Jump to content
Guest mitS.O.S.

Σύγκριση Λιπαντικών Sae 5W-30

Recommended Posts

εγω δεν τα εχω ακουσει και διαβασει πουθενα ασχετα με το που μενω.η ACEA Α3 μας ενδιαφερει για την 504.00

αλλα και τα υπολοιπα στοιχεια που ειδα δεν εχουν κατι ''δυνατο''ωστε να ασχοληθει κανεις.οπως προειπα,υπαρχουν πολυ καλυτερα λιπαντικα.εσυ τα εχεις βαλει ποτε και αν ναι σε τι αμαξι;

ναι σε οτι αμαξι εχουμε αυτα βαζουμε...και στο golf 5 που εχω του εχω βαλει mag1 full 5w30

Link to comment
Share on other sites

τι να δοκιμασω φιλε μου;ενα λαδι κατωτερης ποιοτητας σε σχεση με σχεδον ολα τα 5/30;απο το mobil 1 esp formula να πεσω στο mag1;σαν να λεμε απο bentley σε skoda.ευχαριστω αλλα θα προτιμησω την bentley new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

τι να δοκιμασω φιλε μου;ενα λαδι κατωτερης ποιοτητας σε σχεση με σχεδον ολα τα 5/30;απο το mobil 1 esp formula να πεσω στο mag1;σαν να λεμε απο bentley σε skoda.ευχαριστω αλλα θα προτιμησω την bentley new_iloveyou.gif

αν νομιζεις πως ετσι ειναι τοτε οκ δν προκειτε εγω να σ αλλαξω αποψη..

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

θα σε παροτρυνα να τα δοκιμασεις και ν μ πεις.. new_killother.gif

Εσύ που το δοκίμασες μήπως μπορείς να μας πεις τι ακριβώς δοκιμή έκανες και τι συμπεράσματα έβγαλες..?

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια χαρά.. θέλω να πάρω την γνώμη σας..για τα 5-30 λαδάκια τις divinol αν είναι καλά..και αν

υπάρχει θέμα με την αλλαγή λαδιών πέρα του χρόνου που λέει ο κατασκευαστείς? έχουν ημ.ληξης δλδ??υπ. έχω το γκολφ 6 με τα 122 11 μήνες και 7600χλμ..και κοντοζυγώνει το σέρβις σύμφωνα με την καρεντα.. άλλα με κάνει εντύπωση που οι γερμανοι δίνουν 2χρονια και 30000χλμ για το σερβις.....

Link to comment
Share on other sites

στο τοπικ αυτο γινεται συγκριση λιπαντικων,καλυτερα ρωτησε αυτο που θες στο σωστο τοπικ

Link to comment
Share on other sites

στο τοπικ αυτο γινεται συγκριση λιπαντικων,καλυτερα ρωτησε αυτο που θες στο σωστο τοπικ

αν θα μπορούσες να βοηθισεις σε ποιο να ποσταρω ευχαριστως ...γτ δεν βλεπω κατι πιο σχετικο απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο σερβις το ειχα κανει αντιπροσωπεια και απο τοτε που εβαλα mag1 σταματισαν να χτυπανε οι βαλβιδες..τωρα το τι θα καψει δν το ξερω..αλλα αυτο ηταν μια παρατηρηση... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γνωρίζει κάποιος για τα FUCHS Titan GT1 Longlife III 5W-30?

Νομίζω ότι αυτά βάζουν στο σέρβις που θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γνωρίζει κάποιος για τα FUCHS Titan GT1 Longlife III 5W-30?

Νομίζω ότι αυτά βάζουν στο σέρβις που θα πάω.

Εμενα σε 1.8 tfsi μου εχουν βγει πολύ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα και αυτό με τα λάδια, ο καθένας βάζει ότι θέλει.

Ενώ στα Ιταλικά π.χ. υπάρχει το Selenia που βάζουν σχεδόν όλοι και δεν υπάρχουν πειραματισμοί κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Όποιο λάδι καταξιωμένης και γνωστής εταιρείας καλύπτει την VW 504 είναι κατάλληλο για τον κινητήρα.

Αν το ψάχναμε το ίδιο για το τι βάζουμε στον οργανισμό μας, θα είμασταν οι ποιο υγιείς άνθρωποι.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

ολοι χρονια ειναι στο επαγγελμα αλλα...

προσωπικα δεν τα γνωριζω ουτε τα εχω ακουσει ποτε.αν ειναι να ψαχνουμε στο google για να δουμε τι λιπαντκο ειναι...αστα βραστα. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι λαδάδικο στο Χαιδάρι στην Φαβιέρου πριν χρόνια να μου λέει ότι τα Castrol είναι σπορέλαια και της πλάκας λάδια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν αναφέρεται στο αρχικό post και γενικά νομίζω δεν έχουν καταγραφεί πολλά πράγματα, έχει δοκιμάσει κανείς τα λάδια 8100 της Motul?

http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=41&sector=9&category=6&subset=289&vehicle=62352

Νομίζω ότι είναι κορυφαία εταιρεία στα λιπαντικά. Παλιά με το Polo 16V που είχα, αφού είχα πειραματιστεί με διάφορα λάδια (Castrol, Repsol, OMV κλπ) είχα καταλήξει στο motul 8100 10-40 που ήταν το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα λιπαντικών ακούμε και θα ακούσουμε πολλές απόψεις διαφορετικές από προσωπικές εμπειρίες

ή από αυτά που ακούμε από φίλους μέσα στις παρέες μας,ΟΛΑ αυτά που γράφονται και ακούγονται είναι σχετικά

χωρίς δεσμεύσεις και να υπάρχει κάτι απόλυτο.

Όλα τα λιπαντικά αυτοκίνητων πλέον είναι πάρα πολύ καλά δεν υπάρχει κακή ποιότητα λιπαντικού,

αυτό που πρέπει να προσέχουμε τι λιπαντικά βάζουμε στον κινητήρα του αυτοκινήτου μας είναι να πληρεί τις απαιτούμενες

προδιαγραφές του κατασκευαστή αυτό είναι και το πιο σημαντικό.

Το σίγουρο είναι να βάζουμε κάτι επώνυμο στον κινητήρα σε μάρκα λιπαντικού, άποψη μου,

αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο κάθε οδηγός χειρίζεται διαφορετικά το αυτοκίνητο του, οπότε μπορεί την ίδια μάρκα

λιπαντικού με δυο διαφορετικούς οδηγούν με ίδια αυτοκίνητα να μην είναι το ίδιο αποτελεσματικό σε ένα από τους δυο και αναφέρομαι πάντα στην ίδια μάρκα και ίδιο ιξώδες κατά sae,στον ένα να καίει λάδια και στον άλλον όχι.

Οπότε όλα είναι σχετικά και οι απόψεις διίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.