Jump to content
Passatoukos

Πρόβλημα Σε Ibiza Cupra

Recommended Posts

Καλησπέρα...

Ο κολλητός μου έχει το καινούργιο το ibiza cupra,το αμάξι φοράει ένα πρόγραμμα overload για 100στάρα και τίποτε άλλο.

Ήμασταν στον βόλο με λαμπάκι,και βάλαμε 15 ευρώ 100στάρα BP...

Το αμάξι δεν τράβαγε,μπουκωνε,και άναψε το λαμπάκι check engine...

Πάμε φουλάρουμε απο ένα καλό βενζινάδικο 100στάρα κάνουμε κάποια χιλιόμετρα,σβήνει το λαμπάκι και όλα μια χαρά.

Γυρνάμε για αθήνα και στην στυλίδα ξαναβάζουμε 100στάρα...

Κάπου στην ευθεία της θύβας το πήγαιναμε τέρμα με 250,ανάβει το λαμπάκι check engine.

Πέφτουμε στα 150 και σβήνει το λαμπάκι.

Απο το σάββατο στο φάσμα τον στροφών 2000 με 4000 κάνει ένα σκορτσάρισμα και μετά ανοίγει κανονικά,σαν να μπουκώνει,σαν να κολλάει λίγο και μετα φέυγει...

Το λαμπάκι ανάβει μόλις το πλακώνεις και μολις πας χαλαρά σβήνει.

Αύριο θα το πάμε για διαγνωστίκο,έχετε καμιά ιδεα τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

μπορει την ζημια να σας την έκανε η πρώτη βενζίνη που βάλατε ,ίσως αφου ειδατε ότι έιχε θεμα απο την αρχη να το πατε χαλαρα μέχρι να την κάψει όλη-

για το 2ο βενζιναδικο είναι σίγουρο ότι ήταν καλη η βενζίνη; μπορει να πέσατε πάλι σε κακης ποιοτητας καυσιμο ,μην ξεχναμε ότι προγραμμα για 100αρα θελει πολυ καλη βενζίνη..

το διαγνωστικο θα δείξει σίγουρα ,ευχομαι να μην ειναι κάτι

υγ ελπίζω ο φίλος σου να μην το πηγαινει συχνα πυκνα σε αυτες τις ταχυτητες (250!) -επιβαρυνει πολύ τα γνωστα μηχανικα μέρη

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα τα νέα...

Πάμε το πρωί σε ένα μεγάλο συνεργείο στο χαλάνδρι για διαγνωστικό...

Έβγαλε ένα σφάλα στο ESP,κατευθειαν κατάλαβε οτι το βγάζουμε συνέχεια για να κάνουμε μαλακίες...

Μετά όλα τα άλλα ΚΟΜΠΛΕ.

Λέμε δεν πάμε μια βόλτα και στην overload μιας και συνεχίζει το πρόβλημα?

Εκεί τα παιδιά το συνδέσαν με διαγνωστικό,και μας είπαν να το πάμε βόλτα συνδεδεμένο...

Εδώ ήρθε το πρώτο χοντρό ΚΑΥ....

Πρόβλημα στο 3ο κύλινδρο...

Αρχίσαμε να ιδρώνουμε...

Δοκιμάζουμε άλλους πολλαπλασιαστές...

Πάλι το ίδιο...

Σφάλμα στο 3ο κύλινδρο...

Η *μη επιτρεπόμενη λέξη* του κολλητόυ μου είναι οτι είναι στα 23.000 χιλιομετρα κοντα και δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ τα μπουζί.

Με αποτέλεσμα να έχει σπάσει,δοκιμάζουμε άλλο μπουζί,όλα μια χαρά...

Και η άλλη *μη επιτρεπόμενη λέξη* είναι οτι το πήγαινε 250 κολλημενα και του άναψε το Check Engine,και συνέχιζε...

Τώρα ο φόβος είναι μήπως το σπασμένο μπουζί έχει κάνει ζημία σε βαλβίδες(?) κύλινδρους κλπ.

Αύριο το πρωί θα πάμε να μετρήσουμε Συμπίεση και κάτι τέτοια...

Η *μη επιτρεπόμενη λέξη* προήλθε απο τα μπουζί που το είπε ο πωλήτης οτι έχουν αλλαχτεί,και ο μλκς δεν το κοίταξε...

Υ.Γ Το φίλτρο βενζίνης ανοίχτηκε και ήταν καθαρό...

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα ταχύτητας Στέλιο, αλλά όταν έχεις ένα αμάξι και πριν σου έχει κάνει ένα τσεκ,

είσαι λίγο επιφυλακτικός για ένα διάστημα μέχρι να το τσεκάρεις.

Και φυσικά όταν έχεις υποψίες "κακής ποιότητας " βενζίνης πας χαλαρά μέχρι να την κάψεις κι όχι τσίτα.

Φυσικά αυτά αν σε ενδιαφέρει και νοιάζεσαι... :sorry:

Το μπουζάκι θα ράγισε λίγο, δεν νομίζω να έσπασε :) θα το είχες καταλάβει.

Δεν ήταν πολλά κατά τη γνώμη μου τα 23,000 εφόσον ΤΩΡΑ έβαλες το πρόγραμμα, θα έκανες μια αλλαγή

στα 30,000. Ήταν άτυχος ο φίλος σου, καλό είναι όμως να προσέχει λιγάκι περισσότερο :thumbsup:

υγ. Σε πολλά αμάξια βγαίνει το esp δεν σημαίνει ότι θα βγάζουν και σφάλματα μετά!

Εκτός αν βγάλατε ασφάλειες.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

εχω και γω το polo gti που ειναι αντιστοιχο στο κουπρα.σου λεω ξεκαθαρα οτι αυτα τα αμαξια αυτα δεν ειναι για τελικες ειτε ειναι η μαμα ειτε φορανε της παναγιας τα ματια πανω.μεχρι τα 200 ειναι νταξει.πιο πανω ειναι επικινδυνο και ας πηγαινει 255.οσο για τα μπουζι φιλε κοιταξτε τα οπως και τα μπεκ γιατι ακουγονται πολλα που ειχαν προβλημα με αυτο.δες και το βιντεο πιο κατω..(διαβασε και την περιγραφη του βιντεο).δε θελω να σε τρομοκρατησω απλα ας γινει ενας ελεγχος.ευχομαι και παλι στους δρομους με αξιοπιστα και γρηγορα χιλιομετρα!!

υγ αν θες πες και εντιπωσεις μετα το προγραμμα απο οβερ για 100αρα γιατι εκει θα παω και γω

Edited by δημ.gti
Link to comment
Share on other sites

εχω και γω το polo gti που ειναι αντιστοιχο στο κουπρα.σου λεω ξεκαθαρα οτι αυτα τα αμαξια αυτα δεν ειναι για τελικες ειτε ειναι η μαμα ειτε φορανε της παναγιας τα ματια πανω.μεχρι τα 200 ειναι νταξει.πιο πανω ειναι επικινδυνο και ας πηγαινει 255.οσο για τα μπουζι φιλε κοιταξτε τα οπως και τα μπεκ γιατι ακουγονται πολλα που ειχαν προβλημα με αυτο.δες και το βιντεο πιο κατω..(διαβασε και την περιγραφη του βιντεο).δε θελω να σε τρομοκρατησω απλα ας γινει ενας ελεγχος.ευχομαι και παλι στους δρομους με αξιοπιστα και γρηγορα χιλιομετρα!!

υγ αν θες πες και εντιπωσεις μετα το προγραμμα απο οβερ για 100αρα γιατι εκει θα παω και γω

+1

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα στο 3ο κύλινδρο...

Αρχίσαμε να ιδρώνουμε...

Δοκιμάζουμε άλλους πολλαπλασιαστές...

Πάλι το ίδιο...

Σφάλμα στο 3ο κύλινδρο...

Η *μη επιτρεπόμενη λέξη* του κολλητόυ μου είναι οτι είναι στα 23.000 χιλιομετρα κοντα και δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ τα μπουζί.

Με αποτέλεσμα να έχει σπάσει,δοκιμάζουμε άλλο μπουζί,όλα μια χαρά...

Και η άλλη *μη επιτρεπόμενη λέξη* είναι οτι το πήγαινε 250 κολλημενα και του άναψε το Check Engine,και συνέχιζε...

Τώρα ο φόβος είναι μήπως το σπασμένο μπουζί έχει κάνει ζημία σε βαλβίδες(?) κύλινδρους κλπ.

Αύριο το πρωί θα πάμε να μετρήσουμε Συμπίεση και κάτι τέτοια...

το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα εχει δημιουργηθει προβλημα σε εμβολα , βαλβιδες κλπ , αλλα η παρατεταμενη υπερθερμανση ( κρατημενα 250kmh ) ηταν αυτο που προκαλεσε οτι προκαλεσε . Αν ωστοσο δεν τροποποιηθει το προγραμμα ή/και δεν αλλαξει ο τροπος χρησης , προφανως την επομενη φορα δεν θα ειναι μουζι , αλλα λουκια εμβολων ...

Κατα την αποψη μου , περα απο τα 4 καινουρια μπουζι , αν θελει να συνεχισει να το χρησιμοποιει με τετοιο τροπο - τελικες - που δεν συστηνεται ουτε για νορμαλ μοτερ , πρεπει να τροποποιηθει το προγραμμα ωστε να εχει μικροτερη θερμοκρασια καυσης ( μικροτερη πιεση - πλουσιοτερο μιγμα ) .

Link to comment
Share on other sites

Πρωί πρωί στον μηχανικό...

Μέτρησε συμπιέσης,έκανε κάτι άλλα που δεν κατάλαβα γρί και μας είπε οτι το μικρο κομματακι απο το μπουζι έφυγε απο τα καυσαέρια...

Τα μπουζί αλλάχτηκαν.

Τώρα το αμάξι έγινε όπως ήταν.

Με μια διαφορά.

Μπήκε πάνω φίλτρο αέρος ένα τεράστιο:D

Kάνει ένα σκάσιμο και ένα ρούφηγμα αέρα άλλο πράγμα(είναι ίδιο με το pipercross).

Golf-agu(κρίτωνα αν θυμάμαι καλά),θα του το πω αυτό που είπες σε λίγες μέρες που θα πάμε για ένα update(?) λόγω intercooler και ολόσωμης.

Είναι και θέμα ταχύτητας Στέλιο, αλλά όταν έχεις ένα αμάξι και πριν σου έχει κάνει ένα τσεκ,

είσαι λίγο επιφυλακτικός για ένα διάστημα μέχρι να το τσεκάρεις.

Και φυσικά όταν έχεις υποψίες "κακής ποιότητας " βενζίνης πας χαλαρά μέχρι να την κάψεις κι όχι τσίτα.

Φυσικά αυτά αν σε ενδιαφέρει και νοιάζεσαι... :sorry:

Το μπουζάκι θα ράγισε λίγο, δεν νομίζω να έσπασε :) θα το είχες καταλάβει.

Δεν ήταν πολλά κατά τη γνώμη μου τα 23,000 εφόσον ΤΩΡΑ έβαλες το πρόγραμμα, θα έκανες μια αλλαγή

στα 30,000. Ήταν άτυχος ο φίλος σου, καλό είναι όμως να προσέχει λιγάκι περισσότερο :thumbsup:

υγ. Σε πολλά αμάξια βγαίνει το esp δεν σημαίνει ότι θα βγάζουν και σφάλματα μετά!

Εκτός αν βγάλατε ασφάλειες.

Ναι βγαίνει το ξέρω,εμείς το βγάζουμε όμως σε κάθε φανάρι,ΠΟΛΛΕΣ φορές την μέρα:)

Και το έβγαλε σφάλμα το vag com:P

εχω και γω το polo gti που ειναι αντιστοιχο στο κουπρα.σου λεω ξεκαθαρα οτι αυτα τα αμαξια αυτα δεν ειναι για τελικες ειτε ειναι η μαμα ειτε φορανε της παναγιας τα ματια πανω.μεχρι τα 200 ειναι νταξει.πιο πανω ειναι επικινδυνο και ας πηγαινει 255.οσο για τα μπουζι φιλε κοιταξτε τα οπως και τα μπεκ γιατι ακουγονται πολλα που ειχαν προβλημα με αυτο.δες και το βιντεο πιο κατω..(διαβασε και την περιγραφη του βιντεο).δε θελω να σε τρομοκρατησω απλα ας γινει ενας ελεγχος.ευχομαι και παλι στους δρομους με αξιοπιστα και γρηγορα χιλιομετρα!!

υγ αν θες πες και εντιπωσεις μετα το προγραμμα απο οβερ για 100αρα γιατι εκει θα παω και γω

Όσο για το πρόγραμμα,κόιταξε δεν είναι δικό μου το αμάξι αλλά το οδηγάω συνέχεια.

Το πρόγραμμα έχει κάνει αισθητή την διαφορά.

Θα έλεγα ειδικά μετα της 4000 στροφές.

Σκέψου μαμά Gti mk5 δεν κάθονταν δίπλα.

Aπο τελικές,το μετράμε πάντα στην κατηφόρα έξω απο την σούρπη μετά την πελασγία.

Μαμά με το ζόρι έφτανε τα 230.

Με το πρόγραμμα έφτασε 250.

Η τουρμπίνα στο σχιστό με 4 άτομα μέσα δούλευε 1.6 over.

Το πρόγραμμα κόστισε 290 ευρώ.

Απο εβδομάδα θα ξεκίνησει να βάλει το intercooler και χειροποιήτη(μάλλον) ολόσωμη εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο βράδυ στην αττικη όδο κυνηγιόμασταν με μια μπέμπα απο τα διόδια μέχρι τα 220+

Κάπου στα 225 ανάβει το λαμπάκι της μηχανής,και το EPC(ηλεκτρονικά?)

Τι στο διαόλο μπορεί να είναι?μήπως φταίει το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το αμάξι θα μας τρελάνει...

Σήμερα το βγάλαμε βόλτα,είτε απο φανάρι,είτε απο ρεπρίζ,είτε μετα τα 200...

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ.

Το EPC και το CHECK ENGINE εχουν σβησει...

τι στο καλό συμβαίνει?

ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφου φάγαμε πολλές ώρες στο συνεργείο,αλλάχτηκαν οι πολλαπλασιαστές και τα σπασμένα μπουζί και το αμάξι τώρα είναι μια χαρά.

Πήγαμε μια βόλτα μέχρι τον βόλο και πίσω,τσίταρισμένο και δεν έκανε κίχ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.