Jump to content
B6passat

Castrol 5w-40

Recommended Posts

χρειάζομαι να προσθεσω λάδι 5w-40 που μπορώ να αγοράσω από θεσσαλονίκη

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

xriazome na prosteso ladi 5w-40 pou boro na agoraso apo thessaloniki

για χαρα φιλε μου για ακριβως που στην σαλλονικα δεν ξερω αλλα επιδει στην οικογενεια υπαρχει passat εγω του βαζω 5-40 divinoil η aral lonk life h castrol που κ τα3 τα δινει η αντυπροσωπια κ τα βρισκεις σε καλα πρατηρια η σε μαγαζια ανταλακτικων κ λαδιων.ελπιζω να βοηθεισα εστω κ λιγο

Link to comment
Share on other sites

για χαρα φιλε μου για ακριβως που στην σαλλονικα δεν ξερω αλλα επιδει στην οικογενεια υπαρχει passat εγω του βαζω 5-40 divinoil η aral lonk life h castrol που κ τα3 τα δινει η αντυπροσωπια κ τα βρισκεις σε καλα πρατηρια η σε μαγαζια ανταλακτικων κ λαδιων.ελπιζω να βοηθεισα εστω κ λιγο

ευχάριστω. τελικά πήγα σε μια αντιπροσωπεία και αγόρασα catrol 5w-30 μου είπαν δεν έχουν 5w-40.

θα ήθελα να μάθω αν πουλάνε και αλλου συνθετικά λάδια.

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

euxaristo. telika piga se mia andiprosopia kai agorasa catrol 5w-30 mou eipan then exoun 5w-40.

tha eithela na matho an poulane kai alou synthetica ladia.

Μπες www.trade-wind.gr και κοιτα τι απιστευτες τιμες εχει.Εγω συνθετικα castrol 5w30 longlife τα πηρα 11ευρω το λιτρο και σε μαγαζι τα εβρισκα 19,5 ευρω το λιτρο.Τα δικα σου γυρω στο δεκαρικο νομιζω θα τα βρεις.Στο site που ανεφερα γραφεσαι μελος και παραγγελνεις οτι θες κι ερχονται σε δυο μερες στην περιοχη σου χωρις εξοδα αποστολης.Καλυτερες τιμες αποκλειεται να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπες www.trade-wind.gr και κοιτα τι απιστευτες τιμες εχει.Εγω συνθετικα castrol 5w30 longlife τα πηρα 11ευρω το λιτρο και σε μαγαζι τα εβρισκα 19,5 ευρω το λιτρο.Τα δικα σου γυρω στο δεκαρικο νομιζω θα τα βρεις.Στο site που ανεφερα γραφεσαι μελος και παραγγελνεις οτι θες κι ερχονται σε δυο μερες στην περιοχη σου χωρις εξοδα αποστολης.Καλυτερες τιμες αποκλειεται να βρεις.

thank you :D

Link to comment
Share on other sites

ασκετο.... το 5w40 για την ελλαδα δεν ειναι πολι λεπτο λαδι???

ι γνομιμου ειναι να βαλεται κατι με 10w 50. χριαζεστε περισοτερο για τι ζεστι το 10w50 παρα το 5w40 για τουσ σχετικα ζεστουσ χειμονεσ.

Edited by Porschemultivan
Link to comment
Share on other sites

παιδία, θέλω να ρωτίσω κάτι έχω ένα Passat 1.8T APU μοτέρ, ποιά λάδια θεωρίτε καλά? Εγώ έβαζα τα Castrol 10W 40 TXT είναι καλά? Μίπως πρέπει να βάλω ποιο ψυλά, κάτι άλλο τα Castrol RS 10W 60 είναι θα ειναι καλήτερα εάν τα βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Σε Passat 1.8T AWT βαζω εδω και εναμιση χρονο Aral Supertronic Longlife III 5w-30 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Δεν εχει τσιμπησει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

είμαι πολύ ευχαριστιμένος με το Castrol 10W 40 TXT είμαι πολή ευχαριστιμένος, απλά μου πρώτινε φίλος το Castrol RS 10W 60 απλά κάπος μεγάλα νούμερα βλέπω το τελευταιο το 60. σημίωση τα λάδια τα αλάζω 7500 - 8000 κμ στο κοντερ. και πάντα το αυτοκίνητο πριν ξεκινίσω το αφήνω στο ρελαντι 3 λεπτα να ζεσταθει το πρωί και πάντα 2 λεπτά μόλης σταματίσει απο μια βόλτα η μία διαδρομη (εας είναι και μικρη) σε περίπτωση που βάλω το 5W 30 τι διαφορά θα δω?

Link to comment
Share on other sites

Το 10-60 παραειναι μεγαλο.

Απο αυτα που εχω δει, 5-30 για χειμωνα και 5-40 για καλοκαιρι.

Τα ιδια που κανεις εσυ απο χρηση κανω κι εγω.

Διαφορες πιστευω θα ειναι μικρες εως ανεπαισθητες.

Τα castrol ειναι παρα πολυ καλα λαδια.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή μου έβαζαν στην αντιπρωσοπία τα Aral 0W-30 (σε σκούρο μπλέ μπιτόνι) και κάπου το αυτοκίνητο το άκουγα πολή την μιχανή, απο τον καιρό που έφυγα εδώ και 4 χρόνια απο την αντιπρωσοπία και πήγα σε μηχανικό φίλο, που κάνει πολύ καλή δουλεία, μου πρώτινε τα Castrol 10W 40 TXT απο τότε δεν έχω ακούσει άλο το μοτέρ. και επιδή μου πρώτινε αυτός τα Castrol RS 10W 60 (τα βάζει στο δικό του ένα leon Cupra R) και σκεύτικα να τα β'αλω και εγώ... απλα είπα να ρωτήσω να πάρω και μια γνώμη από εσάς. Πάντως έχει τώρα 118.700 κμ το μοτέρ και δουλεύει άψωγα και είναι και 9 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα 0-30 βαζανε και στο δικο μου αλλα τα αλλαξα με αυτα που σου ειπα.

Πιστευω μια δοκιμη θα μας λυσει τις αποριες αν και συνεχιζω να το θεωρω λιγο υψηλο το 10-60.

Μια ασχετη ερωτηση,ο μηχανικος σου εχει γενικο συνεργειο και ασχολειται και με ιταλικα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ασχολείτε με VAG Group και κυριος με 1.8Τ έχει ασχολιθεί και με μερικά Daihatsu Charade, μέρικα GT Punto και ένα Subaru δεν έχει προτίμηση στα ιτάλικα αλλά αμα του "κάτσι κάτι" δεν θα πει και οχί. Και έγω θεωρω ότι το 10-60 είναι υψηλό. Θα δώ έαν θα το βάλουν και άλλα γνωστά άτομα που πάνε στο συνεργείο του γνωστοί δικοί μου. Εγώ ακόμα μεν το σκευτώμαι αλλα και απο την άλλη το φοβάμε... μην μας βουλώσει κανένα σωλινάκι που παει λάδι στην τουρμπίνα και γίνουν όλα Σ@α!

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Για τα τουρμπατα τα Castrol τα 10-60 ειναι οτι πρεπει.Για τους υπολοιπους 1.4, 1.6 κτλ. ενα 10-40 παλι σε Castrol.Eγω βαζω τα Magnetic 10-40 και παρατηρω οτι και πριν απο την αλλαγη περιπου καθε 7-7500χλμ δεν χανει το χρωμα του αλλα ουτε και την ρευστοτητα του σε σχεση με αλλα αυτοκινητα που βλεπω στη δουλεια και ειναι σαν νερο και μαυρα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τουρμπατα τα Castrol τα 10-60 ειναι οτι πρεπει.Για τους υπολοιπους 1.4, 1.6 κτλ. ενα 10-40 παλι σε Castrol.Eγω βαζω τα Magnetic 10-40 και παρατηρω οτι και πριν απο την αλλαγη περιπου καθε 7-7500χλμ δεν χανει το χρωμα του αλλα ουτε και την ρευστοτητα του σε σχεση με αλλα αυτοκινητα που βλεπω στη δουλεια και ειναι σαν νερο και μαυρα.

Δηλαδή λες να κάνω μιά δοκιμή τα Castrol RS 10W 60? είδα ότι έβαλε σε λενα Leon Cupra R και σε δυο 1.8Τ Golf - A3

Link to comment
Share on other sites

:) - στο 10W-40 κορυφαια λιπαντικα βγαζουν Amsoil/Red Line/Silkolene/Motul ,οσοι επιμενετε στην λογικη του απο 40άρι παω στο 60άρι σε λιγο σας βλεπω στο 20W-50 αλλα δεν παει ετσι (!)
Link to comment
Share on other sites

Castrol 10W-40 TXT φοράω στο πόλο και στο πάσσατ. αλλά μου έχουν πεί ότι το σηγκεκριμενο Castrol RS 10W 60 ότι είναι το ιδανικότερο για turbo. Το ίδιο μου είπε και παρα πάνω στο 15ο Ποστ ο φίλος GOLF RSI, Επίσεις μου το έιπε και άτομο που έχει ενα Sub. Impreza και μου το λέει και ο μηχανικός που πάω το πασσατ (ειναι και φιλος) αυτα φοράει και στο δικό του το Coupra και κάτι A3 - Golf και ένα ΤΤ που εκεί κάνουν Service. Απλά εγώ είμουνα δύσπιστος στο θέμα ότι ήταν υψηλό. Αλλά αφου είδα αποτελέσματα σε αρκετά VAG Group που είχε βάλει, τοτέ και εγώ λέω να τα βάλω σε μερικά χιλ. πέριπου σε 1500 θα βάλω αυτά να τα δοκιμάσω.

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

σε 2 ευδωμάδες που θα γίνουν τα χιλιόμετρα 1500 θα τα βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.