Jump to content
poen

New Ibiza Cupra

Recommended Posts

Ποιο γρήγορο το Ίμπιζα ή το πειραγμένο Γκολφάκι σου ?

Αν δεν το αγοράσεις, θα το πρότεινες π.χ. σε φίλο σου?

Στο πίσω μέρος ούτε το Polo είναι καμία καλλονή, αλλά έχει πιο νορμάλ σχέδιο με πιο τετραγωνισμένα φώτα. Στα φώτα του Ίμπιζα έχει γίνει λίγο της Κορέας!

Πες και κάτι για καθίσματα, εσωτερικό.

Με το εσωτερικό τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα από το εξωτερικό κατά τη γνώμη μου. Άσχημος και χωρίς έμπνευση σχεδιασμός, μέτριας ποιότητας πλαστικά και κάποιες κιτς πινελιές όπως τα γυαλιστερά πλαστικά πάνω από τον πίνακα οργάνων θα ήταν καλύτερα να λείπουν.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Ποιο γρήγορο το Ίμπιζα ή το πειραγμένο Γκολφάκι σου ?

Αν δεν το αγοράσεις, θα το πρότεινες π.χ. σε φίλο σου?

Στο πίσω μέρος ούτε το Polo είναι καμία καλλονή, αλλά έχει πιο νορμάλ σχέδιο με πιο τετραγωνισμένα φώτα. Στα φώτα του Ίμπιζα έχει γίνει λίγο της Κορέας!

Πες και κάτι για καθίσματα, εσωτερικό.

δεν μπορω να καταλαβω σιγουρα λογο του οτι το ενα Dsg και το αλλο οχι.

νομιζω οτι το cupra ειναι ποιο γρηγορο παντου.

το προτεινω ανετα σε ατομα μεχρι 25 που θελουν γκαζια και ψηλοκαγκουριες.

γενικα μεσα εγω εμεινα ποιο ικανοποιημενος απο οσο περιμενα τα καθισματακια αρκετα ανετα μονο η ορατοτητα πισω μου φανικε περιορισμενη και απο ηχο ακουγεται αρκετα αγριο μπορω να πω.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ibiza και για το polo!!!Αλλά όχι για το opc γτ οδηγός opc(και δεν είναι μόνος που μου το έχει πει),είπε πως ο κινητήρας δεν έχει καλά μέταλλα όπως αυτά των tsi!!!Με αποτέλεσμα να σκάνε οι κινητήρες!!!!Σαν αμάξι είναι γ_____ο αλλά....!!!!!!

Όσο για τα άλλα 2 ΝΑΙ!!!!

Σωστά τα είπες !

εκανα το test drive.

εβρεξα το βρακακι μου να πω την αληθεια στο πρωτο ανοιγμα που εκανα καθως το τεστ drive το εκανα πανω στην Εθνικη και κεντρικους δρομους .

.

.

.

λιγο το πισω του ειναι σαν εκτροματακι αλλα δεν πηραζει οποιος το παρει θα το αγαπησει σιγα σιγα αχαχα

εάν το δεις στον δρόμο βράδυ θα καταλάβεις ότι είναι πολύ "bad a_ _ " ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα είπες !

εάν το δεις στον δρόμο βράδυ θα καταλάβεις ότι είναι πολύ "bad a_ _ " ! ;)

αυτο πως να το ερμηνευσω? καλο η κακο?

ξεχασα να πω πως με ξενερωσε το πολυ ελαφρυ τιμονι σε σχεση με το γκολφ μου

καθως και η πορτα που μοιαζει χαρτινη. ωταν πηγα να μπω μεσα την τραβηξα με τον ιδιο τροπο που ανοιγω τη δικια μου και εφυγε το χερι μου προς τα πισω. χαχαχα

τελος για καποιον μεγαλοσομο δεν ειναι και οτι καλυτερο.

εγω που ειμαι 1.73 και 68 κιλα ειμαι ανετα μεσα χαχχαχα

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

poen παλληκαρι μου εχεις κανει το εξης λαθος:συγκρινεις το golf με το ibiza λογικο ειναι να εχουν διαφορα στα κιλα τους και ειδικα στις πορτες...το dsg 7 οντως ειναι λιγο πιο αργο στα ανεβασματα-κατεβασματα απο το dsg6 αλλα πιστευω οτι ειναι γενικα αρκετα γρηγοροτερα απο τα χερια μας :)

παντως αν ο Λεωνιδας των 300ων ειχε την επιλογη αγορας αυτοκινητου να εισαι σιγουρος οτι seat θα επελεγε...αυτη ειναι η αρχη της εταιρειας αυτης take it or leave it!!! :lol:

αφου σε ικανοποιησε ομως και το σκεφτεσαι ειναι ενα θετικο σημαδι!!!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι αν το συγκρινα θα επρεπε να το κανω με το πολο αλλα golf εχω και το συγκρινω με βαση τα οσα εχω σημερα.

πριν λιγο καιρο δεν θα το σκευτομουν ΚΑΝ. οπως επισης αν ειχα 140αρι η GT.

απλα με τα τωρα δεδομενα φορους κλπ κλπ το ονειρο για ενα scirocco 2.0 tsi που ηταν στοχος μεσα στη 2ετια μαλλον φανταζει μακρινο. οποτε πιστευω οτι σε συνδιασμο με το βαρος και του σουλουπι του με 230ps θα πεταει. θα ειναι μια πολυ καλη λυση στα λευτα του και για τα 22 μου χρονια.

20700 + 1000 πακετο bocanegra + 700 οροφη + 1200 πακετο ζαντες και φρενα seat sport

23600 ποσα μπορω να τους κοψω με παζαρια λετε αμα τα δοσω μετρητα?

δινω και κανα 14 χιλιαρικα το δικο μου.. ενταξει καλα ειναι. τα χρηματα που θα παρω απο ενα προγραμμα ασφαληστικο φτανουν και για τα πρωτα γεμισματα χαχαχαχα

θα περιμενω και το πολο gti να παω να το δω και αυτο σιγουρα οτι και να κανω σιγουρα θα περιμενω αρκετα.

γιατρε ειναι σοβαρο?

Υ.Γ:

καπου διαβασα οτι στο cupraki κατι εχουν αλαξει σε σχεση με τα αλλα μοντελα του group vag με τον 1.4 tsi και η μεγιση πιεση μπορει να φτασει ποιο ψηλα.. δεν εχω το λινκ ρε γαμω το.

edit

Πέμπτη και καλύτερη

Η πέμπτη γενιά του Ibiza Cupra είναι η ισχυρότερη και πιο προηγμένη τεχνολογικά, στη 13χρονη ιστορία του μοντέλου. Το Cupra μάλιστα είναι το πρώτο αυτοκίνητο στο γκρουπ VW που συνδυάζει τον γνωστό διτούρμπινο κινητήρα των 1,4 λίτρων που συναντάμε και στο Golf, με το επτατάχυτο αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη DSG και το ηλεκτρονικό «μπλοκέ διαφορικό» XDS. Στην περίπτωση του Cupra, o κινητήρας αποδίδει 20 ίππους παραπάνω απ' ό,τι στο Golf (180 αντί για 160) και 1 kgm ροπής (25,5 αντί για 24,5). Αυτό έγινε εφικτό χάρη στον επαναπρογραμματισμό του «εγκεφάλου», την τοποθέτηση ενός νέου εναλλάκτη αέρα και την αύξηση της μέγιστης πίεσης υπερπλήρωσης από τα 2 στα 2,15 bar. Οι επεμβάσεις μπορεί να φαίνονται ελάχιστες, έχουν όμως καταλυτικές επιδράσεις στο, έτσι κι αλλιώς, ελαφρύ αμάξωμα του Cupra.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ξερει κανεις τι καταναλωσεις πιανει μες την πολη??με ηρεμη οδηγιση παντα!!εχει αρχισει κ με τρωει κ μενα το μοτερ αυτο,αλλα μαλλον σε polo (το ibiza δε μαρεσε μεσα να πω την αληθεια,κ θελω κ 5πορτο=FR),ομως μενδιαφερει πολυ τι τρωει!

Μπορει καποιος να μου πει λοιπον τι εχει μετρησει στην κινηση?

Link to comment
Share on other sites

εχει και το dsg δεν θα καιει... και εγω το πολο περιμενω να δω αν και δεν μου πολυ αρεσει. εκτος αν βγαλει κανα πολο R με 1.8 TSI και 200+ps

πραγμα απιθανο αρα μαλλον με βλεπω για το κουπρα (απαπα Παναγια μου εγω τα λεω αυτα?) μεσα η μετα το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ειδα στον υπνο μου!!!!

ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑΤΡΕ? ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ.

Poen είναι σοβαρή η κατάσταση σου. Συνίσταται σαν θεραπεία να μην περνάς από εκθέσεις με Cupra!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει νομίζω μεγαλύτερους προφυλακτήρες, διαφορετική εξάτμιση στο κέντρο του πίσω μέρους, 17άρες σκούρες ζάντες και μαύρη μούρη.

http://www.netcarshow.com/seat/2010-ibiza_bocanegra/

Link to comment
Share on other sites

20700 + 1000 πακετο bocanegra + 700 οροφη + 1200 πακετο ζαντες και φρενα seat sport

to bocanegra τι περιλαμβάνει?

τα φρένα είναι 4πίστoνα?

βασικα ουτε στη ΣΕΑΤ δεν ηξεραν καλα καλα να μου πουν αλλα απο οτι καταλαβα ειναι τα φαναρια μπροστα μαυρα μαυρη gloss η μασκα γραματα πισω bocanegra αντι για cupra κοκκινες ραφες στα καθισματα με λογοτυπο Β , Β στο τιμονι και στο καντραν και γενικα μικρο-μαλακιτσες.

δεν ηξεραν αν το bocanegra περιλαμβανει ζαντες και φρενα. αν και θα επρεπε. η εξατμιση ειναι ιδια και στο cupra και στο bocanegra ισως αυτο που λες JP πιανει το FR δλδ να δινει το FR bocanegra με την εξατμιση του cupra.

και τα φρενα ΝΑΙ ειναι 4πιστονα

Link to comment
Share on other sites

εχει και το dsg δεν θα καιει... και εγω το πολο περιμενω να δω αν και δεν μου πολυ αρεσει. εκτος αν βγαλει κανα πολο R με 1.8 TSI και 200+ps

πραγμα απιθανο αρα μαλλον με βλεπω για το κουπρα (απαπα Παναγια μου εγω τα λεω αυτα?) μεσα η μετα το καλοκαιρι.

Αυτο ειναι σχετικο,πως το θετει κανεις το δε καιει!εμενα το yaris μες την πολη με ηρεμη οδηγηση δεν περναει τα 6 λιτρα κ φτανει τα 7 αν το πατησεις λιγο ή οδηγεις με πιο πολλες απο 3000 στροφες..

Οποτε αν μου πεις 10 λιτρα,θα μου φανουν καμποσα (ειδικα με τα 2 ευρω που θα φτασει η βενζινη..)

Οποτε γιαυτο ρωταω απο καποιον που τα προσεχει αυτα!

Οσο για το dsg,ισως να καιει κ πιο πολυ αποτι το χειροκινητο,μες την πολη,ειδικα αν δε ξερεις να το χρησιμοποιεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σχετικο,πως το θετει κανεις το δε καιει!εμενα το yaris μες την πολη με ηρεμη οδηγηση δεν περναει τα 6 λιτρα κ φτανει τα 7 αν το πατησεις λιγο ή οδηγεις με πιο πολλες απο 3000 στροφες..

Οποτε αν μου πεις 10 λιτρα,θα μου φανουν καμποσα (ειδικα με τα 2 ευρω που θα φτασει η βενζινη..)

Οποτε γιαυτο ρωταω απο καποιον που τα προσεχει αυτα!

Οσο για το dsg,ισως να καιει κ πιο πολυ αποτι το χειροκινητο,μες την πολη,ειδικα αν δε ξερεις να το χρησιμοποιεις

Ενδεικτικα να πώ πως το dsg όταν ξεκινάει το αμάξι δείχνει κατανάλωση 1,κάτι!!!!Μόνο αν πατήσεις γκάζι θα δείς μεγάλη κατανάλωση αλλά και πάλι αν ξέρεις να πατάς δείχνει κοντά στο 30κάτι!!!Με λίγα λόγια στην κίνηση είναι λουκούμι μιας και έχει ήδη από μόνο του γκάζι το αμάξι για να ξεκινήσει!!!!Δλδ δεν χρειάζεται να πατήσεις γκάζι όπως στο χειροκίνητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα το κάνω και εγώ ένα test drive για να έχω άποψη!!!!

θα την πατησεις και εσυ στο λεω.

Link to comment
Share on other sites

poen αντε με το καλο :whistling:

και εγω το σκεφτομαι ισως το επομενο αμαξι μου το αδερφακι του το fr, δε δινω τοσα για ιμπιζα που θελει το κουπρα και γενικα πιστευω ειναι καλυτερο value for money το fr.

ωραιο θα ειναι και το polo gti αλλα πιο συντηρητικο και ακομα πιο ακριβο..

βεβαια στο τελος ισως με πεισει και το πολακι το tsi οικονομικο και καλο :whistling:

σκεφτομαι να παω και εγω για τεστ ντραιβ και στα 2 (δεν τα συγκρινω απλα αυτα με ενδιαφερουν πιο πολυ)

Link to comment
Share on other sites

θα την πατησεις και εσυ στο λεω.

Να την πατήσω πολύύύύύ δύσκολο!!!Αφενός γτ το tsi(golf) μου έχει την δύναμη που θέλω και ακόμα το μαθαίνω(44247 χιλιόμετρα έχει)!!!!

Και αφετέρου ότι αναφορά dsg και sport χορταίνω πλήρως από το scirocco(κάθε μέρα(σχεδόν))!!!Οπότε μόνο για την εμπειρία θα πάω για να έχω μια σφαιρική άποψη!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Να την πατήσω πολύύύύύ δύσκολο!!!Αφενός γτ το tsi(golf) μου έχει την δύναμη που θέλω και ακόμα το μαθαίνω(44247 χιλιόμετρα έχει)!!!!

Και αφετέρου ότι αναφορά dsg και sport χορταίνω πλήρως από το scirocco(κάθε μέρα(σχεδόν))!!!Οπότε μόνο για την εμπειρία θα πάω για να έχω μια σφαιρική άποψη!!!! ;)

θελεις να μου πεις οτι το τσι σου ειναι ποιο δυνατο απο το cupra ακωμη και με τα αρκετα παραπανω κιλα του?

post-10816-1269636963,37_thumb.jpg

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

θελεις να μου πεις οτι το τσι σου ειναι ποιο δυνατο απο το cupra ακωμη και με τα αρκετα παραπανω κιλα του?

Όχι!!!Απλά εφόσον οδηγάω το scirocco το οποίο έχει τον ίδιο κινητήρα και το ίδιο κιβώτιο με το cupra οι διαφορές που περιμένω να δω είναι πολύ ελάχιστες!!!!Το μόνο διαφορετικό είναι το βάρος!!!

Link to comment
Share on other sites

θελεις να μου πεις οτι το τσι σου ειναι ποιο δυνατο απο το cupra ακωμη και με τα αρκετα παραπανω κιλα του?

συγγνωμη αλλα η εκδοση bocanegra ειναι λες και εφαγε ξυλο το καημενο το αμαξακι στα μουτρα...προτιμω την original εκδοση ετσι οπως βγαινει απο την μαμα!!!

θα την πατησεις και εσυ στο λεω.

και που να σου δωσω να οδηγησεις και το leon να δεις εκει τι εχεις να παθεις!!! :pardon::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το θεμα ειναι,ποσο ρελαντι μπορεις να πας ενα τοσο ζορικο αμαξι???σε προκαλει το κωλογκαζο,οποτε δε με βλεπω καλα ουτε μεναααα(κανω προσευχες να φτασει το GTI 22.000 )

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα η εκδοση bocanegra ειναι λες και εφαγε ξυλο το καημενο το αμαξακι στα μουτρα...προτιμω την original εκδοση ετσι οπως βγαινει απο την μαμα!!!

Γουστα ειναι αυτα. βασικα ειναι το ιδιο μονο που εχει μαυρο gloss κομματι στη μασκα. και σε ασπρο μαζι με οροφη και τους μαυρους καθρεπτες εμενα μου αρεσει.

οσο για το αλλο που λες εχω παει βολτα leon 1.8 tsi αλλα το cupraki με συγκινισε ποιο πολυ

Όχι!!!Απλά εφόσον οδηγάω το scirocco το οποίο έχει τον ίδιο κινητήρα και το ίδιο κιβώτιο με το cupra οι διαφορές που περιμένω να δω είναι πολύ ελάχιστες!!!!Το μόνο διαφορετικό είναι το βάρος!!!

αν υπολογισεις το βαρος και τα 190 δυναμομετριμενα αλογα του cupra θα δεις διαφορα. πιστεψε με μακη.

btw το scirocco εχει στο τιμονι pedals?

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.