Jump to content
zhm

Τι ενισχυτή να βάλω;

Recommended Posts

Με τι ηχεία και πόσα, με τι πηγή, σε τι αμάξι, με πόσα χρήματα;

Συνάρτηση πολλών παραγόντων είναι η επιλογή του ενισχυτή μας.

1oν αυτα που εχει ηδη απο μαμα +2 πισω(εταζερα)

2ον εχω Blaupunkt MP74

3ον GOLF V 3θυρο

4ον μεχρι 350€

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Αλλάζεις "επειγόντως" τα μαμά, τα οποία είναι απαράδεκτα και απο εκεί και πέρα, είναι καλά τα χρήματα που διαθέτεις για ενισχυτή. Υπάρχουν πολλές αξιοπρεπείς προτάσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις "επειγόντως" τα μαμά, τα οποία είναι απαράδεκτα και απο εκεί και πέρα, είναι καλά τα χρήματα που διαθέτεις για ενισχυτή. Υπάρχουν πολλές αξιοπρεπείς προτάσεις. ;)

Εχεις κατι να προτεινεις σε αντικατασταση των μαμα ιδιων

ιντσων ομως πες μου watts και τι μαρκα ο amplifier θελω να ειναι

το πολυ 4Χ40 αντε 4Χ60 watts rms και τιμες εαν ειναι εφικτο

στο περιπου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Peerless ηχεία τα οποία προσφέρουν ποιότητα αντίστοιχη πολλών άλλων ακριβότερων κτασκευαστών.

Ενισχυτή, θα σου προτείνουν στο κατάστημα που θα αγοράσεις τα ηχεία.

Η και εδω μέσα.

Υπάρχουν πάντως πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλός ενισχυτής για τέτοιου είδους ηχεία νομίζω πως είναι ο Audison SRX 2 (2*65W @ 4Ω).

Εκτός από Peerless (D6 κατά τη γνώμη μου γιατί είναι η καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης) στην ίδια περίπου κατηγορία είναι τα MBquart DSE 216 καθώς και τα Focal Polyglass V1 (τα οποία είναι καλύτερα όλων αλλά πιο πάνω στην τιμή).

Όσο για τις τιμές... εξαρτάτε πόσο θα ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βάλει στο Passat μου πίσω δυο οβάλ ηχεία 380W Pionner, μπροστα αλλα δυο 110W και μια πηγή sony cdx-s2250 4x50w.

Τώρα θα ήθελα να βάλω εναν ενισχυτή μάλλον τετρακαναλο αλλα δεν ξέρω ποιον να πάρω... λέω αρχικα να συνδέσω πάνω στον ενισχυτή τα 4 ηχεία και αργότερα (μόλις πάρω κανα γούγερ) να βαλω τα μπροστα να παίζουν στην πηγή και τα πισω μαζί με το γουφερ στον ενισχυτή. καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως τα Watt των ηχειων σου ειναι Peak και οχι RMS, οποτε σε πρωτη φαση πες μας τι RMS ειναι τα ηχεια, αν και φανταζομαι θα ειναι 50 RMS, δευτερον τι χρηματα θες να διαθεσεις.

Παντως η επιλογη να εχεις και ηχεια και γουφερ στον ιδιο ενισχυτη δεν παιζει, γιατι τα γουφερ παιρνουν σημα απο την αναλογη εξοδο της πηγης οπου περνανε μονο οι χαμηλες συχνοτητες, οποτε τα οβαλ δεν παιζουν...

Link to comment
Share on other sites

Nomizo oti mporei na pezei ston idio enisxyti apla tha einai se diaforetiko kanali! mporei an thelei na einai sto idio kanali na balei ston enisxyth na pernan oles oi syxnothtes kai prin to goufer na balei ena crosover gia na pernane mono oi xamiles!

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ 200ευρώ. τι δηλαδή να παρω δυο 2καναλους? Δεν τα ξέρω καλα πάντως απο οτι μου εχουν πει και εχω δει παιζει ενισχυτής με γουφερ + 2 οβαλ ηχεία. Δεν ξέρω πάντως αργότερα θα ήθελα να βάλω κ ενα γούφερ κάπου στα 1000W (jbl που το εχω ακούσει να παίζει απάνω σε 4κάναλο 500w sony στον οποιον εχει συνδέσει και δυο οβαλ ηχεια)

Βρήκα αυτόν τον ενισχυτή σε καλή τιμη γύρω στα 130 ευρώ

Μια γνώμη....

2200W AMP,4-CHANNEL CAR AMPLIFIER SILVERSONIC, ALUMINUM

Frequency Range (+- 2dB) 10-40.000Hz

Weighted Noise Distance ~ 100 dB

Total harmonic content (1dB) < 0,05%

Low-Pass Filter 40-300Hz

High-Pass Filter 80-1.200Hz

Speaker Impedance 4 - 8 Ohm

Output Power (4-Channel mode)

Max. power 4 x 550W

RMS power 4 x 275W

Impedance 4 OHM

Output Power (2-Channel mode)

Max. power 2 x 1050W

RMS power 2 x 525W

Impedance 4 OHM

Link to comment
Share on other sites

Nomizo oti mporei na pezei ston idio enisxyti apla tha einai se diaforetiko kanali! mporei an thelei na einai sto idio kanali na balei ston enisxyth na pernan oles oi syxnothtes kai prin to goufer na balei ena crosover gia na pernane mono oi xamiles!

Ναι αυτο γινεται αλλα μετα δεν θα μπορει να εχει ρυθμισεις για το subwoofer

@Passatcl. Απο τα στοιχεια του ενισχυτη που δινεις προκειται για ενα κοινο ενισχυτη και τα χαρακτηριστικα του ή εχεις κανει λαθος ή ειναι παραπλανητικο... 4 Χ 275 RMS ή 2 Χ 525 RMS μονο με 130 ευρω ειναι τρελο νουμερο!!! Ο Zapco που εχω εγω στις πορτες βγαζει 4 Χ 360 RMS και εχει 800 ευρω!!!

Εγω θα σου προτεινα τους Spectron υπαρχουν αν θυμαμε καλα ενας 4 Χ 100 RMS ο οποιος κανεις γυρω στα 220 και ενας 4 Χ 50 RMS ο οποιος πρεπει να εχει γυρω στα 180. Δεν ειναι Α' Κατηγοριας ενισχυτης αλλα ειναι μια καλης ποιοτητας, ο SILVERSONIC ειναι ολιγον αγνωστου ποιοτητος.

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα πριν απο μια εβδομαδα εναν Rockford Fosgate PUNCH P4004 απο Αμερικη

για πειτε γνωμες ????(και αν ξερετε καποιον να μου τον τοποθετησει και ποσο θα μου παει?)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ , ας ρωτήσω και γω....

1ον Golf V

2on Πηγη: Pioneer Avic-X1R

3on Ηχεία Μαμα

4ον Τπτ αλλο....

Εχω στο μυαλό μου

Μπροστα Focal 165V3E - 3way

Focal Polyglass 165V3E

Πισω στις εργοστασιακες θεσεις τι??(Αληθεια τι παιρνει?13αρια?)Οχι εταζερα Plz....

και ενισχυτη

Hifonics Z 6400

Technische Angaben:

• Lowpassfilter 50 - 150 Hz

• Highpassfilter 10 - 1200 Hz

• Line Outputs & Bass-Remote

• Bass-Boost 0 - 12 dB @ 40 Hz

• Bandpass-Funktion

4 x 170 Watt / 2 Ohm

4 x 85 Watt / 4 Ohm

2 x 350 Watt / 4 Ohm Mono gebrückt

Ή

Hifonics ZX 6400 Zeus

Features 4-Channel

• blau beleuchtetes HiFonics Logo

• 12 dB Highpassfilter 10-1200 Hz

• 12 dB Lowpassfilter 30-150 Hz

• Bandpass-Funktion schaltbar

• variabler Bass-Boost @ 45 Hz, 0 - 18 dB

• Line Outputs, inkl. Bass-Remote

ZX6400

4 x 85 / 170 Watt RMS an 4 / 2 Ohm,

2 x 340 Watt RMS an 4 Ohm gebrückt

Abmessungen: 264 x 61 x 382 mm

Σαν εταιρία η Hifonics τι λεει??Ξερει κανεις?

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Χμμ , ας ρωτήσω και γω....

1ον Golf V

2on Πηγη: Pioneer Avic-X1R

3on Ηχεία Μαμα

4ον Τπτ αλλο....

Εχω στο μυαλό μου

Μπροστα Focal 165V3E - 3way

Focal Polyglass 165V3E

Πισω στις εργοστασιακες θεσεις τι??(Αληθεια τι παιρνει?13αρια?)Οχι εταζερα Plz....

και ενισχυτη

Hifonics Z 6400

Technische Angaben:

• Lowpassfilter 50 - 150 Hz

• Highpassfilter 10 - 1200 Hz

• Line Outputs & Bass-Remote

• Bass-Boost 0 - 12 dB @ 40 Hz

• Bandpass-Funktion

4 x 170 Watt / 2 Ohm

4 x 85 Watt / 4 Ohm

2 x 350 Watt / 4 Ohm Mono gebrückt

Ή

Hifonics ZX 6400 Zeus

Features 4-Channel

• blau beleuchtetes HiFonics Logo

• 12 dB Highpassfilter 10-1200 Hz

• 12 dB Lowpassfilter 30-150 Hz

• Bandpass-Funktion schaltbar

• variabler Bass-Boost @ 45 Hz, 0 - 18 dB

• Line Outputs, inkl. Bass-Remote

ZX6400

4 x 85 / 170 Watt RMS an 4 / 2 Ohm,

2 x 340 Watt RMS an 4 Ohm gebrückt

Abmessungen: 264 x 61 x 382 mm

Σαν εταιρία η Hifonics τι λεει??Ξερει κανεις?

O Μιχαηλ μου εχει πει πως ειναι πολυ δυσκολο για πισω γιατι δεν υπαρχει καλωδιωση οποτε

πρεπει να ξυλωθουν πολλα για να περασουν τα καλωδια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Οχι απο το ebay τον ειδα και εχει και 6 χρόνια εγγύηση (ο μόνος)

Πάντως ναι silversonic ειναι άγνωστο αλλα δεν ξέρω ρε γαμώτο.... Ξέρεις κανένα κατάστημα να ψάξω? Τον Spectron που θα τον βρώ?

Link to comment
Share on other sites

O Μιχαηλ μου εχει πει πως ειναι πολυ δυσκολο για πισω γιατι δεν υπαρχει καλωδιωση οποτε

πρεπει να ξυλωθουν πολλα για να περασουν τα καλωδια :)

Ενταξει δεν ειναι και τραγικα....Ξυλωσα το ενα πανελ να περασω το καλωδιο του Navi....

μαρσπιε-Κουμπωτο

κολωνα ζωνης - βιδα torx t10ή t15- Ξεκουμπωμα

και μετα ξεμονταρισμα....Αμα δεν βγαίνει ξεβιδωμα πισω πλαισιο πορτπαγκαζ (αυτο που κραταει την εταζερα)

το προτιμω απο την λυση εταζερα (που παντα γνωμη μου ειναι ασχημη λυση- εως προχειρη)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αποδοτική

Δε θα <<βαραει>> μετα ομως η εταζερα σε καθε λακουβα

λογο βαρους ...λεω εγω τωρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Hifonics εχουν καλο ονομα στην αγορα. Οσον αφορα τα πισω ηχεια, δεν ξερω που ειναι οι θεσεις στο Golf V παντως αν ειναι περιπου εκει που ειναι και στο 9Ν δεν προσφερουν τιποτα σχεδον δεν θα ακουγονται. Στην εταζερα ειναι πιο καλη λυση και με καλη δουλια δεν θα εχει τριγμους.

Το θεμα ειναι γιατι θες τα ηχεια πισω, αν εγκαταστησεις καλα ηχεια μπροστα με καποιον απο τους ενισχυτες που αναφερεις, τα πισω δεν θα προσφερουν τιποτα στον οδηγο. Συνηθως η τοποθετηση ηχειων στην εταζερα γινεται για να καλυψει τα πισω καθισματα η αδυναμια των μπροστινων "μαμα" ηχειων.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Δε θα <<βαραει>> μετα ομως η εταζερα σε καθε λακουβα

λογο βαρους ...λεω εγω τωρα... :D

'Εχω ηχεία (και γαϊδούρια μάλιστα) από όταν σχεδόν πήρα το αμάξι. Έχω χαμηλώσει το αμάξι, και προφανώς σκληρύνει και φοράω 17άρια. Δεν έχω ακούσει τίποτα ΠΟΤΕ και εάν θέλεις μπορείς να το οδηγήσεις κι εσύ να δεις του λόγου το αληθές.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα που ειναι επισης σκληρες οι αναρτησεις δεν εχω ακουσει χτυπημα απο την εταζερα. Βεβαια συμβαινει αυτο σε καποια αυτοκινητα αλλα δεν ειναι VW worthy.gif να εχουν δωσει προσοχη και στην κατασκευη της εταζερας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα τον jbl gto 75.4

post-3916-1157046631_thumb.jpg

# Amplifier Type: Multi-Channel

# RMS Power @ 4 Ohms: 104W x 4 @ 14.4V

# THD at 4-Ohm RMS Power: <1 %

# Bridged RMS Power @ 4 Ohms: 284W x 2 @ 14.4V

# Speaker Level Inputs: yes

# Preamp Outputs: yes

# Built-In Crossovers: HP/LP

# Bass Boost: 0 - 12 dB

# Frequency Response: 10-83,000 Hz

# Signal to Noise Ratio: 80 dB

166Ευρώ (makro)

Εχω συνδέσει απάνω του τα δυο πίσω οβάλ ηχεία (380W pionner)

και σκέφτομαι να πάρω ενα γούφερ (μάλλον jbl)

Ιδέες????? Θα παίζει εντάξει με τα ηχεία?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο ενισχυτης ειναι καλη αγορα. Με το γουφερ θα παιξει πρεπει βεβαια να προσεξεις τα Ohm αν και λογικα πρεπει να μπορει να παιζει σε διαφορετικα Ohms ανα ζευγος καναλιων. Το μονο που δεν θα μπορεις να κανεις ειναι να ρυθμισεις μονο το Sub, αν βεβαια παρεχεται κατι τετοιο απο την πηγη σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κανει αυτο προφανως εχει δωσει σημα στο ενισχυτη απο την εξοδο για το γουφερ, εκτος και αν η πηγη σου εχει μονο ενα preout. Οταν βαλεις το γουφερ απλα η ενταση σε γουφερ και πισω ηχεια θα αυξομειωενεται μαζι, δεν θα μπορεις ουσιαστικα να φερεις σε απολυτη αρμονια το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.