Jump to content
Guest Sir B

ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ...

Recommended Posts

On 20/9/2016 at 8:55 ΜΜ, DubbeR_ChRoniS said:

ποια ειναι τα μυτιληνακια? !?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Μετά το Αστυνομικό Μέγαρο. Πριν τη γέφυρα του Κορδελιού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Speedy said:

Της shell που είναι? ok κατάλαβα ποιο είναι τώρα είδα οτι έβαλες link

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη μετα απο δεκαδες μηνες απο ΕΚΟ εταιρικο σε Ετζηαν στην Λενορμαν  (ξαδερφη του ironman). Στην ιδια ευθεια που πηγαινω καθε φορα στην δουλεια ειδα λιγοτερο νευρο στο αμαξι. Τερμα γκαζι με 5η.

Με ΕΚΟ ηταν σαν να εχω την 4η κουμπωμενη τωρα έμοιαζε  σαν την 6η. Και στο torque προ ειδα 165 kPa maximum εναντι του 170 περιπου γενικά.

(Τωρα αν εχω βαλει τα σωστα νουμερα στο καλιμπραρισμα δεν ξερω αλλα η διαφορα θα ειναι ιδια)

Θα δοκιμασω και την 100αρα τους την επομενη μπας και αξιζει καλυτερα διοτι εχει μολις 9 λεπτα διαφορα απο την 95 της ΕΚΟ! (Χοντρικά η 100αρα της εκο θα μου κοστίζει  5 ευρω το μηνα παραπανω απο την 100 Aegean και 12 απο την απλη της ΕΚΟ

ΥΠΟΨΙΝ οτι με δεκα ευρω κανω περιπου 90+ χιλιομετρα

Edited by naruel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα ξερουμε μαπα βενζιναδικο στη Θεσσαλονικη στα Πευκα το ποσταρουμε ή οχι; Εκαψα 2 αισθητηρες λαμδα ενα σε peugeot 207 ενα σε tiguan  και η βλαβη απο αντιπροσωπεια και για τα δυο ηταν μαπα βενζινη. Ή δεν χρειαζεται να αναφερθει;

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Μετα το περασμα απο τις άθλιες βενζινες (95 και100) του πρατήριου της AEGEAN που ειχα γράψει πιο πάνω (ακομα και με 100αρα βαραγε αρρυθμιες και μειωμένη απόδοση) ξαναγυρισα σε εκο και πλέον εβαλα 2 φορες vpower τις 2 τελευταίες φορές.

Έχοντας ακομα το πρόβλημα Νο4 που εχω αναφέρει εδώ 

ακομα και με την χρηση 100αρας ΕΚΟ στο συνηθισμένο πρατήριο που βάζω (ΕΚΟ Καλυψώ Αθηνών και Ναυπλίου) ακομη και μετα το λιπαντικο σέρβις το προβλημα δεν διορθώθηκε. Θεωρησα πως ηταν μηχανικο και οχι τροφοδοσίας.

Αυτο μεχρι που εβαλα Vpower στο εταιρικο στο υψος του Δασους Χαιδαριου. Το προβλημα εμφανίζεται μια στις 20 φορες μονο στην 1η 2αρα και σε μικροτερο βαθμό σχεδον μη αντιληπτό. Η κατανάλωση στο ρελαντί πεφτει συχνοτερα στα 0.5 λιτρα ανα ωρα ενω σύνηθες ειναι στα 0.6 (με obd reader απο 13/12 cc πεφτει μεχρι και στα 9) και ειδα διαφορά στο πατημα αλλα και στην καταλαση σε πορεία (περιπου 0.2 0.3 στα 100). Ολα αυτα εφόσον οι αισθητήρες μετρανε σωστά και δεν μπερδεύτηκαν σε κατι απο την χρηση της "97αρας". 

Θεωρω την αλλαγή εταιρίας και βενζινάδικου σωστη επιλογη και θα το παρατηρήσω σε βαθος χρονου αν άξιζε. Δεν μπορω να καταλάβω εφόσον υποτίθεται οτι το ΕΚΟ ειναι εταιρικό γιατι τοση διαφορά ακομα και με την 100αρα τους απο την vpower. Η οι αποψεις για τις βενζινες της ΕΚΟ που εχω διαβασει ηταν υπερβολικες η κατα την δικια μου αποψη κατι παιζει απο καθαροτητα καυσίμων στο εν λογο ΕΚΟ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι βενζινες ειναι σε μΑυρο χαλι και δυστυχως οι τιμες στα υψη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει δυστυχώς να έχουμε τα χειρότερα καύσιμα σε όλη την Ευρώπη για αυτό θέλει πολύ προσοχή από πού κάνουμε ανεφοδιασμό στο αμάξι μας ειδικά εμείς με τα βελτιωμένα !!! 

Ποιότητα τραγική 

Τιμή τραγική 

Και σε πολλά πρατήρια σε κλέβουν και στα λίτρα 

Τα Χριστούγεννα που ήμουν 2 μήνες Γερμανία και κάνοντας περίπου 5000χλμ πάνε έλα οδικός και κάνοντας μια βόλτα μέχρι το Nurburgring ένιωθα ότι οδηγούσα άλλο αυτοκίνητο... Το καύσιμο είναι το Α και το Ω στην απόδοση του κινητήρα... Μάλιστα μου έκανε τεράστια εντύπωση και στην επιστροφή το μέτρησα και με ένα γέμισμα έκανα περίπου 100χλμ παραπάνω από ότι κάνω εδώ ... Οπότε να έχουμε το νου μας από πού βάζουμε καύσιμα στα μωρά μας...

 

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό είναι να βάζεις από συγκεκριμένο πρατήριο που έχεις λογκάρει και σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Σε ταξίδι αν σε παίρνει να πας και να ρθεις καλώς, αλλιώς για ανεφοδιασμό να επιλέγεις συγκεκριμένα πρατήρια στην εθνική και πάντα είναι καλύτερα ο ανεφοδιασμός να γίνεται εγκαίρως, όσο ακόμα έχεις μέσα πολλά λίτρα από το δοκιμασμένο πρατήριο. Εμείς γενικά πριν από ταξίδι κάνουμε μέχρι και πλάνο ανεφοδιασμού βασισμένο σε χιλιόμετρα και μέση κατανάλωση, δεν κάνω πλάκα. Υπερβολικό θα πει κάποιος, αλλά έχουμε ρίξει αρκετά χρήματα στη βελτίωση και οι δύο που δικαιολογεί μία έξτρα προσοχή και ειδικά όταν δουλεύουμε δυνατά files. Κατά τ' άλλα μόνο Shell, δεν έχει μπει άλλη βενζίνη στα αμάξια μας. Από συγκεκριμένο πρατήριο. Έχουμε βρει και ένα back-up που είχαμε χρειαστεί όταν έκανε ανακαίνιση το άλλο, το οποίο επίσης λογκάραμε και ήταν όλα άψογα, απλά δεν δοκιμάστηκε καιρό όπως το άλλο που πάμε χρόνια, γι αυτό και μένει back-up.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα μηνα ημουν σε να χωριος της κρητης στα χανια .... εκτος απο μαμιδακης δεν ειναι χωριο με 5000 κατικους ορεινο μεν αλλα πολλα ατομα ... ειχε και ΑΠ εβαλα απο τα ΑΠ το γεμισα δεν μου δημιουργησε καπιο προβλημα μου φτασε για να μηνα περιπου 500 χιλιομετρα ... 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, συνηθως βαζω σε αυτο ( βενζιναδικο ) στη νεα φιλαδελφεια και ΜΟΝΟ 100αρα.

μεχρι στιγμης σε μαμα polo gti 6r 2010 1.4 TSI  μου βγαζει περιπου 500χλμ, αν δε κανω κ ταξιδι εκτος αθηνων ισως κ παραπανω..

αν εχετε καποιο καλυτερο και καθαρο κοντα στο νεο ηρακλειο ενημερωστε με να τα ξερουμε που βαζουμε. :rock:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.