Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

2 hours ago , gianniskar said:

Ναι με το χέρι τώρα πόσο καλά το πέρασα δεν ξέρω..
1. Έπλυνα καλά
2.σκουπισα με πανακι
3.Με δύο πανακια στο ένα έβαζα αλοιφή άπλωνα και ετριβα και με το άλλο καθάριζα την επιφάνεια.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν επιτρέπεται πόσο το πήρες το κερί αυτό και από που?

Link to comment
Share on other sites

Τι μόνο 26€; σώπα ρε φίλε? :rock: 

 

Την έκοβα για πολύ παραπάνω να σου πω τη  αλήθεια. Καλή τιμή την πήρες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο κερί που χρησιμοποιω για αυτοκινητο.. είχα ξαναχρησιμοποιησει έφηβος στα μηχανάκια.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε τέλειο εγινε!! Πολυκαλο κερακι και αυτο! Εγω περνάω και τα 2 αυτοκινητα που εχω μια φορα το εξαμηνο και εχουν συντηρηθεί τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο γνωστά είναι το dazzle στο 7ο ΧΛΜ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάω στο Dazzle 11 χρόνια και δεν το αλλάζω. Υπόψιν να θυμάσαι πως ότι πληρώνεις παίρνεις άρα stick with that one γιατί έχω συναντήσει μεγάλα λαμόγια κατά καιρούς. Στις φωτός το βλέπεις μετά από εφαρμογή κεραμικου.

 

9b5d46b5a92d2a0f3f104efef3fad0f6.jpg&key=6ee4ec734c5446bb27852b5a2a2b818a7009ec7f9fe100a5a1401a4c4c2afb58

452f441da8829234633a592bfb222855.jpg&key=d875db247dfddc41269dfbf5ec7e900e8591d08373d89e24e388a8e315eac9203e3a6b25af0cb2f53cbde06cadf2ff81.jpg&key=a7a6a6b89174a948ec68f74e34af485a93a899bf228c0f620dcff226c9e2065d

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, γενικά είδα ότι τα κόστη διαφέρουν αρκετά ειδικά αν γίνει και κεραμικό.


Ναι το κόστος ανεβαίνει αρκετά γιατί αν ειδικά το χρωμα είναι άσχημη κατάσταση μπορεί να χρειαστεί οποίο κομμάτι βάψιμο, μετά αλοιφή όλο το αμάξι, γυάλισμα και μετά το κεραμικό. Το κερωμα το προσπέρασα γιατί δεν χρειάζεται όταν κανεις κεραμικό. Επειδή τον Αντρέα από το Dazzle τον έχω αδελφικό φίλο πες μου απλά όνομα και αμάξι αν πας για να τον πάρω τηλ για καλύτερη τιμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, michael_salonika88 said:

Ας σβήσει κάποιος admin τις πολλαπλές αναδημοσιεύσεις μου. Έγινε καταλαθος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Done! 

 

Και πολύ σωστή η συμβουλή για τον Ανδρέα (Dazzle). Τον ξέρω χρόνια. Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί να ανέβω μέχρι Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για να μου κάνει μια σωστή περιποίηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , εφαρμόζω την υπηρεσία του polishing 4 χρόνια, και χρησιμοποιώ πάντα προϊόντα της  virtus ,  

πλέον έχω εμπειρία και εφαρμόζω κεραμικές επιστρώσεις σε αυτοκίνητα και σε σκάφη . 

Ο λόγος που το ξεκίνησα αυτό είναι,  γιατί το αγωνιστικό αυτοκίνητο που έχω είναι πλαστικό  - carbon ( στα εξωτερικά μέρη του). και ήταν πάντα θαμπά (μονής βαφής). Έτσι με την πολυμερικη επίστρωση σώθηκα. 

img191.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γνώμη έχετε για την εφαρμογή κεριού με έκκεντρο αλοιφαδόρο;

 

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν ούτως ή άλλως κάποια στιγμή (μαξ 150 ευρώ) και σε βάθος χρόνου και μετά από πειράματα σε παλιό αμάξι να μπορώ να γυαλίζω το βερνίκι.

 

Για πιο βραχυπρόσθεσμα, έχω δει βιντεάκια όπου παίρνουν κερί με το σφουγγαράκι, το απλώνουν απαλά με τον αλοιφαδόρο να γυαλίζει και αμέσως σκουπίζουν με στεγνό πανάκι μικροϊνών. Νομίζω και το πιάσιμο γλυτώνεις και τη χαρά του να ασχοληθείς και να περιποιηθείς το αυτοκίνητο έχεις, με μόνα έξοδα τα υλικά και το ρεύμα φυσικά.

 

Εσείς το έχετε δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

εγω στο μαυρο χρωμα περλας βαζω την sonax για το μαυρο με ειδικο σφουγγαρακι και μετα με πανι μικροινων το σκουπιζω με αρκετο τριψιμο το εκανα σχετικα συχνα μεχρι που βαρεθηκα και πλεον βαζω υγρο κερι σε σπρει και τελειωνω μπαμ προυποθεση ειναι να εχετε παει το αμαξι για γυαλισμα με αλοιφαδορο βεβαια τα υπολοιπα ειναι πεταμενα λεφτα για μενα 

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν , petross404 said:

Παιδιά τι γνώμη έχετε για την εφαρμογή κεριού με έκκεντρο αλοιφαδόρο;

 

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν ούτως ή άλλως κάποια στιγμή (μαξ 150 ευρώ) και σε βάθος χρόνου και μετά από πειράματα σε παλιό αμάξι να μπορώ να γυαλίζω το βερνίκι.

 

Για πιο βραχυπρόσθεσμα, έχω δει βιντεάκια όπου παίρνουν κερί με το σφουγγαράκι, το απλώνουν απαλά με τον αλοιφαδόρο να γυαλίζει και αμέσως σκουπίζουν με στεγνό πανάκι μικροϊνών. Νομίζω και το πιάσιμο γλυτώνεις και τη χαρά του να ασχοληθείς και να περιποιηθείς το αυτοκίνητο έχεις, με μόνα έξοδα τα υλικά και το ρεύμα φυσικά.

 

Εσείς το έχετε δοκιμάσει;

 

Το σκέφτομαι κι εγω, να αγοράσω αλοιφαδόρο, όχι για το κέρωμα, αλλά για να κάνω από την αρχή όλη τη διαδικασία της επαναφοράς χρώματος.

 

Προσωπικά για κερί, εδώ και λίγα χρόνια χρησιμοποιώ το Fusso Coat 12 Months Wax Dark της soft99, λόγω της αντοχής του στο χρόνο. Φυσικά δεν αντέχει 12 μήνες, κάθε 6 μήνες το βάζω. Περίπου τέλος Οκτωβρίου και τέλος Απριλίου. Όμως δεν υπάρχει σε υγρή μορφή για αλοιφαδόρο.

Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2023 at 7:51 PM, tsompev said:

 

Το σκέφτομαι κι εγω, να αγοράσω αλοιφαδόρο, όχι για το κέρωμα, αλλά για να κάνω από την αρχή όλη τη διαδικασία της επαναφοράς χρώματος.

 

Προσωπικά για κερί, εδώ και λίγα χρόνια χρησιμοποιώ το Fusso Coat 12 Months Wax Dark της soft99, λόγω της αντοχής του στο χρόνο. Φυσικά δεν αντέχει 12 μήνες, κάθε 6 μήνες το βάζω. Περίπου τέλος Οκτωβρίου και τέλος Απριλίου. Όμως δεν υπάρχει σε υγρή μορφή για αλοιφαδόρο.

Μα στον αλοιφαδόρο η πάστα μπαίνει από όσο ξέρω. Όπως εδώ

 

Αν και κάποιες απόψεις υποστηρίζουν ότι ο αλοιφαδόρος μπορεί να κάνει ζημιά και αράχνες (ακόμα και) με το κερί.

Edited by petross404
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο βίντεο, πρώτη φορά βλέπω να χρησιμοποιούν πάστα σε αλοιφαδόρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα έκανα γυάλισμα στην Corolla.

 

Με αλοιφαδόρο που μπαίνει στο δράπανο.

 

3CZG9tZS90b21hcmFfYmltb2xfZ3IvdXBsb2FkLz

 

Έκανα για αρχή καλό πλύσιμο και πέρασα Πύλο 3m

 

20170420161452_3m_perfect_it_iii_cleaner

 

Και μετά χρησιμοποίησα αυτές της κρέμες.

 

6a997b9983e80bf20e5911cf862ae94f

 

Και τελικό μετά

 

Το πέρασα όλο το αμάξι με γούνα στο δράπανο 

benman-74469-gouna-gualismatos-f190.jpg

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, OMINUS said:

Εγώ πρόσφατα έκανα γυάλισμα στην Corolla.

 

Με αλοιφαδόρο που μπαίνει στο δράπανο.

 

3CZG9tZS90b21hcmFfYmltb2xfZ3IvdXBsb2FkLz

 

Έκανα για αρχή καλό πλύσιμο και πέρασα Πύλο 3m

 

20170420161452_3m_perfect_it_iii_cleaner

 

Και μετά χρησιμοποίησα αυτές της κρέμες.

 

6a997b9983e80bf20e5911cf862ae94f

 

Και τελικό μετά

 

Το πέρασα όλο το αμάξι με γούνα στο δράπανο 

benman-74469-gouna-gualismatos-f190.jpg

 

Η γούνα σε τι χρησιμεύει;

 

Επίσης μιας και ανέφερες το δράπανο, χρήσιμα είναι τα βουρτσακια που μπαίνουν και κάνεις τα πατάκια με αφρό.

 

Σκουπίζεις με κατάλληλη σκούπα και ούτε πιεστικά ούτε να στεγνώνουν ώρες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο, το κίτρινο pad είναι για το compound και η γούνα για το polish.

 

Μετά θέλει και κερί ή την νέα μόδα κεραμική.

 

Σε ότι αφορά τα βουρτσάκια, είχα πάρει ένα κουτί με 4 μέσα, από Κίνα, με σκληρή τρίχα και από Ελλάδα πείρα της Κ2 το άσπρο με μαλακή τρίχα. Κατέληξα να χρησιμοποιώ το Κ2 μόνο. Θέλει ελάχιστη πίεση πάνω στα πατάκια, εγώ με αυτό καθαρίζω και εσωτερικά το δάπεδο του αυτοκινήτου. Για καθαριστικό χρησιμοποιώ το green star της koch chemie, αραιωμένο 1 προς 20.

Edited by tsompev
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , tsompev said:

 καθαριστικό χρησιμοποιώ το green star της koch chemie, αραιωμένο 1 προς 20.

 

Τι ακριβώς μάρκα είναι αυτή;? 

 

Έχει προϊόντα για όλο το αμάξι.

 

Δεν την γνωρίζω σαν εταιρία για αυτό ρωτήσω 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , OMINUS said:

 

Τι ακριβώς μάρκα είναι αυτή;? 

 

Έχει προϊόντα για όλο το αμάξι.

 

Δεν την γνωρίζω σαν εταιρία για αυτό ρωτήσω 

Koch chemie είναι καταπληκτική εταιρία, Γερμανική. Έχει τα πάντα και τα περισσότερα από τα προϊόντα της παίρνουν μεγάλες αραιώσεις.

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=Koch+chemie

https://www.koch-chemie.com/en/

Edited by tsompev
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.