Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

γυαλισμα κερωμα 70¤?? με 70¤ παιρνεις 2 μπουκαλια γυαλιστικο, 2 κερι συν τα πανακια mf και το κανεις μονος σου....λεω εγω τωρα...

Σωστά τα λες , αλλά έπρεπε να προσθέσεις και τις επισκέψεις στον φυσιοθεραπευτή , ο οποίος θα προσπαθήσει να φέρει στα ίσια της την μέση σου :good::drinks::blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

η να βαλεις την γυναικα να σε τριψει μετα για ακομα καλυτερα αποτελεσματα :-)εννοουσες γυαλισμα με αλοιφαδορο 70€? ειναι καλη τιμη αλλα νομιζω οτι θα το προτιμουσα μετα απο μερικα χρονια οταν θα ειχε γινει λιγο χαλια και θα ηθελε επαγγελματικη φροντιδα οχι ανα εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

για κορυφαια κερια σε διαρκεια,αποτελεσμα και χαμηλη τιμη δειτε τα collinite.τα εφερε το swell store και δεν υπαρχουν πουθενα αλλου στην Ελλαδα.

www.swell.gr

just a note.

Link to comment
Share on other sites

Γυαλισμα-κερωμα ειναι πολυ καλο εξισου AUTOGLUM και TURTLE WAX,ειδικα το turtle wax που ειναι παλιο προιον αλλα χρησιμοποιειται και κανει καλη δουλεια (φιλικα) :):)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε καμια περιπτωση δεν θελω να σου υποβαθμισω το ποστ αλλα για κερια ψαξου πιο πολυ(αναφερομαι στα turtle).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από ένα πλυντήριο - κέντρο βιολογικού καθαρισμού για να ρωτήσω για γυάλισμα - κέρωμα. Η τιμή που μου έδωσαν είναι 120 ευρώ από 150 λόγω και της καλής κατάστασης του αυτοκινήτου. Τα προιόντα που χρησιμοποιούν είναι Brite Line και Autoglym αρκετά καλά πιστεύω (στο προηγούμενο που πήγαινα χρησιμοποιούσαν Porzelack).

Link to comment
Share on other sites

Το είχα υπόψιν μου αλλά λόγω meguiars δεν τους κάλεσα επειδή λογικά θα έχουν τιμές φωτιά (200+). Έχω σκοπό πάντως να τους επισκεφτώ κάποια στιγμή για να αγοράσω κάποια προιόντα mequiars που έχουν για το πλύσιμο στο σπίτι (έχω αποθηκεύσει το site από link που είχες δώσει ξανά σε κάποιο ποστ!).

Αλήθεια στα συνεργαζόμενα club που αναφέρουν το VWClub συμπεριλαμβάνεται?? Δηλαδή μας αφορούν τα εκπτωτικά τους προγράμματα προς τα club??

http://swell.gr/car/index.php?option=com_content&view=article&id=22:2009-04-07-14-25-23&catid=38:2009-04-07-20-58-56&Itemid=71

Link to comment
Share on other sites

το κλαμπ δεν αναφερεται γιατι δεν εχει γινει κονε.παραυτα αν γινεις μελος στο fb εχεις την ιδια εκπτωση και δικαιωμα σε προσφορες που εχουν και τα μελη των κλαμπ(τουλαχιστον ετσι ισχυε καποτε).το ποσο που υπεθεσες ειναι μακραν μακρια απο την πραγματικοτητα.ενα τηλεφωνο στον υπευθυνο Μιχαλη Τσαλτα και θα σου πει.ισως η τιμη να ειναι μικροτερη ακομα και απο αυτη που βρηκες(120ευρω..)

meguiars προιοντα για πωληση λιανικης θα φερει απο Σεπτεμβριο.δεν του στελνουν τα κεντρικα γιατι δεν...εχουν.

τα συνεργαζομενα κλαμπ ειναι αυτα http://swell.gr/car/index.php?option=com_weblinks&view=category&id=34%3Acar-club-links&Itemid=30

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

επειδη με τρακαραν πριν 1 μηνα και ειμαι ''φρεσκοβαμμενος'' σε πισω πορτα και φτερο και κλεινω και τα 3 χρονια κυκλοφοριας σε λιγο καιρο,περασα απο το dazzle χτες.μου προτεινε για γυαλισμα-κερωμα(πολλα χερια),ζαντες(εσωτ-εξωτ),αρκει να το γυαλιζω καθε 6μηνο(μονος μου),...ολα με προιοντα της meguiars στα 200+ τιμη vwclub!θα το παω αρχες σεπτεμβρη μολις τελειωσουν οι παραλιες!ειχε ενα s3 οταν πηγα και η δουλεια του πανω σε αυτο ηταν αψογη και επαγγελματικη

Link to comment
Share on other sites

την ιδια μερα γυαλισμα μπορει να γινει οσα χερια θες,κερωμα μονο το πρωτο χερι θα εχει αποτελεσμα.τα υπολοιπα απλα πανε χαμενα και ειναι σαν να μην εγιναν ποτε.δεν μπορει να περασει 2ο χερι κερι αν δεν κανει cure το 1ο.στα carnauba κερια ο χρονος cure μπορει να ειναι απο 1 ωρα εως 12(αναλογα το κερι).στα sealants μπορει να φθασει και τις 24 ωρες.οποτε τα πολλα χερια κερι που σου ειπε ειναι μαλλον ....ατοπο.εκτος αν παιρνας καθε μερα και σου βαζει και απο ενα(2 αρκουν,3++ ειναι υπερβολη αφου το αποτελεσμα-διαρκεια-λαμψη-βαθος,δεν θα αλλαξει).

@δεν ξερω τι βερνικι εβαλαν οταν στο εβαψαν(υπαρχουν πολλες ποιοτητες και βαθμιδες σκληροτητας)αλλα για καθε ενδεχομενο θα σου προτεινα να περιμενεις κανα μην ακομα πριν γυαλιστει και κερωθει η επιφανεια.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

θα το παω απο βραδυς το αυτοκινητο και θα το παραλαβω την επομενη μερα το βραδυ ,το ποσα χερια θα το κανει δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα το αποτελεσμα μετραει.για το βερνικι μετα τη βαφη δεν ξερω ,ηδη περασαν 2βδομαδες κ το επλυνα χτες για πρωτη φορα,και λεω να το παω σε ενα μηνα απο τωρα,καλο καιρο εχουμε ,μη χασουμε κ τα μπανακια μας :):):)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρηγγειλα την κρεμα clear wax και το κερι gold class της meguiars και αυριο τα παραλαμβανω.Για να δουμε τι δουλεια θα κανουν.Ειδικα εχω περιεργεια να δω αν θα κανει δουλεια η πρωτη που προετοιμαζει-καθαριζει την επιφανεια.Δεν εχω εφαρμοσει ξανα τετοια αλοιφη.Το αυτοκινητο ειναι 3 ετων.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

το κλαμπ δεν αναφερεται γιατι δεν εχει γινει κονε.παραυτα αν γινεις μελος στο fb εχεις την ιδια εκπτωση και δικαιωμα σε προσφορες που εχουν και τα μελη των κλαμπ(τουλαχιστον ετσι ισχυε καποτε).το ποσο που υπεθεσες ειναι μακραν μακρια απο την πραγματικοτητα.ενα τηλεφωνο στον υπευθυνο Μιχαλη Τσαλτα και θα σου πει.ισως η τιμη να ειναι μικροτερη ακομα και απο αυτη που βρηκες(120ευρω..)

meguiars προιοντα για πωληση λιανικης θα φερει απο Σεπτεμβριο.δεν του στελνουν τα κεντρικα γιατι δεν...εχουν.

τα συνεργαζομενα κλαμπ ειναι αυτα http://swell.gr/car/index.php?option=com_weblinks&view=category&id=34%3Acar-club-links&Itemid=30

Make it Shine! Make it smell as new! Part 2

''Για όλο τον Αύγουστο , 2 πακέτα περιποίησης στην τιμή του Ενός! H πλήρη περιποίηση Εξωτερικού(Clay,Glaze,Wax,QWax,UQD,Trim). συνδυάζεται με την Αφαίρεση οσμών του Εσωτερικού με ο3 generator ! Η προσφορά ισχύει για τα Μέλη του Facebook και των συνεργαζόμενων Club για ραντεβού όλη την Εβδομάδα. Μικρά Οχήματα: 40€ Μεσαία: 50€ Μεγαλα&Jeep: 60€ Για πληροφορίες ή ραντεβού καλέστε 2105789603 - 6932115338. Make it Swell!''

http://swell.gr/car/index.php?option=com_content&view=article&id=117:make-it-shine-make-it-smell-as-new-part-2&catid=38:2009-04-07-20-58-56&Itemid=71

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

οταν εχει πεσει λιγο κερι στα πλαστικα και στα λαστιχα γυρω απο το παρμπριζ ,και εχει αποκτησει ασπριλες,πως τις βγαζετε?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε καθαρο οινοπνευμα με νερο diluted 1:1

δοκιμασε υγρο πιατων

δοκιμασε καθαριστικο γενικης χρησης

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα το πλυσιμο εβαλα την παστα cleaner wax της meguiars (προετοιμασια χρωματος) και μετα το κερι gold class.Απο το κερι δεν εχω παραπονο αλλα απο την παστα δεν εμεινα ικανοποιημενος καθολου.Πως ειναι δυνατον να διαφημιζεται οτι βγαζει ελαφρες οξειδωσεις, ρυπους κλπ οταν δε μπορει να βγαλει καν τα ζουμια απο τα εντομα στη μασκα;Μαλιστα ετυχε την ωρα που εβαζα την παστα να πεσει κουτσουλια στο φτερο την οποια εβγαλα αμεσως με βαμβακι αλλα εμεινε ενα αποτυπωμα επανω.Με τη παστα που δοκιμασα δεν βγηκε.Με μια αλοιφη γυαλιστικη με κερι της turtle wax βγηκε ανετα.Η ιδια αλοιφη βγαζει επισης σχετικα ευκολα τα ξεραμενα ζουμια απο εντομα στη μασκα.Επισης η παστα δεν μπορουσε να βγαλει ουτε καν καποια στιγματα πανω στο χρωμα τα οποια δεν ξερω απο που προηλθαν και τα οποια βγηκαν με την turtle wax.Καθολου ικανοποιημενος απο την παστα δυστυχως.Ισως ο πηλος σε συνδυασμο με καποιο σπρει της meguiars να εκανε καλυτερη δουλεια αλλα η παστα βγηκε μαπα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγινε απο ενα κερωμα??? :)

Το ενα φενεται απλο χρωμα και το αλλο μεταλλικο!

Παρατήρησε ότι στην πρώτο Φώτο έχει συννεφιά ενώ στην δεύτερη έχει ήλιο αλλά γενικά το καλό κέρωμα φαίνεται.

μεγαλη διαφορα πραγματι, το θεμα ειναι, οταν το πλυνεις η βρεξει, μενει η γυαλαδα? η 8ελει παλι κερωμα?

Το καλό κερί κρατάει και 4-5 μήνες και η γυαλάδα μειώνεται σταδιακά (αρκετά αργά).

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Στο κείμενο έγραφε ότι το καθάρισε και πέρασε ένα scratch removal

When the car was delivered to him, it had been to an autocross event at Carlisle two days before and needed a good cleaning. There was also a long scratch I knew about on the passenger side from having seen the car before and I was able to dramatically improve it.

Off Topic

Τι είναι το Autocross : http://en.wikipedia.org/wiki/Autocross (για να καταλάβετε το πόσο λερώθηκε το αμάξι )

Περισσότερες φωτό εδώ με το πριν και το μετά : http://smg.photobucket.com/albums/v436/GSoccer24/Detailing/Brandon%20RX8/

DSC00003.JPG

DSC00126.JPG

2redo.jpg

6.jpg

82.jpg

30.jpg

31.jpg

50.jpg

51.jpg

86.jpg

DSC_6733.jpg

DSC_6748.jpg

DSC_6729.jpg

DSC_6751.jpg

DSC_6741.jpg

DSC_6754.jpg

DSC_6746.jpg

DSC_6756.jpg

IMG_3594.jpg

IMG_3607.jpg

IMG_3595.jpg

IMG_3608.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα από το Swell Detail Store, ότι και να πώ είναι λίγο!! Το αποτέλεσμα άψογο, ο Μιχάλης φιλικότατος και η προσφορά super!!! Είναι που βγαίνεις καταευχαριστημένος!!! Το προτείνω 1000%

Να είμαστε καλά να κερώνουμε sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.