Jump to content
abyron

Το Φτιάχνω, Το Πουλάω Και Ησυχάζω ! (Κομπρεσορας A/C)

Recommended Posts

Φιλοι μου μην την ψαχνετε με τα καινουργια αυτοκινητα,απο τη στιγμη που εχουμε ολοκληρομενα ηλεκτρονικα κυκλωματα ολλοι οι κατασκευαστες φτιαχνουν καποια μερη του αυτοκινητου μετα απο καποια χιλ να βγαινουν οf και να πουλουν ανταλακτικα

Με την διαφορα οτι εδω δεν χαλάνε τα ηλεκτρονικά αλλα τα μηχανικά μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Αντιμετωπίζω τo εξής πρόβλημα με ένα Golf VI.

Θέλω να πάρω μερικές γνώμες για το τι μπορεί να φταίει πριν πάω στο service.

Κακά τα ψέματα, τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν σχεδιαστεί έτσι ούτως ώστε τα ανταλλακτικά τους να χαλάνε

Συμβουλή μου, αν κρατήσεις το αμάξι, αγόρασε μεταχειρισμένο κομπρέσορα σε μαγαζί με ανταλλακτικά, ψάξτο λίγο και θα βρεις...

Φιλοι μου μην την ψαχνετε με τα καινουργια αυτοκινητα,απο τη στιγμη που εχουμε ολοκληρομενα ηλεκτρονικα κυκλωματα ολλοι οι κατασκευαστες φτιαχνουν καποια μερη του αυτοκινητου μετα απο καποια χιλ να βγαινουν οf και να πουλουν ανταλακτικα

Με την διαφορα οτι εδω δεν χαλάνε τα ηλεκτρονικά αλλα τα μηχανικά μέρη.

Εμπεριστατωμένες τεχνικές απαντήσεις στο πρόβλημα που αναφέρεται.

Πήγαινε σε συνεργείο κλιματισμού αυτοκίνητων, όχι σε αντιπροσωπίες κλπ.

Πρεσσοστάστης υψηλής(κράτα το στο βάθος του μυαλού σου)

Link to comment
Share on other sites

Εμπεριστατωμένες τεχνικές απαντήσεις στο πρόβλημα που αναφέρεται.

Πήγαινε σε συνεργείο κλιματισμού αυτοκίνητων, όχι σε αντιπροσωπίες κλπ.

Πρεσσοστάστης υψηλής(κράτα το στο βάθος του μυαλού σου)

Και ο ειδικός είπε ότι φταίει ο κομπρέσσορας...

Φρέον κομπλέ, ρεύματα κομπλέ...

Το καλό είναι ότι λόγω leasing δεν θα πληρώσω το παραμικρό, αλλά τα 1000€, που είναι και το συνολικό κόστος, είναι πραγματικά κοροϊδία εν συγκρίσει με το πραγματικό κόστος.

Edited by netblaster
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ παντός εάν αλλάξεις συμπιεστή κατά την γνώμη μου βαλέ denso=toyota! Έχω toyota starlet ep 91 όλα τα ηλεκτρικά είναι denso εργοστασιακά .232.000χλμ.=15 έτη ζωής του αυτοκινήτου χωρίς να έχω μείνει ποτέ και χωρίς να αλλάξω ούτε μπουζοκαλωδιο.

συμφωνω για τα denso αλλα οχι οτι ειναι και αθανατα...θεμα τυχης ειναι ολλα..

εχω σταρλετ του 1996 και μας εχει αφησει 2 φορες..την μια απο τρισιμπιτερ(denso) και την δευτερη απο δυναμο (denso)

και οι 2 βλαβες πολυ κοντα η μια με την αλλη λιγο μετα τις 100.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα 200.000 χμ άρχισαν τα προβλήματα: κομπρέσορα A/C, καδένα, δοχεία άνθρακα, αισθητήρα L και κάποια ψιλά ακόμα.

Για το πρόβλημα του author του post: Βρήκα Valeo κομπρέσορα με 300ε. + κάτι ρουλεμανάκια + φρέο + εργατικά το κατέβασα στα 500ε το συνολικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα 200.000 χμ άρχισαν τα προβλήματα: κομπρέσορα A/C, καδένα, δοχεία άνθρακα, αισθητήρα L και κάποια ψιλά ακόμα.

Για το πρόβλημα του author του post: Βρήκα Valeo κομπρέσορα με 300ε. + κάτι ρουλεμανάκια + φρέο + εργατικά το κατέβασα στα 500ε το συνολικό κόστος.

200.000 km καλα είναι. Εμενα μου εβγαλε προβλημα στα 60.000.

Να σας πω και που βρισκεται η ιστορια μου. Στασιμη!

Μετα απο τηλεφωνα , emails , κοντρα τηλεφωνα με καρεντα και μανδυλα, μου ειπαν πως αν δωσω 600 ευρω κανουν τη δουλεια αυτοι. (απο 840 επεσαν στα 600).

παλι πολλα ειναι. Δεν εχω να δωσω.

Επισης να θυμισω πως το a/c δουλευει κανονικα. Στις 10 φορες, οι 2 δεν θα δουλεψει. Αν και μου ειπε ενας φιλος πως καποια στιγμη θα τα σταματησει να δουλευει μια και καλη.

Αναμονή μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι. να δω πως παει η δουλεια και αποφασιζω τοτε.

Χρειάζεται βέβαια το a/c και μεσα στο χειμωνα, αλλα σιγουρα λιγοτερο σε σχεση με το καλοκαιρι.

Παντως βρηκα καποιον εδω θεσσαλονικη που αν του παω τον καινουργιο κομπρεσορα στο χερι, θα μου παρει 80 ευρω εργασια , φρεον και τα λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.