Jump to content
engelo

Dsg Ecu Burned ! Κάηκε Η Ecu Του Dsg

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σήμερα έμεινα με το ibiza fr DSG MY 2009 και το μετέφερα με οδική στη αντιπροσωπεία όπου μου είπαν ότι κάηκε η ECU του DSG.

Μου είπαν πως το κόστος είναι 3000€ αλλά το καλύπτουν.

Μετά βρήκα αυτή την δημοσίευση :

http://www.autoblog.gr/2012/07/02/after-china-volkswagens-dsg-dual-clutch-automatic-gearbox-comes-under-the-scanner-in-europe/

όπου λέει πως η εγγύση επεκτάθηκε σε 10χρόνια ή 150000 για το DSG.

Σας επισημαίνω πως ο γνωστός μεταλλικός θόρυβος εμφανίστηκε στα 35.000χλμ αλλά μου είπαν πως είναι φυσιολογικό.

Συνάδελφος με TSI scirocco "ακούει" τον θόρυβο και έχει 40.000χλμ.

Συγνώμη αν σπαμάρω αλλά θεωρώ πως καλό θα είναι αν δεν το γνωρίζετε να ενημερωθείτε. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΛΗΣΗ...

Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βαγγέλη ,

Οσο βλέπω τετοια σκέφτομαι τι βλακεια εκανα που εβαλα DSG στο δικό μου .

Ήσουν εντός εγγυησης? Επίσης την ανακληση αυτη για τα 10 χρόνια ή 150.000 στο ειπαν και στο συνεργειο?

ECU= Engine Computer Unit, για το DSG και καθε αυτοματο σασμαν ειναι TCU=Transmission Computer Unit , φιλικα το λεω και οχι ειρωνικα .

Εγω με Scirocco DSG ακουω τον μεταλλικο ηχο απο την πρωτη μερα . Ολοι οι χρηστες DSG7 ακουνε τον ιδιο ηχο είτε ειναι polo ειτε ibiza ειτε scirocco . Βεβαια πλεον σαν να εχει μειωθει ο ηχος μπορει να ειναι και ιδεα μου γιατι ακουγοταν εντονα μονο μετα απο πολυ ωρα χρησης 1.30+ και μονο σε κακοτραχαλο δρομο και ενω ρολαρεις με 2α/3η με ελαχιστα χιλιομετρα .

Περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκιο για το ECU αλλά ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ μου το είπαν.

Αφού να φανταστείς νόμιζα πως κάηκε όντως το ECU !!!

Κι εγώ άκουγα τον μεταλλικό θόρυβο και τελικά την έπαθα...

Για να καταλάβω... είχες χειροκίνητο και έβαλες DSG ???????

Για εγγύηση 10 ετών δε μου είπαν τίποτε... απλά μου είπαν κάτι για εμπορική εγγύηση !!! ??? !!!

Edited by engelo
Link to comment
Share on other sites

οχι DSG απο την αρχη εχω .. Απλα στο Scirocco δεν ειναι σαν το FR/Cupra που εχει απο την μανα του DSG το βαζεις σαν εξτρα . Ε και εγω το εβαλα σαν εξτρα .

Ο θορυβος δεν εχει να κανει με την ζημια που επαθες . Υπαρχουν και ατομα με 80.000+ χμ που ακουνε ακομα τον θορυβο.

Τωρα που αλλαξες mechatronic(TCU) σταματησε ο θορυβος?

Link to comment
Share on other sites

και πως το αλλαξαν δωρεαν? τι σου ειπαν και τι τους ειπες? Καλα νεα αυτα . Γιατι δεν κανω πολλα χιλιομετρα στο δικο μου και κατι μου λεει οτι αν βγαλει κατι θα το βγαλει εκτος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έκανες επέκταση;

Αν όχι,όταν λήξει η εγγύηση σου δίνει την δυνατότητα να κανεις για ένα χρόνο επέκταση με 540 ευρω εφόσον γίνει ο απαραίτητος έλεγχος στο αμάξι.

Για ένα χρόνο υπόψιν...

Και εγω όταν το ρώτησα έμεινα... :/

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ibiza είναι μοντέλο του 2009 και έχω επέκταση εγγύησης (απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη) +3 χρόνια έως το 2014.

το μόνο που μου είπαν για το κόστος του 50% της εργασίας.!

εχω κάνει ΦΥΣΙΚΑ .. Το θεμα ειναι εκτος επεκτασης τι γινεται?

Καλά θα το κρατήσεις τόσο ? 8)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έκανα επέκταση εγγύηση και με τους υπολογισμούς μου δεν νομίζω να μου χρειαστεί.

Βέβαια vw είναι αυτή και ποτε δεν ξέρεις τι θα σου τύχει...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.