Jump to content
vagd

φρενα για γκολφ 6

Recommended Posts

Αν μπορείς στείλε όταν γυρίσεις, είχα την περιέργια να ρωτήσω στην αντιπροσωπεία και μου παν 77 ευρώ η μία :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Οι δαγκάνες που έχω κάνουν?Οι πλάκες είναι αυτές?http://www.ebay.com/itm/2x-Bremsscheibe-Bremse-fur-VW-GOLF-/380567663849?pt=DE_Autoteile&hash=item589b99b4e9

Αν κάνουν οι δαγκάνες μου αλλάζω τις δισκόπλακες και θα πουλήσω και τις δικές μου και θα βγεί πολύ φτηνά

Από εδώ βρήκα τον κωδικό http://www.vwspares.co.uk/golf_mk6_brakes.php

Με εβαλες σε σκεψεις Τονυ..Στις 18αρες ειναι λες κ δεν υπαρχει ο πισω δισκος.. Να φανταστω οτι η δαγκανα απο το 122αρι ειναι ιδια με το 160αρι πισω (αρα μπορω να κανω κ εγω την ιδια αλλαγη στον δισκο) ?

 

Α οκ.εγω νομιζα οτι ηθελες καλυτερο φρεναρισμα γιατι με δισκοπλακες πισω δεν θα καταλαβεις διαφορα.παντως λινκ θα σου στειλω μολις παω σπιτι γιατι ειμαι απο κινητο τωρα.απο ιμπεη γερμανιας παντως αμα γραψεις δισκοπλακες για γτι θα σου βγαλει πολλες.ειχα βρει πως λεγονται και στα γερμανικα αλλα ειναι δυσκολη λεξη και δεν την θυμαμαι τωρα.ειναι ατε μαρκα παντως

Ενα λινκ κ σε μενα φιλε μου αν ειναι ευκολο rolleyes.gif ..

Link to comment
Share on other sites

Με εβαλες σε σκεψεις Τονυ..Στις 18αρες ειναι λες κ δεν υπαρχει ο πισω δισκος.. Να φανταστω οτι η δαγκανα απο το 122αρι ειναι ιδια με το 160αρι πισω (αρα μπορω να κανω κ εγω την ιδια αλλαγη στον δισκο) ?

 

Ενα λινκ κ σε μενα φιλε μου αν ειναι ευκολο rolleyes.gif ..

Ναι τα πίσω είναι τα ίδια νομίζω

Εγώ βρήκα αυτά http://viewitem.eim.ebay.gr/2-BREMSSCHEIBEN-VW-GOLF-VI-VARIANT-AB-BJ-2008-HINTERACHSE--HINTEN--286-MM-1KJ/370590354375/item και αν πουλήσω και τις δικές μου θα μου βγεί πολύ φτηνά :D

ΥΓ: ο κωδικός είναι 1K0615601AD

Το δικό σου απλά είναι με 2 σετ τακάκια και είναι +20 ευρώ(10 ευρώ το σετ τακάκια), νωρίς είναι ακόμα για τακάκια αλλά όχι ότι είναι κακό :Ρ

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξεις δισκους με παλια τακακια ξεχνα το

Σίγουρο?Απλά έχω 8500χλμ, ντάξει αν πρέπει τα αλλάζω, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για 13 ευρώ

http://viewitem.eim.ebay.gr/2-BREMSSCHEIBEN--4-BREMSBELGE-VW-GOLF-VI-HINTEN--286-MM-1KY-1KZ-1KV-1KJ/290754163022/item

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.de/itm/ATE-Bremsscheiben-Belage-VW-Golf-5-V-GTI-286mm-hinten-/300570052723?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3AVW&hash=item45fb5f0873#ht_3703wt_992

 

αυτη ειναι μια επιλογη σε ΑΤΕ με τακακια αλλα νομιζω δεν τα φερνει ελλαδα απο ιμπεη.ισως να τα στελνουνε απευθειας απο την εταιρια παρακαμπτωντας το ιμπεη.

 

παντως BREMSSCHEIBEN(???wtf???) πρεπει να ειναι οι δισκοπλακες.

hinten οι πισω και vorne οι μπροστα.και belage πρεπει να ειναι τα τακακια

 
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μίλησα με το methana και μου πε ότι πρέπει μάλλον να θέλουν άλλαγμα και τα προστατευτικά πίσω από τις δισκόπλακες και από εκεί που έλεγα θα δώσω κανα πενηντάρι το πολύ πουλώντας και τις δικές μου μαζεύτηκαν πολλά πράγματα, θα ρωτήσω και στην αντιπροσωπεία να δουν τους κωδικούς από τα τριγλυρω και να μου πουν τι χρειάζεται αλλαγή αλλά αν είναι πολλά δε με βλέπω να το κάνω τώρα, ίσως όταν χρειαστούν αλλαγή τα τακάκια που έτσι κι αλλιώς θα πληρώσω τακάκια + εργασία

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα ταψια τα προστατευτικα σε εμενα με το122 για να βαλω φρενα γτι θελουνε σιγουρα αλλαγη.στο 160 ισως να μην χρειαζεται.ο στελιος νομιζω θα ξερει σιγουρα γιατι αυτος με βοηθησε κ εμενα

Link to comment
Share on other sites

να συνοψίσουμε λίγο τις διαστάσεις ? Νομίζω τα βρήκα κάπου σε προηγούμενα ποστ αλλά τώρα μου διαφεύγουν! 

 

τα ιδανικά όπως τα είχε γράψει και ο Stelios είναι 312 μπροστά από Gti

και 286 πίσω πάλι από GTi? 

 

ενώ τώρα φοράω νομιζω 288 μπροστα 255 πίσω στο 122  ? 

 

Tony γιατί είχα την εντύπωση πως το 160 πίσω φοράει 286 όπως και το GTi ? Γιατί  θυμάμαι διάβασα ότι τα 160αρια θέλουν μόνο αλλαγή μπροστά !

Link to comment
Share on other sites

τελικα τελειωσα το θεμα με τα φρενα και με την ευκαιρια βρηκα και τα πισω απο s3 kai ειμαι κομπλε με φρενα μπροσ πισω απο s3 kai πραγματικα σε αυτα τα λιγα χλμ εχω να σας πω οτι αξιζουν τα λεφτα τους και το βαρος τους

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις εαν το χαμηλωμα του αυτοκινητου παιζει κανα ρολο στο φρεναρισμα?γιατι μετα απο το στρωσιμο που εκανα στα φρενα μου ανακαλυψα οτι πατωντασ καλο φρενο μου παιζει ο κολος του αυτοκινητου.καποιος μου ειπε οτι μπορει να φταιει που το εχω πιο σηκωμενο πισω απο οτι μπροστα και καποιος αλλος μου ειπε οτι επειδη εβαλα πισω φρενα r36 και μπροστα s3 πρεπει να αλλαξω κατανεμητη.μηπως καποιος γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις εαν το χαμηλωμα του αυτοκινητου παιζει κανα ρολο στο φρεναρισμα?γιατι μετα απο το στρωσιμο που εκανα στα φρενα μου ανακαλυψα οτι πατωντασ καλο φρενο μου παιζει ο κολος του αυτοκινητου.καποιος μου ειπε οτι μπορει να φταιει που το εχω πιο σηκωμενο πισω απο οτι μπροστα και καποιος αλλος μου ειπε οτι επειδη εβαλα πισω φρενα r36 και μπροστα s3 πρεπει να αλλαξω κατανεμητη.μηπως καποιος γνωριζει?

 

Απ όσο γνωρίζω, η ρύθμιση της κατανομής σε κάθε τροχό γίνεται στη μονάδα του ABS/ESP και το αυτοκίνητό σου εκτός από ABS/ESP έχει το λεγόμενο EBV, δηλαδή φρενάρει πάντα το μέγιστο δυνατό ακόμα και πίσω, μέχρι λίγο πριν την επέμβαση του ABS. Γι αυτό και πολλές φορές οι ανομοιομορφίες στη φθορά τακακιών εμπρός - πίσω, το οποίο βέβαια γίνεται και λόγω ESP τις περισσότερες φορές. Αυτά έχω καταλάβει εγώ. Οπότε θέμα κατανεμητή δεν τίθεται, ούτε μπορείς να αλλάξεις κάτι.

 

Το γεγονός ότι στο δικό σου αυτοκίνητο, το κέντρο βάρους έχει πάει πιο μπροστά επειδή είναι σηκωμένο πίσω, σημαίνει ότι λόγω EBV εμπρός μπορεί να φρενάρει πιο πολύ απ ότι το συνηθισμένο χωρίς να επέμβει το ABS. Ίσως σε αυτό οφείλεται ότι παρατηρείς.

 

Πίσω γιατί το έχεις σηκωμένο όμως; Εννοώ δεν εξυπηρετεί σε κάτι ουσιαστικά και χαλάς το "ζύγισμα" που πολλοί παλεύουν να είναι 50-50.

Link to comment
Share on other sites

122 ps: 288 μπροστά - 255 πίσω

160 Ps: 312 μπροστά - 255 πίσω

200 ps: 312 μπροστά - 280 πίσω

122 DSG

Στα 40.000km τελείωσαν τα τακάκια εμπρός - πίσω.

Υπάρχει καλύτερη λύση σε τακάκι απο FERODO FDS 1641 εμπρος &  FERODO FDS 1636 πίσω ?

Αντίστοιχοι κωδικοί σε :

MINTEX MDB2580 MINTEX MDB2604    

Θέλω κάτι σε πιο ενισχυμένο , αλλά όχι racing...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να δώσει καμία γνώμη για τακάκια σε 122αρι;

Μάρκα- τιμή- προσωπική εμπειρία

εμενα στο δικο μου 122αρι που απο μαμα εχει μπροστα ate και πισω galfer στα 60000χλμ και ακομα εχουν ψωμι για αλλα 20000χλμ min 

 

τα galfer τα βρισκεις τζαμπα στα 20ε ενω τα μπροστινα ate στα 70ε , δεν φαγωνοντε γρηγωρα σε σχεση με οτι εχω ακουσει εδω στο φορουμ,απο εκει και περα ειναι oem εφαρμογη χωρις να ειναι κατι σπορ σαν τακακι. 

 

 

οταν αλαξω μαλλον θα παω σε σετ μπρος-πισω της ate 

Edited by xristos/red tornado
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TSi 122, και αλλαγή τακάκια πίσω μαμά με Ate στα 45.000km. Μπροστά έχω τα μαμά ακόμη (64.000km) και τώρα θα πάω σε αλλαγή πάλι σε Ate.

 

Όταν αφαιρέθηκαν τα μαμά πίσω, και διάβασα τα αναγραφόμενα Ate έγραφαν.

 

Μετά την αλλαγή δεν είδα καμία διαφορά στο φρενάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα . 

 

Εχω ενα golf 6 122 και εχω κανει επεκταση εγγυησης ,θελω να ξερω αν εχω προβλημα με την εγγυηση αν αλλαξω τακακια εκτος αντιπροσωπιας και αν υπαρχει  καποιο συνεργειο με καλες τιμες για αλλαγη προς-πισω .

θελω να βαλω μαμα τακακια .

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχεις κανενα θεμα με την εγγυηση...δε νομιζω καποιο συνεργειο να σου παρει πανω απο 30 ευρω για αλλαγη μπρος πισω...χωρις τα τακακια ενοειται.. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.