Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

Ποιασανε οι ζεστες και σαν να το βλεπω το μοτερ να ψοφησε λιγακι.! Εχω προγραμμα πανω με το μαμα ιντερκουλερ, ιντερκουλερ να το πει κανεις.!! Περσυ το καλοκαιρι τυρανηστηκα πολυ και μολις χειμωνιασε ειδα την διαφορα.!

Θελω να το βαλω απο πισω απο τον προφυλακτηρα να μην φενετε. Ξερει κανεις αν θα χρειαστει κοψιμο η μετωπη?

Εχει να προτεινει κανενας κατι καλο???...η ακομα και κανα μαγαζι συνεργειο κοντα στην Θεσσαλονικη που να τα περναει κιολας?

Φίλε μου δεν είμαι απτα μέρη σου, ούτε έχω γνώσεις επί του θέματος, αλλά έχω ακούσει από πολλές διαφορετικές πηγές, τα καλύτερα, για αυτούς :http://www.smbros.gr/ που βρίσκονται στη Σαλόνικα

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..Καλως σας βρήκα..

Αφου συστηθηκα ηδη στα νεα μελη ειπα να μοιραστω μαζι σας κατι που ειχα στο μυαλο μου πολυ καιρο τωρα..

Εχω ενα golf mkiv 1400 2πορτο και πριν λίγες μέρες αγορασα ενα τρακαρισμένο 1,8Τ για την μετατροπή..!!

Να πω οτι δεν γνωρίζω και πολλα απο tuning..εχω ομως το μικρόβιο..!!

Και συνεχίζω..

Το δικο μου δεν φοράει πολλα πραγματα πανω.. μονο ζαντολαστιχα και ανάρτηση.

Το τροπετάκι φοραει 19αρες ΟΖ ultraleggera εκ των οποιων η μια δεν φτιάχνεται..

φοράει φρενα brembo , recaro υφασματινα, πρόγραμμα , ανάρτηση και εξατμιση απο καταλύτη και πίσω..

Οπως καταλαβαινετε ..καθομαι σε αναμμένα καρβουνα..

Ευελπιστώ να ξεκινήσω την μετατροπή απο την Πεμπτη που μας έρχεται....

Αυτά προς το παρόν..

Ελπίζω να μου πάνε όλα καλά..γιατι ειναι κατι το οποιο το θέλω καιρό..!

Edited by slowboy
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..Καλως σας βρήκα..

Αφου συστηθηκα ηδη στα νεα μελη ειπα να μοιραστω μαζι σας κατι που ειχα στο μυαλο μου πολυ καιρο τωρα..

Εχω ενα golf mkiv 1400 2πορτο και πριν λίγες μέρες αγορασα ενα τρακαρισμένο 1,8Τ για την μετατροπή..!!

Να πω οτι δεν γνωρίζω και πολλα απο tuning..εχω ομως το μικρόβιο..!!

Και συνεχίζω..

Το δικο μου δεν φοράει πολλα πραγματα πανω.. μονο ζαντολαστιχα και ανάρτηση.

Το τροπετάκι φοραει 19αρες ΟΖ ultraleggera εκ των οποιων η μια δεν φτιάχνεται..

φοράει φρενα brembo , recaro υφασματινα, πρόγραμμα , ανάρτηση και εξατμιση απο καταλύτη και πίσω..

Οπως καταλαβαινετε ..καθομαι σε αναμμένα καρβουνα..

Ευελπιστώ να ξεκινήσω την μετατροπή απο την Πεμπτη που μας έρχεται....

Αυτά προς το παρόν..

Ελπίζω να μου πάνε όλα καλά..γιατι ειναι κατι το οποιο το θέλω καιρό..!

Nα μπει το μοτερ δεν ειναι τιποτα...Να προσεξεις να βρεις καλο ηλεκτρολογο για να σου περασει την πλεξουδα!

Link to comment
Share on other sites

To περιεργο ειναι οτι οσους και να εχω ρωτησει αν εχουν να μου συστησουν καλο ηλεκρολογο.., ολοι λενε οτι εχουν τον καλυτερο.. Αλλοι λενε για ανθρωπο που ασχολειται περισσοτερο με vag group αλλοι για καποιον του στυλ "τα φτιαχνω ολα"...Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταληξει ακομα σε καποιον..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..Καλως σας βρήκα..

Αφου συστηθηκα ηδη στα νεα μελη ειπα να μοιραστω μαζι σας κατι που ειχα στο μυαλο μου πολυ καιρο τωρα..

Εχω ενα golf mkiv 1400 2πορτο και πριν λίγες μέρες αγορασα ενα τρακαρισμένο 1,8Τ για την μετατροπή..!!

Να πω οτι δεν γνωρίζω και πολλα απο tuning..εχω ομως το μικρόβιο..!!

Και συνεχίζω..

Το δικο μου δεν φοράει πολλα πραγματα πανω.. μονο ζαντολαστιχα και ανάρτηση.

Το τροπετάκι φοραει 19αρες ΟΖ ultraleggera εκ των οποιων η μια δεν φτιάχνεται..

φοράει φρενα brembo , recaro υφασματινα, πρόγραμμα , ανάρτηση και εξατμιση απο καταλύτη και πίσω..

Οπως καταλαβαινετε ..καθομαι σε αναμμένα καρβουνα..

Ευελπιστώ να ξεκινήσω την μετατροπή απο την Πεμπτη που μας έρχεται....

Αυτά προς το παρόν..

Ελπίζω να μου πάνε όλα καλά..γιατι ειναι κατι το οποιο το θέλω καιρό..!

19αρα ΟΖ ultraleggera hearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gif

αντε και να ανεβασεις φωτο μολις τελειωσεις.. καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

19αρα ΟΖ ultraleggera hearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gifhearts.gif

αντε και να ανεβασεις φωτο μολις τελειωσεις.. καλη επιτυχια!

Τhnks..!!

Δεν εχω βρει ακομα πως ανεβαζω φωτο...θα το ψαξω...αν και ακομα δεν εχω ξεκινησει την μετατροπη...σε 2-3 μερες..!!

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν εχει, και ενα προγραμμα μετα να κατεβαινεις κατω και να τρεμουν τα ποδια σου!!

...(ετσι παθαινα στην αρχη εγω!) :)

Φοράει και προγραμμα ήδη..!!!

Και να φανταστεις οτι δεν εχω οδηγησει ακόμα golfaki 20vt..

Καλύτερα όμως...μια και καλη στο δικο μου..!!ο ενθουσιασμος μου πιστευω πως θα ειναι μεγαααλος..!!

Μονο που σκεφτομαι οτι απο 75 αλογα παω στα 200+ (μαλλον..) ...εε αυτο μου φτάνει..για αρχή..!!

Ηδη ειμαι περιπου 3 φορες πανω..!!

Edited by slowboy
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..

ψαχνω εδω και καιρο για προγραμμα για το αμαξι μου(golf v 1.4 16v)

οσους γνωστους βελτιωτες εχω ρωτησει μ γυρνανε τν πλατη λεγοντας μ πως δν αξιζει.μπορει να εχουν δικιο

αλλα δν παυει να ειναι δικη μου αποφαση..βρηκα αυτους www.redhotpepper.gr

ξερουμε τπτ γι αυτους..?!!?

σας παρακαλω μν αρχισετε ολοι τα "δν αξιζει,πεταμενα λεφτα κλπ.."το ξερω κ γινετε εν γνωση μου...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Θα πηγαινες να πληρωσεις σε καποιον που εφτιαξε ενα site χωρις να λεει διευθυνση, χωρις τηλεφωνο ,χωρις στοιχεια των συνεργαζομενων (υποτιθεται) συνεργειων ,παρα μονο με ενα κινητο?

Εχω δει αρπαχτές και αρπαχτες αλλα τοσο προχειροδουλεια ,πρωτη φορα.....

Σαν site δεν λεω ειναι εμφανισημο και υποσχεται πολλά!Κατα τα αλλα ομως ,ειναι για μακρια.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..

ψαχνω εδω και καιρο για προγραμμα για το αμαξι μου(golf v 1.4 16v)

οσους γνωστους βελτιωτες εχω ρωτησει μ γυρνανε τν πλατη λεγοντας μ πως δν αξιζει.μπορει να εχουν δικιο

αλλα δν παυει να ειναι δικη μου αποφαση..βρηκα αυτους www.redhotpepper.gr

ξερουμε τπτ γι αυτους..?!!?

σας παρακαλω μν αρχισετε ολοι τα "δν αξιζει,πεταμενα λεφτα κλπ.."το ξερω κ γινετε εν γνωση μου...

ευχαριστω...

Για επώνυμη μάρκα :

http://www.skn-tuning.de/portal/alias__Rainbow/lang__en-US/tabID__3358/DesktopDefault.aspx

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ακομα και ενας σοβαρος οικος οπως η skn γραφει βλακειες!

απο ποτε με ενα προγραμμα ενα 14αρη ατμοσφαιρικο παιρνει 15 αλογα..........!

οτι να'ναι.....

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

ακομα και ενας σοβαρος οικος οπως η skn γραφει βλακειες!

απο ποτε με ενα προγραμμα ενα 14αρη ατμοσφαιρικο παιρνει 15 αλογα..........!

οτι να'ναι.....

και μενα αυτο μου φανηκε..ειχα στειλει στον ανδριανακη κ μου ειχε πει για 5 αλογατα + και 0,8 ροπη..

παντως εστειλα ενα mail να ρωτησω..μου φαινεται ομως πως ενα μελος απο εδω ειναι αντιπροσωπος της skn..

οπως και να'χει ευχαριστω για τις απαντησεις.!!

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι το 1.4 βγάζει 75 άλογα οπότε +15=90, έλα όμως που σε διάφορες δυναμομετρήσεις εργοστασιακά 14άρια βγάζαν 80 με 83...οπότε τα 90 είναι λογικά με πρόγραμμα, μόνο που κερδίζεις + 7 ή 8 και όχι 15. Αυτή είναι η κοροϊδία που κάνουν όλοι οι γνωστοί και άγνωστοι οίκοι στα 1.4 του vag (τα παλιά εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

και μενα αυτο μου φανηκε..ειχα στειλει στον ανδριανακη κ μου ειχε πει για 5 αλογατα + και 0,8 ροπη..

παντως εστειλα ενα mail να ρωτησω..μου φαινεται ομως πως ενα μελος απο εδω ειναι αντιπροσωπος της skn..

οπως και να'χει ευχαριστω για τις απαντησεις.!!

για μενα πηγαινε στον Ανδριανακη βαλτο και θα εισαι αρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

παντως ο τυπος σε αυτο το λινκ που δειχνει τις αναβαθμισεις http://www.redhotpepper.gr/tuning_rhp_VW.php

μας λεει πως υπαρχει golf 5 tsi 160 ps και golf 4 tsi 140 ps.. thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif καλυτερα να πας απο εκει να δεις τι παιζει.. απαραδεκτο να μην εχει στοιχεια ομως.. μυριζει βρωμια :):blush:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσα τους δίσκους απο το μπροστινο κιτακι brembo σε μαγαζι με τορνο να μου φέρει ίσια πάλι την επιφάνεια απο τους δίσκους..

Το τροπέτο είναι σε αναμμονη αποστολής στο συνεργείο..Αυριο-μεθαυριο ξεκινάμε με τον πατέρα μου (μηχανικος) την διδικασία..

Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι μερικές τιμές απο ανταλλακτικα για τον 1,8Τ..

Oπως..

Τσιμουχακια , σετ βαλβίδες , ελατήρια και εμβολα , φλάτζες , επισκευή τουρμπίνας ..

Ετσι για να έχω μία ιδέα αν χρειαστει κάτι..

Ψαλίδια απο οτι εχω διαβασει ειναι τα ιδια και του 1,4 και του 1,8Τ , σωστα..????

Ο,τι πληροφορίες έχετε είναι ευπρόσδεκτές παίδες..!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδωσα τους δίσκους απο το μπροστινο κιτακι brembo σε μαγαζι με τορνο να μου φέρει ίσια πάλι την επιφάνεια απο τους δίσκους..

Το τροπέτο είναι σε αναμμονη αποστολής στο συνεργείο..Αυριο-μεθαυριο ξεκινάμε με τον πατέρα μου (μηχανικος) την διδικασία..

Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι μερικές τιμές απο ανταλλακτικα για τον 1,8Τ..

Oπως..

Τσιμουχακια , σετ βαλβίδες , ελατήρια και εμβολα , φλάτζες , επισκευή τουρμπίνας ..

Ετσι για να έχω μία ιδέα αν χρειαστει κάτι..

Ψαλίδια απο οτι εχω διαβασει ειναι τα ιδια και του 1,4 και του 1,8Τ , σωστα..????

Ο,τι πληροφορίες έχετε είναι ευπρόσδεκτές παίδες..!!!

Και εγώ νομίζω ότι είναι ίδια τα ψαλίδια, αλλά μπορείς να βάλεις του tt ή του s3 είτε με powerflex ή με τα δικά τους (audi). Βάλε οπωσδήποτε πίσω αντιστρεπτική (αν είχε στο τροπέτο που πήρες ακόμα καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

φιλε κατι ασχετο με την ερωτηση σου...τη προγραμμα φορας στο golfaki σου??ποσα αλογα ειχε πριν και ποσα τωρα??κοστος??ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αξιζει πιστευεις να βαλω καποιο προγραμμα και εγω??μονο τσιπαρισμα και τιποτα αλλο ομως..ποσο αξιοπιστω ειναι θεμα κινητηρα και να μην βγαζει προβληματα??εχω κινητηρα AGU

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι είναι ίδια τα ψαλίδια, αλλά μπορείς να βάλεις του tt ή του s3 είτε με powerflex ή με τα δικά τους (audi). Βάλε οπωσδήποτε πίσω αντιστρεπτική (αν είχε στο τροπέτο που πήρες ακόμα καλύτερα).

ok..Σε ευχαριστω φιλε μου.. θα το κοιταξω..

Link to comment
Share on other sites

Τι intercooler προτεινετε σε agu μοτερ με φπε?? Εχω ακουσει οτι οι πιο πολλοι φορανε τα 8λτρα.. αλλοι παλι λενε πως για να αποδωσει σωστα θα πρεπει πανω κατω να ειναι μιαμιση φορα μεγαλυτερο απο το μαμα..

Καποιος να μας διαφωτισει..??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.