Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

Πάντως με 70"άρα και full 1st stage K03-S θα βγάλεις 265-270ΗΡ. (Υπήρξαν πριν 4-5 χρόνια Ibiza Cupra 180HP που τα έφτασαν τα άλογα αυτά και μάλιστα τα είχε παρουσιάσει και περιοδικό). Νομίζω αυτά τα μηχανικά specs, (εκκεντροφόρους, μπιέλες και turbo) είχαν τα πρώτα S3, Leon/Cupra/TT 215/225 που επίσης έφταναν αυτά τα άλογα. Καλή επιλογή για αρχή Γιώργο, μετά έχε υπόψη ό,τι σου είπα στο p.m

αν τι κανω τορα τν 70αρα ετσι οπως ειμαι θα δω καμια διαφορα η μιπως θα κρεμασει το αμαξι και δε θα τι γεμιζει την εξατμηση?

Link to comment
Share on other sites

αν τι κανω τορα τν 70αρα ετσι οπως ειμαι θα δω καμια διαφορα η μιπως θα κρεμασει το αμαξι και δε θα τι γεμιζει την εξατμηση?

Εξαρτάται με τί πίεση δουλεύει. Αν είναι εντελώς μαμά ή με light βελτίωση, επειδή έτσι κι αλλιώς η πίεση πέφτει μετά το over, το αμάξι στις μεσαίες θα "κρεμάσει" (όχι πάντως) τραγικά. Να ξέρεις όμως ότι αν ένα turbo μοτέρ δουλεύει με μεγάλες πιέσεις (ή έχει γενικά μεγάλο

turbo), όσο μεγαλύτερη εξάτμιση έχει τόσο μεγαλύτερη ισχύ αποδίδει παντού! (Μέχρι ένα λογικό όριο βέβαια, γιατί άμα του βάλεις και 80"άρα εξάτμιση θα "αδειάσει" πολύ χαμηλά.) Πάντως ακόμα κι αν σε ένα αμάξι βάλεις μεγαλης διατομής εξάτμιση, χωρίς να δουλεύει μεγάλες πιέσεις οπότε θα "κρεμάσει" χαμηλομεσαία, στα ψηλά ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ αφού σε κάθε περίπτωση το "απελευθερώνεις". Δε ξέρω Γιώργο τί set up φοράς αυτή τη στιγμή...Αν έχεις όμως "δυνατό" πρόγραμμα με την Κ03-S θα "ανέβεις" με την 70"άρα αλλά θα πάρεις και βόμβο στο φάσμα 3000-4000rpm μέχρι να "πληρωθεί" με καυσαέρια, οπότε θα κάνει συντονισμό "παλμών" καυσαερίων. Μιλάμε για χειροποίητες. Είχα την 63,5 Miltek, την έβγαλα κι έβαλα 70άρα και "αυτοκτόνησα"! :thumbsup: Τώρα ψάχνω να βρω Miltek 70"άρα μπας και "σωθώ" από το θόρυβο! Έξω όλοι τρελαίνονται που το ακούν αλλά μετά από 3-4ώρες ταξίδι, ρώτα αυτούς που την έχουν και την ακούν μέσα! Και με τα πιο μεγάλα καζάνια που γινόταν να μπουν! Να το σκεφτείς καλά, (για 70άρα) :devil:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με τί πίεση δουλεύει. Αν είναι εντελώς μαμά ή με light βελτίωση, επειδή έτσι κι αλλιώς η πίεση πέφτει μετά το over, το αμάξι στις μεσαίες θα "κρεμάσει" (όχι πάντως) τραγικά. Να ξέρεις όμως ότι αν ένα turbo μοτέρ δουλεύει με μεγάλες πιέσεις (ή έχει γενικά μεγάλο

turbo), όσο μεγαλύτερη εξάτμιση έχει τόσο μεγαλύτερη ισχύ αποδίδει παντού! (Μέχρι ένα λογικό όριο βέβαια, γιατί άμα του βάλεις και 80"άρα εξάτμιση θα "αδειάσει" πολύ χαμηλά.) Πάντως ακόμα κι αν σε ένα αμάξι βάλεις μεγαλης διατομής εξάτμιση, χωρίς να δουλεύει μεγάλες πιέσεις οπότε θα "κρεμάσει" χαμηλομεσαία, στα ψηλά ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ αφού σε κάθε περίπτωση το "απελευθερώνεις". Δε ξέρω Γιώργο τί set up φοράς αυτή τη στιγμή...Αν έχεις όμως "δυνατό" πρόγραμμα με την Κ03-S θα "ανέβεις" με την 70"άρα αλλά θα πάρεις και βόμβο στο φάσμα 3000-4000rpm μέχρι να "πληρωθεί" με καυσαέρια, οπότε θα κάνει συντονισμό "παλμών" καυσαερίων. Μιλάμε για χειροποίητες. Είχα την 63,5 Miltek, την έβγαλα κι έβαλα 70άρα και "αυτοκτόνησα"! :thumbsup: Τώρα ψάχνω να βρω Miltek 70"άρα μπας και "σωθώ" από το θόρυβο! Έξω όλοι τρελαίνονται που το ακούν αλλά μετά από 3-4ώρες ταξίδι, ρώτα αυτούς που την έχουν και την ακούν μέσα! Και με τα πιο μεγάλα καζάνια που γινόταν να μπουν! Να το σκεφτείς καλά, (για 70άρα) :devil:

φιλε μου ειλικρηνα σου μιλαω δε με ενδιαφερει καθολου μα καθολου ο θορυβοσ τα καθσαερια τα κτεο και και και αρκει το αμαξι να πηγαινει καλα ......τορα ειμαι εντελος μαμα και δουλευω 0.6 over φοραω μονο ενα φιλτρο κν στο παπα και μια σκαστρα απο σ3 710Ν....γιαφτο και αναρωτιεμαι αν το αμαξι θα παει καλλητερα η χειροτερα.....και επειδη δν τα εχω τα φραγκα να τα κανω ολα μπαμ θα παω η για φουλ εξατμηση η για προγραμμα η για αγελαδα ανοξειδοτη και intercooler.....ενα απο τα 3 δλδ......

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειλικρηνα σου μιλαω δε με ενδιαφερει καθολου μα καθολου ο θορυβοσ τα καθσαερια τα κτεο και αρκει το αμαξι να πηγαινει καλα ......τορα ειμαι εντελος μαμα και δουλευω 0.6 over φοραω μονο ενα φιλτρο κν στο παπα και μια σκαστρα απο σ3 710Ν....γιαφτο και αναρωτιεμαι αν το αμαξι θα παει καλλητερα η χειροτερα.....και επειδη δν τα εχω τα φραγκα να τα κανω ολα μπαμ θα παω η για φουλ εξατμηση η για προγραμμα η για αγελαδα ανοξειδοτη και intercooler.....ενα απο τα 3 δλδ......

Αν είναι αργότερα ν' ανέβεις σε Κ04 set up (που μάλλον θα το κάνεις γιατί θα γλυκαθείς! :thumbsup: ) μή βάλεις 70"άρα γιατί το αμάξι θα "κρεμάσει" αρκετά και δεν <<θα πηγαίνει>> -όπως λές- με 0,6bar πίεση (ταπεινή μου άποψη πάντα, γιατί δεν έχω 1.8 20VT αλλά στη τελική όλα τα ίδια (με συγχωρείς) σκ...τ@ είναι!) Εξάλλου θα "περιμένεις" αρκετούτσικα όπως σε βλέπω μέχρι ν' ανέβεις stage :devil:Πρώτα βάλε πρόγραμμα να το φχαριστηθείς και κοίτα και για κανα i/c (που μπορείς να βρεις φθηνό και να το "καβατζώσεις" (περιμένοντας μετά και σιγά-σιγά να μαζέψεις και λεφτά για σωληνώσεις). Αργότερα όταν θα έχεις όσα περιφερειακά θέλεις, κάνεις ένα remap και είσαι Ο.Κ.

Έτσι θα "φτάσεις" για αρχή γύρω στα 200-205ΗΡ [*Περίεργο πάντως που μαμά έχεις 0,6bar δηλαδή γύρω στα 150-160ΗΡ κι από την άλλη λες ότι φοράει την Κ03-S. Κανονικά μ' αυτή τη τουρμπίνα έπρεπε να είναι το 180άρι μοτέρ όπως στην επετειακή έκδοση Edition 25 του Golf IV (2001). Έτσι φαίνεται ότι έχεις το κλασικό 150άρι.] Εκτός κι αν είναι αλλαγμένη η αρχική Κ03. Τέλος πάντων, τότε με σκέτο πρόγραμμα αν έχεις K03-S, θα πας 215ΗΡ περίπου. Μετά να βάλεις cooler/αγελάδες , εξάτμιση και ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ REMAP.

Υ.Γ: Πάντως μη το κάνεις decat γιατί είναι παρανομο και πολύ "βρωμερό" για τους όπισθεν σταματημένους στο φανάρι. Δεν είναι "πολιτισμός" τέτοιες επιλογές. Καλύτερα άσε επάνω τον μανήσιο (κεραμικό) καταλύτη...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

τα aum τα μοτερ ειναι τα μετεγενεστερα και καλα και φορανε την k03s την ιδια φορανε και τα 180αρια τα επετειακα, αλλα με διαφορα οτι εχουν διαφορετικο actuator για την wastegate, τα 150αρια φορανε 65Ν και τα 180αρια 85N actuator -μεγαλυτερο αξονα- το οποιο απλα ανοιγει ποιο πολυ την wastegate για να φυγουν τα περισοτερα καυσαερια...δηλαδη αν παρεις την τουρμπινα απο το 180αρι και την βαλεις πανω στο 150αρι δεν περνεις ουτε ενα αλογο, αλλα αν παρεις τον εγγεφαλο απο το 180αρι και τον βαλεις πανω στο 150αρι, τσιμπισες 30αλογακια.!!

Καλόου! ;) Ωραίος! Να που με την καλή παρέα μαθαίνεις και "πραγματάκια" (ΤΙΡS) κι ας μην έχεις V.A.G! :devil::thumbsup::laugh:

Link to comment
Share on other sites

τα aum τα μοτερ ειναι τα μετεγενεστερα και καλα και φορανε την k03s την ιδια φορανε και τα 180αρια τα επετειακα, αλλα με διαφορα οτι εχουν διαφορετικο actuator για την wastegate, τα 150αρια φορανε 65Ν και τα 180αρια 85N actuator -μεγαλυτερο αξονα- το οποιο απλα ανοιγει ποιο πολυ την wastegate για να φυγουν τα περισοτερα καυσαερια...δηλαδη αν παρεις την τουρμπινα απο το 180αρι και την βαλεις πανω στο 150αρι δεν περνεις ουτε ενα αλογο, αλλα αν παρεις τον εγγεφαλο απο το 180αρι και τον βαλεις πανω στο 150αρι, τσιμπισες 30αλογακια.!!

Γεια σου ρε Karaman εισαι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ στα VAG :devil:

Link to comment
Share on other sites

O καταλυτης μου τα εχει φτησει και ετσι κιαλιως θελει αλλαγη.....γιαυτο και θα βαλω εξατμηση χωρις καταλυτη 1ον γτ θα πιγαινει σιγουρα πολυ καλητερα γτ εχω μπει σε 1.8 20vt με προγραμμα και φουλ εξατμηση με 100αρι καταλυτη και εχω μπει σε αντιστοιχο με προγραμμα και φουλ εξατμηση αλλα χωρις καταλυτη και τα 2 ιταν ιμπιζα φρ.....και κακα τα πσεματα πολυ καλητερο αφτο που δεν ειχε καταλυτη γεμιζε πολυ πιο ωραια.....και περα απο αφτο ενασ καλος αγωνιστικος 100αρης καταλυτης κανει πανο απο 400-500 ευρο αρα και εκει εχω μια δυσκολια.....λοιπον περα απο ολα αυτα το σκεφτηκα και θα αρχησω με προγραμμα και για να δω διαφορα αλλα και για να μι κανω κατι αλλο και δωσω τα λεφτα μου και ξενεροσω μετα λογο αποδοσης(70αρα εξατμηση)...οποτε ετσι πως το σκεφτηκα η σειρα εχει η εξης 1ον προγραμμα unitronic stage 2 για να ειμαι και καλλημενος για τα υπολοιπα που θα μπουν 2ον ανοξειδοτη εισαγωγη(αγελαδα)και intercooler και τελος την εξατμηση.....και για να δεσει μετα το γλυκο πας για remap stage 2 για να δοθλευουν ολα ρολοι......εχω ομως μια απορια με unitronic stage 2 και κ03ς τουρμπηνα το αμαξι θα δουλευει 1.6-1.7 over και 0.9-1 στο κοφτη αλλα εμενα πως θα δουλευει ετσι απο τη στηγμη που θα ειναι πνηγμενο και απο την εισαγωγη και απο την εξατμηση απο τη στηγμη που θα ειναι μανισια??????πως θα δουλευει εμενα με τοσο πολυ πιεση??????

Link to comment
Share on other sites

O καταλυτης μου τα εχει φτησει και ετσι κιαλιως θελει αλλαγη.....γιαυτο και θα βαλω εξατμηση χωρις καταλυτη 1ον γτ θα πιγαινει σιγουρα πολυ καλητερα γτ εχω μπει σε 1.8 20vt με προγραμμα και φουλ εξατμηση με 100αρι καταλυτη και εχω μπει σε αντιστοιχο με προγραμμα και φουλ εξατμηση αλλα χωρις καταλυτη και τα 2 ιταν ιμπιζα φρ.....και κακα τα πσεματα πολυ καλητερο αφτο που δεν ειχε καταλυτη γεμιζε πολυ πιο ωραια.....και περα απο αφτο ενασ καλος αγωνιστικος 100αρης καταλυτης κανει πανο απο 400-500 ευρο αρα και εκει εχω μια δυσκολια.....λοιπον περα απο ολα αυτα το σκεφτηκα και θα αρχησω με προγραμμα και για να δω διαφορα αλλα και για να μι κανω κατι αλλο και δωσω τα λεφτα μου και ξενεροσω μετα λογο αποδοσης(70αρα εξατμηση)...οποτε ετσι πως το σκεφτηκα η σειρα εχει η εξης 1ον προγραμμα unitronic stage 2 για να ειμαι και καλλημενος για τα υπολοιπα που θα μπουν 2ον ανοξειδοτη εισαγωγη(αγελαδα)και intercooler "και τελος την εξατμηση.....και για να δεσει μετα το γλυκο πας για remap stage 2 για να δοθλευουν ολα ρολοι......εχω ομως μια απορια με unitronic stage 2 και κ03ς τουρμπηνα το αμαξι θα δουλευει 1.6-1.7 over και 0.9-1 στο κοφτη αλλα εμενα πως θα δουλευει ετσι απο τη στηγμη που θα ειναι πνηγμενο και απο την εισαγωγη και απο την εξατμηση απο τη στηγμη που θα ειναι μανισια??????πως θα δουλευει εμενα με τοσο πολυ πιεση??????

Aφού είπαμε!: Από τη στιγμή που δεν έχεις τα φράγκα να τα κάνεις "μονοκοπανιά" αλλά θέλεις να κάνεις μια αρχή, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ σε Unitronic 2+ αλλά σε "σκέτο" Unitronic! Γιατί αν αργήσεις να βάλεις τα υπόλοιπα περιφερειακά αλλά ταυτόχρονα το "πλακώνεις" το αμάξι, θα έχεις υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων (πυρόμετρο 950+ 'C! :camp: ) και η Κ03-S θα σε..."αφήσει χρόνους"!!! Εκτός κι αν επιταχύνεις γραμμικά (χωρίς πολλά over) και τις ζεστές μέρες γκαζώνεις με "τακτ" :whistle:

Δεν μπορούμε να τα έχουμε ό λ α... :thumbsu:

Η σειρά επιλογής πραγμάτων για βελτίωση που σκέφτεσαι είναι πάντως σωστή -πλην του <<2+>> εκτός κι αν το κάνεις τον Οκτώβριο, να "χειμωνιάσεις" με το δυνατό πρόγραμμα (αλλά προσεκτικά) αλλά την άνοιξη πρέπει να έχεις εξάτμιση..,

Βέβαια με την σειρά αυτή από τη στιγμή που θέλεις να χαρείς με αρχικό πρόγραμμα 1ου σταδίου, στο τέλος ΘΑ ΘΕΣ REMAPPING...(Δυστυχώς)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Aφού είπαμε!: Από τη στιγμή που δεν έχεις τα φράγκα να τα κάνεις "μονοκοπανιά" αλλά θέλεις να κάνεις μια αρχή, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ σε Unitronic 2+ αλλά σε "σκέτο" Unitronic! Γιατί αν αργήσεις να βάλεις τα υπόλοιπα περιφερειακά αλλά ταυτόχρονα το "πλακώνεις" το αμάξι, θα έχεις υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων (πυρόμετρο 950+ 'C! :camp: ) και η Κ03-S θα σε..."αφήσει χρόνους"!!! Εκτός κι αν επιταχύνεις γραμμικά (χωρίς πολλά over) και τις ζεστές μέρες γκαζώνεις με "τακτ" :whistle:

Δεν μπορούμε να τα έχουμε ό λ α... :thumbsu:

Η σειρά επιλογής πραγμάτων για βελτίωση που σκέφτεσαι είναι πάντως σωστή -πλην του <<2+>> εκτός κι αν το κάνεις τον Οκτώβριο, να "χειμωνιάσεις" με το δυνατό πρόγραμμα (αλλά προσεκτικά) αλλά την άνοιξη πρέπει να έχεις εξάτμιση..,

Βέβαια με την σειρά αυτή από τη στιγμή που θέλεις να χαρείς με αρχικό πρόγραμμα 1ου σταδίου, στο τέλος ΘΑ ΘΕΣ REMAPPING...(Δυστυχώς)

αν παω σε πρωτο σταδιο και μετα βαλω ολα τα αλλα μετα θα πρεπει να παω για unitronic stage 2 που εκει θα πρεπει και να πληροσω κιαλλα γιαυτο και λεω να το βαλω και με τη μια το stage 2 για να γλητοσω χρηματα.....ετσι οπως τα λες σκεφτομουνα να κανω να βαλω το stage 2 και να ειμαι πολυ προσεκτικος αν μπορεσω βεβαια.....θα παω κιολας να μιλισω και με τον προγραμματιστη και να του τα πω ετσι οπως τα σκεφτομαι να μου πει και αφτοσ τι εχει να μου πει.....παντως δεκστες ολες οι γνωμεσ και οι αποψεις και σας ευχαριστω πολυ και για το ενδιαφερον σας...

και γιατι αυτοι στην unitronic ζητανε για επαναπρογραματισμο 350€ επιπλεον.??

γνωστος μου με focus 2.5αρι εβαλε bsr αυτο με το χηρηστηριο και 2-3 φορες που εκανε επαναπρογραμματησμο στελνοντας μονο το χηρηστηριο αθηνα, δεν χρεωθηκε τιποτα παρα μονο κουριερ...

..αυτο ελεγα να βαλω και εγω μετα το πρωτο προγραμμα αλλα δεν με ακουσα.!

αν εχω το ιδιο σταδιο και παω για επαναπρογραμματισμο τοτε δε χρειαζονται λεφτα το θεμα ειναι αμα πας απο stage 1 σε stage 2 η απο stage 2 σε stage3 εκει χρειαζονται επιπλεον λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...εγω στην θεση σου θα αφηνα για το τελος το προγραμμα...

αλλου ρωτησες για προγραμμα.??? γιατι πας για unitronic.??

παω για unitronic γτ προτων εχει και ενα φιλαρακι μου με ενα φρ το οποιο πραγματικα ραβει δευτερον ειναι και εγγυηση προγραμμα και τριτον και το πιο σημαντηκο κιολας σκεφτομαι τοσο πολυ τα λεφτα του αναπρογραμματισμο και θελω να τα γλυτοσω....

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

για να βαλεις αυτο το μοτερ πρεπει να εχεις ολο το τροπετο απο το αλλο αμαξι μαζι με πλεξουδες εγγεφαλους και λοιπα, 2ον κααααλο μαστορα που να ξερει, και τελευταιο κανα 5χιλιαρο στην ακρη.!! καλυτερα πουλα το και παρε αλλο ενα 16αρι ή κανα 18αρι με τα 150 και θα ειναι κυριος.!

:thumbsu:
Link to comment
Share on other sites

off topic...

εχεις διαγνωστικο σαν το vagcom και αν ναι ποιο.??

πηρα ενα elm27 νωμιζω λεγετε, δοκιμασα στο αστρα Η 1400 του πατερα μου να διαβασω την βλαβη μιας και αναψε το λαμπακι του κινητηρα και εμεινε αναμενο 2 φορες βγενοντας μαλιστα σε safe mode δεν πηγαινε πανω απο 3000 στροφες, σβηνοντας τον κινητηρα εσβησε και το λαμπακι, το κουμπωσα διαβασε κανονικα αλλα δεν κατεγραψε καμια βλαβη, δεν επρεπε να την ειχε καταγραψει μιας και αναψε το λαμπακι του κινητηρα.???

Αν εννοείς αν έχω δικό μου διαγνωστικό, δυστυχώς όχι φίλε μου! Άσε που μένω λόγω δουλειάς στη Καλαμάτα και δεν ανεβαίνω συχνά Αθήνα!

Αν πάλι εννοείς γενικά αν το διαγνωστικό της Οpel ("Tech-2" )λειτουργεί σαν Vagcom, μάλλον έτσι γίνεται αλλά επειδή γενικά (και φτου!-φτου!) το αμάξι μου δεν βγάζει βλάβες, δεν ξέρω καθόλου από κωδικούς! Λογικά Θα του πουν στην Opel αν πάει...Πάντως έχω ακούσει ότι τα Opel καμιά φορά εμφανίζουν βλάβες που δεν τις διαβάζει το Tech-2 (συνήθως μετά από "σκαλίσματα") αλλά αν ο μάστορας είναι καλός όλα λύνονται!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

οκ.! θα το παω καποια στιγμη σε εναν ηλεκτρολογο να το κοιταξει...

Εχει καμια κολα να βαλουμε στα κολαρα να μην τα πεταει.?? Εχω βαρεθει...1,2 σταθερη και καθε βδομαδα πεταει και κολαρο, αυτα που δουλευουν παραπανω πως τα κρατανε στην θεση τους??? εχω και ενυσχημενους σφηχτηρες και παλι τα ιδια, μηπως εχει καμια κολα ή φλατζοκολα ειδικη για τετοια δουλεια.??

Να βαλω καμια λαμαρινοβιδα μηπως.??? :rolleyes:

Λυπάμαι που θα σε στενοχωρέσω αλλά αν παρόλο που έχεις ενισχυμένους σφιγκτήρες [φαντάζομαι φαρδείς βιομηχανικού τύπου ; ], "τα πετάει", έχεις πρόβλημα με την κατασκευή των "χειλιών" των χειροποίητων σωλήνων και πρέπει να φτιάξεις άλλους :whistling: ! 1,2bar δεν είναι δα και καμιά τεράστια πίεση για ένα καλοφτιαγμένο κύκλωμα πιέσεων, προκειμένου να την αντέχει άνετα! Εμείς με τα Astra 1.6T VF34 ανεβάζουμε με χειροποίητα κολάρα i/c 1,8 kai 1,9bar και αντέχουν.

Αν οι σωληνώσεις είναι εγνωσμένα καλής ποιότητας τότε δυο περιπτώσεις που εγώ δικαιολογώ είναι: 1) να είχαν ξεσφίξει κάποια φορά, να έσφιξαν μετά με υπερβολικό κατσαβίδωμα, οπότε "κλώτσησαν" το "σκαλοπατάκια" του κολιέ εκεί που σφίγει η ενσωματομέμη βίδα του σφιγκτήρα και νομίζεις ότι είναι Ο.Κ και να είναι ξέσφιγκτος!

2) Να μη τοποθετήθηκαν καλά και επίσης να έχει "κουραστεί" θερμικά το κολλάρο, να "μπαλονιάζει" κατά το full boost και να μη μπορεί να το κρατήσει το κολλάρο ο σφιγτήρας αν "πρήζεται" (φουσκώνει) κοντά στην ένωση όπου τον έχει (τον σφιγκτήρα). ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ γιατί δεν μπορέις να ευχαριστηθείς το αμαξι σου. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν τα μπεκ που εχουν τα μοτερ με κωδικο ΑUM ειναι ιδια με αφτα που φορανε τα 180αρια και τα cupra δλδ 314cc?(με 3bar fpr)

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

οχι τα 282cc φοραμε με 3μπαρο ρυθμιστη.

εγω αυτο το διαβασα εδω

http://automotosecrets.pblogs.gr/2009/09/521412.html

οπου λεει οτι τα aum ειναι 314 cc με 3μπαρο και επισης ειναι απο ετκα η πηγη για τσεκαρε το λιγο να μου πεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.