Jump to content
panostok

Ηλεκτρικα παραθυρα

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα Passat 1.6 FSI και εχω ενα προβλημα.. Πριν κανα εξαμηνο ειχα διαπιστωσει οτι το παραθυρο του συνοδηγου δεν ανεβαινε στο αυτοματο (ξερετε αυτο που τραβας τον διακοπτη μεχρι πανω και ανεβαινει μονο του) παρα μονο στο ημιαυτοματο (κρατας τραβηγμενο τον διακοπτη και ανεβαινει).Πηγα στον αντιπροσωπο,ηταν στην εγγυηση το αυτοκινητο και μου αλλαξε το μηχανισμο χωρις δευτερη κουβεντα.Τωρα μετα απο τοσο καιρο ξαναρχισε παλι τα ιδια και του οδηγου αυτη τη φορα αλλα και του συνοδηγου με διαφορα μιας εβδομαδας το ενα απο το αλλο.Παω στοιχημα οτι αν χρησιμοποιουσα και τα πισω πιο συχνα θα εκαναν και εκεινα ετσι.Και ερωτω!!!!!! Ειναι δυνατον να εχουμε σκασει τοσα λεφτα και να μας συμβαινουν αυτα τα πραγματα?? Αντε το αυτοκινητο ειναι ακομη στην Εγγυηση η οποια το χειμωνα τελειωνει και θα τα αλλαξει.Απο κει και μετα τι γινεται χωρις εγγυηση θα πληρωνουμε μηχανισμους παραθυρων για πλακα?

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο το προβλημα?

Ξερει καποιος που μπορει να οφειλεται? τουλαχιστον να αποφευγω να κανω κατι λαθος(αν κανω δηλαδη)....

Link to comment
Share on other sites

:D - group VAG και σωστη λειτουργια παραθυρων δεν συναδουν (!) εισαι ενας απο τους μυριους που αντιμετωπιζουν πασης φυσης προβλημα με μηχανισμο παραθυρων ,ψαξε λιγο και εδω μεσα καθως και σε καθε forum του group μας και θα βρεις και αλλους πικραμενους (!)
Link to comment
Share on other sites

έτσι!!

250 ευρώ αρχές Ιουνίου για γρύλο και μοτέρ ο atrias! tongue.giftongue.gif

Ακόμα εμένα τα μοτεράκια είναι μία χαρά.Το χοντρό πρόβλημα το έχω με τους γρύλους.Σήμερα άλλαξα για δεύτερη φορά του οδηγού.Την πρώτη φορά ήταν στην εγκύηση αλλά τώρα μία χαρά έδωσα 150€(γνήσιο) πρωί πρωί.Ο Παζαρόπουλος ήθελε 180€ αλλά μάλλον ψάχνει για κορόιδα.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - καλυτερα μεταλλικος απο μηχανουργειο με δειγμα τον παλιο (!)

το εχεις κανει?για πες λεπτομερειες?

Link to comment
Share on other sites

το εχεις κανει?για πες λεπτομερειες?

Το εχουν κανει καποιοι απ'οτι ξερω και σωθηκαν.Αλλοι εβαλαν απο audi.Ισως ειναι μεταλλικοι και των audi.Δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα Passat 1.6 FSI και εχω ενα προβλημα.. Πριν κανα εξαμηνο ειχα διαπιστωσει οτι το παραθυρο του συνοδηγου δεν ανεβαινε στο αυτοματο (ξερετε αυτο που τραβας τον διακοπτη μεχρι πανω και ανεβαινει μονο του) παρα μονο στο ημιαυτοματο (κρατας τραβηγμενο τον διακοπτη και ανεβαινει).Πηγα στον αντιπροσωπο,ηταν στην εγγυηση το αυτοκινητο και μου αλλαξε το μηχανισμο χωρις δευτερη κουβεντα.Τωρα μετα απο τοσο καιρο ξαναρχισε παλι τα ιδια και του οδηγου αυτη τη φορα αλλα και του συνοδηγου με διαφορα μιας εβδομαδας το ενα απο το αλλο.Παω στοιχημα οτι αν χρησιμοποιουσα και τα πισω πιο συχνα θα εκαναν και εκεινα ετσι.Και ερωτω!!!!!! Ειναι δυνατον να εχουμε σκασει τοσα λεφτα και να μας συμβαινουν αυτα τα πραγματα?? Αντε το αυτοκινητο ειναι ακομη στην Εγγυηση η οποια το χειμωνα τελειωνει και θα τα αλλαξει.Απο κει και μετα τι γινεται χωρις εγγυηση θα πληρωνουμε μηχανισμους παραθυρων για πλακα?

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο το προβλημα?

Ξερει καποιος που μπορει να οφειλεται? τουλαχιστον να αποφευγω να κανω κατι λαθος(αν κανω δηλαδη)....

Αν κατάλαβα καλά φίλε μου, δεν σου λειτουργεί η λειτουργία one-touch.

Αυτά συνήθως απορυθμίζονται όταν αποσυνδέεται η μπαταρία…

Υπάρχει μια διαδικασία για την αρχικοποίηση/ρύθμιση του μηχανισμού η οποία έχει ως εξής.

Βάζεις μπροστά τη μηχανή

Κατεβάζεις τέρμα κάτω το παράθυρο.

Ανεβάζεις το παράθυρο (στην 1η σκάλα) και με χέρι μπλοκάρεις το τζάμι κάπου στη μέση. Αυτό επιστρέφει κάτω.

Εντός 5 δευτερολέπτων ξανά ανεβάζεις το τζάμι και το μπλοκάρεις στη μέση. Αυτό σταματάει εντελώς.

Εντός 5 δευτερολέπτων ξανά ανεβάζεις το τζάμι τέρμα πάνω χωρίς να το μπλοκάρεις αυτή τη φορά.

Εντός 5 δευτερολέπτων κρατάς πατημένο το πλήκτρο στο ανέβασμα για 5 δευτερόλεπτα.

Αν η παραπάνω διαδικασία δεν διορθώσει το πρόβλημα σου… τότε φταίει κάτι άλλο…

Καλή επιτυχία και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου γίνεται λίγο πιο απλά η διαδικασία αυτή (μου έχει χρειαστεί αρκετές φορές, μου την είχε δείξει ο ραδιοφωνάς μου! tongue.gif)

ανεβάζεις το παράθυρο τέρμα πάνω και μετά σηκώνεις το διακόπτη στη δεύτερη σκάλα του (στο αυτόματο ανέβασμα δηλαδή).

το τζάμι φυσικά δε θα ανεβεί γιατί είναι ήδη τέρμα επάνω αλλά θα ακουστεί ένας μικρός ήχος (τσικ!)

επαναλαμβάνεις δεύτερη φορά το ίδιο πράγμα (τσίκ!) και ρυθμίστηκε!

εμένα δυστυχώς αυτό χρειάζεται κάθε φορά που ένα παράθυρο μένει ανοιχτό και το αμάξι σβήνει.

Μετά μόλις βάλω μπρος το συγκεκριμένο παράθυρο δε δουλεύει στο αυτόματο αλλά κάνω αυτή τη διαδικασία και επανέρχεται :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
στο δικό μου γίνεται λίγο πιο απλά η διαδικασία αυτή (μου έχει χρειαστεί αρκετές φορές, μου την είχε δείξει ο ραδιοφωνάς μου! tongue.gif )

ανεβάζεις το παράθυρο τέρμα πάνω και μετά σηκώνεις το διακόπτη στη δεύτερη σκάλα του (στο αυτόματο ανέβασμα δηλαδή).

το τζάμι φυσικά δε θα ανεβεί γιατί είναι ήδη τέρμα επάνω αλλά θα ακουστεί ένας μικρός ήχος (τσικ!)

επαναλαμβάνεις δεύτερη φορά το ίδιο πράγμα (τσίκ!) και ρυθμίστηκε!

εμένα δυστυχώς αυτό χρειάζεται κάθε φορά που ένα παράθυρο μένει ανοιχτό και το αμάξι σβήνει.

Μετά μόλις βάλω μπρος το συγκεκριμένο παράθυρο δε δουλεύει στο αυτόματο αλλά κάνω αυτή τη διαδικασία και επανέρχεται :blink:

Χμμμ…

Λογικά έχεις και safety mode στα παράθυρα, έτσι?

Αυτό που παθαίνεις θα έπρεπε να συμβαίνει μόνο όταν μένει από ρεύμα το αυτοκίνητο.

Ίσως τα έχει φτύσει κάποιο εγκεφαλάκι παραθύρων ή δεν παίρνει ρεύμα standby…

Στο διαγνωστικό σου βγάζει κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα του atria την λυση κ δουλεψε εν μερει.Δηλαδη μετα τα 2 τσικ στο ανεβασμενο παραθυρο το κατεβασα μεχρι τη μεση (τυχαια θεση) και το παραθυρο στο αυτοματο δουλευει κανονικα.Οταν ομως κατεβει μεχρι τερμα τοτε ανεβαινει μονο στην πρωτη σκαλα.(να προσθεσω οτι το κατεβασμα δουλευε κ δουλευει μια χαρα)

Απιστευτα πραγματα.....!!!!!!

Παιζει ρε παιδια να ειναι τιποτα μεσα βρωμικο και να θελει καθαρισμα???

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Να ειναι τοσο βρωμικο σε καινουριο αυτοκινητο μου φαινεται δυσκολο.

Ειναι πιθανο ομως να την εχει ακουσει κανα μοτερακι απο μεσα ή κανας διακοπτης.

Μαλλον πρεπει να το δει ηλεκτρολογος αφου δεν σου εφτιαξε με την μεθοδο αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το αυτοκινητο ειναι ακομη στην εγγυηση τους πηρα τηλεφωνο γιατι δεν προλαβα να παω απο κει και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι απο βρωμιες στο παραθυρο κατι που και εγω δεν νομιζω.Επειδη μου ειπαν εχουν ερθει κι αλλοι με το ιδιο προβλημα.Οταν θα το παω θα τους βαλω να το ψαξουν γιατι αντε τωρα ειναι στην εγγυηση,μετα ομως τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα του atria την λυση κ δουλεψε εν μερει.Δηλαδη μετα τα 2 τσικ στο ανεβασμενο παραθυρο το κατεβασα μεχρι τη μεση (τυχαια θεση) και το παραθυρο στο αυτοματο δουλευει κανονικα.Οταν ομως κατεβει μεχρι τερμα τοτε ανεβαινει μονο στην πρωτη σκαλα.(να προσθεσω οτι το κατεβασμα δουλευε κ δουλευει μια χαρα)

Απιστευτα πραγματα.....!!!!!!

Παιζει ρε παιδια να ειναι τιποτα μεσα βρωμικο και να θελει καθαρισμα???

Τι βρωμιές και χαζομάρες σου λένε!Και εμένα έκανε το ίδιο ακρυβώς και μετά από περίπου 3-4 εβδομάδες κατέβηκε και δεν ξανανέβηκε.Έσπασε ο γρύλος.Πήγενε και απαίτησε να σου το αλάξουν και πες τους να αφήσουν τις χαζομάρες και καλά έχει βρωμιές και βλακίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα πηγα αντιπροσωπεια και διαπιστωσαν οτι το παραθυρο του συνοδηγου μπαινει πιο μεσα απο του οδηγου οταν κατεβαινει.Δηλαδη οταν το παραθυρο του οδηγου κατεβαινει τερμα κατω,ειναι ορατο ενω το παραθυρο του συνοδηγου χανεται μεσα στην πορτα.Τελος παντων δεν καναμε τιποτα γιατι βαζοντας το αυτοκινητο μεσα στο συνεργειο ακουσα κατι τριγμους στον συμπλεκτη (ασχετο για αλλο πηγαμε και αλλο μας βγηκε) και επειδη θελει να παραγγειλει κατι συνδετηρες δεν θυμαμαι και να κατεβασουν σασμαν για να βαλουν καπου γρασο,θα το παω την αλλη εβδομαδα για να τα κανουν ολα μαζι.

Οταν θα τελειωσουν ολα θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο τοσο καιρο και ψαξιμο το παραθυρο εγινε.Το πηγα το ειδανε το αφησα εκει και οταν πηγα την αλλη μερα να το παρω δεν δουλευε........

Το κοιταξαν επι τοπου γιατι μου ειπαν οτι οταν το φτιαξαν αυτοι δουλευε.Για να μην τα πολυλογουμε τους εβαλα να παραγγειλουν καινουργιο γρυλλο και να το περασουν γιατι και αυτοι βαρεθηκαν να με βλεπουν και εγω βαρεθηκα τα πανε-ελα.Τελικα ηρθε ο γρυλλος και τον περασε σημερα το πρωι με μενα πανω απο κεφαλι του.Και τελος με αυτο το παραθυρο μεχρι να μας κανενα αλλο.

Ξερατε οτι μεσα ο γρυλλος δεν ειναι ο κλασικος γρυλλος με δοντακια και χιαστι βαση αλλα κατι ντιζες που κανουν τη δουλεια και τραβανε το παραθυρο επανω?

Α! το τι εφταιγε τελικα δεν εμαθα ποτε γιατι ουτε και οι ιδιοι καταλαβαν.Ετσι ειναι αυτα ποναει κεφαλι,κοβει κεφαλι....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο τοσο καιρο και ψαξιμο το παραθυρο εγινε.Το πηγα το ειδανε το αφησα εκει και οταν πηγα την αλλη μερα να το παρω δεν δουλευε........

Το κοιταξαν επι τοπου γιατι μου ειπαν οτι οταν το φτιαξαν αυτοι δουλευε.Για να μην τα πολυλογουμε τους εβαλα να παραγγειλουν καινουργιο γρυλλο και να το περασουν γιατι και αυτοι βαρεθηκαν να με βλεπουν και εγω βαρεθηκα τα πανε-ελα.Τελικα ηρθε ο γρυλλος και τον περασε σημερα το πρωι με μενα πανω απο κεφαλι του.Και τελος με αυτο το παραθυρο μεχρι να μας κανενα αλλο.

Ξερατε οτι μεσα ο γρυλλος δεν ειναι ο κλασικος γρυλλος με δοντακια και χιαστι βαση αλλα κατι ντιζες που κανουν τη δουλεια και τραβανε το παραθυρο επανω?

Α! το τι εφταιγε τελικα δεν εμαθα ποτε γιατι ουτε και οι ιδιοι καταλαβαν.Ετσι ειναι αυτα ποναει κεφαλι,κοβει κεφαλι....

Το πιο πυθανό είναι αυτό που είχε παθει και το δικό μου με τα ίδια συμπτώματα.Τα συρματόσχοινα μαζεύονται στραβά μέσα στην πλαστική μπομπίνα όταν το παράθυρο κατεβαίνει με ποτέλεσμα το μοτεράκι να αναγνωρίζει εμπόδιο και να κόβει την παροχή για το αυτόματο ανέβασμα.Σιγά σιγά με τον καιρό έτσι όπως καβαλάνε τα συρματόσχοινα τρώνε το πλαστικό και κάποια στιγμή αν το αφίσεις έτσι μπορεί και να πάρεις το τζάμι στο χέρι όπως έγινε σε εμένα. Εγώ το είχα ανοίξει μόνος μου για να δώ τί είχε όταν έπεσε ξαφνικά μία πέμτη που ερχόμουνα στε ΣΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου το ανοιξες?Τι λε ρε θηριο εγω εκει που το κοιτουσα οταν το εβγαζε ητανε μεγαλη μανουρα,μεχρι και την κλειδαρια με το χερουλι της πορτας μου εβγαλε.Και τελικα το εφτιαξες με καμμια πατεντα ή δεν επαιρνε τιποτα?Αν το ανοιγες πιο νωρις το προλαβαινες?

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου το ανοιξες?Τι λε ρε θηριο εγω εκει που το κοιτουσα οταν το εβγαζε ητανε μεγαλη μανουρα,μεχρι και την κλειδαρια με το χερουλι της πορτας μου εβγαλε.Και τελικα το εφτιαξες με καμμια πατεντα ή δεν επαιρνε τιποτα?Αν το ανοιγες πιο νωρις το προλαβαινες?

Ήτανε λίγο μανίκι!!!Ξύλωσα τα πάντα παιδεύτηκα αλλά τα κατάφερα!!!

Αν το είχα ανοίξει νωρήτερα ήσως να είχε χαλάσει νωρήτερα!!!!

Πήρα καινούριο γρύλο και τον πέρασα μαζί με έναν μηχανικό στο fit&go γιατί ούτε αυτός είχε ξανανοίξει πόρτα από 9Ν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, συνεχιζω αυτό!

Ειχα βαλει πριν λίγους μήνες τον μηχανισμό για τα ηλεκτρικα παραθυρα και σημερα ο δεξιός (του συνοδηγού) έσπασε. Τραβηξα την αλυσιδουλα που γυρναει γυρω απο το μοτερακι και βγηκε ολη εξω σπασμενη στην ακρη. Το μοτερ δουλευει κανονικά! Τωρα αυτό μπορω να το αλλαξω κ μονος μου? που μπορω να το παω κ πόσο θα μου στοιχισει περιπου?

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.