Jump to content
sw6jin

Golf 4 - Προσθήκη Μπάρας θόλων

Recommended Posts

Φιλε μου φαινονται πολλα τα €50-60 τοποθετηση.

Σχετικα με τους θολους,θα χρειαστεις να τρυπησεις μονο αν δεν ειναι ηδη ετοιμοι.

Το Leon,πχ,ηθελε τρυπημα.Το golf δεν ειμαι σιγουρος οτι θελει.Πρεπει να ειναι ετοιμο.

Προσεξε και αυτο που σου ειπε ο Διονυσης.

Θελεις ΑΝΑΡΤΗΣΗ πρωτα ετσι ωστε να δουλεψει σωστα η μπαρα και να εχεις καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

στα golfakia τα 4αρια θελουν τρυπημα οι θολοι. την αλλη εβδομαδα τους τρυπαω και γω, μαζι με κατι αλλα που θα βαλω πανω, γιατι εχω την μπαρα θολων και καθεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

άλλη δουλειά κάνει η μπάρα και άλλη η ανάρτηση...απλά εννοείται οτι κανείς δε θα βάλει μια μπάρα σε ένα αμάξι με αποδεδειγμένα καλό πλαίσιο για να δεί μια διαφορά τις τάξης του 5% χωρίς πρίν να έχει βάλει ανάρτηση με διαφορές 30-40%.... η μπάρα απλά κρατάει σταθερή (για πλάισια γρανίτες όπως γκόλφ και σε συνδιασμό με 100 άλογακια χυχολογικά πιο σταθερή) τη γεωμετρία του μπροστινού συστήματος....αυτό ότι ανάρτηση και να έχεις είναι επιθυμητό...

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μπαρα θολων σε 4αρι με ΜΑΜΑ αναρτηση. Το αμαξι καλυτερευσε και προς θεού ΔΕΝ χειροτερευσε. Που το στηριζετε αυτο που λετε ρε παιδια οτι θες αναρτηση στην μπαρα θολων? Μπορεί να δεις μικροτερη διαφορά χωρις αναρτηση από οτι με αναρτηση αλλα οχι και οτι θα γινει χειροτερο το αμαξι. Εκτος αν η διατηρηση της γεωμετριας της αναρτησης ειναι κακο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

η μπαρα θολων δεν μπαινει απο το εργοστασιο στα μικρα αυτοκινητα γιατι συνηθως ο αγοραστης ειναι καποιος που απλα τον ενδιαφερει να πηγαινει απο το α σημειο στο β

απο εκει και περα καποια πιο γρηγορα αυτοκινητα που προσανατολιζονται για σπορ οδηγηση

την εχουν απο το εργοστασιο πχ audi s3 toyota gorola g6 κτλ

το μονο μειονεκτιμα ειναι οτι αν στραβωσει ο ενας θολος απο τρακαρισμα στραβωνει και ο αλλος. αν σε τρακαρισμα φτασει να σου παρει θολους εγω ειμαι της αποψης πετα το και παρε αλλο οποτε δεν βλεπω κατι το αρνητικο.

ετοιμαζω το γκολφακι μου για μπαρα θολων μπροστα πισω και μπαρα ψαλιδιων 4 σημειων απο βδομαδα θα ξερω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην καταλαβα καλα...ειπες κατω απο τις βιδες της αναρτησης! Anyway αφου καταλαβες δεν τρεχει τιποτα... :thumbsup:

Λογικα η μαμα μπαρα θολων δεν νομιζω να χρειαζεται τρυπες αλλα να κουμπωνει κατευθειαν πανω στο θολο (βιδες)...αυτη την εντυπωση εχω.Αληθεια το GTI και το R32 εχουν απο μαμα μπαρα θολων?

80 ευρω ειναι fix η τιμη για τη κατασκευη μπαρας οποιοθδηποτε αυτοκινητου και να ειναι? η για καποιες μπαρες που εχει ετοιμα τα σχεδια?

Γιατι εγω δεν εχω βρει πουθενα θολομπαρα για το αμαξι μου... :thumbsup:

και σκευτομαι τη custom λυση....

και στη τελικη... πατριωτης ειναι να τον βοηθησουμε!! :thumbsup:

80 ευρω ειναι fix η τιμη για τη κατασκευη μπαρας οποιοθδηποτε αυτοκινητου και να ειναι? η για καποιες μπαρες που εχει ετοιμα τα σχεδια?

Γιατι εγω δεν εχω βρει πουθενα θολομπαρα για το αμαξι μου... :thumbsup:

και σκευτομαι τη custom λυση....

και στη τελικη... πατριωτης ειναι να τον βοηθησουμε!! :heart:

80 ευρω ειναι fix η τιμη για τη κατασκευη μπαρας οποιοθδηποτε αυτοκινητου και να ειναι? η για καποιες μπαρες που εχει ετοιμα τα σχεδια?

Γιατι εγω δεν εχω βρει πουθενα θολομπαρα για το αμαξι μου... :thumbsup:

και σκευτομαι τη custom λυση....

και στη τελικη... πατριωτης ειναι να τον βοηθησουμε!! :heart:

.κλ

πως κατάφερα να το κάνω το παραπάνω......ούτε που ξέρω.... :heart:

(πήγα να το διορθώσω...και το έκανα τριπλό...) withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ τον Ηρακλή και μου είπε 90+ΦΠΑ = 107ευρω.

Παίρνεις τηλ και κλείνεις ραντεβού, πας την επόμενη μέρα και την φτιάχνουν επιτόπου.

Για μένα που δεν βρίσκω μπάρα πουθενά, πιστεύω είναι καλή λύση

Link to comment
Share on other sites

στα golfakia τα 4αρια θελουν τρυπημα οι θολοι. την αλλη εβδομαδα τους τρυπαω και γω, μαζι με κατι αλλα που θα βαλω πανω, γιατι εχω την μπαρα θολων και καθεται.

Την έβαλες την μπάρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :huh:

...Πώς, πού, γιατί;;;

...Αντε για να πέρνουμε και εμείς σειρά....... :D

Φιλιά Κωστάρα

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

μολις παρελαβα τις μπαρες μου

μπαρα θολων εμπρος 100euro

μπαρα θολων πισω 50euro

μπαρα ψαλιδιων 4 σημειων 98euro

τις πηρα απο το corsa club στην κατεχακη

μολις ερθουν και οι αναρτησεις μπαινουν ολα πανω μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έβαλα με 130 αλουμινίου με ρυθμιστή SABELT.

Με μαμά ανάρτηση και είδα διαφορές. Μπαίνω πολύ πιο απότομα στις στροφές το αμάξι ΔΕΝ ΜΟΥΡΏΝΕΙ όπως είπε κάποιος φίλος ποιο πάνω. Εχω χωθεί και σε στροφή 90 μοιρών με μια τιμονιά απότομη και το αμάξι μπήκε χωρίς πολλά πολλά. Δεν περίμενα τέτοιες διαφορές. Περίμενα πολύ λιγότερα απο τη μπάρα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Η μπάρα θόλων πίσω που μπαίνει ρε παιδιά ? Δεν εχω δεί ποτέ πίσω.

Να σημειώσω οτι οι αναρτήσεις μου οι μαμίσιες είναι για πέταμα ... Τόσο χάλια ... Παρ'ολα αυτά είδα διαφορές. Μόνο στα χειρόφρενα μου κάνει κάτι διαφορετικά αλλά εχω αρχίσει και το συνιθίζω. Απλώς το αμάξι δεν φεύγει τόσο άνετα όσο παλιά και φεύγει με μεγαλύτερη ταχύτητα και πιο μονοκόματα. Σε κανα 10 ήμερο πιστεύω θα το εχω συνηθίσει πλήρως και θα στρίβω και πάλι σε στενά με παρκαρισμένα στις γωνίες χειροφρενιασμένος !

130 μου πήγε με τοποθέτηση στο ζανιά. Εκαναν άριστη δουλειά τα παιδιά.

Στα golf θέλει τρύπημα ο θόλος αλλά έχει απο τη μαμά το αμάξι τα σημάδια !!

Κομπλέ ! ΟΕΟ

Edited by Pacific
Link to comment
Share on other sites

Kαλοστριφτες φιλε μου!!

Η πισω μπαρα μπαινει συνηθως στο πορτ παγκαζ.

Το μπροστινο μερος,οσες τιμονιες και να κανεις θα δεις οτι δεν ξεκολλαει.

Επισης χανεται και το χαζοσπιναρισμα στις στροφες.

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

οι μπαρες μπηκαν.

το αμαξι αλλαξε.

απλα δεν περιγραφεται εκει που ενοιωθα το ελατηριο να πιεζει το αμαξωμα

τωρα απλα το αυτοκινητο τελειωνει για πλακα αναρτησεις και λαστιχα.

ΤΡΟΜΕΡΗ-ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ-ΒΕΛΤΙΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

οι μπαρες μπηκαν.

το αμαξι αλλαξε.

απλα δεν περιγραφεται εκει που ενοιωθα το ελατηριο να πιεζει το αμαξωμα

τωρα απλα το αυτοκινητο τελειωνει για πλακα αναρτησεις και λαστιχα.

ΤΡΟΜΕΡΗ-ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ-ΒΕΛΤΙΩΣΗ.

Στανταρ θα ενιωσες σε στροφη που πας να μπεις με πολλα,να νομιζεις οτι δεν θα στριψει και μετα να βεντουζωνει κατω και να μην φευγει με τιποτα η μουρη.

Βεβαια,να κανω μια διευκρινιστικη ερωτηση.

Το τροερη-τρομακτικη αλλαγη,εχει θετικη ή αρνητικη σημασια??

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

οι εντυπωσεις μου ειναι μονο θετικες

εβαλα και στους πισω θολους μπαρα και το αμαξι εγινε απλα αγνωριστο προς το καλλητερο

δεν ειναι οτι αυξηθηκαν το οροια προσφησης απλα το αυτοκινητο δεν λιγιζει

στις κλειστες στροφες ενοιωθα σαν να ειχα μπλοκε. οχι απλα με το γκαζι δεν ανοιγε η μουρη αλλα εκλεινε κιολας

σαν να περναει η δυναμη στο δρομο καλλητερα

δεν μπορω να το περιγραψω απλα αν καποιος θελει να στριβει ας τις βαλει αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Στελαρα.Καλα στροφιλικια ρε φιλε.Την Πεμπτη θελω βολτουλα χεχεχε.Για πειτε και σε μενα ρε παιδια τι μου προτινετε μπαρα θολων οι ψαλιδιων?Εχω ακουσει διαφορα και για τις δυο περιπτωσεις αλλα ακομα δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

MARINE δεν την εβαλα ακομα την μπαρα, γιατι ασχολιεμαι με αλλα προβληματα τωρα. η μπαρα θα αργησει να μπει, γιατι θα αργησω να παρω και το car μου.

Ok αγόρι,

No worries!!! Ελπίζω να μήν έχεις κάτι σοβαρό!

Τα λέμε και τηλεφωνικός later!

-------------------------------------------------------------------------

***Mr Pacific...Πού είναι αυτός πού έβαλες την μπάρα???????????

Cu all

:D

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 :D

Κι εγω και τα δυο προτιμω ρε Χρονη αλλα σε τρακαρισμα τι κανουμε?Ψαχνουμε να βρουμε καινουριο μετα η προσπαθουμε να μαζεψουμε τις μουρες??? thumbsdown.gif Εντομεταξυ εχω σταμπαρει την καινουρια θολομπαρα της ΜΟΜΟ που ειναι ριθμιζομενη σε 2 σημεια.Καμια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω και τα δυο προτιμω ρε Χρονη αλλα σε τρακαρισμα τι κανουμε?Ψαχνουμε να βρουμε καινουριο μετα η προσπαθουμε να μαζεψουμε τις μουρες??? thumbsdown.gif Εντομεταξυ εχω σταμπαρει την καινουρια θολομπαρα της ΜΟΜΟ που ειναι ριθμιζομενη σε 2 σημεια.Καμια αποψη?

δηλαδη το θεωρεις δεδομενο το τρακαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th
δηλαδη το θεωρεις δεδομενο το τρακαρισμα?

το να το θεωρεις δεδομενο ειναι κατι το σχετικο

εγω ψαχνω να βαλω λαστιχο γυρω γυρω σαν τα συγκρουομενα σε λουνα παρκ

αφου νιωθω λες και γυρω μου ειναι βοδια.

λες να βαλω ΜΠΟΥΛ ΜΠΑΡ σαν τα τζιπακια?????????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το θεωρεις δεδομενο το τρακαρισμα?

Ευχομαι να μην ξανατρακαρω ποτε ουτε εγω,ουτε εσυ,ουτε κανενας μας,αλλα ζουμε στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι στα τετοια τους τελειως, λες και δεν υπαρχουν αλλοι στο δρομο.Μπορει να μην το θεωρω δεδομενο αλλα το λαμβανω υποψην μου, that's all

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις μπαρες απο S3 που ειναι εργοστασιακες και δεν θα εχεις προβλημα με το να μην αναγνωριστει η ζημια απο την ασφαλεια... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.