Jump to content
Guest Steven

Vw Corrado

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε adoniram,πιστεύω οτι είναι αδύνατο να βρείς με 4000 EURO CORRADO G60,και ειδικά του '93.Θα σου πω μόνο οτι αν κοιτάς απο μάντράδες και κάνει 5000 και κάτω φύγε τρέχοντας.Τα περισσότερα απο αυτά είναι μετατροπές.Μια καλή τιμή για G60 του΄93 είναι 6500 και φτάνουν 8500 ανάλογα με την κατάσταση που βρίσκονται.Αυτο πάντα απο ιδιώτη.Εγω το δικό μου (G60 του΄93) το αγόρασα 6500 και σου λέω οτι ήθελε και θέλει ακόμα πολύ δουλειά σε όλα τα σημεία.Εκτός απο 2 βασικά σημεία,αμάξωμα-φανοποιία και G60.Πάντως πιστεύω οτι θα είναι για πάντα ένα "ειδικό" αυτοκίνητο και χαίρομαι πολύ που κατάφερα έστω και τώρα να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε packageme77, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο Δημήτρης όπως στο 2ο post του thread λέει ότι ένας φίλος του αγόρασε με 4000€. Εγώ το φθηνότερο που βρήκα σε σχετικά συμπαθητική κατάσταση ήταν ένα ατμοσφαιρικό 2λιτρο 16V και αυτό από μάντρα με 8000 ευρώ ακατέβατα και μετρητά.

Φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χερετώ με την σειρά μου κ εγώ ως νέος στο φόρουμ. Η συζήτηση αυτή ήταν που με έκανε να γράψω...

corrado υπάρχουν πολύ λιγα στην ελλάδα κ αρχίζει να θεωρείται είδος προς εξαφάνιση. Στην Ελλάδα αν ξέρεις που να ψάξεις το βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές. Εγώ το δικό μου το αγόρασα σχετικά πρόσφατα τοσο φτηνά που δεν λέω καν την τιμή γιατί με κοροιδεύουν ολοι οσοι την ακούνε!!!

Επειδή ασχολήθηκα πολύ και για να το εισάγω το αυτοκίνητο ξέρω πολύ καλά οτι στην Γερμανία ξεκινούν από 2000 ευρώ για το 1,8 G60 και από 3000 ευρω για vr6. Ολα καλά ως εδώ οταν άκουσα το τελωνείο ηταν που τρελάθηκα!!! Γύρω στα 10000 ευρω να το εκτελωνισεις για κυκλοφορία!!! ΕΛΕΟΣ!!!

Έτσι αρκέστηκα σε ένα G60 Ελληνικό. Α, και μια συμβουλή!!! Οταν έσπασε ο κομπρέσορας τον αντικαταστήσαμε με αυτόν της SLK (ναι, ναι Mercedes) πολύ φτηνότερος, ταιριάζει απόλυτα και πρέπει να πηγαίνει κ καλύτερα.

Παντος αν και ειναι μοντέλο δεκαετίας κ βάλε σε design κ γενικό στησιμο είναι ακόμα κορυφή!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest ΑΛΚΗΣ Μ.
Τι εννοείς πολλά τσαγιάσματα φίλε μου?¶νοικσε αν θέλεις ένα νέο topic για να μην βγούμε οff..Eδώ μιλάμε για CORRADO!!

ρε φίλε μη μας κουλένεις.δε λέει για peugeot ο άνθρωπος.Rallye ήταν μία έκδοση του Golf II με φουσκωμένα φτερά και τετρακίνηση syncro.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Σιγα σιγα, λεμε να κατεβασουμε το VR6 απο Γερμανια με Ελληνικες πινακιδες πλεον...και το καλυτερο απ'ολα, το αυτοκινητο θελουμε να το αφησουμε μαμα διοτι πλεον αρχιζει να γινεται συλλεκτικο...

Αντε να δουμε αν η κυρια VW βγαλει το νεο Corrado...θα χαλασει κοσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

corrado εχω και εγω το g60 ομως γιατι το vr6 δεν πλισιαζεται. ενα παραπονο εχω μονο απο αυτο το αμαξι, οταν ζηταω ανταλακτικα και λεω οτι ειναι απο corrado(και ας ειναι ιδια με το passat) με γδερνουν

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Παιδιά, βρίσκεις στα μεταχειρισμένα η υπάρχει έλλειψη;

Ψήνωμαι για κάτι τέτοιο.

Εδώ και χρόνια το θαύμαζα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για οποιον τον ενδιαφερει, υπαρχει εδω και 2-3 μηνες ενα Corrado μπλε σκουρο για πουλημα στη Γαλατσιου κοντα στη Πατησιων.

Μερικες φορες το βλεπω κοντα στο μπαρακι Kibubu, και αλλες φορες λιγο πιο ψηλα προς το φαναρι.

Eμφανησιακα ειναι αψογο!

αν μηχανικα ειναι οπως φενεται ειναι @#ματο αυτοκινητο!

Εαν τον ενδιαφερει κανενα, οταν ξαναπερασω να παρω τηλ!

(αυτο χωρις να το θυμαμαι ... αλλα αν εχει τιμη απανω, πρεπει να το ειχε τσιμπημενο ο τυπος, αυτη την εντυπωση μου αφησε 10,000+ )

Link to comment
Share on other sites

παιδια για οποιον τον ενδιαφερει, υπαρχει εδω και 2-3 μηνες ενα Corrado μπλε σκουρο για πουλημα στη Γαλατσιου κοντα στη Πατησιων.

Μερικες φορες το βλεπω κοντα στο μπαρακι Kibubu, και αλλες φορες λιγο πιο ψηλα προς το φαναρι.

Eμφανησιακα ειναι αψογο!

αν μηχανικα ειναι οπως φενεται ειναι @#ματο αυτοκινητο!

Εαν τον ενδιαφερει κανενα, οταν ξαναπερασω να παρω τηλ!

(αυτο χωρις να το θυμαμαι ... αλλα αν εχει τιμη απανω, πρεπει να το ειχε τσιμπημενο ο τυπος, αυτη την εντυπωση μου αφησε 10,000+ )

Αυτα παιζουν 6-7Κ, ειναι τα περισσοτερα του 1990, 15 χρονων και βαλε, οποτε η τιμη που το δινει ο τυπος (αν το δινει τοσα) πιστευω οτι ειναι πολλα. Με τοσα μπορεις να βρεις Golf mk3 GTi .Οποτε για σκεψου..

Link to comment
Share on other sites

Σε ομορφια δεν εχουν καμια σχεση, δεν το συζητω καν.

Ομως ας σκεφτουμε και πιο πολλα πραγματα, οπως τεχνολογιες που κουβαλανε (τα 3αρια ειναι φουλ εξτρα-ενω τα 'Rados ειναι πιο γυμνα στις περισσοτερες των περιπτωσεων), τα 'Rados εχουν σασι mk2 και πολλα αλλα συνεπως ειναι πιο παλια.

Αρα στα ιδια λεφτα γιατι να μην παρεις κατι πιο καινουριο, και δυνατο ισως που μπορει να σου βγαλει λιγοτερα προβληματα?

Αντικειμενικα να το σκεφτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ομορφια δεν εχουν καμια σχεση, δεν το συζητω καν.

Ομως ας σκεφτουμε και πιο πολλα πραγματα, οπως τεχνολογιες που κουβαλανε (τα 3αρια ειναι φουλ εξτρα-ενω τα 'Rados ειναι πιο γυμνα στις περισσοτερες των περιπτωσεων), τα 'Rados εχουν σασι mk2 και πολλα αλλα συνεπως ειναι πιο παλια.

Αρα στα ιδια λεφτα γιατι να μην παρεις κατι πιο καινουριο, και δυνατο ισως που μπορει να σου βγαλει λιγοτερα προβληματα?

Αντικειμενικα να το σκεφτουμε.

Φίλε μου σε τεχνολοία τα corrado είναι πολύ μπροστά από την εποχή τους, ακόμα κι από

τα ΜΚ3.Όσο για το θέμα εξοπλισμού εννοείται πως τα corrado υπερτερούν και σ' αυτόν τον τομέα.Τα περισσότερα έχουν έρθει από εξωτερικό και είναι full extra.¶σε που τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι μια πολή καλή βάση για τρελές μετατροπές (βλεπε turbo) μιας κι ο εγκέφαλος των g60 έχει turbισιο πρόγραμμα, το ντιζάτο σαζμάν τους επιτρέπει να αντέχουν τα παραπάνω άλογα, τα φρένα τους έχουν μπεί σε πολλά 16ν και όπως και να το κάνουμε άλλο coupe και άλλο hatchback!!!

Link to comment
Share on other sites

για το σασσί ότι είναι ίδιο δε μπορώ να καταλάβω ποιός έχει βγάλει αυτή την φήμη. Το μόνο που έχουν ίδιο mk2 και corrado είναι τα 2 μπροστινα πατώματα. Από εκεί περά μοιάζουν σε διαστάσεις και σε σχεδίαση στα μπροστινά ράμφη αλλά είναι πολύ πιο ενισχυμένα παντού. Κολώνες είναι διαφορετικές. Μαρσπιέ είναι πιο ενισχυμένα. Έχουν και μπάρες στις πόρτες που σημαίνει και διαφορετική σχεδίαση της πόρτας σε σχέση με τις κολώνες.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

lol...Τεσπα εχω δει αρκετα Rado που ανδιαφερομουν να αγορασω και αυτη ειναι η αποψη μου.Μερικα ουτε υδραυλικο τιμονι ειχαν.. lol

Τωρα οταν λες scirocco2 οτι μερικα ειναι πολυ καλα για μετατροπες.. εχω να σου πω οτι μπορει να ειναι καλα, αλλα οταν θες καπου στα 15Κ για να φτασει το αυτοκινητο οπως ηταν μεσα-εξω και μηχανικα..Ε, δεν το συζητω καν. :D

Link to comment
Share on other sites

lol...Τεσπα εχω δει αρκετα Rado που ανδιαφερομουν να αγορασω και αυτη ειναι η αποψη μου.Μερικα ουτε υδραυλικο τιμονι ειχαν.. lol

Τωρα οταν λες scirocco2 οτι μερικα ειναι πολυ καλα για μετατροπες.. εχω να σου πω οτι μπορει να ειναι καλα, αλλα οταν θες καπου στα 15Κ για να φτασει το αυτοκινητο οπως ηταν μεσα-εξω και μηχανικα..Ε, δεν το συζητω καν. :heart:

Δηλαδή μου λες ότι αν θα πάρεις golf3 που στην ουσία βγήκε στη παραγώγη μόνο 2 χρόνια

μετά απο το corrado θα διαθέσεις λιγότερα για να το φτιάξεις όπως εσύ θές? :heart:

(Την άποψή μου σου λέω χωρίς να θέλω να φανώ ξερόλας.)

Υ.Γ. Όσο για το υδραυλικό μπορούσες να πάρεις από golf2 είναι ακριβώς το ίδιο και το βρίσκεις το πολύ 150ε κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

το μεγάλο καλό με το corrado είναι ότι θα ρίξεις λεφτά που ίσως κάποτε να έχουν αντίκρισμα. Αυτό, γιατί θα κρατήσει αξία το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Τώρα για golf, είτε mk2 είτε mk3, "χαμμένα" $ είναι και τα ρίχνουμε μόνο για την #%$@$ μας.

Link to comment
Share on other sites

για το σασσί ότι είναι ίδιο δε μπορώ να καταλάβω ποιός έχει βγάλει αυτή την φήμη. Το μόνο που έχουν ίδιο mk2 και corrado είναι τα 2 μπροστινα πατώματα. Από εκεί περά μοιάζουν σε διαστάσεις και σε σχεδίαση στα μπροστινά ράμφοι αλλά είναι πολύ πιο ενισχυμένα παντού. Κολώνες είναι διαφορετικές. Μαρσπιέ είναι πιο ενισχυμένα. Έχουν και μπάρες στις πόρτες που σημαίνει και διαφορετική σχεδίαση της πόρτας σε σχέση με τις κολώνες.

επειδη corrado εχω ολα αυτα που ειπες ειναι σωστα και κατι που ξεχασες: ειναι απο τα λιγα αμαξια που εχουν πισοχαρτο παντου μεχρι και στα φτερα ενω τα αλλα αμαξια εχουν μονο στο πατωμα.

koukouroukou- για να φτιαχτει αυτο το αμαξι μηχανικα στο εγγιομαι οτι δεν θελει και πολα φραγκα απλα λιγη καλη θεληση. αν σκεφτεις οτι μεχρι και τα πιστωνια + μπιελες απο την μανα του ειναι σφυρηλατα και το σασμαν του δεν καταλαβενει τιποτα

τωρα για τα ανταλακτικα που λετε οσο αφορα τα μηχανικα μεροι του corrado βρησκεις, αυτα που δεν βρησκεις αυκολα ειναι φτερα, πορτες, φαναρια και ολα αυτα τα τζιτζιρι μιτζιρι

Edited by tsitoum
Link to comment
Share on other sites

Αλλο το Corrado του 1990 και αλλο το Golf του 1997.

Ειναι "ηλικιακα" τα προβληματα, και σε πολλες περιπτωσεις "προβληματακια" οπως πχ να σου σπανε μικρα πλαστικα μεσα κτλ.

Ειπωθηκε οτι το Corrado θα κρατησει την αξια του αν πεσουν λεφτα..Ε ηρεμα, αν με τα ιδια λεφτα παιρνεις κατι πιο καινουριο σιγουρα δεν θα τα δωσεις στο Corrado αν δεν εισαι φαν, και αν δεν γουσταρεις να οδηγεις αμαξι 20 χρονων.

Το λεω αυτο εγω που ειμαι λατρης των Rados, να μην παρεξηγηθω.

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

¶μα το αυτοκίνητο είναι ομορφότερο, το ίδιο γρήγορο, το ίδιο άνετο, ίδια τιμή αγοράς γιατί να μην το προτιμήσεις για 5χρόνια διαφορά;;;; Λες και η γκόμενα που θα βάλεις μέσα, θα σου ζητήσει τα χαρτιά του αυτοκινήτου για να σου την πει που δεν πήρες το νεότερο golf mk3!

Και όπως είπα σε 10 ακόμα χρόνια το corrado θα είναι συλλεκτικό και εμείς θα ψάχνουμε να το δούμε στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.