Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Καθε ποτε χρειαζεται κερωμα ενα αυτοκινητο?

Ξερω οτι το τριβουν με ενα μηχανημα και μετα το περνανε με κερι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω αν και με καινουργιο αυτοκινητο το κερωσα το αυτοκινητο με κερι SONAX απο το Πρακτικερ (σκληρο κερι), μου εβγαλε το λαδι αλλα εκανε τρελο γυαλισμα...

Νομιζω οτι ενα καλο κερωμα αντεχει κανενα 3μηνο ή περιπου 8-10 πλυσιματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι 1 κέρωμα κάθε 6μηνο είναι αρκετό. Αυτό που είπες για το τριβείο είναι ώστε να αφαιρέσουμε τις διάφορες μικροσκοπικές γρατζουνιές στο βερνίκι. Δε χρειάζεται και δε προτείνετε να γίνετε συχνά, αφού μερικές φορές αν το κάνεις θα καταλήξεις να μείνεις χωρίς βερνίκι. Το κερί δε χρειάζεται ούτε τριβείο ούτε τπτ, μόνο καλή φυσική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΕΡΩΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΜΑΤΙ ΚΟΜΑΤΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.Π.Χ ΠΟΡΤΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΠΩ Κ.Τ.Λ

ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΓΕΡΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΟΧΗ!!

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΡΙΧΝΕΙ ΠΑΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΡΙΒΕΙΣ ΚΥΚΛΙΚΑ.ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΥΑΛΙΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειμαι και ειδημονας στο κερωμα, θα σου πω την προσωπικη μου εμπειρια...Καταρχην μετα απο συζητηση με καποιο φιλο με προετρεψε να παρω το σκληρο κερι (περιεχει μονο κερι), το οποιο ερχεται σε μπουκαλι με σπρευ, οποτε ψεκαζεις το αμαξωμα, περιμενεις μεχρι να κρουστωσει και μετα τριβεις με μαλακα πανια, εγω για το Α4 "χαλασα" (σε εισαγωγικα μιας και μετα τα επλυνα) 3-4 πανια, θελει αρκετη δυναμη και υπομονη, αμα καβαντζωσεις και κανεναν αλλο να βοηθησει ακομα καλυτερα...

Αν το αυτοκινητο το εχεις αρκετο καιρο, τοτε υπαρχει μιγμα κεριου με κατι αλλο, το οποιο ερχεται σε υγρη μορφη, βαζεις λιγο στο πανι, τριβεις (ή καλυτερα απλωνεις) το αφηνεις να στεγνωσει, πας πιο περα, επανερχεσαι μετα απο λιγο με αλλο καθαρο πανι και τριβεις μεχρι να φυγει...

Το οτι ειπα πως ειναι για 3 μηνες, ειναι καθαρα πληροφορια του φιλου μου, υποθετω αν το πλενεις καθε 3-4 μερες το κερι θα φυγει, τωρα το χειμωνα θα αντεξει πιο μεγαλο διαστημα..

Και μην ξεχασω, πρεπει να εχεις πλυνει καλα το αυτοκινητο και φυσικα να ειναι εντελως στεγνο...

Link to comment
Share on other sites

Guest golfmania

Αυτό με το τριβείο είναι ο αλοιφαδόρος, ο οποίος είναι για να βγάζεις τις γρατζουνιές. Πάντως και ο αλοιφαδόρος και το κέρωμα πρέπει να αποφεύγονται ή να γίνονται κάθε 6μηνο (ο αλοιφαδόρος κάθε χρόνο) για να μη χαλάσει το βερνίκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε μαγκες! Αρα πρεπει πρωτα να παω το αμαξι σε αλοιφαδορο για να φυγουν οι ψιλογρατζουνιες, και μετα να του κανω κερωμα! Ή κανουμε σωστη δουλεια, ή δεν κανουμε!

Τα πλαστικα τα περναμε με κερι?

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικά τα περνάνε με μια άλλη αλοιφή ώστε να μην ξεραίνονται/ασπρίζουν από τον ήλιο. Για τον αλοιφαδορο δώστο σε κάποιον που ξέρει τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!! οσο απλο κι αν ακουγετε μπορει να σου κανει ανεπανορθωτη βλαβη καποιος ασχετος!

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
Συμφωνω!! οσο απλο κι αν ακουγετε μπορει να σου κανει ανεπανορθωτη βλαβη καποιος ασχετος!

Πεστα ρε kostopoule. Εγώ μια φορά το πήγα να μου το περάσουν αλοιφαδόρο και ο μ@λ$κ%ς μου χάλασε το βερνίκι της οροφής. shockgun.gif Από τότε το περνάω κερί μόνος μου κάθε 6 μήνες. Κουραστική δουλειά, αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει!!

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος ρόλος του βερνικιού είναι για να προστατεύει το χρώμα, που βρίσκεται από κάτω, από τους διάφορους εξωτερικούς παράγοντες (UV ακτινοβολίες, οξέα, κτλπ). Η γραμμή παραγωγής λοιπόν στα εργοστάσια αυτοκινήτων είναι έτσι ρυθμισμένη ώστε να ψεκάζει το λιγότερο δυνατόν βερνίκι πάνω στο αυτοκίνητο για να κρατηθεί το κόστος παραγωγής χαμηλό αλλά παράλληλα να έχουμε αυτή την προστασία.

Ο αλοιφαδόρος λειτουργεί αφαιρώντας βερνίκι από την επιφάνεια και με τον τρόπο αυτό "εξαφανίζουμε" τις μικρο-γρατζουνιές. Το γεγονός όμως ότι το πάχος του βερνικιού στις εργοστασιακές βαφές είναι οριακό, πιο πολύ προβλήματα θα δημιουργήσει παρά θα μας βοηθήσει (οξείδωση του χρώματος πολυ γρηγορότερα και διάφορα άλλα ωραία).

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να φροντίζουμε να μην αφήνουμε γρατζουνιές στο χρώμα κατά το πλύσιμο/στέγνωμα, διαφορετικά μαθαίνουμε να ζούμε με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας,

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει (από την εμπειρία του) ένα κατάλληλο μέρος για νε περάσω κερί στο αυτοκίνητο μου;;;

Plz πείτε και πόσο πήγε το μαλί, προιόντα που φεύγουν μετά απο 8-10 πλυσ. η 3-4 μήνες αντίστοιχα τα θεωρώ μπελά.

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Guest antemensa

Basika allo gyalisma kai allo kerwma autokinitou...

Gyalisma (epaggelmatiko) einai i diadikasia pou pernietai to autokinito prwta me xontres aloifes kai epita me diafores pio psiles.. To eidos tis aloifis pou xrisimopoieitai eksartai apo to typo xromatos kai to xroma tou autokinitou..

Ousiastika to gyalisma exafanizei tis diafores gratzounies bernikiou tis opoies mporei na exei ena amaxi..

keroma einai i diadikasia kata tin opoia pernietai to autokinito me ygro keri me eidiko pani (kati san gaza) kai me to xeri.. to keroma afora mono tin prostasia tou xromatos tou autokinitou..

Opote afto pou prostateuei ousiastika einai to ygro keri kai oxi oi aloifes gyalismatos.. apla oi aloifes gyalismatos exoun kai keri... Opote enas pou exei se poli kali katastasi to xrwma to autokinitou tou prepei apla na perasei mono me keri to amaxi...

To keroma theoritika diatireitai 5-6 mines, ypo tin proypothesi to amaxi na einai prostateumeno apo tis kairikes synthikes (broxi, hlio, skoni), alla kai na plenetai me tin methodo "touchelss" (kata tin opoia apla psekazetai sampouan me keri se morfi afrou sto amaxi, epeita xeplenetai me piesi nerou.. Den akoumpaei oute sfougari, oute pani. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι αμα δε κάνει δουλειά το χέρι αποτέλεσμα δε βλέπω. Ειδικά στο στέγνωμα το πανί επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

Loipon paidia epeidh douleua se plunthrio 3xronia to kerwma tou prepei na ginetai kathe 6mhno mia fora dhladh mia prin arxisei o xeimwnas dhladi septembrio kai mia prin to kalokairi dhladi maio ekei pada prepei otan to kerwnoume na imaste makria apo hlio kai megales thermokrasies alliws den kanei douleia to kerwma kai pada prepei na ginetai kata to apogeuma olh h diadikasia!!!prepei h aloifh na perastei siga siga se olo to autokinhto na stegnwsei kai meta na katharistei siga siga prwta me ena pani kai meta me allo pali gia na fygei h aloifh kai na gualish kala!!!Best aloifes gia kerwma(wyrth,eagle one1,3M).Dr.montoya

Link to comment
Share on other sites

Guest johnny_alex22
Re paidia epidi den eimai kai ase poli kali katastasi

Kserete kanena kalo magazi gia keroma?

Min mou peite OTOMOTO exo akousei ta osa

Makria!!!!

η autoglum κάνει καλή δουλειά, αλλά δεν είναι και ότι πιο φτηνό.............

Link to comment
Share on other sites

Για autogleam οποιος θελει πολυ εχω εκπτωση μεσω αλλου κλαμπ [tfrc]

Αναμφίβολλα οι κορυφαίοι θα έλεγα. :D;):thumbsup:

Φίλε εγώ ενδιαφέρομαι, για πες σε παρακαλώ, τι μπορεί να γίνει για το λιονταράκι μου????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.