Jump to content
Σπύρος

Στρώσιμο Κινητήρα

Recommended Posts

Σκοπός αυτού του θέματος είναι να μάθουμε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να στρώσεις έναν κινητήρα (ατμοσφαιρικό - τουρμπάτο). :angry:

Υπάρχουν διαφορές στο στρώσιμό ενος ατμοσφαιρικου και ενος κινητήρα με τούρμπο???

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου οτι και αν σου λενε προσεξε το για 2.000 χιλιομετρα και θα εισαι αρχοντας μην του κανεις μακρυ και παρατεταμενο ταξιδι  το καλυτερο ειναι πολλες μικρες μετακινησεις με σταδιακη αυξηση του αριθμου περιστροφων του κινητητρα.

Μετα τα πρωτα 300 χιλιομετρα κανε μικρα τσιμπιματακια μεχρι τις 3.500 αντε 4.000 για ελαχιστο χρονικο διαστημα..

Μετα τα 1000 κανε και  ως τις 5.000

μολις κανεις 2.000 χιλιομετρα αρχισε σταδιακα να το σκιζεις χωρις να ξεχνας κατι... ΖΕΣΤΑΜΑ ΜΕ χαλαρη οδηγηση τα πρωτα 10 λεπτα.

Να εισαι καλα να το χαιρεσε!

Το ίδιο ισχύει και για έναν κινητήρα τούρμπο???

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και η άλλη άποψη για το στρώσιμο, Αυτή Εδώ

Βέβαια, όπως και πολλές άλλες απόψεις είναι σάν τους κ...ους... Όλοι έχουμε απο μία...

Παρατηρώ όμως το εξής. Απο τα λίγα που έχω δεί, έχω ακούσει πάααρα πολύ κόσμο που να έχει προβλήματα να καίει λάδια και λοιπά την σήμερον ημέρα, και όταν ρωτάω "πώς το έστρωσες", παίρνω την κλασσική φόρμα στρωσίματος την αντιπροσωπία...

Απο την άλλη, 2-3 φορές που βρίσκω αμαξάκια που πάνε κάπως καλύτερα απο άλλα ίδια (βλέπε NforN_Xronis απο το club, και κανα-δυό απ' έξω), πολύ συχνά ακούω οτι το "δεν αντέξανε" και το ψιλο-ξεσκίσανε στο στρώσιμο...

Τι να πώ εγώ... Σχολιάζοντας το παραπάνω site, το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι έχει μιά καλή λογική βάση αυτό που λέει, αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος μέχρι ποιό βαθμό.

Αυτό που είπε πάντως ο Κώστας για τα ταξίδια είναι πάντως σίγουρα σωστό, γιατί κάποια κομμάτια του μοτέρ δέν είναι και πάρα πολύ καλό να μένουν σε σταθερές στροφές... Οπότε, οδήγηση πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Quasar...

Τά έχω πεί και γώ αυτά, αλλά πιανού του πάει η καρδιά να σκίσει το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αμάξι στα πρώτα 200 χλμ του;;

Τώρα βέβαια άν το καλοσκεφτούμε....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΑΝΤΟΧΗ ΕΝΟΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Π.Χ 2000 ΧΛΜ;;

Μακάρι να υπήρχε μιά σίγουρη απάντηση...γιατί όλο και κανα καινούργιο αμαξάκι αγοράζουμε....

Link to comment
Share on other sites

GOLF IV R32 32OOcc 24OHP

OTAN TO PARELABA MOU LEEI O BOSS THS VW STA 1OOO KM ELA GIA ALAGH LADION KAI NA PHGENEIS TO POLY MEXRH 14O THN ALLH MERA HMOUN STHN VW ME KOITANE OLOI MOU LEEI O BOSS TI EGINE OLA OK ME TO GOLF TOU LEO HRTHA GIA ALAGH LADION ERXETE KOITAEI BLEPEI 1358 KM EIXA KANEI KALA RE OLO TO BRADY BOLTES EKANES MOU LEEI TOU LEO PHGA MIA MONAXO KAI GIRISA 65O KM EINAI APO MENA OLO TO STROSIMO EGINE SE AUTOBAHN KAI TO CAR EINAI MIA XARA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Πολάκι το έστρωσα στην Εθνική για 600 χλμ με περίπου σταθερό γκάζι και ΠΟΤΕ πάνω απο 4000 στροφές...

Γενικά αρχισα να το σκίζω μετά τα 2000 χλμ (άν θυμάμαι καλά) και δέν μπορώ να πώ ότι μου έβγαλε προβλήματα...Τώρα απο πλευράς απόδοσης....Δεν έχω ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο κινητηρας δεν ειναι καλο να στρωνει σε συνεχης στροφες και σε μακρινα ταξιδια.

Πρεπει να γνωριζετε οτι στην αρχη ολα τα μεταλλα του ζεσταινονται πιο γρηγορα οποτε και μονο απο την κοινη λογικη θα επρεπε μολις παιρνουν μια θερμοκρασια παραπανω να τον σταματαμε να αναπνεει λιγο και ξανα μετα... τον να τον βαλουμε κατω και να τον πλακωσουμε στα ταξιδια..

Link to comment
Share on other sites

GOLF IV R32 32OOcc 24OHP

OTAN TO PARELABA MOU LEEI O BOSS THS VW STA 1OOO KM ELA GIA ALAGH LADION KAI NA PHGENEIS TO POLY MEXRH 14O THN ALLH MERA HMOUN STHN VW ME KOITANE OLOI MOU LEEI O BOSS TI EGINE OLA OK ME TO GOLF TOU LEO HRTHA GIA ALAGH LADION ERXETE KOITAEI BLEPEI 1358 KM EIXA KANEI KALA RE OLO TO BRADY BOLTES EKANES MOU LEEI TOU LEO PHGA MIA MONAXO KAI GIRISA 65O KM EINAI APO MENA OLO TO STROSIMO EGINE SE AUTOBAHN KAI TO CAR EINAI MIA XARA

Πραγματικα με εκπλησεις? Πηγες Μοναχο ρε θηριο σε 1 μερα? Ωραιος ... <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο πιο σωστός τρόπος για στρώσιμο νέου αυτοκινήτου είναι η χαλαρή οδήγηση για τα πρώτα 1000km.

Αυτό σημαίνει ανοίγματα όχι παραπάνω από τα 3/4 των μέγιστων στροφών του αυτοκινήτου (πολλοί λένε μέχρι τις 3500rpm) και όχι πολλά χιλιόμετρα μονορούφι...

Μετά τα 1000km και μέχρι τα 1500km προοδευτικό άνοιγμα με καλά ζεσταμένο κινητήρα.

Τέλος ας μήν ξεχάσουμε ότι ταυτόχρονα με τον κινητήρα γίνεται ροντάρισμα και στα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου (από αναρτήσεις μέχρι φρένα,λάστιχα κτλ) οπότε ένα σχετικό στρώσιμο πάντα χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος εστρωσα οπως προανεφερα το γκολφακι μου και μεχρι τα 45.000 χιλιομετρα με ακρως πουσαρισμενο κινιτηρα και το ελαχιστο 10 κοφτες την μερα δεν εκαψε ουτε σταγονα λαδι...

Link to comment
Share on other sites

Τί να πώ, όλες οι απόψεις έχουν την δική τους λογική. Πάντως, για μένα, τα σίγουρα είναι 3...

ΟΤΙ και να κάνεις, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΖΕΣΤΑΜΑ! Ούτε για τσιγάρα με κρύο μοτέρ...

Αλλαγή λαδιών τσάκα-τσάκα...

Ή στην αρχή, ή στα χίλια χιλιόμετρα, ή τέλος πάντων κάποια στιγμή που το μοτέρ να είναι ακόμα φρέσκο, όι στα 5.000 χιλιόμετρα, ΠΙΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΑΙΜΑ για να ανοίξει όπως πρέπει....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια άν το καλοσκεφτούμε....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΑΝΤΟΧΗ ΕΝΟΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Π.Χ 2000 ΧΛΜ;;

Νομίζω ότι δεν είναι θέμα αντοχής αλλά σωστής προσαρμογής!

Σκέψου πόσο καλύτερα σου κάθονται τα παπούτσια αφού τα φορέσεις λίγο καιρό! :):lol:

Εγω το αυτοκίνητο το έστρωσα στην Εθνική μέχρι τα 11.000 Χλμ δεν το είχα ανοίξει πάνω από τις 4.000 στρωφές.

Εσύ πια το παράκανες!! είπαμε στρώσιμο αλλά και 11.000χλμ παραπήγαν!!

χαρά στην υπομονή σου!! :lol:

Παιδια ο κινητηρας δεν ειναι καλο να στρωνει σε συνεχης στροφες και σε μακρινα ταξιδια.

Για τις ίδιες στροφές πολύ ώρα νομίζω το λέει και το φυλλάδιο οδηγιών πως δεν είναι καλό.. Για τα μακρινά ταξίδια θα σας γελάσω..

Πάντως προσωπική εμπειρία δεν είχα ποτέ από στρώσιμο γιατί δύο αμάξια που είχα δικά μου τα πήρα και τα δύο μεταχειρισμένα

Πάντως όταν και αν με το καλό πάρω κάποιο καινούριο σίγουρα θα του κάνω κάποια πολύ χαλαρά χιλιόμετρα στην αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμης 10/2005 εχω στρωσει 3 κινητηρεσ εσωτερικησ καυσης, εκ των οποιων δυο τετραχρονους με βενζινη και ενα διχρονο με νιτρο,ακολουθω την τακτικη του QUASAR και δεν εκαψαν σταγονα λαδι, ο νιτραρισμενος εκαιγε βεβαια λαδι(διχρονος ηταν) αλλα δουλευε πολοι.,

Ενδιαφερον το sιτε Γερασιμε, που το βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πώ, στην τύχη έπεσα κάποια στιγμή πάνω του αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς/πότε... (Ψάχνω για διάφορα στο νέτ και πάντα βρίσκω κάτι άλλο απο αυτό που έψαχνα ^_^ )

Όταν λές η τακτική μου εννοείς αυτά που λέει ο τύπος στο site?

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια DRAKOS ENG εβγαλε στο P.TECHNICS εναν οδηγο του πως στρωνουμε το μοτερ.Ξεκιναει απο τα πρωτα 10 χιλιομετρα και φτανει στα 10000 αναλυτικα και με στοιχεια αποδεικτικα του γιατι κανει τι.Βημα-βημα εξηγει τα παντα με λεπτομερειες.

Η DRAKOS ENG ασχολειται με ρεκτιφιε κλπ οποταν ξερει απο πρωτο χερι,δεν ειναι τυχαιοι παρτο και φυγε.Αν διαβασετε θα δειτε οτι πολλα απο οσα ξερουμε για το στρωσιμο δεν ισχυουν! κανουμε πολλα λαθη!

Link to comment
Share on other sites

Για μάς τους κοινούς θνητούς....μήπως θα μπορούσες να γράψεις ένα ρεζουμέ με τις απόψεις που εκφράζονται στο περιοδικό;;;

¶ν δεν σου κάνει κόπο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πώ, στην τύχη έπεσα κάποια στιγμή πάνω του αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς/πότε... (Ψάχνω για διάφορα στο νέτ και πάντα βρίσκω κάτι άλλο απο αυτό που έψαχνα :thumbsup: )

Όταν λές η τακτική μου εννοείς αυτά που λέει ο τύπος στο site?

οχι βεβαια , δεν ακολουθησα αυτη την τακτικη,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.