα χρόνου να ξεσπάσει η καταιγίδα....... ;)

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε και το αμαξη τον flin stone ποιο εξελιγμενο και ομορφο απο το tida ειναι τις μας λες τωρα?Δηλαδη ο αλλος που θα δινει για την ferrari  κανα 1000αρικο για service  μηπως να την δωση να παρει κανα yugo να του το κανουν τσαμπα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε tsiki tsiki, γιατι μας διαφημιζεις το νισσαν σου εδω πέρα? ? ΠΆΝΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΝΙΣΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Εδω μιλάμε γι αυτοκίνητα οχι για νισσάν που πάνε tsikitsiki, σαν καρβουνιέρες δλδ.

Φιλικά πάντα αλλά εισαι αλλού γι αλλού. Οτι να ναι λες. Οτι κατεβάζει η γκλάβα σου.

Μην χαραμίζουμε φαιά ουσία με την πάρτυ σου.

Φιλικά και όχι μόνο :-)

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Νομίζω ότι το πολεμικό κλίμα δεν αρμόζει. Κλασσική κόντρα Γερμανικών - Ιαπωνέζικων. Και οι 2 σχολές έχουν τα + και τα -. Μου θυμίζει την κόντρα Apple vs Android. Υπάρχουν επιχειρήματα και από τις 2 μεριές. Στο post μου παραπάνω, λέω ότι τα Ιαπωνέζικα προσπαθούν, τα τελευταία χρόνια, να ακολουθήσουν την Γερμανική τεχνολογία. Δε συμβαίνει το αντίθετο. Σιγά σιγά, λοιπόν, χάνουν σε αξιοπιστία, είναι πιο όμορφα από παλιά, έχουν πιο δυνατούς κινητήρες, περισσότερα ηλεκτρονικά και ακριβότερα σέρβις. Όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών άλλα και οικονομικής δυνατότητας.

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε τον tsiki tsiki   boom!!!  την τύφλα του την μαύρη !

εδω μιλάμε για service golf 5.  

 

TEΛΟΣ !!!   Δεν μεταδίδω άλλο !!!    :crazy:  :crazy:  :crazy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά έκανε και η Nissan στην Βραζιλία και τους έκοψαν την διαφήμιση του tida...

Στην διαφήμιση οι μηχανικοί της ford διασκεδάζουν με ποτά και γυναίκες απο τα

Έξτρα χρήματα που η ford χρεώνει τους πελάτες συγκρητικα με την Nissan Kai το....Tida!!!!

Το αποτέλεσμα: μήνυση της ford στην nissan Brazil

Ωραίο video !!

http://www.youtube.com/watch?v=6y6P2JM4D6s&sns=em

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί πόσα λίτρα αντιψυκτικό παίρνει το golf 5? Όταν το αλλάξεις θέλει κάποια εξαέρωση το κύκλωμα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Πανο τι γινεσαι;;
  1,5 λιτρα παιρνει και θελει οντως εξαερωση.. Η συσκευασια ειναι του 1 λιτρου κι αναβαθμιστηκε με το G13..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.