Jump to content
sergeant

Δισκο-Πλατο

Recommended Posts

Χρονια πολλα Κωστα,ευχαριστω παρα πολυ για την απαντιση σου,βλεπω εχουμε πανω-κατω το ιδιο passat,εχω φορτωση κι κατη φωτογραφιες στο gallery,μπεσ και δες το.Εχω και αλλη μια επιλογη για το δισκο-πλατο,ενας μηχανικος που ασχολειτε με το vw group μου ειπαι να βαλω sachs racing,πολυ καλο μου ειπαι και με μαμα βολαν τερειαζει απολητα.Εχω μονο 40.000κλμ στο αμαξη,οποτε δεν θα χρειαστει αλλαγη βολαν ετσι?το οργανικο δισκο που μου λες,ο τυπος φτιαχνη το μαμα δισκο απλα το ενεισχει και πανω στο δισκο αυτο περναει και το υληκο που χρειαζετε,επηδη μηλισα και μου ειπαι πως γηνεται η δουλεια.Σχεφτομε λειπον να περασω ενα sachs racing κανει κοντα στα 600¤και θα με βγαλει για 50.000κλμ τουλχιστων ειπαι.Ευχαριστω και παλη για την γνωμη σου,πες μου πως σου φενεται η ιδεα μου.Να εχεις μια καλημερα.Ηλιας

Καλημερα και χρονια πολλα Ηλια!!!

Καλη επιλογη ειναι και το sachs.

Με τοσα λιγα χιλιομετρα δεν νομιζω οτι θα θελει αλλαγη το βολαν σου.

Τον οργανικο δισκο που σου λεω,τον φτιαχνει απο την αρχη,με βαση τον εργοστασιακο και καλυτερα υλικα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το αφήνετε,αν υπάρχουν σημάδια φθοράς ή θορυβος..Σε ένα passat 1.8t που έχουμε,το αφήσαμε γιατι φαινόταν οκ(ακουγόταν θόρυβος στο ρελαντί μονο και πατινάριζε ελάχιστα),και τελικά πριν απο κάποιες μέρες κόλλησε ο δίσκος με το πλατό απο υπερθέρμανση,έχασε όλα τα υγρά,μας άφησε στον δρόμο και τώρα το αυτοκίνητο πάει για σετ συμπλέκτη και βολάν

Edited by Gi@nnisR
Link to comment
Share on other sites

παιδια χερετω ξανα ειχα φερει τετοιο καιρο στο θεμα με τον δισκο πλατο απο το tootooni moy και ναι απο περσυ το αλλαξα φετος στα 180.000κμ για πρωτη φορα δισκο πλατο οχι βολαν και χωρις να μου πατειναρει ειχε λιγο ψωμι ακομα αλλα αστο καλυτερα ειπα και εβαλα τις sachs.ο μαστορας που το πηγα μου ειπε θελει καλο στρωσιμο στην αρχη για να ερθει στα ισια του τα δοντακια και το ρουλεμαν του για περιπου 500κμ και να μην το τουρμπιζω αποτομα και οχι αποτομες αλλαγες για αρχη τα τειρω αυτα ερωτηση τωρα?ο δισκος μου μειριζει καμοια φορα οταν το ζοριζω σε καμοια ανηφοριτσα μικρη αλλα προφανως θα ειναι επειδη δεν εχει πατηθει καλα ακομα αυτο βαζω με το μυαλο μου, κατι σαν καψιμο οχι εντονο ακουω γνωμες και αποψεις.....

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ PASSAT TSI 1.4 ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΧΕΙ ΜΟΛΙΣ 27500 ΧΙΛ.ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΞΑΦΝΙΚΑ!610 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΤΕΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες.

Αν θελεις γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες γιατι τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.

Θεωρητικα λογικο δεν ειναι,αλλα εξαρταται και απο τον τροπο οδηγησης.Αν δηλαδη συνηθιζει να πατιναρει το αμαξι ή να παταει μεγαλη σχεση με λιγα χιλιομετρα τοτε ζοριζεται ο δισκος απο την ροπη.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ PASSAT TSI 1.4 ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΧΕΙ ΜΟΛΙΣ 27500 ΧΙΛ.ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΞΑΦΝΙΚΑ!610 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΤΕΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ?

Ούτε σε εμένα φαίνεται λογικό..

Έχω το ίδιο μοντέλο (1.4 TSI - Απρίλιος 2008) με 60.000 χλμ και δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Passat syncro g60 (1992). Πρώτη αλλαγή πλατώ/δίσκου/ρουλεμάν: 260.000 χλμ..

Τύπος αρχικού πακέτου:SACHS

Tύπος νέου: SACHS πανομοιότυπο με το αρχικό. (Με μικροβελτιώσεις στον δίσκο)

Χρήση αυτοκινήτου: εντός, εκτός, (πόλης), εκτός (δρόμου), έλξη μπαγκαζιέρας σε διαευρωπαϊκά ταξίδια.

 

Τρόπος χρήσης: ξεκίνημα με πρώτη η δευτέρα, (ανάλογα με τις συνθήκες), στο ρελαντί και, αφού κινηθεί το αυτοκίνητο, πατιέται το γκάζι χωρίς καθόλου να πατινάρει ο συμπλέκτης.

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! εδω και λιγες μερες το αυτοκινητο (Passat 1.6 fsi) κανει ενα τρεμουλο στο πενταλ του συμπλεκτη οταν τον κραταω πατημενο... Απ οτι φαινεται παω για δισκο... εχω 95.000 χλμ και η χρηση ειναι κατα 99% σε ταξιδια.. ειναι φυσιολογικο?
Αν αλλαξω τελικά δισκο τι προτεινετε να βαλω της μανας του η καποια αλλη εταιρεια?? Η αλλαγη ταχυτητων γινεται ευλαβικα και γενικα προσεχω πολυ το αυτοκινητο και γι αυτο θελω την καλυτερη επιλογη ετσι και τον αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνεται φυσιολογικό να θες δίσκο με τέτοια χρήση και τόσα χιλιόμετρα... Εγώ σε ίδιο με το δικό σου passat έχω 87.000χλμ και είναι μια χαρά. Επίσης έχω POLO του 2006 με 125.000χλμ και ούτε συζήτηση για δίσκο, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Προφανώς και δεν είναι δίσκος. Μάλλον είναι το πλατό. Το δικό μου (Golf) έκοψε δόντι στις 57000 χλμ. Πρώτα ένα τρέμουλο και μετά ξαφνικός θάνατος! Όταν βγήκε ο δίσκος ήταν σαν καινούριος. Ωστόσο, αντικαταστάθηκε ολόκληρο το σετ. Πιθανή αστοχία υλικού είπαν. Όσο για τη μάρκα προτίμησα το μαμά (LUK) φορούσε το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου πατιναρει και παιρνει κανονικα τις ταχυτητες δεν μου φαινεται ο δισκος σαν η πιο πιθανη αιτια.

Καλο θα ηταν να το δει καποιο συνεργειο που ξερει να σου απαντησει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις παντησεις.. και μενα μου φαινεται περιεργο να εχει θεμα ο δισκος αλλα...ολα να τα περιμενουμε απο τα συγχρονα αυτοκινητα... καποια αλλη μαρκα εκτος απο luk? υπαρχει καποιος που να εχχει βαλει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η πλειοψηφία των VW έχουν sachs και Luk από τη μαμά. Ωστόσο υπάρχουν κι άλλα π.χ. Valeo.

Edited by symearg
Link to comment
Share on other sites

100.000χλμ δεν είναι τίποτα για αυτά τα αμάξια. Κανονικά η αλλαγή που θέλει ένα αμάξι σαυτα τα χλμ είναι τακάκια. Πφφφφφ..... Εγώ άλλαξα όλο το σετ στης 55.000χλμ. Παίζει ρόλο όμως και η βελτίωση που έχει το αμάξι+το μικρό βολάν που βάλανε για μείωση κόστους και να τα πληρώνουμε εμείς μετά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.ειμαι καινουργιος και χαιρετω ολα τα μελη .

αγορασα προσφατα ενα passat 1800 turbo με 81000χλμ,του εκανα ενα σερβις με αλλαγη σετ ιμαντα με τρομπα νερου,λουριων τεντοτηρες εσωτερκους-εξωτερικους και λαδια.επισης του εβαλα υγραεριο μαρκας ΑΕΒ με μπεκ ιντζεκσιον μαρκας ΗΑΝΑ ΣΤΗΝ QGAS.ειμαι παρα πολλη ευχαριστημενος δεν χανει καθολου σε δυναμη αντιθετα πιστευω οτι παει καλυτερα.χθες ομως( εχω τωρα 82500 χλμ) με αφησε ξαφνικα απο δισκο πλατο στην μεση του δρομου.

εχω και ενα ΑΥDI που του αλλαξα στα170000χλμ ειναι δυνατο? εχει τυχει σε κανενα σας???

ευχαριστω και συγνωμη εαν κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Το Passat είναι 1.8 20VT λογικά.

Άμα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αρκετά συχνά το ξεκινούσε από στάση και να είναι και φορτωμένος με άτομα καθόλου απίθανο να μένει μετά από δίσκο πλατό.

Είναι ανάλογα την χρήση που το κάνει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στην παρεα και καλοριζικο το αμαξι.Κανε μια παρουσιαση σου στα νεα μελη.

 

Δεν ειναι περιεργο που εμεινε απο δισκο.Αναλογως του τροπου οδηγησης του προηγουμενου ιδιοκτητη,δεν ειναι περιεργα τα χιλιομετρα που σε αφησε αν ειναι οντως 81000.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Σας ενημερώνω ότι σήμερα το πήγα για αλλαγή όλου του σετ αμπραγιάζ και διαπιστώσαμε  (δεν πιστεύω ότι του έχει τύχει κανενός σας αυτό)έχει σπάσει το πλατό και ο δίσκος είναι σχεδόν καμένος.Του έβαλα SACHS όπως μου πρότειναν πολλοί φίλοι και πιστεύω να μην έχω άλλα θέματα,ο μηχανικός μου είπε ότι το αμάξι είναι αστέρι,μένει να το δούμε.

Τα χλμ είναι όντως 81000

Για την τοποθέτηση του υγραερίου κανένα σχόλιο?έχει άλλος βάλει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο?

Πως κάνω παρουσίαση??   ευχαριστώ.....

Edited by PIT 1963
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ σπανιο να σπασει το πλατο !! Ευχομαι να μην εχεις αλλα προβληματα!!!!

 

Για την παρουσιαση εδω ... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32110&page=140#entry558049

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ σπανιο να σπασει το πλατο !! Ευχομαι να μην εχεις αλλα προβληματα!!!!

 

Για την παρουσιαση εδω ... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32110&page=140#entry558049

απο σπασμενο πλατω εμεινα εγω με 35000χλμ με το πολο 6r..αστοχια υλικου μου ειπαν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το υγραέριο και της εντυπώσεις σου όσο και για να μαζέψεις και πληροφορίες καλά είναι να ανοίξεις ένα θέμα... Αλλά γράψε και στοιχεία αμάξι μοντέλο και ποιο κιτ φοράς

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

το Passat εφτασε αισιως τα 81000 κ ο δισκος αρχισε να πατιναρει πολυ εντονα. Ειμαι ετοιμος λοιπον για αντικατασταση δισκο-πλατω-ρουλεμαν.

Μετα απο μια συντομη ερευνα κατεληξα στο σετ της Sachs Performance. Την αντικατασταση θα την κανω στον Στρατη Autosport ο οποιος εχει το

συνεργειο εδω στη γειτονια μου (ο οποιος βεβαια μου αντιπροτεινε το σετ της Unorthodox Racing...) Θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει

 

Καλημερα σας!

το Passat εφτασε αισιως τα 81000 κ ο δισκος αρχισε να πατιναρει πολυ εντονα. Ειμαι ετοιμος λοιπον για αντικατασταση δισκο-πλατω-ρουλεμαν.

Μετα απο μια συντομη ερευνα κατεληξα στο σετ της Sachs Performance. Την αντικατασταση θα την κανω στον Στρατη Autosport ο οποιος εχει το

συνεργειο εδω στη γειτονια μου (ο οποιος βεβαια μου αντιπροτεινε το σετ της Unorthodox Racing...) Θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει

καλα λογια για τον εν λογω δισκο-πλατω καθως στην Αγγλια που ημουν τον συνιστουσαν σαν εναν απο τους καλυτερους για το συγκεκριμενο μοντελο.

Επισης μια ερωτηση τεχνικης φυσεως: οταν λενε "οργανικος" τι εννοουν? Θα βγαλει περισσοτερα χλμ απο τον εργοστασιακο? Καθε επιπλεον

πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

καλα λογια για τον εν λογω δισκο-πλατω καθως στην Αγγλια που ημουν τον συνιστουσαν σαν εναν απο τους καλυτερους για το συγκεκριμενο μοντελο.

Επισης μια ερωτηση τεχνικης φυσεως: οταν λενε "οργανικος" τι εννοουν? Θα βγαλει περισσοτερα χλμ απο τον εργοστασιακο? Καθε επιπλεον

πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.

Σας ευχαριστω εκ των πρ

Edited by ΜΙΧΑΛΗΣ1969
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σε ολους και σε ολες..να ρωτησω αυτος ο Στρατη Autosport σε πια περιοχη βρισκεται και σε πια διευθυνση γιατι ειδα οτι καποιο μελος απο εδω ρωτησε εκει για δισκο πλατω για ενα pasat που εχει και ειδα οτι τον ξερουν και αλλα παιδια και λενε οτι ειναι καλος και ενδιαφερομαι..ευχαριστω απο τωρα για την βοηθεια σας γιατι δουλευω και δεν προλαβαινω να μπαινω πιο νωρις..καλο βραδι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.