Jump to content
passat17

ζαντες για Passat

Recommended Posts

Σύμφωνα με το παρακάτω site που κοιτούσα τώρα το Β5 έχει offset 45 και το Β5,5 έχει offset 37.(λογικά Β5,5 θα εννοεί το facelift?).

http://www.passatworld.com/forums/showthread.php?t=144248

Ναι το Β5.5 ειναι το facelift.

Για το ΕΤ τι να σου πω,οι ζαντες οι δικες μου που ειναι aftermarket ειναι 30αρες.

Δεν αντιλέγω, απλά...

Μαμά: _______ 195/65/15 = Διαμ: 634,5mm _____ Περιφέρεια: 1993,34mm

Αυτό που λέω: 205/50/17 = Διαμ: 636,8mm ______ Περιφέρεια: 2000,56mm (0,36% διαφορά)

Αυτό της VW: _ 225/45/17 = Διαμ: 634,3mm _____ Περιφέρεια: 1992,71mm (-0,03% διαφορά)

... συμφωνώ ότι το πιο σωστό είναι το 225/45/17, αλλά επειδή είπε ο φίλος ότι θέλει να πάει σε 205, αυτό το 205/50/17 είναι και σχετικά στενό (να μη χάσει επιδόσεις) αλλά και σχετικά με μεγάλο προφίλ (να μη χάσει πολύ από άνεση)...

Ναι το Β5,5 είναι το facelift.

Θα δειχνει χαλια με 50αρι προφιλ και σιγουρα δεν θα λειτουργει απολυτως σωστα το αμαξι.

Αμα θελεις σιγουρα 205 βαλε 16αρα,θα εχεις και χαμηλο κοστος ελαστικων.

Αν θελεις και ομορφια βαλε 17αρα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα δειχνει χαλια με 50αρι προφιλ και σιγουρα δεν θα λειτουργει απολυτως σωστα το αμαξι.

Το 50άρι του 205 είναι μόλις 1,25mm πιο μεγάλο από το 45άρι του 225... tongue.gif Οπότε η διαφορά στο ύψος είναι ελάχιστη...

Αμα θελεις σιγουρα 205 βαλε 16αρα,θα εχεις και χαμηλο κοστος ελαστικων.

:lol: Είναι από τις πιο διαδεδομένες διαστάσεις της αγοράς (πάρα πολλά μοντέλα έρχονται με αυτή τη μαμά διάσταση).

Αν θελεις και ομορφια βαλε 17αρα. :lol:

:lol:

Νομίζω Χάρε (φτου φτου μακριά από εμάς :lol: ) Σε έχουμε καλύψει πλήρως με τον Κωσταντίνο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

βάλε ένα σετ 17" με 225/45 και είσαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ αυτό σκεφτόμουν θα δείχνει πολύ!Αλλά απο την άλλη ειναι 1600 cc :) και δεν θέλω να χάσω σε επιδόσεις...anyway τα λάστιχα σε καλή κατάσταση ούτε 2 χρόνια δεν τα χω.Οπότε θα περιμένω λίγο glare.gif

Link to comment
Share on other sites

1.6 εεε? κανένα 205/5516" ζαντούλα... άμα βρείς κανένα μαμά ζαντικό απο 1.8Τ θα είσαι καλημένος.

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο κι εγω για 205/55 r16 το πάω.Οχι απαραίτητα απο μαμά όμως...Τουλάχιστον να φύγει το τάσι ;);) Μου αρέσουν 2 σχέδιακια -> http://www.tirerack.com/wheels/WheelCloseU...&sort=Brand και -> http://www.tirerack.com/wheels/WheelCloseU...&sort=Brand (Απο αυτά στο tirerack.com)

Edited by Passat_3b
Link to comment
Share on other sites

Καλές και οι δύο αν και εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι μαμά. Αν όμως διάλεγα θα έβαζα τις πρώτες. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

η μαμά απο το 3Β5 1.8Τ Η του παλιού 3Β 1.8Τ σε aftermarket οι πρώτες ήτανε όμορφες!

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο κι εγω για 205/55 r16 το πάω.Οχι απαραίτητα απο μαμά όμως...Τουλάχιστον να φύγει το τάσι :):rolleyes: Μου αρέσουν 2 σχέδιακια -> http://www.tirerack.com/wheels/WheelCloseU...&sort=Brand και -> http://www.tirerack.com/wheels/WheelCloseU...&sort=Brand (Απο αυτά στο tirerack.com)

Και οι δυο ειναι ομορφες, δυσκολη επιλογη, ομως οποια κι αν διαλεξεις, μια χαρα θα ειναι. Γενικως μ αρεσουν οι πεντακτινες. Ριξε κι ενα βαψιματακι τα φρενα σου μετα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!Θα ψάξω κι άλλο βέβαια! :D

Αν έχεις χρόνο, έχει άπειρα site με ζάντες στο internet. :D

Θα βρείς σίγουρα κάποια να σου κάνει "κλικ". :cry:

Πάντως, αν κρίνω απο τις προηγούμενες ζάντες, είσαι σε καλό δρόμο. :D

Link to comment
Share on other sites

τελικά 16άρες έτσι? όπως το μαμά 1.8Τ διάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,παω για 205/55 R16 λογικά.Μου αρέσουν και οι ζάντες του 1.8Τ του Β5.5 ομως,δηλαδή αυτές -> http://www.wheelcollision.com/wccpix/69771.jpg

Κοίταγα και του RS4 αλλά σε 16" μπα ...δεν της πάει κιόλας κάτω απο 17 πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι κλασσικες Passat. Δεν ειναι καθολου κακες, ομως οι προηγουμενες ητανε διαφορετικες και σιγουρα οχι συνηθισμενες. Προσωπικα θα προτιμουσα μια απο τις δυο προηγουμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι κλασσικες Passat. Δεν ειναι καθολου κακες, ομως οι προηγουμενες ητανε διαφορετικες και σιγουρα οχι συνηθισμενες. Προσωπικα θα προτιμουσα μια απο τις δυο προηγουμενες.

Εννοείται αυτό!Απλά εννοούσα οτι αμα είναι να βάλω απο πασσατ θα βάλω αυτές.

Α και πιστεύω οτι στο δικό μου πάνε πιο πολύ οι Elbrus οι 1ες που έδειξα.Τώρα ...είδομεν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι θα επιμείνω στην τοποθέτηση των μαμά ζαντών από το 1.8 Τ. Όπως και να το κάνουμε οι aftermarket ζάντες δεν ταιριάζουν στο χαρακτήρα του αυτοκινήτου και δεν είναι τόσο ντιζαινάτες .

Link to comment
Share on other sites

εντάξι δεν λέω και εγώ aftermarket έχω στο Passat και νομίζω ότι του τεριάζουν τέλεια αλλά είναι άλλη διάσταση κτλπ... πιστεύω για μαμά οι ζάντες του 1.8Τ θα του τεριάξουν γάντι και με ένα καλό ελλαστικό θα είναι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

για ρίξε μια ματιά στις αγγελίες μήπως βρεις μεταχειρισμένες εδώ από κανένα παιδί από το Club

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά, άλλαξα ΠΑΛΙ ζάντες, μετά απο μια καλή προσφορά που βρήκα

Οι ζάντες είναι οι Borbet Design LS Black polished 17" με λάστιχα Yokohama S-Drive 205/40/17

Σας παραθέτω και μια φωτογραφία να μου πείτε τις γνώμες σας.

borbetll7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά, άλλαξα ΠΑΛΙ ζάντες, μετά απο μια καλή προσφορά που βρήκα

Οι ζάντες είναι οι Borbet Design LS Black polished 17" με λάστιχα Yokohama S-Drive 205/40/17

Σας παραθέτω και μια φωτογραφία να μου πείτε τις γνώμες σας.

borbetll7.jpg

Οι ζάντες ωραίες και καλοτάξιδες!

Πόσο έβαλες τις ζάντες και πόσο τα λάστιχα?

Link to comment
Share on other sites

1.000¤ και τα δύο μαζί απο τον κολλητό μου. 750¤ και 250¤ υπολόγισε στο περίπου.

Η τιμή είναι φιλική καθώς τα ζαντολάστιχα τα είχε ο κολλητός μου μόνο ένα μήνα!

Link to comment
Share on other sites

1.000¤ και τα δύο μαζί απο τον κολλητό μου. 750¤ και 250¤ υπολόγισε στο περίπου.

Η τιμή είναι φιλική καθώς τα ζαντολάστιχα τα είχε ο κολλητός μου μόνο ένα μήνα!

Ουπς, μεγάλε!

Φίλος μου έβαλε σε RENAULT CLIO 2ΛΙΤΡΟ-TURBO τις ίδιες ζάντες καινούργιες-κούτα με 600 ευρώ και τα λάστιχα καινούργια με 480 ευρώ!!!!! Σούμα 1.080 ευρουλάκια ( ???? ) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.