Jump to content
Marios 122

Αλλαγή λαδιών πότε?

Recommended Posts

Φιλε μου στην αντιπροσωπεια του Πυργου η οποια ανηκει στον ιδιο που εχει και της Πατρας δε μου εχουν κανει ποτε αναρροφηση 3 χρονια τωρα.Αν ηρθε καμια οδηγια τωρα τελευταια δεν ξερω αλλα καλου κακου για ρωτα τη δεσποινιδα ποτε ηρθε η οδηγια αυτη.Εγω τον Φλεβαρη αλλαξα τελευταια φορα λαδια και τα αδειασαν απο κατω.Οσο για το οτι χαλαει η βιδα ειναι απο τις μεγαλυτερες βλακειες που εχω ακουσει.Οταν λεμε βιδα εννοουμε βιδα.Χοντρη και με στροφες.Ειναι δυνατον να χαλασουν οι στροφες της;Στο manual του αυτοκινητου απλα αναφερει αποτι θυμαμαι οτι η τσιμουχιτσα που εχει η βιδα καλο ειναι να αντικαθισταται μετα απο καθε αλλαγη λαδιων ωστε να αποκλειστει καθε πιθανοτητα διαρροης λαδιου.Βεβαια εμενα δε μου την αλλαζουν αλλα αν καποια στιγμη η τσιμουχιτσα ξεραθει και υπαρξει μικρη διαρροη απο κατω, θα φανει στην επομενη αλλαγη λαδιων μολις θα το σηκωσουν.

Για το αν ηταν αναγκη να σε ρωτησουν, οχι δεν υπαρχει καποια τετοια υποχρεωση.Ομως η αναρροφηση εχει μειονεκτηματα.Δεν τραβαει το 100% του λαδιου και μπορει να μεινουν καποια καταλοιπα μεσα αλλα να πουμε την αληθεια μη φανταστεις και κατι τραγικο.Απλα αν θελουμε να γινεται σωστα η δουλεια πρεπει να τα αφηνουμε να τρεχουν απο κατω.Η αναρροφηση ειναι μια μεθοδος που γλιτωνει χρονο στην αντιπροσωπεια και οπως καταλαβαινεις ο χρονος ειναι χρημα.Σου κανουν μια αναρροφηση και σε ξεπετανε σε μερικα λεπτακια απο το να περιμενουν να τελειωσει το σταξιμο.

Επισης η αληθεια ειναι οτι κανονικα απαγορευεται να μενεις στο χωρο του σερβις.Εμενα προσωπικα δε μου το εχουν απαγορευσει ποτε ομως.Παντως αν αλλαξε η τακτικη τους και μου το γυρισουν σε αρνηση παραμονης μου στο χωρο ή αρνηθουν να αδειασουν τα λαδια απο κατω, θα ερχομαι στο εξης Πατρα στον Λατση.Ετσι δεν λεγεται καποιος που εχει συνεργειο και ειναι πρωην μαστορι της Vw?Και μην ακουσω περι ακυρωσης της εγγυησης διοτι αυτα ειναι αερολογιες που στηριζονται στην αμαθεια του κοσμου.Οπου και να κανεις αλλαγη λαδιων δε χανεται η εγγυηση.Και για αυτο φιλε μου, οντως υπαρχει οδηγια.

Η βίδα-τάπα κάνει 1,5-2 ευρώ ,μεγάλο κόστος για να την αλλάξεις κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών πες τους στην VW Πάτρα.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.