Jump to content
pipis13

Peugeot 206 2000 Μοντελο Προβλημα Στο Ρελαντι

Recommended Posts

στο πεζο της κοπελας της παρουσιαστηκε το προβλημα οτι οταν ειναι στο ρελαντι περαν του οτι καποιες φορες κανει καποιες αρυθμιες (ανεβοκατεβαζει στροφες) τωρα πλεον σβηνει κιολας μονο του.παντα στο ρελαντι και με νεκρα στο κιβωτιο...

το περιεργο ειναι οτι οταν παταει γκαζι ενω ειναι σβηστο αυτο ξεκιναει κανονικα(αυτο δεν το εχω δει εγω με τα ματια μου μπορει να κανει λαθος αλλα επιμενει οτι σβηνει τελειως αναβουν τα λαμπακια στο καντραν και μετα παταει γκαζι και ξεκιναει)...

μηπως εχει να κανει με το μοτερ του ρελαντι?

μηπως με την πεταλουδα του γκαζιου?

μηπως ο αισθητηρας λ?

μηπως κανενα ελλατωματικο μπουζι?

μηπως τιποτα απο ολα αυτα?????????

το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι πατας λεει γκαζει και ξεκιναει....τι διαολο σταρτ στοπ συστημα απο μονο του?

να το ακινητοποιησουμε μεχρι να το παει στο συνεργειο ?ειναι επικινδυνο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα το 206 1,4 και μου ανεβοκατέβαζε στροφές σε σημείο που τρόμαξα γιατί αν έβαζες ταχύτητα το αμάξι πήγαινε μόνο του =@

τελικά ήταν το μοτεράκι ρελαντί, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και στο δικό της αλλά να προσέχετε είναι επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

σπανια να φτασει στο σημειο να ανεβαζει πολλες στροφες απο μονο του.και εγω αυτο πιστευω και το κοστος ειναι νομιζω 50-70 ευρω??

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξετε το βηματικό μοτερ του ρελαντί μήπως τα χει φτύσει και κάνει τις αρρυθμίες κλπ... Υπάρχει μια περίπτωση όταν είναι ζεστό να σβήνει στιγμιαία και επειδή ο εγκέφαλος πάει να ανεβάσει στροφές και δίνει και η κοπέλα σου γκάζι πέφτει τόση βενζίνη που γίνεται ανάφλεξη... Αν παίρνει με γκάζι και μετά απο λίγο να πάτε να το διαβάσετε επειγόντως :p

Link to comment
Share on other sites

παλιά σε ένα εξειδικευμένο ψιλοκλέφτη που το άλλαξα εγώ μαζί με εργατικά έφτανε 100ρικο, δεν είμαι σίγουρος όμως γτ έχει περάσει καιρός

δεν είναι το θέμα αν ανεβάζει πολλές στροφές, και λίγες να είναι μπορεί να σου κάνει τη στραβή εκεί που οδηγάς

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό είναι αφου το είπε και το παιδί που το χε. Στο δικό μας το Saxo δεν τα χει φτύσει αλλά στου πατέρα μου το Renault τα χε φτύσει σε διακοπές και με πολύ μαστοριά ήρθαμε στην αθήνα αφου με το που γυρνούσες μίζα πήγαινε κόφτες κατευθείαν...!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.